62820

Урок РЗМ. Про себе та про інших

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з поняттям «біографія», «автобіографія»; вчити заповнювати анкету даних про себе, складати автобіографію; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, діловий стиль...

Украинкский

2014-06-13

21.81 KB

5 чел.

Урок з української мови ( 4 – А клас)

Тема:  Урок РЗМ. Про себе та про інших.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «біографія», «автобіографія»; вчити заповнювати анкету даних про себе, складати автобіографію; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, діловий стиль; виховувати культуру письма, уміння працювати з діловими паперами.

Обладнання: зразки біографій та автобіографій, портрет Лесі Українки.

Література: методичний посібник для вчителя, зошит для уроків розвитку мовлення, інтернет – ресурси.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Уроки творчості натхнення і добра

В них мудрість слова рідного й краса

Життя шляхи тернисті перейти

Уроки творчості поможуть вам завжди.

  1.  Добрий день учні, сьогодні я проведу з вами урок з української мови.
  2.  Хто пригадає, як мене звати? ( О.І)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1.  Сьогодні ми будемо працювати у творчій студії « Слово». І розпочнемо роботу словами великого Кобзаря.
  2.  Ну що б, здавалося слова?

Слова та голос…більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує…

  1.  Задумайтесь над цими рядочками.

Давайте сьогодні на уроці ми оживимо свої серця та душі красою рідного українського слова. Нехай вони затріпочуть від того, що ми словом можемо творити красу.

ІІІ. Оголошення теми уроку

  1.  Розпочинаємо урок зв’язного мовлення, на якому ми будемо вчитися писати свою автобіографію.

ІV. Робота з мовним матеріалом.

  1.  Ознайомлення з поняттям « біографія» та « автобіографія».
  2.  Учні, для початку вам потрібно дізнатися, що таке «біографія»

Біографія – це історія життя людини. Її може розповідати кожен з нас, не обов’язково людина, про яку йде мова. Для прикладу, зараз ви послухаєте біографію видатної української поетеси Лесі Українки.

Леся Українка

   Леся Українка ( Лариса Петрівна Косач)народилася 25 лютого 1871 р. в місті Новограді – Волинському в інтелігентній сім’ї. Мати її – українська письменниця Олена Пчілка.

   Дитячі роки Лесі минали на Волині. Через важку хворобу дівчинка в школу не ходила, однак під наглядом матері здобула ґрунтовну освіту, навчаючись вдома. Леся знала понад 10 мов.

     Перші поезії Леся написала в 9 років. Коли вірші почали друкувати в галицьких  журналах, то, аби читачі знали, що авторка цих поетичних рядків народилася в Україні, поряд з підписом «Леся» дівчинка ставила слово «Українка». Так виник псевдонім поетеси - Леся Українка.

     Леся Українка писала твори і для дітей, і для дорослих.

      Померла поетеса 1 серпня 1913р. в м. Сурамі на Кавказі. Тіло її перевезено в Україну. Похована Леся Українка в Києві на Байковому кладовищі.

  1.  Ви прослухали біографію Лесі Українки, тобто історію її життя.
  2.  А зараз я пропоную вам прослухати вірш поетеси, в його рядках – відображений дух самої Лесі – борця, який не схиляється ні перед чим.

Вірш (2.02.1897)

«Як дитиною, бувало…»

Леся Українка

Як дитиною, бувало,

Упаду собі на лихо,

То хоч в серце біль доходив,

Я собі вставала тихо.

«Що, болить?» – мене питали,

Але я не признавалась –

Я була малою горда, –

Щоб не плакать, я сміялась.

А тепер, коли для мене

Жартом злим кінчиться драма

І от-от зірватись має

Гостра, злобна епіграма, –

Безпощадній зброї сміху

Я боюся піддаватись,

І, забувши давню гордість,

Плачу я, щоб не сміятись.

  1.  А зараз поговоримо про автобіографію.

Автобіографія – це розповідь, коли людина говорить сама про себе, тобто сама розповідає свою біографію.

  1.  Я попросила вашу ученицю заздалегідь підготувати свою автобіографію, щоб ви краще зрозуміли, чим вона відрізняється від біографії. ( учень читає).

 

  1.  Тепер, коли ми прослухали біографію Лесі Українки і автобіографію                    

Давайте ще раз уточнимо, чим вони відрізняються ( біографія – це розповідь про життя людини, автобіографія – це розповідь про самого себе)

  1.  Визначення стилю мовлення.
  2.  Пригадайте, які ви знаєте стилі мовлення ( діловий, розмовний, художній)
  3.  Як ви думаєте, до якого стилю мовлення належить автобіографія? ( до ділового)
  4.  Діти запам’ятайте, робота з діловими паперами вимагає від нас особливої уваги, точності та охайності. Готуючи такі документи, працюйте дуже відповідально.

V.   Робота над складанням автобіографії.

1. Заповнення анкетних даних.

- Ще раз нагадайте мені, що таке автобіографія? ( це розповідь людини про своє життя).

- Так, і для того, щоб правильно її написати, вам потрібно точно знати дати важливих подій вашого життя, а також відомості про найближчих вам людей.

-  Як ви гадаєте, про кого я зараз сказала? ( про батьків, сестер і братів).

- Допоможе вам у цьому анкета, яку ви зараз заповните.

- До речі, хто знає, що таке анкета?( це система запитань)

-  Ваша анкета у вас на партах, розгляньте її уважно.

- Вона містить три колонки, у кожній з них є відомості, які вам потрібно записати.

Для полегшення вашої роботи анкета містить зразок, він лише для того, щоб ви бачили  як правильно потрібно писати, списувати з нього нічого не можна.

- Давайте уточнимо дещо: у графі « місце роботи і посада батьків» ви напишете – де і ким вони працюють. Якщо батьки не працюють, так і будете писати – « не працює».

- Перегляньте ще раз анкету і підніміть руки, якщо комусь щось не зрозуміло. ( діти задають питання, я їм надаю індивідуальні допомоги).

Заповнюють анкети

  1.  Фізкультхвилинка

- А зараз трошки відпочинемо. - Встали всі рівненько

Плів павутинку павучок –

І заболів йому бочок.

Встанем разом на хвилинку

Й проведем фізкультхвилинку.

Руки вгору, руки вниз.

Вліво, вправо повернись.

Сіли – встали, сіли – встали

Кошенята заплигали.

У долоньки заплескали

І за парти посідали

  1.  Складання автобіографії на основі анкетних даних.
  2.  Учні, а зараз кожен з вас використовуючи свої анкетні дані буде складати і записувати автобіографію. Перед цим, я хочу наголосити на дві важливі речі:
  3.  Посередині першого рядочку з великої літери ви напишете слово «автобіографія».
  4.  Вкінці тексту зліва напишете дату, а справа – свій підпис. Наприклад: 30 квітня 2013 р.               Іваненко Ганна

Я показую приклад запису на дошці

  1.  Запишете ви її на аркушах, які я вам роздам. Ці аркуші ви будете зберігати ось у цьому альбомі ( показую), його я підготувала для вас, як сюрприз на згадку.
  2.  Коли будете писати, старайтеся, бо ваші записи будуть зберігатися в цьому альбомі багато – багато років.
  3.  Перед тим, як почати працювати письмово, давайте  спробуємо усно скласти декілька. ( учні розповідають свої  автобіографії на основі заповнених анкет).
  4.  Запис автобіографій.
  5.  Учні, зараз ви  самостійно запишете автобіографії. Не забувайте, як потрібно писати? ( охайно і грамотно). 
  6.  Не забудьте в кінці автобіографії зліва пишемо дату, а справа – свій підпис. Починаємо писати із слова «автобіографія»

         ( діти пишуть автобіографії, я надаю допомогу за потребою)

  1.  Перевірка написаного
  2.  Самоперевірка
  3.  А зараз, ви самостійно перечитаєте свої роботи і перевірите їх

2) Зачитування 2- ох – 3- ох робіт вголос.

- Хто хоче прочитати свої автобіографії? ( учні зачитують)

- Як ви думаєте, чи правильно вони складені? ( аналіз робіт дітьми).

VI. Підсумок уроку

  1.  Передайте мені будь ласка ваші автобіографії.
  2.  Зараз, ми проведемо невеличкий тест на те, як ви знаєте один одного.

Я буду зачитувати вам уривки автобіографії, а ви спробуєте назвати про кого йде мова. ( я читаю  2-3речення)

  1.  Молодці учні, я думаю, що ви навчилися складати автобіографію і щоб переконатися в цьому я хочу вас запитати:
  2.  Чим відрізняється біографія від автобіографії? ( відповіді дітей)
  3.  А закінчити урок я хочу такими словами:

Усміхніться всім довкола – небу, сонцю, квітам, людям –

І тоді обов’язково день для вас привітним буде.

Наш урок закінчено. Встали всі. Допобачення!!!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

73867. РОССИЯ И МИР В НАЧАЛЕ ХХ ВЕКА 83.5 KB
  Банкирские дома в экономической жизни пореформенной России. в России завершилось формирование системы крупнокапиталистического производства. В России начался бурный рост капиталистических монополий. В начале века в России шел процесс монополизации промышленности возникали крупные синдикаты которые пользуясь поддержкой самодержавия захватывали основные рынки сбыта монопольно распоряжались производством.
73869. РОССИЙСКОЕ ГОСУДАРСТВО В ХVI ВЕКЕ 87 KB
  Смута в России в начале ХVII века. Во вешней политике основной задачей России являлось: на западе борьба за выход к Балтийскому морю на юго-востоке и востоке борьба с казанским и астраханскими ханствами и начало освоения Сибири а на юге защита страны от набегов Крымского хана. Всё среднее Поволжье попало под власть России. 15781583 оборонительные действия России.
73870. РОССИЯ В 1917 ГОДУ: ФЕВРАЛЬСКАЯ БУРЖУАЗНАЯ РЕВОЛЮЦИЯ И ОКТЯБРЬСКАЯ СОЦИАЛИСТИЧЕСКАЯ РЕВОЛЮЦИИ 73.5 KB
  Как уже отмечалось революция привела к образованию двоевластия в лице Советов и Временного правительства. Первый кризис правительства возник в апреле в связи с нотой министра иностранных дел П. Кризис был преодолен путем формирования в мае 1917 года нового правительства. Предполагалось что данный тактический ход усилит позицию правительства повысит авторитет Советов путем усиления контроля за деятельностью правительства.
73871. Электронная тепловая поляризация 120.69 KB
  Это такие дефекты как например анионные вакансии когда нет негативных ионов рис. Компенсация происходит потому что кристаллическая решетка всегда электронейтральная количество негативных зарядов в ней равняется количеству позитивных. Однако орбиталь этого атома в этом случае сильно деформирована она вытягивается в направлении анионной вакансии для компенсации отсутствующего заряда рис.2 в который является причиной самовольного создания в решетке кристалла локального электрического момента p0 = ql0 где l0 приблизительно отвечает...
73872. Дипольна теплова поляризація в кристалах і текстурах 616.5 KB
  У реальній ситуації можливість теплової дипольної поляризації в активних діелектриках обмежена визначеною кількістю сталих орієнтацій диполів відповідно до симетрії кристала або текстури. Теплові механізми поляризації очевидно повільніші порівняно з пружною поляризацією табл. Навпаки у випадку теплової поляризації відбувається термоелектродифузія напіввільних електронів або іонів через потенціальні...
73873. Діелектричний спектр – загальна картина 27 KB
  Діелектричний спектр загальна картина У широкому діапазоні частот і в різних кристалографічних напрямах найчастіше спостерігаються кілька діапазонів дисперсії ЄО які утворюють діелектричнuй спектр. Підвищений інтерес становить також дослідження впливу напруженості електричного поля на властивості діелектрика в діапазоні дисперсії ε тобто дослідження складного комплексу залежностей εω Т Е. Глибиною дисперсії ε можна вважати відносний внесок у величину ε0 того механізму поляризації що виключається у процесі дисперсії тобто...
73874. Тензор механічних деформацій 614 KB
  Тензор механічних деформацій У кристалі під дією механічних напружень відбувається механічна деформація. Таким чином деформація безрозмірна. У деяких кристалах під дією збільшуваних напружень перед механічним руйнуванням кристала деформація може досягати значень...
73875. Тензоры упругости и податливости 14.46 KB
  Тензоры упругости и податливости Приложенные извне механические напряжения Х упруго и обратимо изменяют форму кристалла происходит его деформация х. Поскольку xmn и Xmn тензоры второго ранга в анизотропных кристаллах или текстурах можно ожидать что каждая из девяти компонентов деформаций xkp индуктирована девятью компонентами тензора напряжения Xkp : xmn = smnkpXkp В тензорном представлении xmn имеют ввиду девять уравнений правая часть которых имеет по девять членов. Очевидно что тензор упругой податливости как и тензор упругой...