62821

Уживання слів в переносному значенні. Синоніми. Антоніми. Омоніми

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розширити уявлення про синоніми антоніми й омоніми. удосконалити вміння відрізняти омоніми від багатозначних слів правильно вживати їх у мовленні; навчити добирати синонімиантоніми омоніми до слів лексичної системи української мови...

Украинкский

2014-06-14

32 KB

7 чел.

Тема: Уживання слів в переносному значенні. Синоніми. Антоніми. Омоніми.

Мета:Поглибити  знання з лексикології.. Розширити уявлення про синоніми, антоніми й  омоніми. удосконалити вміння  відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; навчити добирати синоніми,антоніми, омоніми до слів лексичної системи української мови; формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати групи слів, порів¬нювати їх між собою і робити висновки; виробляти вміння використовувати антоніми для увиразнення, чіткого окреслення висловленої думки; вибирати з синонімічного ряду й використовувати зі стилістичною настановою найвідповідніше слово;

Обладнання: записи на дошці, підручник.

Тип уроку: поглиблення вивченого матеріалу.

Хід уроку

I.Організаційна частина

II.Повторення вивченого матеріалу

2.1 Вступна бесіда

- Наша сьогоднішня тема нерозривно пов’язана з такою наукою, як лексикологія.

-Хто може сказати мені визначення лексикології?

Лексикологія( від грец. Lexikos- словесний, словниковий і logos-вчення)-розділ мовознавства, що вивчає лексику (словниковий склад мови).

-Які розрізняють види лексикології?

Розрізняють лексикологію історичну, яка досліджує закономірності формування , розвитку і збагачення словника мови від найдавніших часів, і лексикологію сучасної мови, або описову, яка вивчає лексичний склад мови сучасного періоду.

-А що таке лексика?(Словниковий склад мови)

-Що таке лексичне значення слова?(Це те, що слово означає)

-Чи завжди слова мають одне лексичне значення? ( Може бути кілька)

-Як вони називаються?

III. Оголошення теми і мети уроку

- На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжимо вивчати лексикологію. А сааме розширите свої знання про синоніми, омоніми і антоніми,розглянемо вживання слів в переносному значенні.

VI.Поглиблення вивченого матеріалу

4.1. Розповідь вчителя

Пряме і переносне значення слів

Значення, з яким слово поширене в мові,визначається в кокретному словосполучені чи речені. Воно може бути прямим і непрямим(переносним)

Пряме номінативне значення безпосередньо вка­зує на співвідношення слова з тим чи іншим явищем об'єк­тивної дійсності, як це історично закріпилось у свідомості мовців. Пряме значення є переважно первинним значенням слова. Наприклад, пряме й первинне значення слова промінь — «світлова смуга, що виходить з якого-небудь джерела світла», усі інші — переносні й похідні.

Переносне номінативне значення —це одне зі значень слова, яке виникло внаслідок перенесення найме­нувань одних явиш, предметів, дій, ознак на інші і закріпило­ся в ньому як додаткове. Переносне значення завжди похідне, вторинне. Наприклад, значення «початок чогось доброго, по­зитивного» у слові промінь — переносне (промінь надії, промінь Щастя, промінь свободи).

Переносне вживання слова відбувається в мові у вигляді метафори, метонімії, синекдохи.

Метафора — перенесення назви з одного предмета, явища на інший предмет, явище за їхньою схожістю. (сріблиться річка, брон­зовий загар)

Метонімія — перенесення назви за суміжністю. Вона буває тоді, коли вживається:

а)  назва матеріалу замість назви речі: брильянти й золото на руках (замість: прикраси з брильянтів і золота), фар­

фор і фаянс (замість: фарфоровий і фаянсовий посуд);

б)  назва предмета замість його вмісту: чайник закипів (замість: вода в чайнику), випив чарку (замість: горілку з

чарки);

в)  назва властивості замість її носія: відвага мед п 'є (замість: відважна людина), правда переможе (замість: люди, які

домагаються правди);

г)  назва місцевості замість людей тієї місцевості: Київ прокидається (замість: люди, що живуть у Києві), село че­

кає змін (замість: селяни);

ґ) назва особи замість речі, шо їй належить: читаю Ліну Костенко (замість: твори, які належать Ліні Костен­ко), шофер підвіз мене (замість: автомашина, якою керу­вав шофер) тощо.

Синекдоха — перенесення назви частини на ціле (найме­нування предмета за його характерною деталлю). Це, власне, різновид метонімії.

Наприклад, назва частини тіла може вживатися на озна­чення людини: роботящі руки, носа не показувати куди, руда борода захвилювалася; назва одягу може замінювати назву лю­дини з певного середовища: сіряки і свитки підвели голови, чор­ний смокінг оглянувся. Однина вживається замість множини: риба в ставку, буряк у полі.

З переносного вживання слова розвивається його перенос­не номінативне значення. Спочатку це сприймається як щось незвичне, випадкове, а з часом, якщо таке вживання повто­рюється, до нього звикають, і воно набуває статусу постійно- номінативного.

4.2 Практичне завдання

-Я зачитаю вам речення, а ви знайдіть в ньому художній засіб і визначте  його:

Метафора – з грецької «перенесення». Розкриття сутності одного предмета чи явища через особливості іншого.

Сьогодні цілий день йде сніг – сніжинки, як відомо, «ходити» не вміют(перенесення ознак живого предмета на не живий)

Полетів у магазин по цукерки – не на літаку«полетів», а дуже швидко пішов;

Метонімія – заміна одного слова іншим на основі суміжності (тобто тісного зв’язку).

На завтра нам задали читати Підмогильного – не сам твір, а його автор;

Я з’їв цілу тарілку вареників – не сам предмет, а що в ньому вміщено;

Шоста ранку,Київ прокидається – не самі люди, а місто, в якому вони перебувають.

Синекдоха – різновид метонімії. Заміна назви цілого предмета назвою його частини.

Червона шапочка йшла темним,густим лісом – на позначення всієї дівчинки – лише її головний убір;

Ноги моєї тут не буде – на позначення цілої людини – тільки частина її тіла;

        Вчися шанувати копійку – на позначення всіх грошей – найменша частина грошей.

Синоніми

Синоніми — слова різні за звучанням, але однакові або близькі за значенням: лелека, чорногуз, бусол, бузько. Два або кілька синонімів утворюють синонімічний ряд. Синоніми допомагають точніше висловити думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів.

Схематично зобразити синонімічний ряд можна так:

В синонімічному ряду завжди є стрижневе слово(домінантне)

4.3 Практичне завдання(створення синонімічного ряду)

-Давайте спробуємо разом з вами утворити синонімічний ряд(Хтось один біля дошки. Інші в себе в зошитах)

Плакати(проливати сльози)-голосити,ридати, ревти,рюмсати, хлипати;

Ходити-чемчикувати, плентатися,шкандибати

Розвиваються синоніми шляхом:

А) Утворення нових слів у процесі поступового пізнання предмета чи явища з інших боків(говорити-базікати, варнякати,шипіти)

Б)Шляхом засвоєння паралельних назв з інших мов (Щоки-ланіти, кіннота-кавалерія) В)Шляхом введення фразеологічних виразів(голодувати-покласти зуби на полицю,запалити-пустити червоного півня)

Антоніми

Антоніми — слова протилежні за значенням. Виступають парами і завжди належать до однієї якоїсь частини мови: світло — темрява, світлий — темний.

Антонімічні пари об’єднуються якимось загальним значенням. Наприклад, антоніми день-ніч об'єднуються значенням пори доби, чорний-білий-значення кольору.

Антонімічні протиставлення підсилюють виразність думки, надають їй більшої чіткості і категоричності.

Плеона́зм (від грец. πλεονασμός — надлишок, надмірність) — надлишковість засобів, що використовуються для передачі лексичного чи граматичного змісту висловлювання. Плеоназм як властивість тексту є протилежністю еліпсису і виявляє себе у повторенні чи синонімічному дублюванні лексем (лексичний плеоназм) або граматичних форм (граматичний плеоназм), а також у надто багатослівній передачі змісту, який може бути висловлено коротше. Плеоназм може реалізовуватись і в межах речення, і у ширшому контексті: цілі речення можуть практично дублювати той самий зміст.

Плеоназм (грец. πλεονασμόζ — надмірність) — це стилістична фігура, що грунтується на синонімічному повторі попереднього слова: ждати — чекати, пам'ятай, не забувай, тишком-нишком і т. д. Плеонастичний повтор не мотивований логічно і вживається як засіб стилістичного увиразнення мовлення. Найчастіше вживаний у народнопоетичній творчості: «Під ним кониченько, // Під ним вороненький // Сильно дужий» (народна пісня). Трапляється й у літературній поезії:

Серед мороку, бурі-негоди Цілу ніч буде човен блукати.

Слова, що мають однакове звучання і написання, але зовсім різні значення називають омонімами: виступ(промова), виступ (суші, скелі).

4.4 Вправа з фразеологізмами

-Я буду зачитувати вам фразеологізми, ви розкривати його лексичне значення, підбирати синонім і антонім.(зачитую )

А тепер навпаки: я називаю слово, а ви маєте підібрати фразеологічний синонім і антонім.

Наприклад:

Мовчати-ні пари з уст-точити ляси.

Працювати(працювати не покладаючи рук-бити байдики)

4.5 Завдання на картках

Учні виконують завдання

V. Підсумок уроку

5.1 Підсумкова бесіда

-Які поняття ми повторили на сьогоднішньому уроці?

5.2 Домашнє завдання

Знайти приклади метафори, метонімії і синекдохи в твораї українських письменників та виписати їх(по 3) 9 речень.

5.3 Виставлення та мотивація оцінок

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало

1.Знайдіть відповідники

Метафора                              Ворог зруйнував рідну країну!

Метонімія                              Читаю шевченка

Синекдоха                             Ви знаєте, як сплять старі гаї?

2. Відредагуйте речення

Сьогодні потрібно здати мою автобіографію.

Мене повідомили, що з’явилася вільна вакансія.

3.Доберіть синоніми до поданих фразеологіізмів

Фразеологізм                                        Синонім

1 море по коліна                              А на все горло

2 хоч вовком вий                            Б хоч кричи

3 з доброго дива                             В щоб там не було

4 за всяку ціну                                 Г мов з гуски вода

                                                         Д ні сіло, ні впало


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

71959. Число и цифра 1 43.5 KB
  Тип урока: изучение нового материала. Цели: научить узнавать и называть цифру 1, обозначать один предмет цифрой 1, находить цифры в окружающей обстановке,объяснять их смысл. Задачи: закреплять умения устного счёта в пределах 10 в прямом и обратном порядке;
71960. Вправи і задачі на додавання і віднімання в межах 20 38.5 KB
  Вдосконалювати обчислювальні навички в межах 20 закріплювати вміння розв’язувати задачі опрацьованих видів розвивати мислення увагу мовлення виховувати відповідальність взаємодопомогу. Під час подорожі ми будемо розв’язувати приклади і задачі на додавання і віднімання в межах 20.
71961. Число і цифра 7. Утворення числа способом прилічування 1. Порівняння чисел у межах 7. Попереднє і наступне числа. Написання цифри 7 112.5 KB
  Мета: ввести поняття числа сім познайомити з написанням цифри 7; учити порівнювати предмети; вправляти в лічбі предметів; закріплювати вміння співвідносити кількість предметів і число; узагальнити вміння записувати й розв’язувати приклади на додавання; розвивати мислення; виховувати уважність.
71962. Сложение и вычитание в пределах 10 237 KB
  Чтобы попасть к ним нужно переправиться к ним на другой берег так чтобы числа следовали в порядке возрастания. Готовы отправиться в путь 1 Переправа 6 1 препятствие: состав числа 6 8 – 2 препятствие: между какими числами находится. Как называются числа стоящие перед заданным...
71963. Людина починається з добра! 51.5 KB
  Хлопці її однокласники почали голосно сміятися. Але були це факт Жора Горобейко воротар футбольної команди четвертого А класу грався з дівчиськами в ляльки Хлопці похмуро мовчали. Оце так новина І тут хлопці згадали що Жора взагалі останнім часом поводився якось дивно: після школи поспішав...
71964. Закріплення вивченого матеріалу. Складання та обчислення значень виразів на додавання і віднімання в межах 10 42 KB
  Мета: продовжувати формувати вміння виконувати арифметичні дії додавання і віднімання; навчати учнів розв’язувати приклади на додавання і віднімання в межах 10; продовжувати формувати вміння порівнювати числа; повторити склад числа 10; розвивати пізнавальну активність дітей; формувати вміння працювати в парі...
71966. Лицарський турнір 60 KB
  Отже слухайте всі і не кажіть що ви не чули Музика В одній далекій і невідомій нам країні жив Король зі своєю Королевою. А куди ж без нього Король був. Але що розповідати про короля Він був таким яким і мусить бути король і ніжно любив свою королеву А от королева була вередливою і часто страждала від поганого настрою.
71967. Елементарне поняття симетричної форми та осі симетрії. “Світ комах.” 367 KB
  Обладнання: колекція жуків та метеликів під склом коник мураха бабка комар оса малюнки сопілка малюнки луків гуаш пензлик аркуш паперу фарби баночка з водою Червона книга України магнітофон касета знак “Не лови. Метелик 2 А я гарний стрибунець Ось такий я молодець.