62827

Повний звуковий аналіз слів. Урок-гра «Поле чудес»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

До виконання завдання першого туру викликає трьох учнів які правильно підняли руку і назвали слова вірша з одним двома трьома складами. Завдання I туру У першому турі вам треба відгадати слово звукову схему якого записано на дошці.

Украинкский

2014-06-14

16.26 KB

5 чел.

Урок-гра з читання

Тема: Повний звуковий аналіз слів. Урок-гра «Поле чудес»

Мета: учити дітей виконувати повний звуковий аналіз слів, виділяти звуки в складі слова, моделювати слова й речення, формувати поняття про слова, що мають декілька значень, а також про те, що один і той самий предмет можна назвати по-різному; вчити виконувати самостійну роботу; розвивати мовлення першокласників; артикуляційні вміння, фонематичний слух; виховувати уважність.

Обладнання: індивідуальні диференційовані картки для самостійної роботи, таблиці з умовним позначенням слів для турів гри, призи переможцям турів; зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; сюжетний малюнок, моделі речень; фішки для позначення звуків мовлення; демонстраційне й індивідуальні набірні полотна.

Хід уроку

I. Організаційний момент

— Сьогодні ми всі — учасники гри «Поле чудес», а Леонід Якубович у відпустці. Тому, якщо дозволите, вестиму її я. У за­вданнях вам зустрінуться звукові схеми до слів, що є назвами різних машин.

II. Основна частина

I відбірковий тур

Словникова робота. Формування поняття про слова, що мають декілька значень

— В українській мові є слова, що мають декілька значень. Слово «машина» — одне із них. По-перше, це механізм, створений людиною для виконання корисної роботи, наприклад, у сільському господарстві: трактори, комбайни, сівалки тощо. Їх ще називають жниварські (сільськогосподарські) машини. Найулюбленіші машини сучасних дітей — електронні обчислювальні машини: комп’ютери і ноутбуки. Також машинами називають численні транспортні засоби, що здійснюють перевезення пасажирів. Існує залізничний, водний, підземний, повітряний транспорт; транспорт пасажирський і вантажний.

Тож рушаємо у цікавий світ, створений працьовитими людськими руками,— світ машин.

Завдання 1. Вправи на складоподіл за ілюстрацією букваря (с. 16–17)

— Зверніть увагу на дітей, що працюють за сучасними електронно-обчислювальними машинами — комп’ютерами. Дайте їм імена. Назвіть імена дітей, що мають два склади. (Оля, Іра, Зіна, Олесь, Іван, Тарас, Борис), три склади (Микола, Леонід, Олена, Тетяна, Наталя, Віталій). Визначте наголошений склад.

Завдання 2. Фонетико-артикуляційні вправи

• Чим закінчується день і починається ніч? (Звуком [н′])

• Послухайте вірш і назвіть слова, в яких чуєте звук [т].

Ідуть жнива. Тарасів тато

На тракторі в степу весь час.

Як тато, трактористом стати

Також збирається Тарас.

Учитель ще раз читає вірш. До виконання завдання першого туру викликає трьох учнів, які правильно підняли руку і назвали слова вірша з одним, двома, трьома складами.

Завдання I туру

— У першому турі вам треба відгадати слово, звукову схему якого записано на дошці.

Це слово — назва гумового або залізного обруча на ободі колеса. (Шина)

Учні можуть називати окремі звуки або відгадувати слово відразу. Той, хто назвав звук неправильно, дає змогу відповісти іншому. Якщо сталося так, що гравці першого відбіркового туру не можуть назвати слово з двох спроб, учитель визиває гравця із класу.

— Отже, що означає слово шина? (Це гумовий або залізний обруч на ободі колеса.)

II відбірковий тур

Завдання 1. Складання речень за ілюстрацією Букваря і запис моделей до них: Літак летить. Корабель пливе. Потяг мчить. Машина зупинилась. Мотоцикл стоїть. У небі літак. У морі — човен. На колії — потяг. На трасі — мотоцикл.

Завдання 2. Добір складів за подібністю: до складу з твердим приголосним дібрати склад із м’яким приголосним: та — тя; то — тьо; ту — тю; те — тє; ти — ті.

Завдання 3. Виділення звуків зі слів (на початку і в кінці слова): їжак, край, вітер, лінь, день.

Серед тих, хто правильно виділяв звуки, учитель обирає гравців II туру.

Завдання II туру

— Зверніть увагу на таку звукову схему.

Це слово — важкий металевий пристрій з лапами і на ланцюгу, призначений для зупинки судна у відкритій водоймі через зчеплення його з ґрунтом. (Якір)

Фізкультхвилинка

III відбірковий тур

Завдання 1. Добір звукових схем до малюнків Букваря (машина, літак, потяг).

Завдання 2. Складання речень до схем, поданих на сторінках Букваря (с. 16–17).

Завдання 3. Виділення звуків зі слів (на початку і в кінці слова): їжак, край, вітер, лінь, день.

Серед тих, хто правильно виділяв звуки, учитель обирає гравців III туру.

Завдання III туру

— Зверніть увагу на таку звукову схему.

Це слово — споруда, пристосована до плавання та перевезення людей і вантажів по воді. Її можна назвати словами пароплав, корабель, човен, яхта. (Судно)

Гра з глядачами

Глядачам пропонується звукова схема слова, що називає апарат для очищення пилу з предметів одягу, меблів, килимів тощо. (Пилосос).

Фінал

Переможцям трьох турів гри пропонується завдання: дібрати до звукової схеми слово, що називає прилад для вмикання і вимикання електричного струму. Без нього не існує жодної побутової техніки. (Вимикач)

Фізкультхвилинка

Переможцеві гри пропонується послухати вірш Лідії Компанієць і назвати сільськогосподарську машину, про яку ще не йшла мова на уроці; зробити повний звуковий аналіз цього слова.

Переливчасто гуркоче

Трактор на лану:

Ллється, ллється із сівалки

Зерно в борозну.

Проросте воно й запахне

Полем, чебрецем.

Стане в мами під руками

Теплим буханцем.

Учень під керівництвом учителя виконує повний звуковий аналіз слова сівалка.

Учитель пояснює, що сівалка — це машина для висіву насіння сільськогосподарських культур, кормових трав, а також для внесення добрив у ґрунт.

III. Заключна частина

Підбиття підсумків гри (можна у формі репортажу)

— Увага! Увага! Передаємо репортаж з уроку навчання грамоти, що відбувся у 1-А класі... Це був не просто урок, а гра «Поле чудес»! Завданнями для гри слугували слова, що стосуються різних машин.

Учні були дисциплінованими, працювали самостійно, виконували різні завдання, з’ясовували значення слів, аналізували їхній звуковий склад, складали речення і моделі до них.

Учитель називає ще раз переможців відбіркових турів, кожного туру гри і фіналу.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

67942. Грамположительные кокки (стафилококки и стрептококки) 91 KB
  Семейство Micrococcaceae, род Staphylococcus. Все виды стафилококков представляют собой округлые клетки диаметром 0,5-1 мкм. В мазке располагаются обычно несимметричными гроздьями («гроздья винограда»), но встречаются одиночные клетки, пары клеток. Грамположительны.
67943. Грамотрицательные кокки (менингококки и гонококки) 115.5 KB
  Отдел Gracilicutes, семейство Neisseriaceae, род нейссерий (Neisseria). Все виды семейства являются обитателями слизистых оболочек теплокровных. Общие признаки бактерий этой группы: способны расти в присутствии кислорода, представлены неподвижными диплококками и короткими палочками...
67944. Кишечная палочка. Возбудители брюшного тифа, паратифов А и В 130.5 KB
  Эшерихиозы — заболевания, возбудителями которых является Escherichia coli. Различают энтеральные (кишечные, эпидемические) эшерихиозы — острые инфекционные болезни, характеризующиеся преимущественным поражением пищеварительного тракта, возбудителями которых являются...
67945. Серодиагностика брюшного тифа, паратифов А и В. Сальмонеллы – возбудители острых гастроэнтеритов 100 KB
  Цель: Освоение методов микробиологической диагностики сальмонеллезов и серологической диагностики брюшного тифа и паратифов А и В. Серодиагностика брюшного тифа паратифов А и В. Серологическая диагностика брюшного тифа и паратифов А и В.
67946. Методы микробиологической диагностики дизентерии 98 KB
  Цель: Изучение методов микробиологической диагностики этиотропной терапии и профилактики шигеллезов. Актуальность темы: Шигеллезы распространены повсеместно и представляют серьезную проблему в странах с низким санитарным культурным уровнем и большой частотой случаев недостаточного и некачественного питания.
67947. Методы микробиологической диагностики холеры 92.5 KB
  Возбудителями холеры острого инфекционного заболевания с тенденцией к широкому распространению характеризующегося симптомами тяжелого гастроэнтерита с резким обезвоживанием и тяжелой интоксикацией являются два биовара Vibrio cholere: биовар cholere и биовар eltor.
67948. Микробиологическая диагностика дифтерии 66.5 KB
  Corynebacterium diphteriae (палочка Клебса Леффлера) - возбудитель дифтерии – острого инфекционного заболевания воздухоносных путей и кожных покровов, характеризующегося образованием фибринозных пленок и общей интоксикацией. Возбудитель дифтерии - Corynebacterium принадлежит к семейству Corynebacteriaceae.
67949. Микробиологическая диагностика туберкулёза 82.5 KB
  Конкретные цели: Изучить морфологию и культуральные особенности возбудителя туберкулеза. Знать какие возбудители туберкулеза являются патогенными для человека. Изучить пути передачи туберкулеза и его патогенез. Ознакомиться с методами лабораторной диагностики туберкулеза.
67950. Микробиологическая диагностика анаэробной инфекции 151 KB
  Цель: Изучение методов микробиологической диагностики терапии и профилактики столбняка ботулизма и газовой гангрены. Актуальность темы: Возбудитель ботулизма Ботулизм инфекционная болезнь характеризующаяся интоксикацией организма с преимущественным поражением ЦНС возникающее в результате...