62979

Будова та різноманітність квіток

Лабораторная работа

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про генеративні органи рослини; сформувати поняття про квітку як основний генеративний орган вивчити будову квітки їх різноманітність біологічне значення; формувати вміння розпізнавані квітки одностатеві й двостатеві...

Украинкский

2014-06-15

779.99 KB

11 чел.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

ПРИРОДНИЧО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА ГЕОГРАФІЇ ТА ГЕОЕКОЛОГІЇ

Будова та різноманітність квіток

План-конспект уроку з біології у 6 класі

Виконав:

Студент  41 групи

Заріпов Д.М.

Перевірив:

ст. викл Найдьонова Г.Г.

КІРОВОГРАД – 2010

Тема: Будова та різноманітність квіток Лабораторна робота № 9 «Будова та різноманітність квіток»

Мета: поглибити знання учнів про генеративні органи рослини; сформувати поняття про квітку як основний генеративний орган, вивчити будову квітки, їх різноманітність, біологічне значення; формувати вміння розпізнавані квітки одностатеві й двостатеві; розглянути різні форми квіток і звернути увагу на їхній тип симетрії; знаходити спільні ознаки в будові квіток різних рослин; розвинути вміння порівнювати, узагальнювати, логічно мислити, робити висновки; розвинути пізнавальний інтерес; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: таблиці «Будова  квітки», «Різноманітність квіток», малюнки, кімнатні рослини з різними типами квіток, гербарій, живі осінні квіти.

 Тип уроку: засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок.

Методи та методичні прийоми: словесні( бесіда), лабораторні досліди, загально логічні.

Хронометраж уроку.

  1.  Організаційний момент – 1хв.
  2.  Мотивація навчально-пізнавальної діяльності – 3хв.
  3.  Актуалізація теоретичних знань – 3хв.
  4.  Виклад вчителем нового матеріалу –23хв.
  5.  Узагальнення та закріплення нового матеріалу –12хв.
  6.  Підсумок уроку – 2хв.
  7.  Виставляння оцінок та їх мотивація – 2хв.
  8.  Інструктаж з домашнього завдання –3хв

ХІД УРОКУ

I. Організаційний етап

II. Мотивація навчальної діяльності

Квіти - це найкращий витвір природи, які в рослин виникли задовго до того, як на Землі з'явилася людина. Іноді нам здасться, що квіти виникли для того, щоб ми могли ними милуватися й передавати найрізноманітніші почуття: любові, поваги.

Квіти  пробуджують фантазію, повертають бадьорість, покращують настрій, їх дарують один одному у святкові дні.

В усі часи люди вшановували квіти. Про них написано багато пісень та віршів.

Слів на описи не грачу,

слоном не передаси їх земної безсловесної,

дивовижної краси.

Люди дивляться; п'яніють,

в них кохаються віки.

Нареченим їх дарують,

заплітають у вінки.

Ними кожен свою радість,

власне щастя назива,

Квіти часто нам говорять

втричі більше, ніж слова.

Проблемне питання. Доведіть, що квітка — найважливіший генеративний орган рослини.

IIІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Індивідуальні завдання

Біля дошки працює двоє учнів.

Завдання:

Для 1 -го учня: скласти схему «Способи вегетативного розмноження».

Для 2-го учня: розшифруйте терміни: вегетативні органи, генеративні органи, спора.

2. Бесіда за метолом  «Мікрофон»

• Що таке розмноження?

• Які типи розмноження пластині для рослин?

• Яке розмноження називають вегетативним?

• Що лежить в основі вегетативного розмноження?

• Яке розмноження називають штучним?

• Яке біологічне значення  вегетативного розмноження?

IV. Вивчення нового матеріалу

І. Пояснення вчителя з елементами бесіди

Типи квіток

Одностатеві Двостатеві Нестатеві

(є тичинки й (немає не тичинок,

маточки) груша, ні маточок)

абрикос ромашка,

сояшник

тичинкові  маточкові

(є тільки тичинки) (є тільки маточки)

береза, кукурудза тополя, верба

Квітка — це пристосування,яке квіткова рослина утворила для статевого розмноження, саме тому її називають генеративним органом. Використовуючи модель квітки (додаток А), разом з учнями розбираємо її будову, для кращого запам’ятовування  складаємо опорні схеми.

Квітка кріпиться до стебла квітконіжкою. Будова квітки: маточка, пічники, оцвітина (чашолистки й пелюстки).

Чашечка (сукупність чашолистків)

зрослолиста  роздільнолиста

Віночок (сукупність пелюстків)

роздільнопелюстковий                                                     зрослопелюстковий

Оцвітина

(сукупність чашолистків і пелюсток)

проста (є лише подвійна подвійна (є і

чашолистки або пелюстки)     чашолистки й

пелюстки)

Квітки без оцвітини називають голими.

Робота і зошитом

Учні підписують частини квітки та будову маточки й тичинки.

2. Різноманітність квіток

Розповідь з використанням таблиць, малюнків підручника та доповненням опорних схем у робочому зошиті

— Які рослини називають дводомними? однодомними?

Учні знаходять відповіді в підручнику, складають опорну схему.

Рослини

однодомні (чоловічі й жіночі  Двоманітні(чолові-

квітки на одній рослині – огірок, чі й жіночі квітки на

кукурудза, береза,дуб) різних рослинах-

верба, тополя,

конопля)

Розрізняють квіти

        правильні  неправильні Асиметричні-

(актиноморфні) - (зигоморфні)- не можна прове-

можна провести можна провести сти жодної осі

дві й більше осей лише одну вісь  симетрії-

симетрії (лілія,груша) симетрії (горох, гладіолус,

 квасоля) канни, каштан

3. Повідомлення учнів творчої групи (учні підготували завдання заздалегідь, під керівництвом учителя)

НАЙБІЛЬШІ Й НАЙМЕНШІ

Найбільші квіти в рафлезії. Це рослина Індонезії і Філіппінських островів. Вона паразитує на коренях і стеблах тропічних рослин і назовні випускає дише квітку. її бутон схожий на головку капусти, а розтулена червона квітка складається з п'яти величезних пелюсток. Квітка має близько 1 м у діаметрі іі важить до 6 кг. Вона має сильний трупний запах, що приваблює мух і жуків. Іноді рафлезію називають квіткою слона, і не лише за її розміри. Роздавлюючи її плоди ногами, слони переносять насіння іі «висівають» його на своїх стежках.

Найменша квітка — не більша за головку булавки — у ряски  безкорінцевої, яка живе в стоячих водоймах.

МЕКСИКАНСЬКА КВІТКА-РУКА

Уперше глянувши на мексиканське дерево під час цвітіння, людина відчуває, як по гіду в неї починають бігати мурашки: квітки дерева мають моторошну схожість із кистями рук людини, простягненими в усі боки.

Криваво-червоний колір робить їх настільки ж красивими, скільки зловісними. Не дивно, індійці мексиканського нагір'я ставляться до нього дерева з побожністю, а раніше відводили йому особливе місце у своїх релігійних обрядах. Цей тридцятиметровий велетень з родини шоколадних дерев, стовбур якого має до 2 м у діаметрі, часто трапляється у вологих мішаних лісах Мексики І Гватемали. Його квітки завбільшки з чималий кулак сидять у шкірястих чашечках, що мають 8—10 см у поперечнику. З такої чашечки піднімаються «зап'ястки» й «пальці», навіть з «нігтями». Ці «застиглі руки» (тичинка й маточка) витикаються з листя близько двох тижнів, після чого починають в'янути. У чашечці скупчується сік, смак якого нагадує смажений хліб з водою.

               чашолистки         пелюстки

квітконіжка       Квітка квітколоже

 маточки тичинки

V. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Творча лабораторія»

Клас об'єднується в різнорівневі групи для виконання лабораторної робот.

Інструктивна картка

Тема: Будова й різноманітність квіток

Мета: формувати вміння описувати форму й зовнішню будову органів за планом;

розвивати вміння елементарного розрізняння, порівняння і визначення основних

ознак органів.

Обладнання та натуральні об'єкти: лупи; препарувальні голки; муляжі квіток; живі квітки для загальної та індивідуальної роботи

Хід роботи:

  1.  Розгляньте квітку, знайдіть квітконіжку й квітколоже, чашолистки, пелюстки, тичинки й маточки.(додаток Б)
  2.  Підрахуйте кількість чашолистків, пелюсток, тичинок і маточок. Зверніть увагу на те, чи зрослися чашолистки й пелюстки між собою, чи ні, правильна чи неправильна квітка.
  3.  Розгляньте квітку вишні й опишіть її за таким планом: тип оцвітини, тип чашечки, тип віночка, тип квітки за симетрією, тип квітки за статтю, формула квітки.
  4.  Замалюйте будову квітки в робочий зошит і підпишіть назви її частин.
  5.  Зробіть висновки до роботи, записавши в зошиті відповіді на запитання. Чому квітка є видозміненим пагоном?Які особливості будови квітки свідчать про те, що вона є органом розмноження? Чим квітки відрізняються?

VI. Узагальнення й систематизація знань учнів

(робота в групах)

1. Методика «Асоціативний кущ»

Завдання

Складіть асоціативний куш до поняття «квітка» (схема).

2. Вставте пропущені слова.

* Головними частинами квітками є...

* Оцвітину квітки утворюють...

*  Оцвітина виконує функцію...

*   За симетрією квітки бувають...

* Якшо у квітці є чашечка й віночок, оцвітина називається...

* Квітка без оцвітини називається...

3. Знайдіть зайве слово й поясніть чому саме його ви обрали

Квітколоже, чашолистки, пелюстки, приймочка, маточка, тичинки.

VII. Підсумки уроку

Учні зачитують проблемне питання, описане на дошці, і дають на нього відповідь.

VIII. Домашнє завдання

Опрацювати 18 параграф підручника, автор В.І. Соболь

Дати відповіді на запитання після параграфа.

Творче завдання: скласти кросворд «Квітка», підготувати цікаве повідомлення про суцвіття.

Додаток Б

Додаток А


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27417. Понятие открытого образовательного пространства как пространства субъектного действия. Модульная система оргформ порождения и становления образовательного пространства в области художественного образования 48.5 KB
  Когда мы говорим о пространстве образования то имеем в виду пространство где формируется образ человека его внутренняя форма. Фомина рассматривает образовательное пространство района как систему управления развитием личности. Автор отмечает что образовательное пространство формируется с помощью целого комплекса направлений деятельности. Под образовательным пространством мы понимаем пространственновременное поле функционирования и развития системы образования как открытой и активной социальной сферы в которой действует своя идеология...
27418. Методика обучения основам синтетических видов искусства (9ый класс). Синтетические искусства и изображение (театр, кино, видео, компьютерные экранные технологии, анимация) 60 KB
  Методика обучения основам синтетических видов искусства 9ый класс. Синтетические искусства и изображение театр кино видео компьютерные экранные технологии анимация. Общая характеристика учебного предмета9 клаcc Этот тематический блок представляет собой расширение курса визуальнопластических искусств и осознание их прочной связи с синтетическими искусствами кино телевидение и др. Именно синтетические искусства непосредственно происходящие от изобразительных являются сегодня господствующими во всей системе видеокультуры.
27419. Народная художественная культура национальные, этнические формы искусства. Методы и формы приобщения учащихся к многообразию культурного наследия, к региональным (местным) национальным культурам и искусству на уроках ИЗО и во внеклассной работе 46.5 KB
  Виды и формы ДПИ. Методика обучения основам ДПИ в школе и формах дополнительного образования. ДПИ невозможно без художественного творчества так же как невозможно и без ремесленных основ владения технологией обработки тех или иных материалов. Методика преподавания ДПИ основанного на традиционной народной культуре сравнительно молодой раздел методики преподавания образовательной области Технология .
27420. Особенности методики преподавания искусства в детских художественных школах и школах искусств. Технологии преподавания рисунка, живописи, композиции, скульптуры, ДПИ, истории искусств 89 KB
  первый этап обучения в общеобразовательной школе должен через искусство заложить основы художественного эстетического восприятия явлений окружающей действительности. За четыре года начального обучения необходимо в сознании и эмоциональном развитии ребенка создать фундамент художественных представлений на которые он сможет опираться во всем дальнейшем обучении. Педагог должен с самого начала обучения создавать вокруг темы урока ситуацию уподобления т. ЦЕЛИ:Единство воспитания и образования обучения и творческой деятельности учащихся...
27421. Проектирование, моделирование, исследование и творчество – ведущие способы эффективной деятельности учителя и учащихся 45.5 KB
  Проектирование моделирование исследование и творчество ведущие способы эффективной деятельности учителя и учащихся. Он формирует опыт деятельности поэтому незаменим. Философия цели и деятельности.Обратите внимание предполагает ли решение проблемы различные виды деятельности изготовление предметов рисунки аппликации записи на плёнку интервью короткую пьесу и.
27422. Методика организации и проведения педагогического эксперимента в области художественного образования/эстетического воспитания и обучения искусству 81.5 KB
  Так имеются методы дидактического воспитательного частнометодического управленческого лабораторного и естественного ограниченного и массового качественного и количественного экспериментов и т. К методам педагогического эксперимента примыкают и взаимопроникают методы психологического физиологического медицинского социологического экономического и других исследований.Внутри эксперимента понимаемого как комплексный метод исследования используются теоретические методы: анализ и синтез индукция и дедукция сравнение аналогия...
27423. Методика обучения конструктивным видам искусства: архитектура и дизайн в жизни человека (8 класс). Интегрированный подход 52.5 KB
  Методика обучения конструктивным видам искусства: архитектура и дизайн в жизни человека 8 класс. Язык этого вида искусства всегда строился и строится на организации пространства здания города села парка и проживания в нём человека. но возникновение этого вида искусства прочно связано с промышленностью с расцветом индустриального производства. Выход за рамки одного искусства одного предмета.
27424. История художественного образования.Обучение искусству в древних цивилизациях:Др.Египет, др.Греция, Античный Рим 48 KB
  Общеобразовательная система художественного образования строилось на обучении рисунку так как написание иероглифов требовало определенных навыков. Система образования имела строгие требования к дисциплине. Система художественного образования в Древней Греции.
27425. Обучение искусству в эпоху Средневековья. Зависимость образовательность моделей с существующими в данной формации духовным (религиозным) идеалом и назначением человека.Школа-монастырь.Методы обучения рисованию в Древней Руси 34 KB
  Методы обучения рисованию в Древней Руси. Основа обучения в этот период механическое копирование. Итак в эпоху средневековья: основной метод обучения копирование по образцам способствовавшее развитию ремесленного труда; процесс обучения самостоятельная работа в составе артели мастеров. службы школыобщежития для подготовки мальчиков к монашеству школы обучения грамоте и церков.