63050

Ліна Костенко. Коротко про письменницю. «Чайка на крижині», «Крила»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розгорнута притчева метафора про глибоке духовне наповнення людини її крилатість що проявляється індивідуально. Крила. Виразне читання віршів Чайка на крижині та Крила. Основна думка: а Нащо крилатим грунт під ногами б Для мене ж той край найкращий де виросли крила мої.

Украинкский

2014-06-16

31.87 KB

4 чел.

Що доля нелегка, – в цім користь і своя є,
Блаженний сон душі мистецтву не сприяє.

                                            Ліна Костенко

                  Костенко Ліна Василівна

Тема.  Ліна Костенко. Коротко про письменницю. «Чайка на крижині». Розгорнута притчева метафора про глибоке духовне наповнення людини — її «крилатість», що проявляється індивідуально. «Крила». Духовне багатство — найбільший скарб у житті. ТЛ: диптих.

Мета: поглибити знання школярів про життя і творчість Л. Костенко, розпочати роботу щодо аналізування поеми «Чайка на крижині», на прикладі цього твору дослідити різницю між матеріальним і духовним; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Л. Костенко, прищеплювати високі моральні якості учням, прагнення духовно збагачуватися. уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Л. Костенко, бібліотечка її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

Теорія літератури: алегоричний твір, диптих. 

                                                    ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання.                                                                        1.Тестове опитування учнів вивченого матеріалу по темі  «Ти знаєш, що ти людина?» (Олекса Стороженко «Скарб», Б. Лепкий «Цвгг щастя», «Мишка»)

2. Висловлювання учнів про людські цінності, істинні та фальшиві.         

IІI. Актуалізація опорних знань                                                                                          1.Бесіда за питаннями                                                                                                                      • Що вам відомо про життя і творчість Л. Костенко?                                                                   • Чим запам'яталися вам твори письменниці, які вивчалися у 6 класі?                                            • За що українці шанують і поважають Л. Костенко?                                                                     • Більшість її творів — це... (Поезії) Дайте визначення поезії як літературному жанру. (Поезія — невеликий художній твір у віршах)

2. Міні-дискусія:                                                                                                                                             - Назвіть риси характеру, які ви цінуєте   в людині.                                                                           

IV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.

V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу. 

                                                                Епіграф уроку                                                                                                                                                    

                                                     Що доля нелегка — в цім користь і своя є.

                                                     Блаженний сон душі мистецтву не сприяє.

                                                                                                                Л. Костенко

1. Розповідь учителя про життя і творчість Л. В. Костенко.

2.Робота над твором Л. Костенко «Чайка на крижині» (м. Щецін, березень 1958р.)  Виразне читання віршів «Чайка на крижині» та «Крила».

• Тема: відтворення роздумів поетеси про смисл життя людини.

•  Ідея: возвеличення любові дорідного краю, до всього, що з ним пов'язано, перебуваючи далеко за його межами.

• Основна думка:

• а)  «Нащо крилатим грунт під ногами»?

• б)  «Для мене ж той край найкращий, де виросли крила мої».

• Жанр: поема.

• Композиція. Твір складається з п'яти частин: «Надбережжя», «Крига на Одрі»,  «Крила», «Грунт», «Усміх», кожна з яких має свій зміст, закінчену думки але п той же час пов'зані з перебуванням Л. Костенко у Польщі, зокрема; у порту міста Щецін, та міркуваннями про смисл життя людини, її при*| значення на землі, любові до рідного краю.

• Експозиція: опис портового надбережжя Щеціна, змін, які відбуваються з приходом весни.

• Зав'язка: розмірковування поетеси над призначенням крил у людини

• Кульмінація: хвилювання поетеси, які викликав корабель з рідної землі.

• Розв'язка: гостювання героїні у Польщі.

• Сюжет.  Лірична героїня, перебуваючи у Польщі, зокрема у морському порту Щеціна, спостерігає за красою Одри, кораблями біля причалів. Наступала весна, ломалася крига. На одній з крижин вона побачила чайку. Цс підштовхнуло її до роздумів про смисл життя людини. Людина мав крила, але як птах не літає, бо людські крила зроблені не з пуху, а з правди, чесності, довір'я, вірності у коханні, з вічного поривання, з щирості до роботи, з щедрості та турботи, з пісні, з надії, з поезії, з мрії. Героїня твору полюбляє Польщу за її легенди, мову, звичаї, дружбу, щирість, але для неї рідний край — наймиліший. Одного разу вона побачила корабель з прапором рідного краю, який збентежив її дуту і серце. І лірична героїня остаточно зрозуміла, що, де б ти не був, але батьківська земля, рідний край для кожної людини є наймилішим, дорогим.

VI. Закріплення нового матеріалу.                                                                   1.  Обмін враженнями. Евристична бесіда.

- Яке загальне враження у вас склалося від віршів Ліни Костенко? Чим вони схожі на інші, чим різняться?

- Які людські якості, на думку авторки, є найціннішими, найпотрібнішими в житті?

- Чим друга частина (поезія «Крила»)  не схожа  на  першу? (Протиставленням «правди пташиної» та «правди людської»,

VIІ.Формування навичок практичного використання.

  1. Художні особливості віршів «Чайка на крижині», «Крила».

Учні визначають використані у віршах художні засоби                                                                                          

2. Бесіда про глибоке духовне наповнення людини — її «крилатість», що проявляється індивідуально

3. Слово вчителя.                                                                                                                              

• Читаючи поезію «Крила» Л. Костенко, кожний із вас, мабуть, звернув увагу на символічне значення людських крил. Чим дорослішою стає людина, тим і крила її стають більшими.

• Для чого людині потрібні крила? Хіба вона літає? Так. Людина літає не тільки уві сні. Крила для кожного є тим глибокий духовним наповненням, що проявляється індивідуально.

• Чому людина має крила, а не може полетіти? Це залежить у більшій мірі від неї самої, її прагнення, бажання, цілеспрямованості, наполегливості, старанності.

Тому кожен повинен прагнути до самоствердження, подолання життєвих труднощів у сучасному житті, а цьому допоможуть наші крила.

4.Бесіда-порівняння за текстом.

• Що потрібно в житті для птаха, а що для людини? (Птасі небо, воля, хмари; для Людини земля, поле, пара)

• Коли говорять людині, що у неї виросли крила за плечима?

• Чим людські крила відрізняються від пташиних? Як про це говориться в поезії?

• Які риси характеру Л. Костенко цінує в людині?

• А чи має крила сама поетеса? Якщо так, то які? Власну думку обґрунтуйте.

• Як, на вашу думку, мати крила людині — це обов'язок чи довільне бажання?

• Яку людину вважають духовно багатою?

• Пригадай, з чого Дедал виготовив крила для Ікара (грецька міфологія).

• Які крила повинна мати людина?

• Як би ви скористалися крилами, якщо мали б їх?

• Як  козаки називали свої човни? Чому саме так?

Слово вчителя.

        Образ крил у віршах Ліни Костенко «Чайка на крижині» й «Крила» — алегоричний. Пригадайте, що таке алегорія. Із цим визначенням ми ознайомилися в 6 класі, коли з'ясовували, які жанрові особливості має байка.

5. Теорія літератури.

Алегорія — це інакомовлення; наділення тварин, птахів, рослин, предметів рисами характеру людини.

      Проте таке визначення алегорії вузьке. У ширшому розумінні алегорія — це спосіб двопланового  художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями. У вірші Ліни Костенко «Крила» конкретним художнім образом є крила (один план художнього зображення), а прихованим реальним явищем є такі людські якості, як піднесення, натхнення, упевненість, незалежність (другий план художнього зображення). Отже, образ крил в однойменному творі Ліни Костенко алегоричний.

Зауважте.
Крила — це символ духовності, багатства думки, емоційного піднесення, могутності, незалежності й впевненості. У греків крила символізували любов і перемогу. Давньогрецький філософ Платон вважав крила символом розуму. їх зображують на взутті (як у Меркурія), що означає здатність до величезного духовного піднесення (Словник символів).

Диптих (за тлумачним словником).

1) Заст. двостулковий складень з живописним або рельєфним зображенням на стулках.

2)  Два твори мистецтва, пов'язані одним задумом.

Яка різниця між дилогією і диптихом?

( Дилогія – об’єднані однією темою два прозові твори одного письменника, в яких діють одні й ті ж самі герої.

Диптих – об’єднані однією темою та ідеєю два поетичні твори.)

Два вірші  «Чайка на крижині» та «Крила» складають диптих. Чим вони поєднані?

1.Спільним ідейним задумом: людина має крила, але не завжди ними користується; 2.Алегоричним образом крил;                                                                                            3.Засобом мовленнєвого зв’язку: перша частина закінчується словами «Нащо крилатим ґрунт під ногами?», а друга розпочинається «А й справді, крилатим ґрунту не треба». Отож, вірші Ліни Костенко «Чайка на крижині» й «Крила» — це диптих.

VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

(проводиться шляхом диференційованої контрольної роботи в групах)

1. Опитування учнів

1група

Літературний диктант «Життя і творчість Л. Костенко»

2 група .                                                                                                                                  Робота на картках                                                                                                                      

3 група.                                                                                                                           Проведення тестового опитування

2. Додаткові елементи

До речі...
В українській мові є чимало фразеологізмів зі словами крила, спробуйте пояснити їх значення.:
•    ростуть (виростають) крила;
•    як на крилах;
•    під своє крило;
•    давати крила;
•    обламувати крила;
•    опустити крила;
•    обпалювати собі крила;
•    складати крильця;
•    підрізати крила.
IХ.   Оголошення результатів навчальної діяльності школярів

Х.   Домашнє завдання

Вивчити вірш (один із розділів поеми) напам'ять; підготувати усний міні-твір на тему «Людські крила».

ХI.  Підсумок уроку

      Слово вчителя

    Творчість Ліни Костенко — видатне явище в сучасній українській літературі, проте на своєму творчому шляху їй довелося пережити шістнадцятилітнє мовчання, оскільки тодішня влада забороняла друкувати твори поетеси, яка виражала свою позицію прямо й відкрито:
І не боюсь донощика в трактирі,                                                                                                              бо все кажу у вічі королю.  

     З чистою душею, вона нічого не боялася, адже в неї були крила.
     Нині Ліна Костенко почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» і, звичайно ж, Митець, який «малює птиць срібним олівцем на лляному полотні»:

Я дерево, я сніг, я все, що я люблю.                                                                                       І, може, це і є моя найвища сутність.

У творах Ліни Костенко, з якими ми щойно познайомилися, йшлося про «крилатість» людини, про її мрію осягти навколишній світ, зрозуміти його, жити з ним у гармонії. Людина створена з добра і зла, тому вона і добра, і зла. Все залежить від її вибору. «Крилатість» доступна не всім людям. І не завжди такі люди знаходять розуміння серед собі подібних. Але завдяки їх мужності, розуму,  бажанню пізнати світ, підкорити небо, стихії, їх «крилатості» й відбувається прогрес людства.  Пам’ятайте:

Людина завжди ціниться по тому,

Що вона зробила, що могла,

Скільки сил у неї вистачало,

Щоб на світі більше щастя стало.


      Додатки

 

                                 Додаток 1

Перевірка домашнього завдання.                                                                      

 Тестове опитування учнів вивченого матеріалу по темі  «Ти знаєш, що ти людина?» (Олекса Стороженко «Скарб», Б. Лепкий «Цвіт щастя», «Мишка»)

1.  Чому мати (оповідання О. Стороженка «Скарб») не випускала свого сина взимку з хати?

а) боялася, що він занедужає; б) він не мав власних чобіт;

в)   вважала,  що  взимку дітям нема чого ходити на вулицю.

2.  Закінчітъ цитату: «Часом батько, дивлячись на се юродство, стане гримати на жінку i похвалятись, що він Павлуся ...»:

а)  буде бити; б)  віддасть у школу до дяка у друге село; в) сам буде виховувати.

3.  Як прожив усе своє життя Павлусь?

а) тяжко працював не покладаючи рук; б) тільки їв i спав;

в) весь свій вільний час проводив на вечорницях та по шинках.

4.  На що перетворився дохлий собака, якого хлопці вкинули Павлові у вікно?

а) на гарну дівчину; б)  на оздоблене вбрання; в) на купу грошей.

5.  Мати (за твором Б. Лепного «Цвіт щастя»), укладаючи свого синочка спати, «провела йому молитву, казала попросити Бога, щоб...»:

а) кожному члену сім'ї дав здоров'я; б)  всі в родині були щасливими;

в) сім'я стала багатою.

6.  Де, за словами мами, росла квітка-щастя?

а) у лісі;           б) у полі;               в) за ставом.

7.  Якого птаха побачив хлопчик?

а) лелеку;         б) гусиню;             в) лебедя.

8.  Закінчіть цитату: «А хвора дитина блудними очима вдивляється в стелю, піднімається на недужих крижах, витягає руки i шепче спаленими устами»:

а)  «Я дуже хочу пити»; б)  «Я хочу квітки-щастя»; в)  «Мамо, розкажіть мені казку».

9. Про що мишці розповідали її міські сестри?

а)  що в місті не лише миші, а й люди не мають що їсти;

б) що в місті набагато легше прохарчуватися, ніж у полі;

в)  що в місті стало дуже страшно жити, бо розвелось багато котів.

10.  Як заробляли гроші господарі сільської мишки?

а) вирощували на власному городі овочі й продавали їx;

б) відгодовували свиней і продавали людям м'ясо й сало;

в)  допомагали людям обробляти городи за невелику платню.

11.  За що мишка розсердилася на своїх господарів?

а)  за те, що вони не дали молока для хворої дитини;

б) за те, що вони не нагодували голодну жінку;

в) за те, що вони завели в домі кота.

12.  Якою є розв'язка казки?

а) Мишку спіймав кіт i з'їв ; б) мишка потрапила в мишоловку;

в) разом з дітьми мишка втекла в поле.

Запитання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Бали

Відповідь

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

                                     Додаток 2

Матеріал для вчителя

                  ЛІНА ВАСИЛІВНА КОСТЕНКО (Народилася 19.03.1930р.)

       Ліна Костенко — поетеса виняткового таланту, яка в найтяжчих умовах не пішла на компроміс із совістю, не продала свого таланту, не кривила душею, залишилася стійкою у своїх переконаннях.

       Народилася 19 березня 1930 року на березі Дніпра у містечку Ржищів, що на Київщині в учительській сім'ї. Батько — людина неординарного хисту — в сталінські часи зазнав лихоліть, був репресований.                                                                                              

       З шестирічного віку Ліна мешкала в Києві. Тут і застала страшна війна одинадцятирічну дівчинку, про це вона написала утворі «Мій перший вірш написаний в окопі».  Десь у чотирнадцять років дівчинка почала писати вірші, а в шістнадцять з'явилися її перші друковані твори.  Ще школяркою почала відвідувати літературну студію при Спілці письменників України. Потім навчалась у Київському педагогічному університеті, який змушена була покинути через стійкість у своїх переконаннях .  У 1952-1956 рр. навчалась у літературному інституті в м. Москва, який закінчила з відзнакою.

      Вона прийшла в літературу і відразу заявила про себе на повний голос трьома першими збірками, які з'явилися одна за одною: «Проміння землі» (1957), «Вітрила» (1958), «Мандрівка серця» (1961).  Уже в перших книгах Ліна Костенко постала перед читачами поетом безкомпромісним, чесним і самобутнім. Читачі й критика сприйняли її твори прихильно. Усі переконалися, що в українську поезію прийшов справжній майстер слова.

        Ліна Костенко належала до когорти «Шістдесятників»: Л. Костенко,  В. Стус, В. Симоненко, Д. Павличко, І. Драч, Григір Тютюнник, Б. Олійник та інші.

       Як і раніше, в епіцентрі художніх роздумів Ліни Костенко як найвища оцінка — Людина.   

                            Людині бійся душу ошукать,

                             Бо в цьому схибиш - то уже навіки.

       Найбільше гармонійної і душевної злагоди у тих віршах Ліни Василівни, де домінує мотив єднання людини з природою.

       За роман у віршах «Маруся Чурай» та збірку «Неповторність» поетеса отримала Державну премію України імені Т. Г. Шевченка.

      За книжку «Інкрустації», видану італійською мовою, Ліні Костенко 1994р. присуджено премію Франческа Петрарки, котрою Консорціум венеціанських видавців відзначає твори видатних письменників сучасності. У 1998р. у Торонто    Світовий конгрес українців нагородив Л. Костенко найвищою своєю відзнакою — медаллю Святого Володимира.

       У 2000 році Ліна Костенко стала першим лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Олени Теліги.

       На одній з прес-конференцій Ліна Костенко нагадала, що поклик письменника — писати, а останнім часом вона мріє писати вірші не з політичним забарвленням, а «малювати птиць срібним олівцем на лляному полотні»:

                                             Я дерево, я сніг, я все, що я люблю.

                                             І, може, це і є моя найвища сутність.

                                   Додаток 3

                                      Художні особливості віршів

                                             «Чайка на крижині».

«зима не вдягла... свиту», «зима... часом вже й приміряла», «зима... пошукала, поплакала... нотувала, стелила... сперечалася... несла, все збиралась», «дерева проснулись», «лід потемнів»

Метафора, персоніфікація

Крига буйно ломилась у відкриті двері протоки.

Метафора

І, нарешті, по Одрі – темній, широкій – на останній крижині самотня чайка пливе

Епітети

«Що ж робити?»

«— Ти куди ж розігналась?

Чи, бува, не до самого моря?»

«Ну, а що, як її розливає вода весняна?»                                                  «Ну, а що, коли їй та удержать тебе несила?»

• Нащо крилатим грунт під ногами?

Риторичне питання

«Дивна людина!»

Риторичний оклик

Землі немає, то буде небо.

Антоніми, антитеза, протиставлення

А крила має. А крила має! «Ну, а шо...»

Повтор; анафора; окличне речення

    

   

                                                                  «Крила»

«Правда пташина»

Метафора, персоніфікація

«вічного поривання»

Епітети

«А як же людина?» «А що ж людина?»

Риторичне питання

«А крила має!»

Риторичний оклик

Землі немає, То буде небо.
 Немає поля,  То буде воля.
Немає пари,  То будуть хмари.

Антоніми, антитеза, протиставлення

«У кого — ...», «А крила має!»

Повтор; анафора; окличне речення

                                    Додаток 4

1група

Літературний диктант «Життя і творчість Л. Костенко»

• Дата народження Л. Костенко. (19.03.1930)

• В якому віці Ліна Костенко оселяється в Києві? (Шестирічному)

• Через неординарний хист батько поетеси був... (Репресованим)

• Яку студію ще школяркою відвідувала Л. Костенко? (Літературну)

• Навчальний заклад, по закінченні якого Ліна Василівна отримала вищу освіту (Київський педагогічний університет)

• 3 1952—1956 рр. поетеса навчалася в... (Літературному інституті в м. Москва)

• Назва першої поетичної збірки Л. Костенко. («Проміння землі» (1957)).

• Найвищою цінністю у художніх роздумах Ліни Василівни є... (Людина).

• Книга, за яку Л. Костенко присуджено премію Франческа Петрарки. («Інкрустації»)

• В якому році поетеса стала першим лауреатом Міжнародної літературно-мистецької  премії ім. Олени Теліги? (2000р.)

• Яким поетом постала Л. Костенко у перших своїх книгах? (Безкомпромісним, чесним,  самобутнім)

• Твори, за які Ліна Василівна отримала Державну премію України ім. Т. Шевченка. (Роман у віршах «Маруся Чурай», збірка «Неповторність»)                Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

                                 Додаток 5

2 група .                                                                                                                                  Робота на картках                              

                                                    Картка № 1                                                                                                                            1.  Прокоментуйте, чому Л. Костенко вважає, що людина не літає, а крила має. Яке символічне значення мають крила для людей?                                                             2.Якийобраз твору символізує високе піднесення духу? :                                                  а) крижина; б) чайка;  в) крила.                                          

                                                                                                     

                                                   Картка № 2

1.  Що мала ка увазі Л. Костенко, зазначаючи; «Нащо крилатим грунт ногами?» Кого воно стосується? Свої міркування прокоментуйте.

2.Який алегоричний образ пропонує нам поетеса? :                                                            а) людини; б) крил; в) чайки.

                                                   Картка № З

1. Чому, на ваш погляд, для героїні твору той край найкращий, де  «виросли крила» її? Що мала на увазі поетеса, зазначаючи про неї

2.  За жанровою спрямованістю «Чайка па крижині»:                                                     а) поезія в прозі; б) поема; в) ліричний вірш.

                                   Додаток 6

3 група.                                                                                                                           Проведення тестового опитування

1.Побачивши чайку, лірична героїня здивувалася тим, що пташина: а) самотньо плила на крижині; б) не встигла відлетіти у вирій;  в) не змогла спіймати рибу.                                                                                                                                                  2.«Нащо крилатим під ногами...»:а) крижина; б) ґрунт; в) деревина.                     3.Людина хоча і не літає та має:а) велике бажання злетіти; б) крила; в) практичні навички.

4.З чого, на думку, поетеси, зроблені крила у людини?    а) зі сміливості; б) з пуху; в) з чесності.                                                                                                                             5.Той край є найкращим для поетеси, де:  а) виросли у неї крила; б) найкращі люди; в) відбулося багато історичних подій.                                                                                                                   6.   Тільки тоді можна вирушати в політ, як вважає поетеса, коли маєш...: а) освіту і досвід; б) ґрунт під ногами; в) батьківське благословення.                                                             7. Який рядок у вірші Ліни Костенко «Крила» повторюється:  а) «А як же людина?» б) «Людина нібито не літає»; в) «А крила має»; г) «крилатим ґрунту не треба»?                              8. За жанровою спрямованістю «Чайка на крижині»:  а) поезія в прозі; б) поема; в) ліричний вірш.                                                                                                                                                                  9. Два твори мистецтва, об’єднані  єдиним авторським задумом, сюжетом, дійовими особами чи образами, але водночас кожен твір має окремий сюжет і композицію, - це: а) дилогія;  б) диптих; в) полілогія; г) трилогія.                                                                   10. Із скількох творів складається диптих?  а) двох;  б) трьох; в) чотирьох; г) п’яти. 11.Яку пору року поетеса характеризує словами «Як коли лютувала,   Стелила рядно ожеледиць.   Сперечалася з морем, ..»: а) осінь; б) літо; в) зима; г) весна.                   12.  Який алегоричний образ пропонує нам поетеса? :а) людини; б) крил;

в) чайки; г) крижини..

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

                                       Додаток 7

Додаткові елементи

В українській мові є чимало фразеологізмів зі словами крила:
•    ростуть (виростають) крила — хто-небудь відчуває приплив сили, енергії, натхнення;
•    як на крилах — у доброму настрої, на піднесенні; дуже швидко;
•    під своє крило — для захисту, опікування;
•    давати крила — викликати в кого-небудь піднесення, натхнення, почуття впевненості у собі, у своїх силах, здібностях;
•    обламувати крила — позбавити кого-небудь високих прагнень, поривань, мрій;
•    опустити крила — утратити впевненість у собі, примиритися з чимось, зневіритися у своїх силах;
•    обпалювати собі крила — зазнавати невдачі в чому-небудь; не досягати чогось бажаного;
•    складати крильця — відмовлятися від будь-яких дій, від боротьби; скорятися;
•    підрізати крила — позбавити кого-небудь можливості здійснювати щось; підірвати міць, знесилити когось або обмежити поле діяльності.

                                      Додаток 8

Чайка на крижині                                                  

В цьому році зима                                                                                                                            Не вдягала білої свити.                                                                                                                  Часом вже й приміряла,                                                                                                                   Та хтось її зразу крав.                                                        

Пошукала, поплакала...                                                                                                                       Що ж робити? —                                                                                                                                    Бідувала в старій                                                                                                                              Із тодішніх зів'ялих трав.                                                                          

Як коли лютувала,                                                                                                                          Стелила рядно ожеледиць.                                                                                            Сперечалася з морем,                                                                                                                   Несла сум'яття вітрів.

Все збиралась на силі,                                                                                                                    Несла сум'яття вітрів.

Все збиралась на силі,                                                                                                                   Та не встигла огледіться,                                                                                                             Як проснулись дерева                                                                                                                         І на Одрі лід потемнів.

Крига буйно ломилась                                                                                                                   У відкриті двері протоки.                                                                                                                                  Лід кришився, б'ючись                                                                                                                    об каміння берегове...

І нарешті по Одрі —                                                                                                                     темній, широкій —                                                                                                                    на останній крижині                                                                                                                самотня чайка пливе.                                                                                       

-    Ти куди ж розігналась?                                                                                                        Чи бува не до самого моря?                         
Чайки держаться гурту,                                                                                                                 А ти відпливеш одна.

А крижина тонка.                                                                                                                                 А крижина майже прозора...                                                                                                           Ну, а що, як її                                                                                                                підмиє вода весняна?           

Ну, а що, коли їй та                                                                                                                   удержать тебе несила?                                                                                                                 Затріщить і відломиться...                                                                                                                       Піде вода кругами...

—    Дивна людино!
Я ж маю крила.
Нащо крилатим ґрунт під ногами?

КРИЛА
А й правда,
крилатим ґрунту не треба.
Землі немає,
То буде небо.
 Немає поля,
То буде воля.
Немає пари,
То будуть хмари.
В цьому, напевно,                                                                                                                 правда пташина..                                                                                                                               А як же людина?                                                                                                                            А що ж людина?
Живе на землі.                                                                                                                             Сама не літає.                                                                                                                                   А крила має.                                                                                                                                     А крила має!
Вони, ті крила,                                                                                                                                не з пуху-пір'я,                                                                                                                                             а з правди, чесності і довір'я.                                                                                                         У кого — з вірності у коханні.                       
У кого — з вічного поривання.   
У кого — з щирості до роботи.                                                                                                          У кого — з щедрості на турботи.
У кого — з пісні, або з надії,                                                                                                                     або з поезії, або з мрії.                                                                                                                   Людина нібито не літає...                                                                                                                А крила має, А крила має!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

59536. Сценарій позакласного виховного заходу (вечору) під рубрикою «Заглянь у природу» 34.5 KB
  Учениця: Природа і Вітчизна невіддільні. Учениця: У ліс завітаю я знову На тиху сердечну розмову І сонцем пропалені лиця Я чую зозулі кування Берізок тремтивих зітхання Тонкі білокурі сестриці Сплели свої вінки в косиці.
59537. «Зупинись – суд іде» з теми «Проблема людства – екологія» 37.5 KB
  Своєю працею людина відкрила природі те що вона має в своїм лоні невідомі її скарби. років як появилася на землі людина. В древні часи коли людина була ще збирачем і мисливцем вона знаходилась більшменш в гармонії з природою і повністю залежала від неї.
59539. Інтерактивні уроки в п’ятому класі 100 KB
  Мета: повторити та поглибити знання учнів про звуки мови та мовлення; формувати вміння розрізняти звуки передавати слова звукописом; використовуючи здобуті знання на практиці; розвивати в них фонематичний слух увагу слухову та зорову пам’ять усне та писемне мовлення...
59541. Аудіювання на уроках іноземної мови 53 KB
  Мета: удосконалювати вміння розуміти на слух основний зміст нескладних автентичних текстів вміння здійснювати усне спілкування вміння зафіксувати та передати письмово й усно інформацію збагатити словниковий запас учнів новими словами...
59542. Біблія — пам’ятка світової писемності. Урок-конференція 61 KB
  Довести вічну цінність Біблії для всіх без винятку людей. Перші 39 книг близько три чверті Біблії складають Старий Заповіт визнаються за Святе Письмо іудаїзмом і християнством. Але незважаючи на це у Біблії зберігається головна думка усі книги узгоджуються між собою та доповнюють одна одну.
59543. Біосинтез білка 44 KB
  Під час вивчення цієї теми в учнів часто виникають труднощі пов’язані з розумінням процесів транскрипції трансляції ролі рибосоми в утворенні молекули білка. Сформувати в учнів поняття генетичний код етапи біосинтезу білка реакції матричного синтезу.