63091

Північний Льодовитий океан

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; вдосконалювати уміння та навички характеризувати географічне положення океану основні властивості водних мас; порівнювати властивості водних мас і органічний...

Украинкский

2014-06-16

31.82 KB

4 чел.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ В.К. ВИННИЧЕНКА

ПРИРОДНИЧО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА ГЕОГРАФІЇ ТА ГЕОЕКОЛОГІЇ

«Північний  Льодовитий океан»

План-конспект уроку з географії у 7-му класі

Розробив:

Студент 41 (1) групи ПГФ

Заріпов Д.М.

Перевірив

Ст.викл. Маслова Н.М.

Кіровоград 2010

Тема: Географічне положення Північного Льодовитого океану. До слідження океану та Арктики. Клімат і води. Льодовий режим Своєрідність органічного світу. Види господарської діяльності в океані.

Мета: формувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; вдосконалювати уміння та навички характеризувати географічне положення океану, основні властивості водних мас; порівнювати властивості водних мас і органічний світ Північного Льодовитого та Атлантичного океанів; розвивати вміння працювати в малих групах, проводити презентацію-захист роботи, виховувати працелюбність, любов до своєї планети.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Методи і методологічні прийоми: словесні (бліцопитування), наочні, практичні.

Форми організації навчання: групове, фронтальне.

Засоби навчання: фізична карта світу, картосхема Північного Льодовитого океану, портрети дослідників океану (В. Беринга, Ф. Нансена, Р. Пірі та ін.), підручники, атласи, енциклопедії, довідники, малюнки, схеми.

Хід уроку

Структурний елемент уроку

Час

Діяльність вчителя

Навчально-пізнавальна діяльність учнів

1

Організаційний момент

1 хв

Вітається, налаштовує учнів на робочий лад.

Вітаються з учителем, налаштовуються на робочий лад.

2

Повідомлено теми уроку

1 хв

Темою сьогоднішнього уроку є: Географічне положення Північного Льодовитого океану. До слідження океану та Арктики. Клімат і води. Льодовий режим Своєрідність органічного світу. Види господарської діяльності в океані. Будемо вдосконалювати навички характеристики океану, послухаємо ваші повідомлення.

Записують тему уроку, слухають вчителя.

3

Актуалізація опорних знань

5 хв

бліцопитування.

1.Із природними особливостями яких океанів ви вже ознайомилися?

2.Який океан Землі найбільший за площею? Найменший?

3.Чим відрізняється географічне положення Індійського океану порівняно з географічним положенням Тихого та Атлантичного океанів?

4.Чим зумовлені риси схожості та відмінності природи вивчених

океанів? б)  Що називають Арктикою? 6)  Що вам відомо про дослідження Арктики?

Відповідають на запитання:

1.Тихий, Атлантичний, Індійський.

2.Тихий

3. Індійський океан не такий видовжений, більш компактний, розташовується переважно в теплих кліматичних поясах.

4. Індійський океан найтепліший, тому найкомфортніший для живих організмів, в Атлантичному є особливі водорості – саргасові, тихий – найбільший, має великий кораловий риф, найбільший жолоб…

4

Мотивація

5 хв

Розповідь вчителя:

Ми закінчуємо вивчення розділу «Океани». Багато часу та зусиль знадобилося мандрівникам і дослідникам для того, щоб накопичити знання про Світовий океан. Завдяки їх героїчній праці ви мали змогу підготувати ці знання, долаючи разом з ними важкі морські милі, спускаючись у безодні глибин, спостерігати вулканічні виверження ти цунамі. Але для того щоб ви стали досвідченими океанознавцями, потрібно здійснити ще одну подорож. Це подорож в Арктику водами Північного льодовитого океану.

Слухають вчителя.

5

Вивчення нового матеріалу.

На минулому уроці вчитель поділив клас на групи, кожна з яких отримала своє завдання, стосовно характеристики Північного Льодовитого океану.

Слова вчителя:

Зараз виступить 1 група, яка повідає нам про Географічне положення Північного Льодовитого океану.

2 група розповість про дослідження океану та арктики.

3 група розкаже про Особливості рельєфу дна Північного Льодовитого океану

А тепер виступить 4 група

Послухаємо доповідь 5 групи

Нарешті 6 група розкаже про господарську діяльність в Північному Льодовитому океані

Учні спочатку слухають вчителя, потім першу групу, яка презентує доповідь про географічне положення океану:

Найменший, найспокійніший, але й найхолодніший океан розташовани «на верхівці» Землі, біля Північного полюса в центрі Арктики. Арктика північно-полярна область, яка займає великі простори навколо Північног полюса, що включають Північний Льодовитий океан із його морями та ост, ровами та північні окраїни прилеглих материків. Зазвичай за кордони Арк тики вважається нульова середньорічна ізотерма. Назва Арктика походиг від грецького arktos — «ведмідь», тобто та, що лежить під сузір'ям Велико Ведмедиці.

Навіть назва Цього океану коротко, але дуже точно характеризує його reo? графічне положення Північний Льодовитий. Площу цього океану жодног мірою не можна порівняти з площами інших океанів лише 4 % площі Сві+ тового океану. Деякі вчені навіть за океан його не вважають, а називають морем Атлантичного океану.

Північний Льодовитий океан з усіх боків оточений суходолом — берегами Євразії та Північної Америки, що, безумовно, впливає на особливості йог" природи. Океан широко сполучається з Атлантичним океаном (навіть прове дення умовної межі між ними викликає у вчених суперечки) та з'єднуєтьс з Тихим океаном Беринґовою протокою.

Моря Північного Льодовитого океану займають майже половину йог~ площі. Поблизу берегів материків багато поодиноких островів та архіпелагі (учень називає та показує їх на карті).

2 грпа презентує свою доповідь, інші учні слухають і конспектують.

Перші відомості про природу узбережжя Північного Льодовитого океану
були отримані вікінґами під час їхніх плавань до Ґренландії і Північної Америки та поморами — російськими мисливцями й рибалками, які займалися
промислом морських тварин, ловили рибу та заснували поселення на Новій
Землі та Шпіцбергені. У XV ст. почалися активні пошуки кращого шляху з Європи до країні Сходу. Тричі вирушав на пошуки цього проходу голландський мореплавець
В. Баренц, кілька експедицій здійснили англійці, але ці спроби були марними.

Лише в середині XVII ст. морський шлях до Тихого океану вздовж берегів; Євразії було знайдено російськими землепрохідцями. У XVIII ст. його нанесли на карту учасники Великої Північної експедиції (1733—1734 рр.) під керівництвом В. Беринґа.

Уперше наскрізне плавання в Північному Льодовитому океані протятої 1878—1880 рр. здійснила шведська експедиція під керівництвом Н. Норденшельда. На судні «Вега» експедиція пройшла із заходу на схід з однією] зимівлею.

Поряд із дослідженням морів Північного Льодовитого океану в XIX ст.; одна за одною вирушають експедиції до Північного полюса. Але мандрівникам загрожувала небезпека опинитися закутими в льодах. Норвежець Ф. Нан-ї сен спроектував особливий корабель «Фрам» («Уперед»), здатний витримувати тиск льодів і дрейфувати разом із ними. У 1893 р. «Фрам» умерз у лід 1 почав рухатися туди, куди вони дрейфували. Але рух льодів був дуже повільний, і Нансен та його супутники вирушили до полюса на собачих упряжках і, каяках (сани зі шкіри для пересування по льоду). Однак за 386 км до по-
люса їм довелося повернути назад
лід під ногами почавтріскатися. Лише
и 1909 р. американцю Р. Пірі пощастило здійснити перехід до Північного
полюса.
. .*

У 1932 р. за програмою першого міжнародного географічного року в Північному Льодовитому океані почалися систематичні наукові дослідження. Тут відкриті та постійно працюють полярні станції, наукові експедиції з використанням літаків, криголамів та підводних човнів.

У 1958 р. американський підводний човен «Наутілускстав першим судном, яке досягло Північного полюса. Він пройшов прямопід кригою, підтвердивши гіпотезу про те, що в Арктиці відсутній материк.

3 група учнів доповідає:

Геофізичні дослідження дна свідчать про те, що Північний Льодовитий океан наймолодший. Його западина почала формуватися в другій половині мезозойської ери. Про його геологічну будову відомо щедуже мало. Низькі температури зумовлюють утворення льоду. Узимку кригою вкр ваються дві третини поверхні океану, улітку — лише половина. Крига океані завдяки течіям постійно дрейфує зі швидкістю 2—4 км на добу. Кр! морської криги, в океані трапляються айсберги, більша частина яких утв рюється з льодовиків Ґренландії.

4 група доповідає про Клімат та води, Льодовий режим:

Особливості клімату океану визначаються його положенням у центрі Арктики, де протягом року панують холодні повітряні маси. До речі, ці арктичні повітряні маси іноді досягають і територій нашої країни, спричиняючи похолодання. Улітку над просторами Арктики панує сонце, що не заходить, нле сонячне проміння падає під гострим кутом, тому незігріває, а взимку до Шести місяців триває полярна ніч. Таким чином, Північний Льодовитий оке-пп отримує значно менше сонячної енергії, ніж інші океани. Середні зимові температури повітря коливаються в межах -ЗО...-40 "Савлітку близькі до <ГС.

Поверхневі води океану теж холодні. Більшу частинуроку їхні температури не перевищують -1...-2 °С, і лише в приатлантичнійзоні трохи тепліше. (Солоність поверхневих вод порівняно з іншими океанами найменша (30,6 ;і(),9 %о), що пояснюється великим річковим стоком із материків.

Кліматичні умови Арктики суворі, але не настільки, як в Антарктиці на протилежному «боці» земної кулі. Одна з причин цього «сусідство» з Атлантичним океаном. Із Північної Атлантики під дією західних вітрів у Льодовитий океан надходить потужний потік теплих вод Північно-Атлантичної течії. Вони більш солоні й щільні, тому занурюються під розріджені поверхневі води. Надлишок води, що створюється в океані, виноситься в основному назад, в Атлантичний океан, Трансарктичною течією та придонними течіями.

5 група доповідає про Органічний світ:

Суворі кліматичні умови Північного Льодовитого океану зумовлюють 6і ність його органічного світу порівняно з іншими океанами. Найбільше живи організмів у приатлантичних районах та водах шельфу поблизу гирла річок Основну масу організмів в океані утворюють водорості, здатні жити в холо~ ній воді. Найпоширенішими є ламінарії та фукуси.

Північний Льодовитий океан налічує 150 видів риб, серед яких є цін" промислові: оселедець, скумбрія, лососеві, камбала, морський окунь. В океа ні мешкають і такі великі тварини, як кити, моржі, тюлені. Зустрічається білий ведмідь. На узбережжях материків і островах багато птахів. На виср ких скелястих берегах чайки, фульмари, кайри, топірці, баклани утворюют масові гніздів'я — «пташині базари».

Доповідає 6 група:

Суворі природні умови позначилися на можливостях освоєння ресурсі Північного Льодовитого океану. Розвиток науки й техніки поступово розш рює господарське значення океану, особливо для країн, що виходять до ньог на великій протяжності,— Росії та Канади.

Від найдавніших часів в океані ведеться вилов риби, китобійний промисел, але добування китів суворо обмежено. Місцеве значення має промисе тюленів, нерп, моржів.

Через Північний Льодовитий океан проходять важливі транспортні шляхи. Із появою нових транспортних засобів — атомоходів і потужних кригола мів — моря океану судноплавні більшу частину року.

На шельфі Північного Льодовитого океану видобувають нафту. Щоб установити бурові вишки, в Арктиці були створені штучні острови.

Арктика впливає на погоду прилеглих континентів, тому там ведуться систематичні метеорологічні спостереження.

Останніми роками в Арктиці почав розвиватися екстремальний туризм будуються полярні готелі, іноді прямо з криги на дрейфуючих айсбергах. Здійснюються туристичні та спортивні експедиції до Північного полюса.

6

Закріплення вивченого матеріалу

5 хв

Географічний практикум:

Позначте на контурній карті моря, найбільші протоки, затоки, острови, хребти, котловини та течії Північного Льодовитого океану.

Учні виконують завдання на к.к.

7

Підсумок уроку

3 хв

Сьогодні ми прослухали захоплюючі доповіді про Північний Льодовитий океан, всі гарно попрацювали, відшліфували вміння характеризувати океани. Тепер ми разом поставимо оцінки кожній групі

Слухають вчителя.

Допомагають вчителеві поставити оцінки.

8

Домашнє завдання

1 хв

Опрацюйте відповідний параграф підручника,  виконайте комплексну порівняльну характеристику двох океанів на ваш вибір заповнивши таблицю. (Дод. 1).

Записують д.з.

Дод.1. Таблиця

План характеристики

Назва океану

Назва океану

Розміри, млн км2

1 Іоложення відносно екватора та нульового меридіана

Які материки омиває

Найбільші острови

Найбільші моря

Найбільші затоки

Протоки, які з'єднують з іншими океанами

Особливості рельєфу дна

Середня глибина, м

Максимальна глибина, м

Кліматичні пояси, у яких розташований океан

Температура поверхневих вод

Солоність поверхневих вод, %и

Основні течії

Представники тваринного і рослинного світу

Види господарської діяльності в океані


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

68949. Перевантаження операторів new і delete 53.5 KB
  У мові C++ можна перенавантажувати операторів new і delete. Це доводиться робити, якщо виникає необхідність створити особливий механізм розподілу пам’яті. Наприклад, можна зажадати, щоб процедура розподілу пам’яті використовувала жорсткий диск як віртуальну пам’ять, якщо купа вичерпана.
68950. Перевантаження операторів [], () 49.5 KB
  Ці оператори також можна перенавантажувати, що породжує масу цікавих можливостей. На перевантаження цих операторів розповсюджується одне загальне обмеження: вони повинні бути нестатичними функціями-членами. Дружні функції застосовувати не можна.
68951. Деформация кристалла 142 KB
  Деформа́ция (от лат. deformatio — «искажение») — изменение взаимного положения частиц тела, связанное с их перемещением относительно друг друга. Деформация представляет собой результат изменения межатомных расстояний и перегруппировки блоков атомов.
68952. Наслідування. Доступ до членів класу 31.5 KB
  Наслідування — один з наріжних каменів обєктно-орієнтованого програмування, оскільки воно дозволяє створювати ієрархічні класифікації Використовуючи Наслідування, можна створювати загальні класи, що визначають властивості, характерні для всієї сукупності споріднених класів.
68953. Конструктори похідних класів 44 KB
  У звязку із наслідуванням виникають два питання, що стосуються конструкторів і деструкцій. По-перше, коли викликаються конструктори і деструкції базового і похідного класів? По-друге, як передаються параметри конструкторів базового класу? Відповіді на ці питання містяться в наступному розділі.
68954. Передача параметрів конструктору базового класу 47.5 KB
  Якщо конструктор похідного класу повинен отримувати декілька параметрів слід просто використовувати стандартну синтаксичну форму конструктора з параметрами. Проте виникає питання яким чином передаються аргументи конструктору базового класу
68955. Віртуальні деструктори 26.5 KB
  Явний опис деструкторів у програмах потрібний лише тоді, коли обєкт створюється у динамічній памяті. При використанні віртуальних деструкторів досить очевидними є переваги поліморфізму. Зазвичай, вони застосовуються тоді, коли при знищенні обєктів необхідно видалити обєкти похідного класу...
68956. Шаблони. Функція з двома узагальненими параметрами 54.5 KB
  За допомогою шаблонів можна створювати узагальнені функції і класи які працюють з типом даних заданим як параметр. Узагальнені функції Узагальнена функція визначає універсальну сукупність операцій застосовних до різних типів даних. За допомогою узагальненої функції можна визначити природу...
68957. Перевантаження шаблонної функції та їх специфікацій 34 KB
  Перевантаження шаблонної функції Використання стандартних параметрів шаблонної функції Обмеження на узагальнені функції Перевантаження шаблонної функції Для того, щоб перенавантажувати специфікацію узагальненої функції, досить створити ще одну версію шаблону, що відрізняється від останніх...