63099

Пошук інформації в мережі Інтернет

Практическая работа

Педагогика и дидактика

Староста доповідає про наявність учнів на уроці. Мабуть вона вже відома вам з повсякденного життя але чи впевнені ви що вмієте повністю використовувати можливості пошуку інформації...

Украинкский

2014-06-16

1.32 MB

11 чел.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

За календарним плануванням навчання інформатики. 9 клас. 1 година на тиждень, 35 годин на рік. 22 урок. Пошук інформації в Інтернеті.

Практична робота № 8. «Пошук інформації в Інтернеті».

Тема уроку: Пошук інформації в мережі Інтернет.

Мета уроку: Розглянути основні пошукові системи. Ознайомити учнів із основними поняттями пошукової системи, пошукового каталогу, рейтингової системи, пошукового указника, «мови запитів» для пошуку в мережі Інтернет, способами та засобами пошуку інформації в мережі Інтернет. Навчити учнів шукати потрібну інформацію на задану тему й обирати вірну стратегію пошуку.

Завдання:

  1.  Навчальне  -  сформувати поняття пошукової системи, пошукового каталогу, рейтингової системи та пошукового указника; прищепити початкові навички пошуку інформації в мережі Інтернет; навчити обирати вірну стратегію пошуку інформації.
  2.  Розвиваюче - розвити наочно-образне мислення, пам'ять, уважність, пізнавальний інтерес.
  3.  Виховне - виховання інформаційної культури,розширення кругозору учня.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: комбінований.

Обладнання: персональні комп'ютери з доступом до мережі Інтернет, проектор, презентація «Пошук інформації в мережі Інтернет», картки з індивідуальним завданням, картки з індивідуальним домашнім завданням.


ПЛАН УРОКУ

  1.  Організаційний момент (вітання, доповідь чергового). (2хв)
  2.  Мотиваційний початок уроку (постановка мети уроку). (3хв)
  3.  Повторення. Актуалізація знань (фронтальна робота з учнями з використанням презентації). (5хв)
  4.  Пояснення нового матеріалу (з використанням презентації). (15хв)
  5.  Фізкультхвилинка (1хв)
  6.  Практична робота (індивідуальна робота за комп'ютером з доступом до мережі Інтернет). (15хв)
  7.  Підведення підсумків уроку, рефлексія, оголошення домашнього завдання. (4хв)

ХІД УРОКУ

1.Організаційний момент.

Добрий день, учні. Я рада бачити вас сьогодні на уроці. Але чи усі сьогодні прийшли? Старосто, скажи, будь ласка, хто сьогодні відсутній та чому. (Слайд 1)

(Староста доповідає про наявність учнів на уроці.)

2.Мотиваційний початок уроку.

Добре! Отже, почнемо урок. Сьогодні ми будемо розглядати дуже цікаву тему, яка, я впевнена, ще не один раз вам допоможе. Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Особливості пошук в  мережі Інтернет». Мабуть вона вже відома вам з повсякденного життя, але чи впевнені ви, що вмієте повністю використовувати можливості пошуку інформації? (Слайд 2)

3.Повторення. Актуалізація знань.

Сьогодні ми вивчено декілька нових понять та термінів. Але перед цим давайте згадаємо, що ви вивчили на минулих заняттях. Для цього проведемо невелике опитування.

(Питання висвітлені на слайдах презентації, учні усно відповідають на питання)

  1.  Інтернет - ... (світове) співтовариство мереж. (Слайд 3)
  2.  Інтернет об'єднує в собі тисячі локальних, галузевих, регіональних .... (комп'ютерних мереж) всього світу, а також комп'ютери окремих користувачів. (Слайд 3)

  1.  Мовою міжнародного спілкування в мережі Інтернет є .... (Англійська). (Слайд 4)
  2.  Web-сайт-сукупність тематично пов'язаних - ... (web – сторінок). (Слайд 4)

  1.  Для перегляду веб-сайтів необхідний веб-оглядач, або ... (браузер) (від англ. Оглядати, вивчати). Він запитує web-сторінки, обробляє їх, виводить і переходить від однієї сторінки до іншої. (Слайд 5)
  2.  Представлення інформації в вебі засноване на можливостях … (гіпертекстових)посилань.(hiperlinks). (Слайд 5)

4.Пояснення нового матеріалу.

Пошукові системи. (Слайд 6)

Для зручності роботи в Інтернеті та швидкого пошуку інформації існують так звані пошукові служби (або інформаційно-пошукові системи). Їхнє завдання - надати користувачеві адреси web-сторінок, по яких можна знайти

потрібну йому інформацію.

Можна розділити всі інформаційно-пошукові системи на три види:

(Слайд 7)

  1.  пошукові каталоги
  2.  рейтингові системи
  3.  пошукові вказники

Це розділення зараз умовно, тому що будь-який пошуковий каталог зараз обов'язково пропонує і послуги пошукового вказника (іноді вживається слово "пошуковник"). І навпаки, багато пошуковників пропонують заздалегідь звузити область пошуку, вибравши ту чи іншу тему або область пошуку. Однак за результатами пошуку між каталогами та покажчиками є істотна різниця.

(Слайд 8) Пошукові каталоги - влаштовані за тим же принципом, що й тематичні каталоги великих бібліотек. Звернувшись за адресою пошукового каталогу, ви знайдете на його головній сторінці скорочений список великих тематичних категорій. Кожен запис у списку - це гіперпосилання - далі більш докладний каталог і так далі аж до конкретного списку веб-сторінок. Таким чином, за допомогою каталогу можна досить швидко знайти кілька сайтів, що містять інформацію по темі, що вас цікавить. На самих сайтах потрібні сторінки доведеться відшукувати самостійно. Особливість роботи пошукових каталогів обумовлює те, що проводити з їх допомогою пошук інформації по вузько спрямованій тематиці може виявитися недоцільним. Пошукові каталоги створюються вручну. Редактори особисто переглядають простір WWW, відбирають те, що на їх погляд представляє суспільний інтерес і заносять відповідні адреси в каталог.

(Слайд 9) Найвідомішими пошуковими каталогами є www.yahoo.com, www.atrus.ru, www.list.ru

Давайте переглянемо приклад роботи з пошуковим каталогом. (Слайд 10)

(Слайд 11) Рейтингові системи - організовані простіше, ніж пошукові каталоги. Принцип роботи полягає в тому, що на основній сторінці сервера викладається список найбільш важливих тем, усередині кожної з яких організовується список тематичних розділів. Вибравши тему, користувач отримує список web-вузлів по ній. Навпроти кожного web-вузла наводиться його оцінка популярності, яка вимірюється в кількості відвідувань за останню добу. Тобто пошук в рейтингових системах відбувається з орієнтацією на рейтинг. Це пошук «за рекомендацією». Адже якщо інші користувачі регулярно відвідують певний web-вузол, значить, наявна на ньому інформація, швидше за все виявиться цікавою і для вас.

(Слайд 12) Найвідоміші з них: www.tophit.com, www.rambler.ru.

Давайте переглянемо приклад роботи з пошуковим каталогом. (Слайд 13)

Перевага рейтингових систем полягає в тому, що з їх допомогою можна швидко знайти адреси найбільш відвідуваних сайтів по темі, що цікавить і при цьому бути впевненим в тому, що жоден з популярних ресурсів не пропущений.
Недоліки рейтингових систем:
навіть найбільш великі рейтинги містять посилання лише на кілька десятків (рідше - сотень) тисяч web-вузлів; значна частина наявної в Мережі інформації знаходиться поза полем їхньої уваги;
якщо тема, що цікавить користувача не відноситься до числа популярних, рейтинги, фактично, виявляться взагалі марними.

(Слайд 14) Пошукові вказники - це більшість пошукових служб світу. Принцип роботи заснований на ключових словах. Вони задаються пошуковій системі користувачем в якості завдання в спеціальному полі (рядку) пошуку. Пошукова система знаходить по своїх базах даних (називаних індексами або покажчиками) адреси веб-ресурсів, у яких присутні ключові слова, і видає клієнтові веб-сторінку з посиланнями на ці ресурси. Така веб-сторінка називається результуючою

.

(Слайд 15) Такими пошуковими вказівниками є: www.altavista.com, www.lycos.com, www.google.ru, www.yandex.ru, www.aport.ru та інші.

Давайте переглянемо приклад роботи з пошуковим каталогом. (Слайд 16)

Чи знаєте ви ще які-небудь пошукові системи (пошукові вказівники)?

(Учні по-черзі називають знайомі їм пошукові системи)

(Так. Все вірно. / Майже все вірно) Отже існує декілька найвідоміших пошукових систем (пошукових вказівників). Серед яких: Google, Яndex, Yahoo!, Netscape, Altavista, AOL, Overture, Inktomi та інші.

(Слайд 17) На цьому слайді представлені рейтинги пошукових систем. Простіше кажучи, це те, яка частка людей користується якими пошуковими системами.

(Слайд 18) Пошук в мережі Інтернет.

Загалом пошук в Інтернеті моє декілька варіантів пошуку, але кожна пошукова система моє свої особливості.

Так, наприклад, системі Rumbler не важливо в якому регістрі написані слова запиту. При пошуку за запитом усі великі букви "знижуються".
Інформаційні Системи => інформаційні системи

Хоча загалом рекомендується і вважається вірним вводити усі слова запиту маленькими літерами, з великої літери пишуть лише власні назви.

Усталені норми написання запитів називають «мовою запитів».

Зараз ми розглянемо декілька спеціальних символів пошуку.

1.Включення/виключення певних слів - знаки «+» і «-»(Слайд 19)

Припустимо, ви хочете знайти інформацію про якісь небуть вежі, але вам вже надоїло, що «якщо вже вежа, то завжди Ейфелева». Тоді в запиті пишете наступне: « + вежа - Ейфелева» - це означає команду шукати сторінки, на яких в обов'язковому порядку присутнє слова «вежа», проте відсутнє слово «Ейфелева».

2. Перерахування альтернатив - знак «|»(Слайд 20)

Вертикальна риса дозволяє задати альтернативи: система шукає хоча б одне з перерахованих слів. Наприклад, якщо ви хочете знайти сторінки, де зустрічається одне зі слів «тато», «мама», «дочка», «внучка», пошуковий запит буде виглядати наступним чином: «тато | мама | донька | внучка».


3. Пошук точної відповідності - знак «!»(Слайд 21)

Зазвичай пошуковники шукають всі словоформи введеного слова, навіть якщо воно задано повністю: наприклад, якщо в рядку введено «вежа», то першими будуть виведені сторінки, де зустрічається саме «вежа», але далі в результатах пошуку виявляться «вежі», «вежами» , «веж» і так далі. Однак якщо вам потрібно знайти тільки дану конкретну форму - «вежа», - тоді ставте пошуковий рядок так: «!вежа».


4. Пошук точної фрази - лапки «»(Слайд 22)

Якщо вам потрібна точна фраза «гіпервізіонний квазіконвертер», а не «гіпервізіонний аналізатор, що включає в себе темно-зелений квазіконвертер в пупиришках», тоді при пошуку укладіть фразу в лапки: «гіпервізіонний квазіконвертер», і в цьому випадку пошуковик виведе тільки ті сторінки, де ці слова розташовуються сурово поруч.

5. Завдання відстані між словами - «/ n» (Слайд 23)

У разі коли ви хочете знайти всі варіанти фрази «висока [будь-яке слово] вежа» - можна відобразити це невгамовне бажання в пошуковому запиті за допомогою знака «/», що означає «не перевищувало», і числа, що показує допустиму кількість слів, причому 1 - це означає відсутність слів. Пояснюю. Запит «висока / +2 вежа» означає команду шукати всі поєднання, де між «висока» і «вежа» не більше 1 слова. Тобто «висока вежа» - підійде, «висока телевізійна вежа» - теж підійде, а «висока старовинна телевізійна вежа» - вже ні. Значок «+» означає, що слово (слова) повинно бути праворуч, а «-« - зліва. Тобто запит «висока / (-2 4) вежа» означає, що «висока» повинно знаходитися від «вежі» в інтервалі відстаней від 2 слів зліва до 4 слів справа.


6. Обмеження за адресами - команда «# url» (Слайд 24)

Якщо вас цікавить пошук, наприклад, тільки на конкретному сервері або по конкретній групі адрес або ж, навпаки, пошук, який виключає конкретні адреси або групи адрес, можна скористатися командою # url = »адреса або група». Наприклад, якщо ви хочете знайти всі сторінки, на яких зустрічається слово «квадроід», виключивши сайт www.kvadroid.ru, дайте наступну команду: «квадроід» # url =» www.kvadroid.ru »».


7. Пошук посилань - команда «# link» (Слайд 25)

Іноді (особливо це буває актуальним для власників власних сторінок) буває дуже цікаво дізнатися, які сайти посилаються (ставлять гіперпосилання) на той чи інший адресу. У цьому випадку досить в рядку пошуку задати наступні дані: «# link =» адреса »». Тобто команда «# link =« www.exler.ru »» покаже всі сторінки, де стоять посилання на http://www.exler.ru/

Ми розглянули мову запитів пошукової системи Яndex. Відзначу, що ці параметри, як правило, досить схожі і в інших пошукових системах, хоча в будь-якому випадку перед їх використанням бажано подивитися опис на конкретному пошуковнику.

Також слід мати на увазі, що практично кожен пошуковник дозволяє створювати досить складні запити за допомогою спеціальної форми під назвою «розширений пошук», для роботи з якою вам вже не потрібно знати, як саме працює мова запитів в даному пошуковнику.

5.Фізкульт-хвилинка.

Встали рівно біля парт.
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз,
Подивились пильно скрізь.
Головою покрутили,
Потім разом всі присіли.
Піднялись, понагинались
І здоровими зостались.

6.Практична робота.

А зараз ви самі спробуєте знайти інформацію в мережі Інтернет. Хоча ви вже звикли шукати інформацію зручним для вас способом, але я пропоную вам використовувати зараз ті можливості пошуку, що ми сьогодні розглянули. І ви відчуєте, на скільки простішим стане пошук.

Кожен отримає пам’ятку з з основними службовими знаками «мови запитів».

За практичну роботу ви можете отримати максимум 11 балів. Щоб отримати 12, треба виконати додаткове завдання підвищеної складності.

(Учні виконують практичні завдання за варіантами)

(Учні, що виконали завдання раніше можуть взяти додаткові для підвищення своїх балів)

(Невстигаючі отримують картку з поетапним описом виконання завдання.)

(В середині роботи проводиться коротка гімнастика для очей: діти заплющують очі, сильно стискають, а потім декілька разів кліпають очима.)

Добре! Ваш час вийшов. Збережіть ваші відповіді у окремій папці з вашим ім’ям.

(Учні зберігають свої роботи)

7.Підведення підсумків уроку, рефлексія, оголошення домашнього завдання.

Яке продуктивне в нас заняття, чи не так? Сподіваюсь ви узнали сьогодні щось нове? А що саме?

(Учні відповідають що нового вони узнали на уроці.)

А чи сподобався вам урок? Покажіть стільки пальців на скільки він вам сподобався.

(Учні піднімають долоні з тією кількість не загнутих пальців, на скільки ім. сподобався урок)

Невже так сподобався? Я рада! / А що саме тобі не сподобалось чи було незрозуміло? (в залежності від результатів рефлексії)

Ваше домашнє завдання буде індивідуальним. Яким саме – обирайте на ваш смак. Ось картки із питаннями. Вони російською мовою, щоб вам було легше знайти потрібну інформацію.

(Діти обирають собі домашнє завдання)

Якщо у вас виникнуть питання, ви можете переглянути вдома відео-урок по пошуку в мережі Інтернет. (Файл на системному диску: «Поиск в Яndex [Youtube]»)

Допобачення! (Слайд 26)


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1.  Соловйов М. С.Способы поиска в Интернете. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://school.xvatit.com
  2.  Мар’єв М.С. Поиск информации в сети интернет (План-конспект уроку). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://festival.1september.ru/articles/314555/
  3.  Черемісен П.А. Как пользоваться Интернетом. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://geo.1september.ru/2001/13/6.htm
  4.  Малиніна О.В. Поиск информации в компьютерных сетях (План-конспект уроку). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.metod-kopilka.ru/page-2-2-7-1.html
  5.  Тунцева А.Ю. Глобальная сеть Интернет. Поиск информации в Интернете(План-конспект уроку). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.metod-kopilka.ru/page-2-2-1-10.html
  6.  Нікуліна Н.В. Поиск информации во всемирной паутине. Поисковые системы (План-конспект уроку). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://informatiku.ru/razrabotka-cikla-urokov/
  7.  Потакова Л.І. Способы поиска в интернете (План-конспект урока). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://informatiku.ru/sposoby-poiska-v-internete/


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41019. САМОВИХОВАННЯ, САМОПІЗНАННЯ І САМОДІАГНОСТИКА - ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ ВЧИТЕЛЯ 74 KB
  Він має постійно вчитися вдосконалюючи свої знання і вміння розвиваючи здібності формуючи позитивні людські якості. В процесі самодіагностики вивчаються : Виховна діяльність педагога; Індивідуальний стиль педагогічного спілкування і керівництва; Поведінка в складних або конфліктних ситуаціях; Культура розумової праці і самовдосконалення; Авторитет у колег учнів батьків; Рівень володіння педагогічними вміннями; Знання педагогічної техніки технології та методики індивідуальної педагогічної взаємодії; Характер і причини...
41020. ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІНАЛІЗМУ ВЧИТЕЛЯ (ЯК СТАТИ ВЧИТЕЛЕМ) 127 KB
  Прийоми запамятовування. Але менше часу витрачається на пусті спроби щось запамятати осмислити. Історія не знає людей які рівною мірою можуть запамятовувати абсолютно все. Хтось відзначається памяттю на обличчя але важко запамятовує хронологічні дати хтось краще запамятовує числа або слова.
41021. Основи нарисної геометрії 525.5 KB
  Лінії креслення. Товщини ліній на кресленні залежать від вибраної товщини s суцільної основної лінії. Накреслення лінії Наймену вання лінії Товщина лінії відносно товщини основної лінії Основне призначення Суцільна товста основна S Лінії видимого контуру; лінії переходу видні; лінії контуру перерізу винесеного та вхідного до складу перерізу Суцільна тонка Від S 3 до S 2 Лінії контуру накладеного перерізу; лінії розмірні та виносні; лінії штрихування; лініївиноски; полички лінійвиносок і підкреслювання написів; лінії для...
41022. Государственное управление (понятие, природа и сущность) 75.5 KB
  Понятие государственного управления Управление по общепризнанному вошедшему в энциклопедические словари определению является функцией сложных организованных систем любой природы технических биологических экологических социальных обеспечивающей сохранение их структуры внутренней организации поддержание режима функционирования направленного на реализацию их программных целей. По своему содержанию это постоянный целенаправленный процесс воздействия субъекта на объект через соответствующий механизм управления. Объектами управления могут...
41023. ГЕОГРАФІЯ РОЗСЕЛЕННЯ. ТЕОРЕТИКИ УРБАНІСТИКИ 1.59 MB
  Історичні вогнища стародавньої цивілізації і перші міста виникли на крупних річках Ніл Тигр і Євфрат Інд і Ганг Янцзи і Хуанхе. У центрі міста підносився острівакрополь з палацами і храмами. Катаній пропонували суміщати вітрувіанський квадратний план римського ідеального міста з бастіонами і багатокутним зовнішнім периметром стін. жителів в кожному з своїми приміськими зонами розташовувалася на відстані 3 4 км один від одного навколо центрального міста з населенням 60 тис.
41024. Укладання та виконання зовнішньоторговельного контракту (продовження) 158.5 KB
  Укладання та виконання зовнішньоторговельного контракту продовження План Формування ціни контракту та умов платежу. Ціни контрактів за узгодженням сторін фіксуються у валюті однієї з країн контрагентів або у валюті третьої країни. Для платежу тобто для взаємних розрахунків між продавцем і покупцем може бути обрана інша валюта не та у якій зафіксовані ціни.
41025. Особистість у системі соціальних зв’язків 154 KB
  Визначення соціології особистості Соціальна поведінка Поняття структури особистості Соціальні статуси та соціальні ролі особистості Соціалізація особистості як процес Девіантна поведінка особистості Соціологічні теорії особистості Соціологія особистості галузь соціології предметом вивчення якої є особистість як суб'єкт і об'єкт соціальних відносин суспільноісторичного процесу на рівні взаємозв'язків особи і соціальних спільностей. Соціологія особистості це об'єкт наукових пошуків для багатьох західних дослідників ...
41026. Порядок роботи Верховної Ради України 39.5 KB
  Порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Конституцією України та Законом про регламент Верховної Ради України Згідно з ч. 1 статті 82 Конституції України Верховна Рада України працює сесійно. Сесія Верховної Ради України термін протягом якого Верховна Рада проводить пленарні засідання ти приймає рішення з питань віднесених до її відання Конституцією України.
41027. Леонтьев А.Н. Лекции по общей психологии 3.41 MB
  Это значит что они принадлежат живому субъекту. Значит психическое отражение о котором идет речь свойственно только живым существам животным и человеку. Опосредствованностъ это значит оно служит средством то есть процесс происходит через ощущения посредством восприятия. Значит не опыт вообще а опыт воспоминания внутренний опыт процесс проверяющий внутри нас.