63126

Рослинництво рідного краю

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити дітей із рослинництвом як галуззю народного господарства; ознайомити дітей із зерновими рослинами; пояснити яке значення для людини мають технічні та овочеві рослини; розвивати спостережливість увагу мислення...

Украинкский

2014-06-17

451.62 KB

0 чел.

Урок 31

Тема. Рослинництво рідного краю

Мета: ознайомити дітей із рослинництвом як галуззю народного господарства; ознайомити дітей із зерновими рослинами; пояснити, яке значення для людини мають технічні та овочеві рослини; розвивати спостережливість, увагу, мислення; виховувати любов до праці та людей.

Обладнання: таблиці із зображеннями зернових рослин, технічних та овочевих культур.

ХІД УРОКУ

І.  Підсумок фенологічних спостережень

Яким є сьогодні стан неба?

Яка температура повітря?

Чи падає дощ?

Зазначте напрям вітру.

На що ви звернули увагу, коли йшли до школи?

Яке явище відбувалося в природі?

ІІ.   Контроль, коригування та закріплення вивченого

1.   Фронтальна робота.

Що таке болото?

Як озеро перетворюється на болото?

Як утворюється торф?

Які із живих організмів на болоті є виробниками? Споживачами?

Чому болото є природним угрупованням?

розкрити значення боліт.

2.   Розгадування кросворда.

1)  Назвіть місце, від якого озеро починає міліти. (Берег)

2)  Як називається водойма, що виникає в природних заглибинах на поверхні Землі? (Озеро)

3)  Довгий ніс, довгі ноги, Не боюсь болота. Жабенят спіймати — Ось моя турбота. (Лелека)

4)  Назвіть комаху, яка живе на болоті.

Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця,

Голос тоненький, а ніс довгенький,

Хто його уб'є, той кров свою проллє. (Комар)

5)  Тварина, яка селиться на болотах. (Нутрія)

6)  Болотний хижий птах. (Лунь болотний)

III. Актуалізація опорних знань

Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні ми продовжимо вивчати місцевість нашого краю і поговоримо про поле, рослини поля, а також поговоримо про працю людей.

1.   Бесіда.

Хто з вас був у полі?

Які рослини ростуть у полі?

Хто доглядає поля?

Чиї мама або тато працюють в полі?

Розкажіть про їх роботу.

2.   Розгадування кросворда «Поле».

По вертикалі:

1)  Велика ділянка землі, на якій вирощують трав'янисті культурні рослини. (Поле)

2)  Хто живе у полі? Назвіть одним словом. (Тварини)

3)  Хто на полях запасає зерно у норах? Назвіть одним словом. (Гризуни)

4)  Хто збирає із ґрунту шкідливих комах та їх личинок? (Птахи)

5)  Хто співає над полем навесні? (Жайворонок)

6)  Що росте поряд із культурними трав'янистими рослинами на полі? (Бур'яни)

По горизонталі:

7)  Хто на полі немає спочинку ні влітку, ні взимку? (Механізатор)

Темою нашого сьогоднішнього уроку є «Рослинництво рідного краю».

IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.   Розповідь учителя.

У селах люди займаються сільським господарством, тобто вирощуванням культурних рослин та розведенням домашніх тварин для забезпечення населення продуктами харчування, а також для забезпечення промисловості сировиною.

Сільське господарство належить до найдавніших видів господарської діяльності людини і зараз посідає одне із найважливіших місць у нашій державі.

Однією із складових сільського господарства є рослинництво.

Рослинництво — це вирощування культурних рослин. Воно поділяється на рільництво (вирощування культур на орних землях), плодівництво (вирощування багаторічних насаджень) і луківництво (поліпшення природних пасовищ, вирощування сіяних трав).

Більшість культурних рослин вирощують на полях. Поле — це загальна площа, на якій вирощують культурні рослини, місце, де живе безліч тварин, і є дикорослі рослини.

Робота на полі кипить цілий рік: узимку — затримують сніги, удобрюють ґрунт; навесні — сіють і доглядають рослини; влітку — збирають урожай; восени — орють і сіють озимину.

2.   Робота з ілюстраціями зернових рослин.

Основною галуззю землеробства є вирощування зернових рослин. (Розгляд ілюстрацій.)

Зернові рослини — це трав'янисті рослини, в яких корінь росте пучком, стебло порожнє — соломина, листки довгі і вузькі, а плід — зернівка. Фронтальна робота.

Діти уважно розглядають ілюстрації зернових культур, порівнюють їх, знаходять спільні та відмінні ознаки.

Які квіти має пшениця, жито, ячмінь? (Вони зібрані в колос.)

Які квіти має просо, рис, кукурудза? (У проса, рису — у волоть, а в кукурудзи — у волоть і початок.)

3.   Продовження розповіді вчителя про зернові культури (або розповідає заздалегідь підготовлений учень).

Основною зерновою рослиною в Україні є озима та яра пшениця. Озиму пшеницю сіють восени, а яру — навесні у добре зволожений ґрунт. Найкращі врожаї пшениця дає на чорноземних ґрунтах лісостепу і степу.

Жита найбільше вирощують на Поліссі та у Передкарпатті, де зволоження є надмірним, ґрунти не дуже родючими. Для пшениці це не зовсім сприятливі умови.

Велике продовольче значення мають ячмінь та овес. Кукурудза любить тепло і світло. Високі врожаї дає тільки на чорноземах із достатньою кількістю вологи.

Рис — дуже теплолюбива і вологолюбива рослина, тому його вирощують на поливних землях півдня України.

4.   Технічні рослини. Робота з ілюстраціями.

Технічні рослини — це ті рослини, що переробляють на заводах.

До таких рослин належать: льон, соняшник, картопля, буряк. На заводах з картоплі виготовляють крохмаль, із насіння соняшника — олію, з коренеплодів буряків — цукор, із стебел льону — тканину.

За картою підручника (С. 162) визначте, які з цих рослин вирощують на полях нашої області.

Найбільші площі серед технічних культур в Україні займають соняшник і цукровий буряк. Соняшник займає близько 70 % усіх технічних культур.

Цукрові буряки вирощують у лісостепу і на півночі степової зони. В Україні вирощують гречку, горох, сою, просо.

5.   Розповідь про овочеві культури і плодівництво.

Розгадування кросворда

1)  Народився зелененький,

Був шорсткий, а став гладенький.

Та й улігся під листком

Догори кривим хвостом. (Огірок)

2)  Круглий, та не місяць, Зелений, та не діброва, З хвостом, та не миша,     Всередині червоненький, а ще й солоденький. (Кавун)

3)  Сидить дівчина в коморі, А коса її надворі. (Морква)

4)  Що за зуби у лушпинні, Повсідались на стеблині, А з-під низу борода

До землі їх притина? (Часник)

5)  Круглий, червоний, добрий, солоний, Добрий сирий — хто ж він такий? (Помідор)

— Усі ці рослини належать до овочів. А які овочі ви знаєте?

Діти

Сидить Марушка в семи кожушках.

Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)

Головата, дженджуриста, Сорочок наділа триста, А нога — одна. (Капуста)

Кругла, а не сонце, Біла, а не борошно,

З хвостом, а не миша. (Редька)

— Овочеві культури поділяються на дві великі групи: однорічні та дворічні.

Однорічні — це рослини, що за один рік діють плоди і насіння (огірки, помідори, кавуни, перець, кабачки).

Дворічні — перший рік виростають плоди. Наступного року з плода виростає рослина, на якій формується насіння (морква, петрушка, капуста, цибуля, буряк).

Овочі вирощують по всій Україні. На півночі та в центральних районах країни вирощують капусту, моркву, столові буряки, огірки, на півдні — помідори, перець, баклажани, кавуни.

Славиться Україна і своїми садами, в яких ростуть фруктові дерева та кущі. Яблуні, груші найкраще плодоносять у лісостепу та на Поліссі, а вишні, черешні, сливи, абрикоси — у степу.

На всій території України поширені ягідники, де ростуть порічки, смородина, аґрус, малина. У південних частинах степу, у Криму та на Закарпатті розвинуте виноградарство.

Фізкультхвилинка

Печу, печу хлібчик Дітям на обидчик. Беру, беру бабку, Кладу на лопатку, Шусть у піч! Шусть у піч!

V. Осмислення знань учнями

1. Робота з підручником.

1) Прочитати статтю «Рослинництво рідного краю».

2) Дати відповіді на запитання.

Які умови необхідні для зростання і розвитку культурних рослин?

Назвіть озимі та ярі зернові культури.

Які рослини називаються технічними? Назвіть їх.

Яке значення мають овочі і фрукти для людей?

2.   Робота в зошитах із друкованою основою (С. 58—60).

3.   Розв'язування головоломки.

Впишіть у клітинки назви найпоширеніших овочевих рослин. Використайте малюнки.

1) Ріпа. 2) Редька. 3) Морква. 4) Капуста. 5) Редиска. 6) Петрушка.

VI. Узагальнення та систематизація знань

1. Складання схеми галузей рослинництва.

Рослинництво

2 Відповіді на запитання.

Що таке рослинництво?

Які рослини називають зерновими? Назвіть їх.

Які зернові рослини вирощують у вашій області?

Наведіть приклади технічних рослин.

Які овочеві рослини ви знаєте?

Які фруктові дерева і кущі ростуть у вас удома?

Яке значення для людей мають овочі та фрукти?

VII.  Підсумок уроку

Про що нове та цікаве ви дізналися на уроці?

Що найбільше запам'яталося?

VIII.  Домашнє завдання

1)   Опрацювати статтю «Рослинництво рідного краю».

2)   Виконати практичні завдання з підручника (С. 165).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55316. Формування мовно-літературної грамотності учнів 228 KB
  Основні завдання: Зміцнення статусу української мови як державної; Створення достатньої організаційної кадрової науковометодичної матеріальнотехнічної бази для забезпечення оптимальної ефективності процесу вивчення української мови та літератури з метою...
55317. Перші князі Київської держави 27 KB
  Назвіть імена київських князів про яких ви вивчали у молодших класах Учні згадують імена перших київських князів учитель записує їх на дошці в порядку їх правління. Перші князі були вільні духом благородні мужні кращі люди часів Київської Русі.
55318. ПІРАМІДОЛОГІЯ 4.75 MB
  Поспілкувавшись з учнями що вони знають про піраміди чи вивчали в школі на уроках історії щось цікаве хто знає про існування сучасних пірамід де вони зустрічаються нам в оточуючому нас світі легко і ненав’язливо викладач підводить учнів до плану дій і розподіл ролей.
55319. ПРОФОРИЕНТАЦИЯ В РАБОТЕ КЛАССНОГО РУКОВОДИТЕЛЯ 72.5 KB
  Цель моей работы: помочь учащимся ориентироваться в огромном мире профессий; оказывать консультационную помощь в выборе любимого дела; показать неразрывную связь между желаемой профессией и необходимым образованием...
55320. Дружба – найбільший скарб 225 KB
  Напишіть на ньому побажання та добрі слова своїм друзям. Тема: Якщо ви ввічливі Мета: навчити дітей ввічливо спілкуватися з ровесниками та дорослими; розширити і закріпити вміння вживати слова ввічливості; домагатися доброзичливої атмосфери в класі; виховувати в учнів ввічливість чемність доброзичливість; формувати манери культурної поведінки поглибити знання учнів про етикет і його важливість у житті людини. Але чи то уклін чи слова вітання чи лагідна усмішка спільним в них є те що привітання означає: Ти мені – приємна...
55321. Олімпійський вогник 47 KB
  Мета проекту Ознайомити учнів із історією виникнення Олімпійського руху. Послідовність виконання проекту Етапи Завдання Діяльність учнів Діяльність педагога...
55322. Різдвяні зустрічі 62 KB
  Стало білим все село двічі Біла стежка біла річка Біла хата і смерічка двічі Біла хата білі коні Тільки носики червоні Діти зупиняються стають дугою.
55323. Подорож картою України 74.5 KB
  Додатково вони будуть розробляти буклети з фотографіями, малюнками, творчими роботами, нададуть матеріали для друкування в шкільну газету «Очима учня». В результаті проекту учні дадуть відповіді на питання, висунуті та удосконалені впродовж розробки теми проекту.
55324. На Україну линуть журавлі 55 KB
  Формувати уявлення про специфіку літератури української діаспори потребу до самостійного читання художньої літератури. Виховувати любов до української літератури.