63161

Римська республіка II—І ст. до нашої ери

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розглянути особливості устрою римської армії епохи республіки; ознайомитися з ходом перетворення Риму на центр величезної держави; визначити причини та наслідки суспільно-політичної боротьби в Римі...

Украинкский

2014-06-17

33.42 KB

1 чел.

Урок  50                                                                                                        

Всесвітня історія                                                                   6 клас

Тема: Римська республіка II—І ст. до н. е.

Мета: 

  1.  розглянути особливості устрою римської армії епохи республіки;
  2.  ознайомитися з ходом перетворення Риму на центр величезної держави; визначити причини та наслідки суспільно-політичної боротьби в Римі в IIІ ст. до н. е.

Після цього уроку учні зможуть:

називати час установлення диктатури Сулли, повстання Спартака, першого тріумвірату;

показувати на карті території, завойовані Римською республікою в II ст. до н. е.; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «легіон», «тріумф», «гладіатор»;

порівнювати грецьку і римську системи державного правління;

наводити приклади суспільно-політичної боротьби в Римі у II—І ст. до н. е.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з датами.   ,

  1.  У якому році від заснування Риму почалася перша Пунічна війна?
  2.  Скільки років тривала перша Пунічна війна?
  3.  У якому столітті відбулася друга Пунічна війна? На початку чи наприкінці століття?
  4.  У якому році від заснування Риму почалася третя Пунічна війна?
  5.  Скільки років тривали Пунічні війни?

Перевіривши виконання завдань, учитель пропонує учням зробити висновок про наслідки Пунічних війн. Учні повинні засвоїти, що перемога над Карфагеном перетворила Рим на одну з могутніх держав свого часу. Крім усунення небезпечного супротивника, Рим набув великого досвіду ведення війни як на морі, так і на суходолі.

III.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Війни Риму в Східному Середземномор'ї.

2.  Суспільно-політична боротьба в Римі.

3.  Римське суспільство IIІ ст. до н. е.

4.  Диктатура Сулли.

5.  Перший тріумвірат.

1.   Війни Риму в Східному Середземномор'ї.

Робота в групах.

Учні об'єднуються в чотири групи, кожна з яких одержує картку з певною інформацією, що містить тему повідомлення і план, за яким його необхідно підготувати. Для виконання завдання надається 7—10 хвилин, після чого представники груп представляють результати своєї роботи.

Інформаційна картка  1. Перша Македонська війна.

Після другої Пунічної війни Рим позбувся небезпечного супротивника — Карфагена. Другим кроком у підкоренні Середземномор'я було завоювання елліністичного Сходу. У це збірне поняття входили держави, що утворилися після розпаду держави Александра Великого.

Найбільш небезпечною для Риму елліністичною державою була Македонія, що утворилася наприкінці ІІІ ст. до н. е. за Антігона Гоната, засновника династії Антігонідів. Готуючись до війни з Македонією, римляни скористалися проханням греків захистити їх від військ македонського царя Філіпа V. Почалася перша Македонська війна (214—205 рр. до н. е.). У 214 р. до н. е. Філіпа узяв в облогу місто Аполлонію. На допомогу місту прийшли римські війська під командуванням претора Марка Валерія Левіна, що розгромили табір македонців. Філіппові довелося відступати суходолом, а римські війська зайняли Іллірію. У 207 р. до е. Гасдрубал вторгся в Італію, що поліпшило становище Філіпа. Він ступив на територію Етолійського союзу. Однак через відсутність підтримки Карфагена Філіпа V мусив укласти мир із Римом. За умовами миру Рим одержав частину Іллірії.

1)    Що стало приводом до першої Македонської війни?

2)    Скільки років тривала перша війна між Римом і Македонією?

3)    Якими були наслідки цієї війни?

Інформаційна картка 2. Друга Македонська війна.

Приводом до другої Македонської війни (200—197 рр. до н. е.) стало захоплення Сирією та Македонією фракійських та егейських володінь у Єгипті після смерті єгипетського царя Птолемея. Проти цього виступили Родос і Пергам, що оголосили Філіппові війну. Однак для боротьби з Македонією в них не вистачило сил, і вони звернулися по допомогу до Риму. Римляни прийняли рішення оголосити війну Філіппові. 198—197 рр. до н. е. виявилися для македонського царя надзвичайно тяжкими. У червні 197 р. до н.е. Філіпа змушений був дати генеральний бій римлянам, тому що коаліція проти нього зростала: туди ввійшли Спарта і Беотія. Битва відбулася на пагорбах, названих Кіноскефалами. Гориста місцевість не дозволила використати фалангу, і македонці були розбиті. Умови мирного договору були досить м'якими, тому що сирійський цар Антіох був уже в Малій Азії і міг у будь-яку хвилину надати допомогу Філіппові. Греція ставала вільною, однак це не заважало Риму втручатися в її справи.

1)    Що стало приводом до другої Македонської війни?

2)    Що допомогло римлянам здобути перемогу?

3)    Якими були наслідки цієї війни?

Інформаційна картка  3. Третя Македонська війна.

Третя Македонська війна (171 — 168 рр. до н. е.) була боротьбою греків за незалежність. На чолі греко-елліністичної коаліції стала Македонія. 179 р. до н. е. помер Філіпа, однак його політику продовжив його син Персей.

22 червня 168 р. до н. е. відбулася битва при Підні, у якій римляни розгромили македонців. Це був кінець Македонського царства. Після закінчення третьої Македонської війни, у 149 р. до н. е., піднялося повстання Лжефіліппа — фракійського селянина Андріска, який видавав себе за сина Персея, Філіппа. Незабаром повстання було жорстоко придушене Квінтом Цецилієм Метеллом, а Андріска стратили. Після цього була організована спеціальна сенатська комісія зі створення провінції Македонія. Греція була приєднана до Риму. Особливо жорстокого покарання зазнав Коринф — місто було зруйноване вщент, а місце, де воно стояло, піддане прокляттю.

1)    Чому почалася третя Македонська війна?

2)    Коли перестало існувати Македонське царство?

3)    Як була створена провінція Македонія?

Інформаційна картка 4. Утворення римських провінцій.

В Іспанії римлянам також довелося боротися. Після відходу карфагенян там були утворені дві римські провінції — Іспанія Дальня й Іспанія Ближня. Просуваючись усередину півострова, римляни зіткнулися з лузітанами, які жили на території сучасної Португалії. І хоч римляни діяли тут надзвичайно обережно, спалахнуло повстання, що охопило майже всю країну. У 179 р. до н. е. до Іспанії був посланий Тиберій Семпроній Гракх, який дипломатичними засобами зумів заспокоїти повсталих. Але остаточну перемогу над повсталими римляни змогли здобути лише в 133 р. до н. е.

У 143 р. до н. е. помер пергамський цар Аттал III, який заповів своє царство Риму. Однак проти цього повстав брат покійного Арістонік. Римляни придушили повстання, і Пергам став римською провінцією Азія.

У результаті воєн II ст. до н. е. були утворені нові провінції: Дальня Іспанія — Бетика, Ближня Іспанія — Тарраґонська Іспанія, Македонія й Азія. На території Карфагена була утворена провінція Африка.

1)    Як були утворені провінції Іспанія Дальня й Іспанія Ближня?

2)    Як була утворена провінція Азія?

3)    Які території підкорив Рим у II ст. до н. є.?

2. Суспільно-політична боротьба в Римі.

Коментоване читання.

Прочитайте текст підручника, особливу увагу приділивши таким питанням.

1)    Чому назріла необхідність змін у земельній політиці Риму?

2)    Які реформи запропонував Тиберій Гракх?

3)    Хто був його супротивником?

4)    Які закони провів Гай Гракх, коли став народним трибуном?

5)    Чим закінчилися перетворення Гая Гракха?

Підбиваючи підсумки розгляду питання, учитель зазначає, що боротьба за землю, що переросла в боротьбу за верховну владу, тривала і після загибелі братів Гракхів. Тепер вона велася між організованими групами, або партіями,— оптиматами, які представляли інтереси нобілітету, і популярами, організованим ядром сільського і міського плебсу. Проміжне становище займали вершники. Вони не приєднувалися ні до того, ні до другого боку, при нагоді використовуючи і той, й другий.

3.  Римське суспільство в II—І ст. до н. е.

Самостійна робота за підручником.

Прочитайте текст параграфа і складіть таблицю «Наслідки римських завоювань II ст. до н. е.» за зразком.

Сприятливі наслідки римських завоювань

Несприятливі наслідки римських завоювань

Розширення території Риму

Селяни надовго залишали свої господарства

Учитель допомагає учням зробити загальний висновок: безперервні війни збагачували римських рабовласників, але були згубними для селян.

Додаткова інформація

У II ст. до н. е. римське суспільство поділялося на громадян та іноземців. До громадян належали патриції, вершники, плебеї. Патриції були аристократами римського суспільства. Вони були знатні й багаті. Патриції займали більшість магістратів. Політична боротьба в Римі була фактично боротьбою між кланами патриціїв.

Вершники були комерсантами, лихварями, купцями. Вони не славилися знатністю роду, однак були так само багаті, як і патриції. Вершники були основою римської економіки, тому що, на відміну від патриціїв, які одержували багатства в спадщину чи в результаті війн, вони заробляли гроші під час торговельних операцій, виділення кредитів (тим-таки патриціям).

Найбіднішими громадянами римського суспільства були плебеї. Вони дуже скоро відмовилися від політичної боротьби. Патриції звели всі їхні вимоги до гасла «хліба і видовищ». Нижче від плебеїв стояли тільки пролетарі.

До негромадян належали провінціали та раби. Провінціали — жителі провінцій — не мали прав римських громадян, хоч і були вільними людьми. На відміну від римських громадян вони були зобов'язані платити податки. Провінції безжально грабувалися римськими чиновниками.

За римським правом раби не були людьми. Основним джерелом рабів була війна. Раби використовувалися в найрізноманітніших галузях: у сільському та домашньому господарстві, гірничій справі, гладіаторських боях. Вони могли належати і державі, і громаді, і приватній особі. Рабів у Римі називали «знаряддями праці, які розмовляють». Найбільш жорстоко поводилися з гладіаторами.

Повідомлення учнів.

Заслуховуються повідомлення учнів про гладіаторів.

Робота з підручником.

Ознайомитися за підручником із повстанням під проводом Спартака і дати відповіді на запитання.

1)    Коли проходило повстання під проводом Спартака?

2)    Наскільки великим було це повстання?

У висновку вчитель зазначає, що повстання Спартака негативно вплинуло на розвиток господарського життя у Римі. Трирічна війна що забрала загалом понад 100 тис. життів римлян і рабів, показала серйозну небезпеку скупчення такої маси рабів і можливість повторення подібних рухів у майбутньому.

Помпей і Красс, які придушили це повстання, були обрані консулами.

4. Диктатура Сулли.

Запитання на повторення.

1)    Кого в Давньому Римі називали диктатором?

2)    У яких випадках у республіці встановлювалася диктатура?

Переконавшись у тому, що учні опанували поняття, учитель переходить до короткого викладу першого питання нового матеріалу.

Диктатура – необмежена влада, що здійснюється обмеженою групою людей на чолі з лідером (диктатором).

Розповідь учителя.

У політичній боротьбі в Римі склалися суперечності між двома полководцями — Суллою і Марієм. У 88 р. до н. е. Сулла, який служив раніше командиром у війську Марія, був обраний консулом і прийняв командування армією, що виступила проти Мітрідата VI Євпатора. Це викликало обурення прихильників Марія. Вони захопили владу в Римі та призначили Марія проконсулом і головнокомандувачем. На вимогу армії, що дізналася про це, Сулла повів легіони на Рим. Розправившись зі своїми політичними супротивниками, Сулла в 87 р. до н. е. повів війська на схід.

Щойно Сулла залишив Рим, Марій зібрав військо зі своїх прихильників і зайняв місто. Марій помер у 86 р. до н. е., знищивши сотні політичних супротивників. Сулла, повернувшись до Риму в 83 р. до н. е., стратив своїх ворогів і правив як диктатор із 83 по 79 р. до н. е. На Форумі вивішувалися особливі списки — проскрипції,— куди заносилися імена засуджених. Проскрипції мали подвійну мету: помста класовим і особистим ворогам і збагачення за рахунок засуджених громадян. За час проскрипцій загинули 90 сенаторів і 2600 вершників. Усі постанови Сулли були спрямовані на обмеження прав народних зборів і трибунів та розширення повноважень сенату. У 79 р. до н. е. Сулла відмовився від повноважень диктатора, після свого зречення влади він прожив трохи більше року.

5.  Перший тріумвірат.

Розповідь учителя.

Першим кроком на шляху до встановлення одноосібної влади імператорів у Римі було створення тріумвірату — союзу трьох. Перший тріумвірат 60 р. до н. е. був «союзом влади, грошей і розуму» — Помпея, Красса і Цезаря. Угода виникла на ґрунті спільної ворожнечі до сенату і необхідності взаємної підтримки. Помпей був невдоволений відмовою сенату затвердити його розпорядження щодо східних провінцій і винагороди ветеранам. Цезар прагнув заочно одержати консульство. Красс марно домагався зниження відкупних платежів в інтересах вершників і одержання командування на Сході. Тріумвіри діяли насамперед в особистих інтересах і в інтересах своєї численної клієнтури, маючи підтримку в різних соціальних верствах. Красс спирався на вершників, Цезар — на популярів, Помпей мав опору в деяких верствах нобілітету, а всі разом — у легіонах, якими кожний із них командував. Ідея тріумвірату виходила від Юлія Цезаря.

Перший тріумвірат забезпечив Цезареві обрання консулом у 59 р. до н. е. Кожний із тріумвірів одержав намісництво в провінціях. У 56 р. до н. е. союзники продовжили угоду. Однак тріумвірат проіснував недовго. Красс загинув 53 р. до н. е. у бою з парфянами, Цезар вів війну в Галлії, Помпей перейшов на бік сенату. Час установлення в Римі одноосібної влади наближався.

Історичний диктант.

Коди відповідей

Спартак — 1             Тріумвірат — 2             Проскрипції — З

Гладіатори — 4        Диктатура — 5              Цезар — 6

  1.  Сулла, повернувшись до Риму в 82 р. до н. е., був наділений широкими повноваженнями щодо облаштування держави і видання законів, тобто встановлювалася ....
  2.  За наказом Сулли складалися списки осіб, які оголошувалися поза законом,—…
  3.  Раби, що виступали в цирку, де зі зброєю в руках билися один з одним або з дикими звірами, називалися…
  4.  Союз трьох чоловіків, які зобов'язалися допомагати один одному в досягненні мети, називався…
  5.  Ініціатором створення тріумвірату був…
  6.  Повстання рабів у 74—71 рр. до н. е. очолив…

Учитель записує на дошці правильні відповіді. Учні методом самоперевірки перевіряють диктанти. Учитель з'ясовує, із якими труднощами вони зіткнулися під час виконання завдання, виставляє оцінки за урок.

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

— Організація армії в Давньому Римі досягла високого рівня й дозволила вести переможні війни.

— У II ст. до н. е. Рим став центром величезної рабовласницької держави.

— Рим володів дев'ятьма провінціями: Сицилією, Сардинією, Корсикою, Цизальпійською Галлією, Іспанією, Африкою, Іллірією, Македонією, Азією.

— У І ст. до н. е. в Римській республіці загострилися соціально-економічні суперечності між рабами і рабовласниками, між заможними і біднішими рабовласниками.

— Найбільш впливові державні діячі шукали підтримки не в народних зборах, а у війську.

— У 60 р. до н. е. виник перший тріумвірат, що відкрив дорогу до встановлення одноосібної влади в Римі.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Підготуватися до уроку узагальнення з теми «Давній Рим у VIII—І ст. до н. е.»

Провінція – підкорена країна, управителі якої призначалися сенатом.

Легіон – основна організаційна одиниця в армії, складався з мані пул, пізніше з когорт.

Маніпула – підрозділ римського легіону , що  нараховував 120 осіб – по 12 осіб у 12 шеренгах (30 маніпул = 1 легіон)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50519. Закрытый склад. Расчет деревянной конструкции 373.77 KB
  В курсовом проекте произведен расчет деревянных конструкций гнутоклееной рамы. Определены расчетные и нормативные нагрузки на перекрытие и поперечную раму здания. Подобрано сечение элементов поперечника. Выбраны конструктивные решения. Осуществлены расчеты узлов поперечника.
50520. Исследование процессов во влажном воздухе 138.5 KB
  Изучение процессов изменения состояния влажного воздуха приобретение навыков измерения влажности с помощью аспирационного психрометра и Id диаграммы. Смесь сухого воздуха с водяным паром называется влажным воздухом. Соответственно этому влажный воздух бывает: насыщенным влажным воздухом смесь сухого воздуха с насыщенным водяным паром; ненасыщенным влажным воздухом смесь сухого воздуха с перегретым водяным паром. При дальнейшем охлаждении влажного воздуха происходит конденсация пара.
50521. Определение настроек BIOS персонального компьютера 62 KB
  Раздел Power Параметр CPI PIC support установлен в положение Enbled разрешено. Возможные значения: Enbled Disbled. Следует оставить данный параметр без изменений Enbled поскольку данным процессором используется технология HyperTreding в противном случае можно нарушить нормальное функционирование системы либо снизить ее производительность. Параметр Microcode Updtion установлен в положение Enbled.
50523. ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИНЦИПІВ РОБОТИ ВИМІРЮВАЛЬНИХ КАНАЛІВ ТЕМПЕРАТУРИ НА БАЗІ МІКРОПРОЦЕСОРНОГО ВИМІРЮВАЧА-РЕГУЛЯТОРА ТРМ1 869.5 KB
  Ознайомлення з методами вимірювання температури. КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ Методи вимірювання температури і температурні шкали Виміряти температуру якогонебудь тіла безпосередньо тобто так як вимірюють інші фізичні величини наприклад довжину масу обєм або час не представляється можливим тому що в природі не існує еталона або зразка одиниці цієї величини. Тому визначення температури речовини роблять за допомогою спостереження за зміною фізичних властивостей іншої так званої термометричної речовини яка при зіткненні з нагрітим...
50525. Склад сыпучих материалов. Расчет деревянных конструкций поперечника 276.98 KB
  В данном курсовом проекте подобрано наиболее рациональное кон-структивное решение проектируемого здания, сконструированы и рассчитаны основные несущие и ограждающие конструкции, узловые соединения, выбраны мероприятия по защите элементов здания от гниения и возгорания. Все принятые конструктивные решения и расчетные алгоритмы соответствуют требованиям действующих нормативных документов
50526. Исследование системы управления виртуальной памятью Windows с использованием системного монитора 777 KB
  Целью работы является исследование системы управления виртуальной памятью в ОС Windows, а также оценка эффективности работы в режиме страничного обмена программ с известным распределением обращений к памяти (сортировок). Для этого используются стандартные средства администрирования...
50527. Моделирование работы программ в виртуальной памяти и исследование эффективности их выполнения 37 KB
  Задание Собирать статистику работы по каждому исследуемому алгоритму для заданного ряда процентного объема физической памяти например 2510153550759095100 и всех алгоритмов вытеснения LRU FIFO OPT FRU. Выводы Сортировка выбором: трудоёмкость N2 2 алгоритм неадаптивный показатели эффективности алгоритмов LRU и FIFO практически одинаковы аномальный алгоритм замещения FRU превосходит по эффективности LRU и FIFO реально применимые алгоритмы LRU и FIFO уступают теоретическому максимуму в 23 раза что говорит об их...