63169

Правознавство. Життя за правилами

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: познайомити учнів з правилами суспільного життя з ознаками правової норми сформувати розуміння необхідності дотримання законів і правил виховувати в учнів активну громадянську позицію.

Украинкский

2014-06-17

21.63 KB

4 чел.

Урок 2                                                                                      Дата__________      

Правознавство. Практичний курс                                       9 клас

Тема: Життя за правилами

Мета:

  1.  познайомити учнів з правилами суспільного життя, з ознаками правової норми, сформувати розуміння необхідності дотримання законів і правил, виховувати в учнів активну громадянську позицію.

Обладнання й матеріали: малюнки і фотографії, що ілюструють певні правила життя людей у суспільстві (правила етикету, дорожнього руху, сімейні, шкільні тощо).

Базові поняття й терміни: правило, суспільство, норми моралі, звичаї, корпоративні норми.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І.   Організаційний етап

Учитель вітає учнів, повідомляє тему, завдання уроку та очікувані результати. Можна використати метод «Попкорн»  з метою визначення наявних в учнів знань щодо теми уроку. Кожен учень підводиться з місця і повідомляє одне правило, з яким він стикався у своєму житті.

Перевірка домашнього завдання:

  1.  учитель провадить експрес-опитування щодо визначення понять: закон; право;
  2.  викликані вчителем учні зачитують знайдені у газетах, журналах, Інтернеті публікації або інші матеріали правового характеру. Після цього 3—4 учні зачитують із зошита розкритий удома зміст висловлювання «Закон суворий, але він закон». Учні роблять висновки щодо необхідності знань законів.

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Запитання для повторення і обговорення

  1.  Що таке правила, і чому їх необхідно дотримуватися?
  2.  Якими мають бути правила?
  3.  Чому люди порушують правила?

III.   Вивчення нового матеріалу

План

  1.  Правила поведінки, які регулюють взаємовідносини людей.
  2.  Соціальні норми.
  3.  Норми моралі, звичаї, корпоративні норми, норми права.

Розповідь учителя

1.   Правила суспільного життя

Найважливіші відносини в житті людини регулюють правила, які записані в законах, а закони мають поважати й виконувати всі, адже закони захищають людей, їхні права, підтримують порядок у державі.

Кожна людина свідомо чи несвідомо у своїй діяльності керується певними правилами, тобто зразками належної поведінки. Ці правила різноманітні як за змістом (регулюють відносини людей у різних сферах громадського життя — побутові, сімейні, з приводу власності, здійснення політичної влади і т.д.), так і за способами виникнення (можуть установлюватися різними організаціями громадян, органами держави чи складатися історично, у процесі розвитку людства).

2.   Соціальні норми

Правила, які регулюють життя людей у суспільстві, називаються соціальними нормами («норма» у перекладі з грецької означає «правило»).

За предметом регулювання всі норми поділяються на соціальні норми, що регулюють відносини між людьми, їх об'єднаннями, та технічні норми, що регулюють відносини між людиною і природою чи технікою.

Дія соціальних норм забезпечує порядок у суспільстві. Для того, щоб суспільство могло існувати, люди повинні продовжувати свій рід, добувати продукти харчування, дотримуватися елементарних заборон. Створення відповідних правил поведінки («не вбий», «не вкради») є свідомою вольовою діяльністю людей. Без регулювання відносин людство було б приречене на зникнення. Саме тому реалізація соціальних норм, тобто втілення їх у життя, забезпечується перш за все свідомістю людей. У ситуації ж коли сама людина не усвідомлює необхідності діяти правомірно, виконувати відповідні правила поведінки, її змушують це робити ті організації та соціальні групи, інтереси яких ці правила відображають.

3. Соціальні норми поділяються на такі групи:

Норми моралі — правила, що складаються відповідно до уявлень людей про добро і зло, справедливість та несправедливість, честь і безчестя тощо, тобто відповідно до моральних уявлень. Норми моралі пропонують ідеал поведінки людини, а виконання їх забезпечується совістю людини і тиском суспільної думки. Моральні норми відіграють важливу роль у житті суспільства. Це і сімейні відносини, це і поведінка у громадському транспорті тощо.

Звичаї (традиції, обряди, ритуали, ділові звичаї) — правила, що складаються історично і внаслідок їх багаторазового застосування людьми. Люди, дотримуючись звичаїв, не говорять, що гарний чи поганий той чи інший варіант поведінки, а поводяться певним чином через звичку. Далі вчитель наводить приклади звичаїв (поважати дорослих, ставитися з особливою повагою до літніх людей, збиратися всією сім'єю ввечері за столом для того, щоб разом повечеряти тощо)

Корпоративні норми (норми організацій) — правила поведінки, що встановлюють організації або які склалися в організаціях і поширюються на їх членів. Корпоративні норми регулюють відносини всередині даної організації, порядок її діяльності, взаємини осіб, що входять до її складу. Вони можуть бути виражені у статутах, положеннях, рішеннях таких організацій.

Норми права — правила поведінки, що встановлюються і забезпечуються державою.

Про норми права більш детально учні дізнаються на наступному уроці.

IV. Узагальнення й систематизація

Запитання для повторення й обговорення

  1.  Що таке правила і як вони виникають?
  2.  Хто встановлює правила?
  3.  Які норми оцінюють вчинки людей за принципами добра і зла?
  4.  Які звичаї вам відомі?
  5.  Якими (соціальними чи технічними) є такі норми:
  6.  Перед уживанням їжі слід мити руки;
  7.  їздити по тротуарах на автомобілі заборонено;
  8.  Касир у магазині зобов'язаний видати покупцеві чек?

Чому ви так вважаєте?

  1.  Яке ваше ставлення до ролі правил у житті?

Учитель пропонує учням розробити самостійно п'ять правил поведінки на уроках, пояснює, що ці правила повинні бути зрозумілими за змістом,

реальними для виконання, не суперечити одне одному, бути відомими людям, які зобов'язані їх дотримуватися, передбачати методи впливу на особу, яка їх порушує.

  1.  Після того, як правила будуть розроблені, учні повинні дати відповідь на такі запитання:
  2.  Чи можна назвати розроблені вами правила поведінки на уроках соціальними нормами?
  3.  Яким чином можна контролювати їх дотримання?

Чи готові ви виконувати ці правила? Чому?

VI. Підсумки уроку

Учитель підводить учнів до висновку, що виконання правил робить спілкування людей більш гуманним і комфортним. Кожна людина, яка постала перед вибором — дотримуватись правил чи ні, має перш за все подумати, до яких наслідків може призвести їх порушення і якою в цьому разі буде її особиста відповідальність.

VІІ. Домашнє завдання    

  1.  Дайте визначення поняттям: правило, соціальні норми, технічні норми, норми моралі, звичаї, корпоративні норми, норми права.
  2.  Знайдіть у газетах, журналах, коміксах або в сімейних фотоальбомах малюнки і фотографії, які дозволяють ілюструвати певні правила життя людей у суспільстві. (Див. Додаток 1, метод «Комікси, мультфільми»).

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36447. Латинская Америка 35.5 KB
  К тому же вся Латинская Америка отличается большой экзотикой что объясняется и историей коренного населения индейцев и последующей колонизацией испанцами и португальцами а также и другими европейцами и перемещением из Африки в отдельные латиноамериканские страны большого числа жителей черного континента. По степени развития международного туризма в Латиноамериканском регионе можно выделить две туристскорекреационных зоны: 1 Карибская Мексика страны Центральной Америки островные государства Карибского моря Бермудские острова; 2...
36448. Африка 33 KB
  Северная Африка не только район преимущественно благоприятного для отдыха средиземноморского климата пляжей которые в ряде районов например в Египте начинают функционировать значительно раньше южноевропейских а в иных случаях действуют круглый год что весьма привлекательно для многих тысяч туристов но и зона где в огромном количестве сохранились в той или иной степени разрушения памятники древней культуры возраст которых исчисляется многими тысячелетиями. Именно страны Северной Африки принимают основной поток туристов которые...
36449. ОРГАНИЧЕСКАЯ ХИМИЯ. ВМС. БИОХИМИЯ 1.78 MB
  Направление реакции определяется распределением электронной плотности в исходных соединениях статический фактор. Поэтому для них характерен радикальный механизм реакции. Семенова радикальное замещение протекает по цепному механизму включающему 3 стадии: hη 1 стадия инициирование реакцииСl2 → 2 Cl Под действием кванта света 1 электрон со связывающей σ орбитали молекулы хлора переходят на σ разрыхляющую орбиталь. Сl∙ R∙ → RCl Cl∙ Cl∙ → Cl2 Практическое применение этой реакции...
36450. ФИЗХИМИЯ 884.51 KB
  Тепловой эффект это теплота выделяемое или поглощаемое при необратимом течении хим реакции пр след. Тисх=Тпрод Другими словами закон Гесса можно сформулировать так: тепловой эффект реакции зависит только от вида и состояния исходных веществ и продуктов реакции но не зависит от пути перехода. Стандартная энтальпия хим реакций равна разности суммы стандартных энтальпий образования продуктов реакции и реагента с учетом стехиометрических коэффициентов. Стандартной энтальпией или теплотой образования вва при заданной температуре называют...
36451. АНАЛИТИЧЕСКАЯ ХИМИЯ 252.91 KB
  Реальные потенциалы необходимы при определении хода потенциометрического титрования. Реальные потенциалы необходимы для решения вопроса о направлении окислительновосстановительного процесса и хода потенциометрического титрования. Опредся точка конечная и точка титрования.Алкелидиметрия HCl NOH Окислительновосстановительная аОх1вRed2=Ox2bRed1 Редоксиметрия Перманганометрия Дихроматометрия Иодометрия Вонадатометрия Цериметрия KMnO4 K2Cr2O7 I2 KI NH4xVO3 CuSO42 nMnL=[ML] Комплексонометрия Меркуриметрия комплексонометрия...
36452. КОЛЛОИДНАЯ ХИМИЯ 475.42 KB
  Удельная геометрическая поверхность Sуд = S V м2 м3 м2 кгВ общем случае: Sуд = kD Размеры частиц дисперсной фазы: Грунты: песчаные больше 50 мкм пылеватые 150 мкм Эритроциты крови человека 7 мкм Кишечная палочка 3 мкм Вирус гриппа 01 мкм 10 нм Дым древесный уголь 30 40 мкм Тонкие поры угля 110 нм...
36453. НЕОРГАНИЧЕСКАЯ ХИМИЯ 79.4 KB
  Активность возрастает отLi к Сs в данном ряду. растёт радиус атома а притяжение последнего электрона к ядру ослабевает поэтому самый активный в данном ряду Цезий. По отношению к воде: 2R2H2O=2ROHH2 где Rлюбой металл из семейства щелочных только литий растворяется спокойно натрий может загореться на поверхности воды а калий взрывоопасен с водой очень бурно реагирует Объясните кажущуюся аномалию положения Li в ряду электродных потенциалов Eo процесса Э 1е → Э в растворе представленных в таблице по сравнению с положением в...
36454. Сущность, значение и место управления персоналом в организации 171 KB
  Персонал это постоянные и временные сотрудники предприя представители квалифицированного и неквалифицго труда.цированного и неквалифицго труда в. зависит от: числа элементов разнообразия элов сложности элов числа и харра связей м у ними; в автоматизыция произвва не только произвва но и управления возрастание интеллектой составляющей персонала и требования к нему; г повсеместное распространение коллективных форм оргции труда труд людей усложняется → они должны свободно работать → стремление к самостоятельности; д рост...
36455. ТАКТИКО-СПЕЦІАЛЬНА ПІДГОТОВКА 14.51 MB
  Основні завдання звязку. Засоби та види звязку. Основні вимоги до звязку. Основними задачами зв'язку є: забезпечення стійкого зв'язку з вищим штабом та своєчасного приймання сигналів бойового управління; забезпечення управління підлеглими військами в будь яких умовах обстановки; забезпечення передач i сигналів та своєчасне попередження та повідомлення військ про безпосередню загрозу застосування противником ЗМЗ та повітряного противника; забезпечення обміну інформацією між взаємодіючими зєднаннями частинами підрозділами;...