63174

Поява людини сучасного типу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів із зовнішнім виглядом розселенням основними заняттями людини сучасного типу; схарактеризувати нові форми людського суспільства; визначити роль кроманьйонця в еволюції людини...

Украинкский

2014-06-17

22.56 KB

3 чел.

Урок 4

Всесвітня історія                                                                           6 клас

Тема: Поява людини сучасного типу.

Мета:

  1.  ознайомити учнів із зовнішнім виглядом, розселенням, основними заняттями людини сучасного типу;
  2.  схарактеризувати нові форми людського суспільства; визначити роль кроманьйонця в еволюції людини;
  3.  продовжити формування навичок аналізувати та систематизувати окремі факти.

Очікувані результати.   

Після цього уроку учні зможуть:

називати головні винаходи людства доби пізнього палеоліту;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «людина розумна»;

розповідати про життя і заняття кроманьйонця;

порівнювати основні типи людини, її занять та способу життя за часів палеоліту;

висловлювати судження про роль кроманьйонця в еволюції людини.

Тип уроку: комбінований.

1.  «Людина розумна», її зовнішній вигляд і розселення.

2.  Життя і заняття перших людей.

3.  Утворення, нових форм людського суспільства.

ХІД УРОКУ

I.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

Перевірка творчого домашнього завдання.

Учні зачитують свої розповіді. Учитель, коментуючи відповіді, підводить учнів до висновку про те, що зміни умов природного середовища змушували людину вдосконалювати свої вміння. В умовах холодного клімату знадобився, одяг. Щоб виготовити одяг зі шкур звірів, потрібно було спершу видалити прошарок жиру з їхнього внутрішнього боку. Для цього шкуру розтягали, прибивали до землі кілками й очищали її кам'яними скребками. Тобто необхідно було виготовляти більш складні знаряддя праці. Мозок неандертальців був значно більшим, ніж у пітекантропів. Вони були більше схожі на сучасну людину. Ще більше був схожий на сучасну людину кроманьйонець.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.  «Людина розумна», її зовнішній вигляд і розселення.

Розповідь учителя.

Близько 40 тис. років тому неандертальці зникли, і їм на зміну прийшов новий різновид людини розумної. Ці нові люди були першими людьми на Землі, які мали таку саму форму черепа і всього тіла, що й сучасна людина. Їх називали кроманьйонцями (уперше залишки цих людей були знайдені в печері Кро-Маньйон у Франції).

Кроманьйонці жили в печерах або хатинах наприкінці останньої з льодовикових епох. У ті часи клімат був холодним, а зими сніжними, лише невисокі трави й кущі росли в тих умовах. Кроманьйонці вперше з'явилися на Близькому або Середньому Сході, потім розселилися в Європі й Африці. Близько 30 тис. років тому вони почали заселяти Америку й Австралію. Форма тіла та черепу кроманьйонців абсолютно ідентична формі тіла та черепу сучасної людини. Культуру кроманьйонців відрізняють знаряддя праці більш високого ступеня обробки. Окрім каменю, як матеріал для знарядь праці вони використовують кістку. Кроманьйонці залишили нам наскальний живопис, а також перші скульптурні зображення і перші прикраси.

Стоянки кроманьйонців знайдені й на території України.

На зміну кроманьйонцям 10 тис. років тому приходить сучасна людина.

2.  Життя і заняття перших людей.

Самостійна робота за підручником.

Ознайомившись із текстом підручника, дайте відповіді на запитання.

1)    Яке велике відкриття зробили кроманьйонці?

2)    Чому під час полювання на дрібних тварин спис перестав бути надійною зброєю?

3)    Як кроманьйонці будували своє житло?

Учитель може доповнити відповіді учнів.

Додаткова інформація

Деякі племена кроманьйонців жили на холодних степових рівнинах Східної Європи. Там не було печер, де можна було б оселитися, і бракувало деревини для будівлі хатин. Однак шерстисті мамонти, на яких вони полювали, давали їм практично все необхідне для життя. Із кісток і бивнів мамонтів кроманьйонці споруджували каркас хатини, а потім укривали його шкурами тварин. Зверху укладали бивні, щоб вітер не зривав шкури.

Вивчаючи житла та стоянки кроманьйонців, учені дійшли висновку, що їхнє життя було схожим на життя родових общин аборигенів Австралії, бушменів Південної Африки, тобто вже у верхньому палеоліті виникла родова община.

3.  Утворення нових форм людського суспільства.

Розповідь учителя.

Під час розповіді можна запропонувати дібрати однокореневі слова до слів «родовий». (Це слова «рід», «родич», «родина».)

Важливим кроком в організації людського суспільства було виникання родової общини.

У родовій общині діяв принцип: один за всіх, усі за одного. Родичі допомагали один одному на полюванні, у будівництві житла, у сутичках з іншим родом. Рід був надзвичайно міцним і згуртованим колективом. Люди, які жили в одному селищі, складали общину. Родичі спільно працювали, разом полювали на звірів. Їхнє майно — житло, вогнище, запаси дров, їжі, шкіри тварин — теж було спільним. Усі родичі мали право на частку в мисливській здобичі кожного.

Родова община — колектив кровних родичів, що ведуть походження від спільного предка.

Перший етап розвитку родової общини — матріархат, тобто материнський рід, у якому провідну роль відігравала жінка. Про повагу, із якою давні люди ставилися до жінки — берегині домашнього вогнища,— свідчать фігури жінок, вирізані з бивнів мамонта.

Згодом рід розростався, від нього відокремлювався молодий рід, що селився неподалік. Кілька родів, які жили по сусідству й були пов'язані спільними звичаями та віруваннями, називаються плем'ям.

Визначення понять «родова община», «плем'я» можна записати в зошити.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Завдання.

Заповніть таблицю

«Первісні збирачі та мисливці».

Запитання

для порівняння

Неандерталець

Кроманьйонець

Походження назви

Уперше останки знайдено на річці Неандер (Німеччина)

Уперше останки цієї людини виявлено в печері Кро-Маньйон (Франція)

Час появи на Землі

100 тис.років тому

40 тис. років тому

Місця розселення на Землі

Африка, Азія, Європа

Африка, Азія, Європа, Австралія

Полювання

Загінне

Використовували лук і стріли

Житло

Жили в печері, будували житла з кісток і шкур мамонта

Міцні, постійні зимові житла

Духовна культура

Культ поховання, зародження релігії

Виникнення мистецтва

Організація суспільства

Первісне стадо, перехід до родової общини

Родова община

Такий вид роботи дозволить не тільки закріпити нові знання, але й актуалізувати матеріал попереднього уроку, який сприятиме формуванню вмінь аналізувати та систематизувати отриману інформацію).

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель вибірково перевіряє заповнення таблиці, звертає увагу на типові помилки.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Закінчити заповнення таблиці.

3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29934. Чрезвычайные ситуации техногенного характера. Общие понятия и определения. Классификация чрезвычайных ситуаций по масштабам их распространения и тяжести последствий 35 KB
  Правила ухода за кожей зубами и волосами: регулярно менять белье носки чулки колготки гольфы; У мыться ежедневно теплой водой с туалетным или детским мылом; если кожа чешется смазать ее кремом или мазью; не выдавливать прыщи не вскрывать гнойники так как на их месте может начаться воспаление; при обнаружении на теле сыпи сразу же сказать об этом родителям; употреблять в пищу больше свежих овощей и фруктов молока; в них достаточно витаминов и минеральных веществ необходимых для кожи; зимой защищать кожу от...
29935. Радиационно-опасные объекты. Аварии на радиационно-опасных объектах и их возможные последствия. Обеспечение радиационной безопасности населения 39 KB
  Это поражение может произойти следующими способами: внешнее облучение при прохождении радиоактивного облака; внешнее облучение обусловленное радиоактивным загрязнением почвы и местных предметов; внутреннее облучение при вдыхании воздуха зараженного радиоактивными веществами; внутреннее облучение при употреблении загрязненной воды пищи; контактное облучение в результате попадания на кожу и одежду радиоактивных веществ.
29936. Химически опасные объекты. Аварии на химически опасных объектах и их возможные последствия. Обеспечение безопасности населения 43 KB
  Аварии на химически опасных объектах и их возможные последствия. Обеспечение безопасности населения Ответ: Химически опасный объект это такой объект при аварии на котором или при разрушении которого могут произойти массовые поражения людей животных и растений опасными химическими веществами. Поэтому аварии на таких объектах очень опасны. Эти аварии классифицируются следующим образом: аварии с выбросом или угрозой выброса аварийно химически опасных веществ АХОВ при их производстве переработке в хранении; аварии на...
29937. Пожаро - и взрывоопасные объекты. Возможные последствия аварий на пожаро- и взрывоопасных объектах. Правила поведения при пожаре и угрозе взрыва 33 KB
  Возможные последствия аварий на пожаро и взрывоопасных объектах. Правила поведения при пожаре и угрозе взрыва Ответ: Пожаро и взрывоопасные объекты это предприятия на которых в производственном процессе применяют взрывчатые и легковоспламеняющиеся вещества а также железнодорожный и трубопроводный транспорт используемый для перевозки перекачки пожаро и взрывоопасных веществ. К таким объектам относятся предприятия химической газовой нефтеперерабатывающей целлюлознобумажной пищевой лакокрасочной промышленности производства...
29938. Гидротехнические сооружения, возможные аварии на них и их последствия 38.5 KB
  Защита населения от последствий гидродинамических аварий Ответ: Гидродинамически опасные объекты это сооружения и естественные образования создающие разницу уровней воды до и после них верхний бьеф и нижний бьеф. Этому способствует также скопление населения на ограниченных площадях при значительном ухудшении материальнобытовых условий жизни людей. Защита и безопасность населения при гидродинамических авариях обеспечивается организационными инженернотехническими и другими мероприятиями. Меры по защите населения при...
29939. Криминогенные ситуации, которые могут возникнуть в повседневной жизни. Общие правила личной безопасности в криминогенных ситуациях 36 KB
  Инфекции передаваемые половым путем меры по их профилактике Ответ: Вступление в половые отношения в подростковом возрасте чаще всего происходит по следующим обстоятельствам: алкогольное опьянение насилие скука материальная выгода желание привлечь к себе внимание партнера для самоутверждения как средство доказать свою взрослость. Как правило эти связи приводят к таким последствиям: ранняя беременность которая обычно заканчивается абортом со всеми вытекающими отсюда последствиями; воспалительные заболевания половых путей и...
29940. Действия населения по сигналу «Внимание всем!» 31.5 KB
  2 вопрос: Понятие о ВИЧинфекции и СПИДе. Способы передачи ВИЧинфекции и меры ее профилактики Ответ: В 1981 г. Вирус вызывающий болезнь получил название ВИЧ вирус иммунодефицита человека. Применяемые препараты только продлевают состояние ВИЧинфицированности не давая человеку заболеть СПИДом и погибнуть.
29941. Защита населения от чрезвычайных ситуаций. Комплекс мер, проводимых по защите населения. Организация оповещения и инженерной защиты населения 39.5 KB
  Комплекс мер проводимых по защите населения. Организация оповещения и инженерной защиты населения Ответ: Защита населения от чрезвычайных ситуаций комплекс мероприятий РСЧС взаимосвязанных по месту времени проведения целям ресурсам и направленных на устранение или снижение до приемлемого уровня на пострадавших территориях угрозы жизни и здоровью людей в случае реальной опасности возникновения или в условиях действия опасных и вредных факторов стихийных бедствий техногенных аварий и катастроф. Защита населения от чрезвычайных...
29942. Эвакуация населения из зон чрезвычайных ситуаций. Виды эвакуации 38 KB
  Получив распоряжение на эвакуацию граждане должны подготовить средства индивидуальной защиты личные вещи документы паспорт военный билет диплом об образовании трудовую книжку пенсионное удостоверение свидетельства о браке и рождении детей постельные принадлежности необходимые медикаменты запас продуктов питания на 23 суток. 2 вопрос: Средства индивидуальной защиты: противогаз респиратор ватномарлевая повязка. Их предназначение и использование Ответ: К средствам индивидуальной защиты органов дыхания относятся...