63178

СУСПІЛЬНИЙ УСТРІЙ ТА ГОСПОДАРСЬКЕ ЖИТТЯ КИЇВСЬКОЇ РУСІ У ІХ-Х СТ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: висвітлити суть і значення розквіту Київської Русі у IX XI ст. ознайомити із соціальним та господарським життям Київської Русі розкрити значення розвитку ремісничих професій і їх вплив на розквіт держави...

Украинкский

2014-06-17

29.38 KB

5 чел.

Урок 5

Історія України

ТЕМА. СУСПІЛЬНИЙ УСТРІЙ ТА ГОСПОДАРСЬКЕ ЖИТТЯ КИЇВСЬКОЇ РУСІ У ІХ-Х СТ.

ВАРІАНТ І

Мета:

  1.  висвітлити суть і значення розквіту Київської Русі у IXXI ст., ознайомити із соціальним та господарським життям Київської Русі, розкрити значення розвитку ремісничих професій і їх вплив на розквіт держави;
  2.  розвивати вміння аналізувати історичні факти й події, оцінювати їх значення, узагальнювати фактичний матеріал, робити висновки, розвивати навички ведення дискусії;
  3.  виховувати інтерес до історичного минулого української землі та повагу до історичних пам'яток.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид заняття: історична екскурсія «До країни золотих рук майстрів».

ХІД УРОКУ

I.     Актуалізація знань

1.    Показати на карті, які площі охоплювала територія Київської Русі.

2.    Які країни були сусідами Київської Русі?

3.    Який лад панував у більшості держав Європи?

4.    На які стани ділилось феодальне суспільство Європи?

II.    Оголошення теми та завдань уроку

— Отже, сьогодні на уроці перед нами стоять такі завдання:

1)   розкрити суть і значення розквіту Київської Русі у IXXI ст., процес розвитку ремісничих професій та їх вплив на розквіт держави;

2)   ознайомитись із соціальним та господарським життям Київської Русі;

3)   проаналізувати історичні факти і події, оцінити їх значення.

Ми розвиватимемо навички ведення дискусії за методом «Акваріум».

III.   Мотивація навчальної діяльності

Головним проблемним завданням на цей урок буде таке: Чи можна назвати Київську Русь однією з високорозвинених держав середньовіччя в економічному і політичному плані?

— Отже, під час вирішення головного проблемного завдання ми з'ясуємо місце Київської Русі серед інших держав середньовіччя.

IV. Інтерактивна вправа

Історична екскурсія «До країни золотих рук майстрів»

1.   Київ — місто золотих рук майстрів (станція «Кожум'яки»)

Учитель. Першою станцією ми обрали «Кожум'яки», і тут нас зустрічає екскурсовод, який розповість нам про життя і працю київських ремісників. Виступ 1-гоучня-екскурсовода (опис).

- Отже, прослухавши розповідь екскурсовода, перед нами постає питання:

Чи можна назвати Київську Русь країною «золотих рук майстрів»? З'ясувати це я запрошую 1-у групу («Акваріум», нагадати правила).

Обговорення

Висновок. Отже, Київська Русь прославилась своїми майстрами-ремісниками.

Види ремесел (понад 60):

•   ковальство;

•   ювелірна справа;

•   гончарство;

•   шкіряний промисел;

•   обробка дерева;

•   ткацтво;

•   прядіння;

•   шиття;

•   плетіння.

2.   Розвиток торгівлі на Русі (станція «Поділ»)

Учитель. Наступна наша зупинка — це станція Поділ. По дорозі до станції ми зустріли арабського купця Ібн Рахіба, який нам розповів багато Цікавого.

Торгівля внутрішня:

•   ринки;

•   торжища;

•   існував митний збір;

•   своя грошова одиниця.

- А про те, якими були гроші в Київській Русі, розповість екскурсовод-нумізмат.

Виступ екскурсовода-нумізмата.

-  Отже, прослухавши розповідь арабського купця, перед нами постає питання:

Чи можна назвати Київську Русь одним із центрів світової торгівлі?

Вирішити це запитання я запрошую 2-у групу («Акваріум»).

Обговорення.

Що купували й вивозили купці з Київської Русі?

Яку роль відігравала торгівля в соціально-економічному та політичному розвитку Київської Русі?

Висновок. Отже, Київська Русь перебувала в центрі світової торгівлі.

3.   Організація влади (станція «Предславино»)

Учитель. Перед нами феодальна вотчина (станція «Предславино»), і тут нас зустрічає екскурсовод, який розповість нам про життя феодалів-князів і феодальної верхівки.

Робота над формуванням історичних понять: «феодальна вотчина».

— Про життя у своїй вотчині нам розповість князь. Виступ учня.

— Отже, перед ними постає питання:

Чи існував в Київській Русі соціальний поділ суспільства та система залежності?

Соціальна структура в Київській Русі

Князь

Бояри

Служителі церкві

Міська знать

Чернь

Селяни-смерди

Князь

Дружина

Бояри

Вільне населення

Смерди

(селяни)

Міщани

ремісники

торговці

купці

Залежне населення

Рядовичі, закупи, ізгої

Челядь, холопи

— Вирішити це запитання я запрошую 3-ю групу («Акваріум»). Заповнити на дошці таблицю «Основні верстви залежного селянства».

Висновок. У Київській Русі існував феодальний устрій і поділ суспільства.

— А чи було прогресивно розвиненим сільське господарство в Київській Русі?

Визначити це я запрошую 4-у групу.

Сільське господарство:

•   землеробство:

— перелогове;

— підсічно-вогневе;

•   скотарство;

•   мисливство;

•   рибальство;

•   бортництво.

Обговорення.

Висновок. Сільське господарство розвивалось прогресивно.

V.   Закріплення вивченого матеріалу

Вирішення проблемного завдання. Робота над закріпленням понять «скринька архіваріуса» (Челядь, холопи, бортництво, кравці, бондарі, стельмахи, кожум'яки, гривні, чернь).

«Кошик знань».

VI.   Підсумковий етап

Висновок. Обґрунтування оцінок.

VII. Домашнє завдання

1.    Опрацювати відповідний матеріал підручника.

2.    Скласти кросворд, підготувати коротенькі оповідання про ремісничі майстерні.

ВАРІАНТ 2

Лабораторно-практична робота за темою «Торгівля Русі»

Мета:

  1.  на прикладі торговельних зв'язків між Руссю і камськими болгарами виявити характерні ознаки соціально-економічного розвитку давньої Русі;
  2.  розвивати вміння учнів добувати із джерел необхідну інформацію і використовувати її для доведення власної думки.

Хід роботи

Згідно з попередніми описами.

Джерела

«Записки» Ахмеда Ібн-Фадлана, посланника арабського халіфа

при дворі царя камських болгар

«Я бачив русів, коли вони прийшли із своїми товарами і розташувалися по ріці Ітіль, і я не бачив більш досконалих людей, ніж вони, так ніби вони пальмові дерева; вони руді, не надівають ні курток, ні каптанів, але у них чоловік надіває кісу, якою він обвиває один з боків, і одну руку випускає з-під неї. Кожен з них має при собі нерозлучно меч, ніж і сокиру; мечі ж широкі, хвилеподібні, клинки франкської роботи. Починаючи від кінця нігтя, кожного з них до його шиї, (видно) зелені дерева, зображення, та інші речі. Кожна ж їх жінка має на грудях прикріплену коробочку чи з заліза, чи з міді, із срібла чи золота, зважаючи на достаток чоловіка і його майно; у кожній же коробочці є кільце, до якого прикріплено ніж, також на грудях. На шиї вони мають золоті і срібні ланцюги, бо коли чоловік має 10 000 диргемів, робить він дружині ланцюг; коли мав 20 000, робить він їй два ланцюги, так само кожного разу, коли у нього додається 10 000 диргемів, добавляє він ще ланцюг своїй дружині, отже, часто одна з них має багато ланцюгів на шиї. Найкраща прикраса у них — зелене намисто з глини, з тих бус, які бувають на кораблях; вони стараються за всяку ціну добути їх, купують одну бусу за диргем і нанизують ними намиста своїх дружин...

Вони приходять із своєї країни і кидають якорі в Ітіль, що є велика ріка, і споруджують на її березі дерев'яні будинки; в одному ж будинку збирається їх десять, двадцять, також менше або більше. У кожного з них є лава, на якій він сидить разом з гарними його дівчатами для торгу...

Під час прибуття їхніх суден до якірного місця кожен з них виходить, маючи з собою хліб, м'ясо, молоко, цибулю і гаряче питво, підходить до високого поставленого стовпа, що має обличчя, подібне до людського, а навколо нього малі зображення, позаду цих зображень вставлені в землю високі стовпи. Він же підходить до великого зображення, простягається перед ним і говорить: «О господарю! Я прийшов здалека, зо мною дівчат стільки і стільки-то голів, соболів — стільки-то шкур»; поки не згадає все, що він привіз із собою з свого товару. Потім говорить: «Цей подарунок приніс я тобі» і залишає принесене ним перед стовпом, говорячи: «Бажаю, щоб ти мені доставив купця з динарами і диргемами, який купив би у мене все, що бажаю (продати), і не перечив би мені в усьому, що я йому не скажу»; потім він іде звідти.

Якщо продаж буває утруднений і час його триває довго, то він повертається з іншим подарунком удруге, втретє, і якщо бажане ним усе ще загаюється, то він приносить одному з тих малих зображень подарунок і просить його про заступництво, говорячи: «Це є дружини господаря нашого і його дочки», і він не проминає жодного зображення, якого не просив би і не молив би про заступництво і не вклонявся б йому принижено. Часто ж продаж буває йому легкий, і, коли він все продає, говорить: «Господар мій виконав моє бажання, треба винагородити його за те». І бере він певне число рогатої худоби і овець, убиває їх, частину м'яса роздає бідним, решету ж приносить і кидає перед великим стовпом і малими, що його оточують, і вішає голови рогатої худоби і овець на стовпи, встромлені у землю, а коли настає ніч, то приходять собаки і з'їдають те; тоді той, що це зробив, говорить: «Мій господар виявив ласку до мене і з'їв мій подарунок».

Завдання

Рівень А

Проаналізуйте документ і визначте характерні ознаки соціального й економічного розвитку Русі. Спробуйте визначити дату створення цього документа.

Рівень Б

Проаналізуйте документ за таким планом:

1.    Рівень соціальних відносин у русів.

2.    Характер торгівлі.

3.    Релігія русів.

4.    Моральні цінності.

Рівень В

Уважно прочитайте документ і:

1.    Простежте по карті, яким шляхом потрапляли руси до камських болгар.

2.    Визначте, яким товаром торгували руси і що вони при собі мали. На основі цього зробіть висновок:

а)   які заняття були поширені у русів;

б)   з якими країнами вони торгували.

3.    З'ясуйте, які соціальні відносини існували у русів, чи було в них майнове розшарування та певні категорії залежних людей.

4.    Намалюйте русичів — чоловіка і жінку — так, як ви їх уявляєте.

Методичні поради

Враховуючи наявність документа у підручнику Р. Ляха і Н. Темірової і те, що документ охоплює незначний обсяг навчального матеріалу, доцільно рекомендувати домашнє виконання лабораторно-практичної роботи із звітом щодо її виконання на уроці.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

5868. Место и роль монополии на рынке 103 KB
  Введение: формирование монополии Абсолютная (чистая) монополия - редкое для хозяйственной практики явление. Однако довольно часто приходится сталкиваться с монопольным влиянием, более реальными рыночными структурами монополистической конк...
5869. Взгляды Советских вождей на управление 97.5 KB
  За время существования СССР потерпело много реформ и преобразований. При разных правителях ситуация в СССР была совершенно разная т.к. у каждого из них были разные взгляды на жизнь и на управление страной. Скорее всего каждый из них руково...
5870. Воздействие ценовой дискриминации на экономическое благосостояние 237 KB
  Термин дискриминация образован от латинского discriminatio, что означает различие, различение. Под ценовой дискриминацией понимают практику установления разных цен на один и тот же товар при условии, что различия в ценах не связаны с затра...
5871. Организация защиты личного состава формирований ГО и РСЧС при проведении АСДНР 121 KB
  Организация защиты личного состава формирований ГО и РСЧС при проведении АСДНР Учебные цели: 1. Изучить основные мероприятия, осуществляемые руководителями (командирами) формированиям ГО и РСЧС по организации обеспечения защиты личного состава...
5872. Формальные методы спецификации программ 431.5 KB
  В предлагаемом учебном пособии рассматриваются два основных метода формального описания программных систем: метод алгебраических спецификаций и метод типизированных машин абстрактных состояний. Первый метод предназначен для описания статических аспе...
5873. Асинхронная машина. Общие понятия 1.07 MB
  Асинхронная машина. Общие понятия. Асинхронная машина это электрическая машина переменного тока, частота вращения ротора которой отличается от частоты вращения основной гармонической магнитного поля воздушного зазора. Частота вращения основной гармо...
5874. Проблема правонарушений в юридической науке 134 KB
  Выбирая тему курсовой работы, мы, прежде всего, руководствовались тем, насколько она актуальна для нашего времени. На сегодняшний день проблема правонарушений остается в юридической науке столь же сложной и противоречивой, как и ранее. Ее а...
5875. Источники и показатели монопольной власти 141 KB
  Проблемы монополизации хозяйственной жизни, конкуренция на рынке привлекают сегодня не только специалистов, но и широких слоев населения. С начала 1990-х гг. эти проблемы остро стали перед Республикой Беларусь. Без принятия твёрдых и послед...
5876. Обработка сообщений клавиатуры, мыши, таймера 161 KB
  Обработка сообщений клавиатуры, мыши, таймера При создании приложений рекомендуется реализовать все функциональные возможности программы не только с помощью мыши, но и с помощью клавиатуры. Синхронизация событий клавиатуры Приложение узнает о нажати...