63185

Культура та вірування людей за первісних часів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів із розвитком знань мистецтва та релігійних вірувань перших людей; показати прикладний характер знань давньої людини звязок релігійних уявлень із господарською діяльністю наших предків.

Украинкский

2014-06-17

23.4 KB

10 чел.

Урок 7

Всесвітня історія

Тема: Культура та вірування людей за первісних часів.

Мета:

  1.  ознайомити учнів із розвитком знань, мистецтва та релігійних вірувань перших людей;
  2.  показати прикладний характер знань давньої людини, зв'язок релігійних уявлень із господарською діяльністю наших предків.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

називати найдавніші форми релігії;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття «релігія»;

розповідати, якими знаннями володіли перші люди;

пояснювати, чому виникли релігійні вірування;

висловлювати судження щодо рівня духовного розвитку давньої людини.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування.

1)    Як було відкрито трипільську культуру?

2)    Якими були головні риси трипільської культури?

3)    У чому полягає самобутність трипільської культури?

4)    Чим відрізнявся спосіб життя скотарів від способу життя трипільців?

5)    Чим відрізнявся спосіб життя землеробів і скотарів від способу життя давніх збирачів і мисливців?

Підбиваючи підсумки цієї частини уроку, учитель підкреслює, що вже приблизно 40 тис. років тому зовнішній вигляд людини та об'єм її мозку стали такими самими, як у наш час. Людина багато знала і вміла.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Прикладний характер знань перших людей.

2.  Поява писемності.

3.  Поява релігійних вірувань.

4.  Мистецтво.

1.  Прикладний характер знань перших людей.

Самостійна робота над завданням.

Прочитайте текст параграфа і дайте письмову відповідь на запитання: «Основи яких наук були закладені в давнину».

Учні можуть відзначити, що вже в стародавні часи були закладені основи медицини, математики, механіки, металознавства, географії, астрономії.

Додаткова інформація

Свідченням того, що вже в давнину розвивалася наука про зірки — астрономія, є Стоунхендж. Ця пам'ятка розташована на півдні Англії. Він був побудований приблизно в 2750 р. дон. є. і являє собою кам'яні кола. Лінії, що з'єднують різні кам'яні блоки, указують на найважливіші точки сходу і заходу Сонця та Місяця. Головне коло з каменів (деякі з них збереглися до нашого часу) мало 29 великих воріт і невелику арку, тобто 29,5 входів. Це відповідало 29,5 дням місяця — від одного повного місяця до іншого. Те саме можна сказати й про кола з ямок, що оточують цю споруду. У внутрішньому колі 29 ямок, у зовнішньому — 30, тобто в середньому — 29,5 ямки, що дорівнює кількості днів повного місячного циклу.

2.   Поява писемності.

Евристична бесіда.

1)    Яким чином сучасна людина передає інформацію?

2)    Пригадайте, як ви вчилися писати (як учаться писати ваші молодші брати й сестри). Чи ви відразу навчилися писати літери?

3)    Як маленькій дитині легше розповісти про події, що з нею відбулися: намалювати чи написати?

Учитель підводить учнів до засвоєння нового матеріалу: в епоху неоліту не було літерного письма, первісні люди передавали інформацію за допомогою карбів, малюнків, вузликів.

3.   Поява релігійних вірувань.

Метод «Мозкового штурму».

Цей метод роботи передбачає висловлення учнями різних точок зору, сприяє виявленню їхньої ініціативи, уяви; допомагає, у разі потреби, знайти кілька розв'язань проблеми.

Методика проведення.

1)    Учитель формулює проблему.

2)    Учні висловлюють свої думки.

3)    Учитель записує їх на дошці, не пропускаючи жодної і не вносячи своїх коректив.

4)    Учитель активізує висловлювання учнями думок, пропонуючи власні.

5)    Обстановка має бути максимально демократичною, в іншому разі більшість учнів просто побояться висловити свою думку.

6)    Слід заохочувати учнів, які прагнуть розвивати або змінювати думки однокласників.

7)    Підсумком роботи має стати обговорення й оцінка думок.

Отже, учитель звертається до учнів із запитанням:

— Як ви розумієте поняття «релігія»?  Він пропонує учням висловити своє розуміння цього поняття. Усі думки фіксуються на дошці.

Учні, як правило, визначають, що релігія — це віра в Бога. Учитель нагадує їм, яких богів ушановували наші предки до прийнятті християнства. Учні можуть пригадати, що в ті часи слов'яни були язичниками, тобто вшановували багатьох богів, які символізували сили природи.

У результаті обговорення запропонованих варіантів формується визначення поняття «релігія».

Релігія — це віра в надприродні сили та поклоніння їм. Визначення слід записати в зошити.

Додаткова інформація

Життя давньої людини було тісно пов'язане з природою: успіх на полюванні, пізніше — урожай, вирощений хліборобами, були питаннями життєво важливими. Люди почували себе безсилими перед явищами природи — блискавкою, зливою, посухою, бурею. Не розуміючи причин природних явищ, вони прагнули задобрити їх, приносячи їм жертви. У людей з'являється віра в надприродні сили, які допоможуть у тяжку хвилину і принесуть успіх і достаток.

У земляній підлозі хатин і печер кроманьйонців було виявлено багато поховань. Деякі скелети були покриті намистами з каменів і черепашок, що раніше кріпилися до їхнього згнилого одягу. Померлих клали до могили в зігнутому положенні, із колінами, притиснутими до підборіддя. Іноді в могилах знаходять також різні знаряддя праці та зброю. Це свідчить про те, що в давніх людей існував похоронний культ — обряди, пов'язані з похованням померлих.

Кроманьйонці малювали коней, бізонів й оленів. Часто на малюнках зустрічаються й зображення списів, що мало, за задумом художника, принести успіх під час полювання.

Давні люди різьбили в камені фігурки дуже товстих або вагітних жінок. Вони також ліпили статуетки з глини, після чого випалювали їх на вогні. Імовірно, вони вірили, що такі фігурки принесуть їм удачу.

У землеробських племен був розповсюджений культ родючості.

Іншими найдавнішими формами релігії були: анімізм— віра в існування духів; магія — чаклунство, обряди, пов'язані з вірою в надприродну здатність людини (чаклуна, мага) впливати на людей і явища природи; тотемізм — віра в спорідненість між групами людей (родами) і тотемами — видами тварин і рослин (рідше — явищами природи і неживими предметами); кожний рід мав ім'я свого тотема; його не можна було вбивати і вживати в їжу.

4.   Мистецтво.

Розповідь учителя.

Поява зародків наукових знань, релігійних вірувань свідчила про розвиток первісних людей, їх виокремлення зі світу тварин. Ще одним виявом цього стало мистецтво.

Наскальні малюнки кроманьйонців були виявлені у Франції та Іспанії. Фарби й досі зберегли яскравість, хоч вік цих малюнків перевищує 30 тис. років.

У 1879 р. під час розкопок у підземній печері Альтаміра були виявлені малюнки. Зображення бізонів, виконані червоною, чорною та коричневою фарбами, випадково знайшла дочка археолога Саутуоли, Марія. Щоправда, Саутуолі так і не вдалося довести справжність цих малюнків. Лише після його смерті стало зрозуміло, що він мав рацію.

Наскальний живопис дозволяє нам не тільки оцінити рівень розвитку давніх людей, але й дізнатися про їхні заняття, зовнішній вигляд.

У більш пізню епоху мистецтво набуло прикладного характеру — створювалися ювелірні прикраси, дорога зброя, посуд.

IV.  УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування.

1)    Чому трипільську культуру деякі вчені називають « культурою мальованої кераміки»?

2)    Чи пов'язані між собою первісна релігія та первісне мистецтво?

3)    Назвіть найдавніші форми релігії.

4)    Знання в яких галузях наук були необхідні давній людині?

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

— Уже в давнину закладалися основи наук, що допомагали людині осягати навколишній світ,— астрономії, медицини, математики, механіки, географії; знання перших людей мали прикладний характер — вони вивчали й досліджували лише те, що було для них життєво необхідним.

— Неспроможність зрозуміти й пояснити явища природи породила віру людей у надприродні сили й привела до появи релігії; першими формами релігії були язичництво, культ родючості, похоронний культ, тотемізм, анімізм, магія.

—  Сучасна наука має чимало доказів того, що вже в епоху палеоліту існувало мистецтво — наскальний живопис, прикраси; пізніше з'явилося прикладне мистецтво.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Підготуватися до уроку узагальнення — повторити попередній!

матеріал.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32116. La definition et les types de figures La figure consiste а detourner le sens par un emploi expressif qui secarte de lemploi canonique de l'unitee linguistique 11.74 KB
  es orateurs employaient les figures pour retenir lattention du public, pour attenuer leurs idees, pour frapper limagination par loriginalitee de lexpression et de points de vue. Mais le role stylistique des figures depasse de beaucoup le champ de la rhetorique
32117. les tropes (figure de sens) 12.8 KB
  Le même réfèrent peut être désigné directement, par le mot au sens propre et indirectement, par son indice secondaire.«Le sens imagé, cest la vision cumulée de deux images » (V.G. Gak).
32118. les comparaisons, leurs typoes et fonctions 12.88 KB
  L stylistique étudie les comprisons imgées qui peuvent être figées stbles ou occsionnelles. Les comprisons imgées rpprochent les rélités différentes pr leur nture elles se distinguent pr l'originlité de cette similitude. que tel comprble ressembler en de les verbes dire croire u Conditionnel etc.
32119. La metaphore. Se base sur le transfert de la nomination d’un referent sur l’autre liee au premier par la ressemblensce. C’est une comparaison en raccourci 12.18 KB
  On distingue : L metp 3 termes : vous n’etes qu’une pie bevrde 2 termes : le desert une mer de sble un terme : mon oiseux u point de vue grmmt les met puvent etre nominles Mon beu nvire o m memoire verble l’ombre violente des touffes de giroflee eclboussit le mur rugueux. djectivlemon esprit mer dverbileJ’i quitee Mdrid prcournt philosophiquement les des Cstilles L semntique des imges on distingue : l met sptile Une mer de sble nthropomorphique quel princesse nimlomorphique : Le troupeuconcret de ponts...
32120. La metonimie et ses variantes, la synecdoque et l’antonomase sont des figures basees sur la contiguitee(sur le rapport de voisinage, d’interdependance) et ne depend pas de la vision personnele de l’auteur 11.84 KB
  Types de metonimies : on prend le contennt pour le contenu et vice vers : boire une bouteille=boisson on prend le producteur pour le produit : un beu Millet=tbleu on prend le lieu d’origine pour le produit : un bordeuxvin fbriquee Bordeux on prend l consequence pour l cuse et vicevers : ce trvil est remrqubleresultt On prend le concret pour l’bstrit : l bottel’oppression l tyrnnie On prend l qulitee pour le porteur de cette qulitee :l bontee memeune femme tres bonne On prend le tout pour l prtie et...
32122. le style fonctionnele, theorie des souslangues 12.59 KB
  En fonction des fcteurs susmentionnes on distingue trditionnement les style suivnts: prle communiction quotidienne scientifique science officiel ffiresdroit publiciste Politique Style des belleslettres rts et litterture L theorie de souslngues.notion de discours les recherces dns le domine de l differencition slylistique de l lngue ont demontre que l theorie des styles fonct.ne decrit ps l lngue d'une mniere exhustive; elle ne met ps en vleur que des phenomenes “centrux†Chque souslngues comprend trois types...
32124. les traits specifiques du francais parle 26.5 KB
  Par le terme modalité on désigne les rapports qui existent entre le fait énoncé et la réalité ainsi que lattitude du sujet parlant envers ce fait. Pour traduire la modalité, le français dispose de moyens multiples qui relèvent de la grammaire, du lexique et de la phonétique