63187

Узагальнення матеріалу з теми «Життя людей за первісних часів»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку учні зможуть: називати основні поняття із якими ознайомилися впродовж вивчення теми; називати хронологічні межі палеоліту неоліту енеоліту та бронзового віку основні заняття людей за різних періодів первісного суспільства...

Украинкский

2014-06-17

21.58 KB

18 чел.

Урок 8

Всесвітня історія                                                                  6 клас

Тема: Узагальнення матеріалу з теми «Життя людей за первісних часів».

Мета.

  1.  систематизувати та узагальнити знання, здобуті учнями впродовж вивчення теми, удосконалити навички роботи в групах, продовжити формування вміння висловлювати власне ставлення до проблем, що розглядаються.

Очікувані результати.

Після цього уроку учні зможуть:

називати основні поняття, із якими ознайомилися впродовж вивчення теми; називати хронологічні межі палеоліту, неоліту, енеоліту та бронзового віку, основні заняття людей за різних періодів первісного суспільства, головні винаходи людства доби пізнього палеоліту, мезоліту, неоліту, енеоліту, характерні риси духовного життя найдавніших мисливців, скотарів і землеробів;

показувати на карті місця палеолітичних стоянок, напрямки залюднення Європи, зокрема території України, території розселення представників землеробських та скотарських культур;

 порівнювати основні типи людини, її занять та способу життя за часів палеоліту, спосіб життя носіїв землеробських та скотарських культур за часів енеоліту; висловлювати судження про походження людини, культури і релігії.

Тип уроку:  Урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Історичний диктант.

На дошці записуються коди відповідей:

Цивілізація — 1.

Антропологія — 2.

Археологія — 3.

Етнографія — 4.

Письмові історичні джерела — 5.

Речові історичні джерела — 6.

Історія стародавнього світу —7.

Учитель зачитує визначення поняття, а учні записують цифру, що   йому відповідає. У результаті виходить семизначне число.

1) Наука про будову людини.

2) Знаряддя праці, предмети побуту, зброя минулих епох, що дозволяють дізнатися про те, як жили люди в давнину.

3) Країни і народи, яких об'єднують певний рівень економічного розвитку, духовна культура і традиції.

4) Наука, що вивчає історичне минуле людства за речовими пам’ятками.

5) Наука, що вивчає звичаї, традиції, вірування, побут і способи ведення господарства різних народів.

6)  Літописи, ділові документи, релігійні тексти, листи, що допомагають нам дізнатися про події минулого.

7)  Найбільш тривалий період всесвітньої історії.

Учитель пише на дошці правильну відповідь: 2613457 і пропонує , учням методом самоперевірки з ясувати правильність відповідей, звертає увагу на найбільш поширені помилки.

Потім можна ще раз привернути увагу школярів до кодового числа і запропонувати їм змінити його таким чином, щоб воно показувало, скільки років нараховує історія людства, із найдавнішим періодом якої учні знайомилися впродовж останніх уроків.

III. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО                                   

Для проведення цього етапу уроку можна використати класичний варіант узагальнення матеріалу — створення таблиці, проте шлях до цього може бути і не зовсім традиційним.

Робота в групах.

Учні об'єднуються в три (шість) групи, кожна з яких одержує картку із завданням, що містить тему дослідження, яке необхідно провести з допомогою підручника. Для виконання завдання надається 10—12 хвилин, після чого групи представляють результати своєї ро боти і заносять їх до таблиці. Якщо в класі створено шість груп, кожне дослідження виконується двома групами, одна розглядає перші три питання, друга — наступні. Кожна група вивчатиме один з етапів формування людини за таким планом.

1)    Час появи на Землі.

2)    Місця розселення.

3)    Зовнішній вигляд.

4)    Основні заняття.

5)    Рівень культурного розвитку (розвиток знань, мистецтва, поява релігійних вірувань).

6)    Організація людського суспільства.

Картка  1. Людина прямоходяча.

Картка 2. Неандерталець.

Картка 3. Кроманьйонець.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ

Під час роботи в групах учні мають скласти порівняльну таблицю «Етапи формування сучасної людини». Заповнена таблиця може мати такий вигляд.

Запитання для порівняння

«Людина прямоходяча» (пітекантроп, синантроп)

Неандерталець

Кроманьйонець

Час появи на Землі

Близько 1 млн років тому

100 тис. років тому

40 тис. років тому

Місця розселення

Європа, Азія

Африка, Азія, Європа

Африка, Азія, Європа, Австралія

Зовнішній вигляд

Низькорослий, із густим волосяним покривом на тілі, більше нагадував сучасну мавпу

Більше відрізнявся від мавп, у нього більшим був череп, намічався виступ підборіддя

Схожий на сучасну людину

Основні заняття

Полювання, збиральництво

Полювання

Полювання, рибальство, збиральництво

Рівень культурного розвитку (розвиток знань; мистецтва; поява релігійних вірувань)

Навчився використовувати вогонь, виготовляв кам'яні знаряддя праці

Поява релігійних вірувань

Поява мистецтва

Організація людського суспільства

Стадо

Перехід до родової общини

Родова община

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)   Підготуватися до уроку тематичного оцінювання.

2) Заповнити таблицю «Порівняльна характеристика способу життя землеробів та скотарів доби енеоліту». Заповнена таблиця може мати такий вигляд.

Запитання для порівняння

Землероби

Скотарі

Господарські заняття

Орне рільництво, виготовлення землеробських знарядь: мотик,кам'яних серпів; прядіння, ткацтво; гончарство

Розведення худоби, насамперед биків та свиней, пізніше — коней; оброблення шкіри, хутра; ткацтво

Житло, поселення

Великі общинні дерев'яні будинки, обмазані глиною; поселення утворювали протоміста (до 10 тис. осіб)

Напівкочові поселення

Кераміка

Прикрашається орнаментом у вигляді геометричних фігур, розписом із зображенням звірів, рослин тощо; виготовлення глиняних фігурок

Доволі примітивна, гостродонна

Обряд поховання

Безкурганні могильники та курганні поховання

Ямні та курганні поховання


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

38385. Економіка праці та соціально-трудові відносини (в схемах, таблицях, рисунках) 6.48 MB
  Економіка праці та соціальнотрудові відносини. Від знання економічних законів функціонування ринку праці зайнятості організації оплати праці залежить ефективність використання ресурсів праці та успіх підприємця й рівень життя населення країни в цілому. Подальший розвиток техніки та технології обумовлює необхідність ефективного використання трудового потенціалу кожного працівника і суспільства в...
38387. ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ 75.5 KB
  Основу прединвестиционной стадии цикла реального инвестирования составляет подготовка бизнесплана техникоэкономического обоснования инвестиционного проекта в котором в общепринятой последовательности разделов излагаются основные характеристики проекта и финансовые показатели связанные с его реализацией. В данной теме будет рассмотрено понятие инвестиционного проекта охарактеризованы его основные участники и особенности их деятельности дана классификация инвестиционных проектов по различным критериям и определены фазы и стадии...
38388. ФИНАНСОВОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ИНВЕСТИЦИОННОГО ПРОЦЕССА 39 KB
  4 Виды бюджетов и их особенности Процесс бюджетирования является составляющей частью финансового планирования или процесса определения будущих действий по формированию и использованию финансовых ресурсов. Оперативные планы являются составляющей частью годового или квартального общего бюджета предприятия. Процесс бюджетирования на предприятии объединяет работу по составлению оперативного финансового и общего бюджетов управления и контроля за выполнением бюджетных показателей. Бюджет это количественное воплощение плана который...
38389. МЕНЕДЖМЕНТ ИНВЕСТИЦИЙ 86 KB
  Так в функции традиционной организации инвестиционного менеджмента входит подготовка информации по вопросам развития рынка прогноз развития экономики для выработки решений о вложении в те или иные виды ценных бумаг и т. В его задачи входит контроль и управление прохождением инвестиционного процесса принятие корректирующих воздействий при выявлении отклонений вплоть до разработки и внедрения альтернативных вариантов. При реализации цели менеджмента инвестиций могут решаться следующие задачи: обеспечение высокого темпа экономического...
38390. ОРГАНИЗАЦИОННО-ПРАВОВОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ УЧАСТНИКОВ ИНВЕСТИЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ 96.5 KB
  В развитых странах существует отработанная законодательная система защиты интересов частных инвесторов что в свою очередь стимулирует трансформацию информации об отдельных компаниях в стоимость их акций и это приводит к тому что цены на них изменяются свободно. Взаимоотношения между субъектами инвестиционной деятельности регулируются договором подряда правовым документом в соответствии с которым подрядчик обязан в установленные сроки выполнить для заказчика указанную в договоре работу оказать услуги применяя собственные...
38391. ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ИНВЕСТИЦИЙ 64 KB
  Стадии проектирования Разработка и реализация инвестиционного проекта в области реальных инвестиций представляет собой длительный процесс охватывающий работы от идеи внедрения инвестиционного проекта до его эксплуатации. Комплекс работ по подготовке и техникоэкономическому обоснованию целесообразности проекта как правило называют прединвестиционной фазой. Предварительное техникоэкономическое обоснование целесообразности проекта. Разработка технико экономического обоснования проекта.
38393. Теорія держави і права 303 KB
  Поняття і особливості методології теорії права і держави Метод теорії держави і права це сукупність логічних прийомів і конкретних засобів пізнання загальних і основних закономірностей виникнення розвитку і функціонування держави і права. Методи науки теорії держави і права поділяються на загальні окремі конкретні і спеціальні. Загальним методом теорії права і держави як і всіх суспільних наук є метод філософської діалектики. Він полягає у підході до вивчення держави і права який ґрунтується на загальних закономірних зв'язках розвитку...