63192

Право на освіту

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розкрити юридичний зміст права на освіту в Україні; ознайомити учнів із системою освіти; зясувати права та обовязки учасників навчального процесу; виховувати бажання поповнювати свої знання.

Украинкский

2014-06-17

25.15 KB

11 чел.

Урок 11                                                                                       Дата__________      

Правознавство. Практичний курс                                         9 клас

Тема:  Право на освіту

Мета: 

  1.  розкрити юридичний зміст права на освіту в Україні; ознайомити учнів із системою освіти;
  2.  з'ясувати права та обов'язки учасників навчального процесу;
  3.  виховувати бажання поповнювати свої знання.

Обладнання Конституція України, закони України «Про освіту» й матеріали: від 23.03.1996 р., «Про загальну середню освіту» від 15.05.1999р., статут школи.

Базові поняття й терміни: право на освіту, обов'язковість загальної середньої освіти, загальноосвітній навчальний заклад.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний етап

■   Перевірка домашнього завдання:

  1.  учитель проводить експрес-опитування щодо визначення понять: конституційні права людини і громадянина, юридичні гарантії, омбудсмен;
  2.  учні зачитують знайдені у засобах масової інформації матеріали про стан реалізації права громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля в м. Кривому Розі;
  3.  учень (за бажанням або викликаний учителем) на дошці заповнює таблицю «Класифікація прав і свобод людини і громадянина».

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності 

Учитель пропонує учням прокоментувати вислів Цицерона: «Дім, в якому немає книг, схожий на тіло, в якому немає душі».   

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План

  1.  Право на освіту в Україні.
  2.  Середні навчальні заклади України.
  3.  Права та обов'язки учнів) учителів і батьків у навчальному процесі.

Розповідь учителя

1.   Право на освіту в Україні

Вам уже відомо,, що людина має не лише права, але й обов'язки. Один з обов'язків громадян України, який є водночас дуже важливим правом, — це право на освіту. Право на освіту належить до культурних прав. Відповідно до Конституції України, кожна людина має право на освіту. Повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою.

Право на освіту, що передбачене ст. 53 Конституції України, є продовженням ст. 13 Міжнародного пакту про економічні, соціальні й культурні права. Воно є одним з основних, тому що спрямоване на забезпечення коленому громадянину можливості бути корисним і активним учасником суспільства. Право на освіту є важливим для людини, бо освіта — основа інтелектуального, культурного, економічного, соціального, духовного розвитку держави і суспільства. Громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, належності до партій тощо.

Доступність освіти забезпечується створенням умов для вибору профілю навчання відповідно до інтересів і здібностей, різними формами навчання: денною, вечірньою, заочною. Кожен має право навчатися екстерном, тобто самостійно вивчати навчальний матеріал і після складання державної атестації отримати документ про відповідну освіту.

Державою   гарантується   безкоштовна   освіта,   що   забезпечується розгалуженою мережею державних освітніх закладів. Водночас існують навчальні заклади, в яких навчання здійснюється коштом батьків. Учні та їхні батьки мають право вибору навчального закладу відповідно до своїх бажань, потреб.

2.   Середні навчальні заклади України

Право на освіту реалізується розгалуженою мережею закладів освіти, заснованою на державній та інших формах власності, з різними формами навчання — денною, вечірньою, заочною, а також педагогічним патронажем.

Заклади освіти в Україні незалежно від форм власності відокремлені від церкви, крім закладів освіти, заснованих релігійними організаціями.

Система освіти України складається із: закладів освіти, наукових, науково-методичних і методичних установ, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.                          і

В Україні встановлені такі освітні рівні:

  1.  початкова загальна освіта;
  2.  базова загальна середня освіта;
  3.  повна загальна середня освіта;
  4.  професійно-технічна освіта;
  5.  неповна вища освіта;
  6.  базова вища освіта;
  7.  повна вища освіта.

Загальна середня освіта забезпечує всебічний розвиток дитини як особистості, її здібностей, талантів, формування моралі, трудову підготовку, професійне самовизначення, екологічне виховання, фізичне вдосконалення. Навчання в загальноосвітній школі починається з шестирічного віку.

Загальноосвітній навчальний заклад — навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права громадян на загальну середню освіту. Загальноосвітній навчальний заклад є юридичною особою. За своїми організаційно-правовими формами навчальні заклади можуть бути державної, комунальної та приватної форми власності.

Навчальні заклади, в яких можна здобути середню освіту:

  1.  середня загальноосвітня школа — загальноосвітній навчальний заклад І — III ступенів (І ступінь — початкова школа, II ступінь — основна школа, III ступінь — старша школа);
  2.  гімназія — загальноосвітній навчальний заклад II III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю;
  3.  спеціалізована школа (школа-інтернат) — загальноосвітній навчальний заклад І — III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів;
  4.  ліцей — загальноосвітній навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням і допрофесійною підготовкою;
  5.  колегіум — загальноосвітній    навчальний    заклад    III    ступеня культурно-естетичного або філологічно-філософського профілю;
  6.  вечірня школа — загальноосвітній навчальний заклад І — III ступенів для громадян, які не мають можливості навчатися у школах з денною формою навчання.

3.Права та обов'язки учнів, учителів і батьків у навчальному процесі

Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», статут школи визначають права та обов'язки учасників навчально-виховного процесу: учнів, учителів, батьків.

Права учнів:

  1.  Обирати навчальний заклад, програми, за якими ведеться навчання.
  2.  Користуватися майном, бібліотекою, матеріальною базою навчального закладу.
  3.  Брати участь у конкурсах, олімпіадах тощо.
  4.  Брати участь в управлінні навчальним закладом через органи учнівського самоврядування.
  5.  Отримувати пільги, передбачені законодавством під час відвідування культурних закладів (музеїв, театрів), користування транспортом.

Права вчителів:

  1.  Вільно обирати форми, методи і засоби навчання.
  2.  Брати участь у роботі органів громадського самоврядування закладу.
  3.  Підвищувати рівень своєї кваліфікації.
  4.  Захищати професійну честь і гідність.

Як і учні, учителі зобов'язані виконувати статут школи, правила внутрішнього розпорядку.

Права батьків:

  1.  Обирати для своїх неповнолітніх дітей навчальний заклад і форми навчання.
  2.  Брати участь у роботі шкільних органів самоврядування.
  3.  Захищати права та інтереси дітей.

Обов'язки учня:

  1.  Здобути повну загальну середню освіту.
  2.  Сумлінно оволодівати знаннями.
  3.  Дотримуватися законодавства, статуту школи, моральних, етичних норм.
  4.  Поважати права інших учасників навчального процесу.

Мовою документів

Стаття 150 Сімейного кодексу України

  1.  Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
  2.  Батьки зобов’язані піклуватися про здоров”є дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
  3.  Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
  4.  Батьки зобов’язані поважати дитину...

IV. Узагальнення й систематизація

►   Запитання для повторення та обговорення

  1.  Яка стаття Конституції України закріплює право на освіту? До якого виду прав людини його можна віднести?                            
  2.  Як ви вважаєте: освіта — право чи обов'язок?
  3.  Яку людину, на вашу думку, можна назвати освіченою?
  4.  Який рівень освіти ви вважаєте для себе достатнім?

V.   Самостійна робота учнів                                                            

  1.  Складіть перелік прав і обов'язків учнів та вчителів, що закріплені у статуті вашої школи. Які пункти цього переліку ви хотіли б змінити або доповнити? Відповідь запишіть у зошит.
  2.  Уявіть, що ви — міністр освіти. Які ви бачите перспективи розвитку освіти в Україні? Аргументуйте свою відповідь.

VI.   Підсумки уроку

Учитель підводить дітей до висновку, що право на освіту є одним із найважливіших прав і належить до числа культурних прав.

Права та обов'язки учасників навчально-виховного процесу визначають закони про освіту, статут школи.

Загальноосвітній навчальний заклад забезпечує реалізацію права громадян на загальну середню освіту.

Повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою. Державою гарантується безкоштовна освіта.

VII. Домашнє завдання

  1.  Розкрити зміст понять: право на освіту, обов'язковість загальної середньої освіти, загальноосвітній навчальний заклад.
  2.  Російський письменник Лев Толстой порівнював потребу людини в освіті з пошуком повітря для дихання. Висловіть свою думку з цього приводу.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

69611. РАЗРАБОТКА UML ДИАГРАММ ЛОГИЧЕСКОГО УРОВНЯ ПРОЕКТИРОВАНИЯ КОМПОНЕНТНЫХ ПРОГРАМНЫХ РЕШЕНИЙ: МОДЕЛИРОВАНИЕ СТАТИСТИЧЕСКИХ АСПЕКТОВ 45.71 KB
  Описывает структуру системы показывая её классы их атрибуты и операторы а также взаимосвязи этих классов. Диаграмма объектов Они показывают множество объектов экземпляров классов изображенных на диаграмме классов и отношений между ними в некоторый момент времени.
69612. РАЗРАБОТКА UML ДИАГРАММ ЛОГИЧЕСКОГО УРОВНЯ ПРОЕКТИРОВАНИЯ КОМПОНЕНТНИХ ПРОГРАММНЫХ РЕШЕНИЙ (КПР): МОДЕЛИРОВАНИЯ ДИНАМИЧЕСКИХ АСПЕКТОВ 45.05 KB
  Диаграмма состояний Показывает как объект переходит из одного состояния в другое. Диаграмма активности Используются для визуализации алгоритмов программы. Диаграмма кооперации Показывает поток сообщений между объектами системы и основные ассоциации между ними...
69613. Разработка спецификации системных требований в процессе проектирования ПО 16.6 KB
  Разработка программного обеспечения для изучения динамического хаоса Прецедент: Решение задач для одномерных отображений Заинтересованные личности прецедента и их требования студент: изучить и получить первичные знания о динамическом хаосе преподаватель: обучить студентов с помощью программы.
69614. ДВИГАТЕЛЬ АСИНХРОННЫЙ С КОРОТКОЗАМКНУТЫМ РОТОРОМ 18.97 MB
  Цель работы: рассчитать размеры статора и ротора, выбрать тип обмотки, обмоточные провода, изоляцию, материалы активных и конструктивных частей машины. Сконструировать и рассчитать отдельные части машины, то есть связать электротехнические понятия с геометрическими размерами.
69615. Управление риском 246 KB
  Сжатие графиков проекта. В контексте проекта риск это вероятность наступления нежелательного события и всех его возможных последствий Некоторые нежелательные события можно выявить еще до начала проекта некоторые нельзя ни предвидеть ни даже вообразить.
69616. Измерение и оценка состояния работ 473.5 KB
  Контроль процесса. Этапы контроля. Разработка основного плана. Измерение хода работы. Сравнение плана с фактом. Принятие мер. Мониторинг времени выполнения работ. Интегрированная система стоимость/график. Сметная стоимость работ (bcws).
69617. Информационные технологии в управлении 679.5 KB
  В части календарно-ресурсного планирования СУП должна обеспечить следующие возможности: формирование структуры декомпозиции работ WBSструктуры требуемой степени детализации; формирование календарного плана содержащего продолжительность...
69618. Основные понятия управления проектам 162.5 KB
  Разработка технического задания. Расстановка приоритетов исполнения проекта. Структурирование работ по этапам, схема разбиения работ по этапам (СРРПЭ). Схема организационной структуры (СОС). Кодирование СРРПЭ для информационной системы.
69619. Разработка сетевого графика 374 KB
  Сетевой график отражает операции проекта которые необходимо выполнить логическую последовательность и взаимозависимость этих операций и время начала и окончания самой продолжительной цепочки операций критический путь.