63193

Узагальнення знань за темою «Київська Русь наприкінці X — у першій половині XI ст.»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: повторити та узагальнити матеріал, вивчений учнями з теми «Київська Русь наприкінці X - у першій половині XI ст.», підготуватися до тематичного оцінювання; розвивати в учнів уміння аналізувати та узагальнювати історичні факти...

Украинкский

2014-06-17

8 MB

10 чел.

Урок 12

Історія України                                                                                      7 клас

Тема: Узагальнення знань за темою «Київська Русь наприкінці X — у першій половині XI ст.».

Мета:

  •  повторити та узагальнити матеріал, вивчений учнями з теми «Київська Русь наприкінці X — у першій половині XI ст.», підготуватися до тематичного оцінювання;
  •  розвивати в учнів уміння аналізувати та узагальнювати історичні факти, складати розповідь про історичні події, працювати з картою удосконалювати навички роботи в групах;
  •  викликати в учнів інтерес до історії свого народу.

Обладнання: карта, картки з джерелами інформації.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Очікувані результати:

після цього уроку учні зможуть:

удосконалити навички роботи в групах;

розвинути вміння узагальнювати та систематизувати матеріал, робити висновки, висловлювати власну точку зору;

поглибити вміння складати розповідь, ставити запитання, працювати з історичними термінами та поняттями;

підготуватися до тематичного оцінювання.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. УРОК-ЗМАГАННЯ

Учням пропонується шість конкурсних завдань.

Завдання 1. Простіше не буває.

Для участі в цьому конкурсі запрошуються по одному учаснику від кожної команди, яким будуть запропоновані запитання. На дошку в цей час вивішується плакат із «полем бою» (або він малюється на дошці):

Учитель по черзі ставить запитання трьом учасникам гри (час на обмірковування не надається). Якщо учень дає правильну відповідь, то він має право поставити в сітку на «полі бою» свій знак (один учень ставить квадрат, другий — трикутник, третій - коло. Завдання гравців — скласти ряд «своїх» знаків по горизонталі, вертикалі чи діагоналі. Гра продовжується до того часу, поки не буде побудовано один ряд знаків або не вичерпаються всі запитання. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал, за умови складання ряду своїх знаків учні додатково отримують ще 4 бали.

Зразок   запитань.

1)   Як звали братів Володимира, у боротьбі з якими йому вдалося утвердитися в Києві?

2)    У якому році християнство на Русі було запроваджено як державну релігію?

3)    Із якою метою Володимир спорудив систему оборонних укріплень у південному прикордонні?

4)    Яких ворогів Київської Русі було остаточно розгромлено Ярославом Мудрим?

5)    Яку назву мав перший збірник законів, виданий за Ярослава Мудрого?

6)    Коли у східних слов'ян виникла писемність?

7)    Як називалися давні слов'янські абетки?

8)    Хто є автором твору «Слово про закон і благодать»?

9)    Хто створив першу бібліотеку на Русі?

10) Кого з князів називали «тестем Європи»?

11) Як звали найвидатнішого руського іконописця?

12) Що таке Києво-Печерська лавра?

13) Який внесок у розвиток культури зробив Феодосій Печерський?

14) Яку іншу назву мала церква Богородиці в Києві?

15) За якого князя в Києві було споруджено Софійський собор і Золоті ворота?

16) Як звали найвідомішого на Русі виконавця билин?

Завдання 2. Весела абетка.

Завдання цього конкурсу — повторити основні поняття й терміни з теми. Учитель вимовляє будь-яку літеру алфавіту, а учні у відповідь називають якийсь історичний термін чи поняття, що починаються з цієї літери, після чого говорять, що вони означають. Відповідає та команда, у якої швидше буде готова відповідь.

За кожний правильно названий термін команда отримує і бал. Тривалість гри — 6—7 хв.

Наприклад, якщо вчитель називає літеру К, учні мають сказати у відповідь:

Київська  Русь  —  давньоруська  держава,   яка  утворилась в IX ст. на східнослов'янських землях.

Київ — столиця Київської Русі,

Князь — титул правителя Київської Русі.

Князівство — державне утворення на чолі з князем.

Кирилиця — давньослов'янська абетка.

Культура — ціннісні надбання людства в матеріальній і духовній сферах.

Колт — старовинна жіноча прикраса у вигляді підвіски, що впліталася жінкам у коси.

Ковальство — один із найпоширеніших видів ремесла на Русі виготовлення виробів із заліза тощо.

Літера Г:

Гривня — срібний злиток у Київській Русі, що виконував роль

грошей.

Глаголиця — давньослов'янська абетка.

Гравірування — прикрашення ювелірних виробів візерунком, вирізаним на металі.

Гончарство — один із найпоширеніших видів ремесла на Русі, виготовлення виробів із глини.

Герб — знак держави, міста чи роду тощо.

Літера В:

Віче — народні збори на Русі, на яких розв'язувалися важливі

громадські справи.

Верв — сільська громада на Русі.

Вотчина — земельна власність, яку можна було передавати в спадок, продавати тощо.

Літера М:

Мозаїка — зображення чи візерунок, зроблені з кольорових

шматочків скла, смальти або камінців.

Монастир — церковна установа, у якій ченці відокремлювали ся від мирського життя.

Монах — глибоко віруючий християнин, який присвячує своє життя служінню Богові.

Мініатюра — малюнок-ілюстрація в давньоруських книгах тощо.

Літера С:

Скань — складний візерунок зі спаяних між собою завитків тонкого скрюченого дроту.

Смерд — вільний селяни на Русі, член громади.

Соціальна структура — сукупність груп людського суспільства і взаємини між ними.

Скоморохи — мандрівні актори на Русі.

Собор — духовна установа, де відбуваються богослужіння.

Склепіння — опукле перекриття,  що з'єднує стіни будівлі

Завдання 3. Складіть схему.

Для участі в цьому конкурсі запрошуються по одному представнику від кожної команди. Вони мають скласти на дошці схему за певною темою.

Перший учень — «Політичний устрій Київської Русі»; другий учень — «Соціальна структура Київської держави»; третій учень — «Господарство Київської Русі».

Для виконання завдання надається 5—6 хв, після чого учні мають прокоментувати складені схеми. Максимальна оцінка за цей конкурс — 6 балів.

Поки учні біля дошки виконують завдання, команди беруть участь у наступному конкурсі.

Завдання 4. Словесний теніс.

Команди швидко ставлять одне одному запитання з теми «Діяльність князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого ».

Після закінчення «Словесного тенісу» слово для відповіді надається тим учням, які працювали біля дошки.

Завдання 5. Історична казка.

Кожній команді пропонується ілюстрація, на якій зображена якась річ. Завдання учнів — «оживити» цю річ, тобто скласти роповідь від її імені, яка має містити відомості про розвиток господарства в Київської Русі. Для підготовки завдання надається 2 хв. Від команди виступає один учень, решта мають право на доповнення. Максимальна оцінка за цей конкурс — 6 балів.

Картка 1

Картка 2

Картка 3


                   Золотой колт

Завдання 6. Розв'яжіть кросворд.

Кожна команда отримує кросворд (у всіх команд він однаковий), який їм треба розв'язати. Слова в цьому кросворді записуються тільки у виділених клітинках і тільки за напрямком стрілки. У кожній парі слів остання літера слова є першою літерою наступного.

Для виконання завдання надається 5 хв. За кожне правильно відгадане слово команда отримує 1 бал.

1) «Мати міст руських» (Київ).

2) Сільська територіальна громада (верв).

 3) Частина Києва — Старий город, або ... (Гора).

4) Ім’я дочки Ярослава Мудрого (Анна). 5) Матеріал, із якого виготовляли свічки (віск).

6) Один із найпоширеніших елементів геометричного орнаменту тих часів (коло).

7) Сільськогосподарське знаряддя праці (плуг).

8) Один із братів Ярослава Мудрого, був убитий Святополком Окаянним (Гліб).

9) Зведення з кількох літописів (звід).

10) Господарство із житловими будинками й господарськими спорудами (двір).

11) Знак держави, міста чи роду(герб).

12) Найвідоміший співець билин (Боян).

13) Тризуб — це ...князівської влади (знак).

14) Коштовна прикраса (колт).

15) Ім'я одного з билинних богатирів (Ілля).

16) Онука Ярослава Мудрого яка заснувала першу школу для дівчаток (Янка).

ІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Наприкінці уроку вчитель підбиває підсумки змагання. Підраховуються зароблені командами бали й оголошується переможець. Разом із капітанами команд учитель виставляє учням оцінки за роботу на уроці. При цьому учні з команди, що перемогла, отримують оцінки, на один бал вищі.

ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до уроку тематичного оцінювання за темою «Київська Русь наприкінці X — у першій половині XI ст.». 

PAGE   \* MERGEFORMAT 5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21770. Компьютерная безопасность и взлом компьютерных систем 92.5 KB
  Компьютерные преступления приобрели в странах с развитой телекоммуникационной инфраструктурой настолько широкое распространение, что для борьбы с ними в уголовное законодательство были введены специальные составы преступлений. Однако во всех странах мира отмечается лавинообразный рост компьютерной преступности
21771. Основы С. Быстрый старт 943.54 KB
  Освоение основ языка ANSI С, создания и практического освоения функций ввода и вывода, математических функций, написание программы по индивидуальному варианту
21772. Условный оператор if и оператор выбора switch 785.71 KB
  Задача лабораторной работы состоит в практическом освоении оператора условия и выбора, совмещения их с функциями ввода и вывода, математическими функциями в одном приложении, написание приложения по индивидуальному варианту.
21773. Система охранной сигнализации на базе оборудования «Болид» 850.38 KB
  Изучение системы охранной сигнализации на базе оборудования «Болид». Настройка тактики работы системы охранной сигнализации при помощи программы «Pprog»
21774. Разработка раздела «Фотогалерея» и создания модуля просмотра фотографий 1.31 MB
  А также добавили два новых раздела в «меню». Остался пустым раздел «Фотогалерея», состоящий из трех подразделов. Приоритетной задачей при разработке данного раздела является создание понятного интерфейса для пользователя, то есть необходимо объекты на страницы расставить таким образом
21775. Изучение системы Орион Про на базе оборудования «Болид». Настройка уровней доступа для охранно-пожарной системы при помощи программы «Pprog» 2.05 MB
  Oбследование это изучение и диагностический анализ организационной структуры предприятия его деятельности и существующей системы обработки информации. Этап предполагает тесное взаимодействие с основными потенциальными пользователями системы и бизнесэкспертами. По завершении этой стадии обследования появляется возможность определить вероятные технические подходы к созданию системы и оценить затраты на ее реализацию затраты на аппаратное обеспечение закупаемое программное обеспечение и разработку нового программного обеспечения ....
21776. Основы работы в MathCAD 186.6 KB
  Mathcad является математическим редактором, позволяющим проводить разнообразные научные и инженерные расчеты, начиная от элементарной арифметики заканчивая сложными реализациями численных методов.
21777. Разработка базы данных «Видеотека» средствами СУБД MS Access 541.5 KB
  В данной работе будут созданы запросы (результирующие таблицы), подчиненные формы на основе таблиц для ввода, редактирования и отображения данных.