63198

Київська Русь за Володимира Мономаха

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: характеризувати процес посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха та довести що за його правління Київська Русь зазнає періоду піднесення; розвивати в учнів уміння давати характеристику історичному...

Украинкский

2014-06-17

25.89 KB

2 чел.

Урок 15

Історія України                                                                                      7 клас

Тема. Київська Русь за Володимира Мономаха.

Мета:

  1.  характеризувати процес посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха та довести, що за його правління Київська Русь зазнає періоду піднесення;
  2.  розвивати в учнів уміння давати характеристику історичному діячу, визначати його місце в історичному процесі, аналізувати матеріал, робити висновки, працювати з джерелами інформації;
  3.  переконати учнів у силі згуртованості та єдності на прикладі діяльності Володимира Мономаха.

Основні поняття міжусобні війни, половці, Володимир Мономах.

Обладнання: карта,  портрет  Володимира  Мономаха,   картки з джерелами інформації.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати:

після цього уроку учні зможуть:

називати дати правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава;

оцінювати Володимира Мономаха як особистість і державного діяча;

доводити, що за правління Володимира Мономаха Київська Русь зазнала періоду піднесення;

удосконалити навички роботи з джерелами інформації, аналізувати матеріал, робити висновки й узагальнення.

ХІД УРОКУ

I.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Бліцопитування.

1)   Дайте визначення поняття «міжусобні війни».

2)   Хто такі половці?

3)  Назвіть причини розгортання міжусобиць у Київській Русі після смерті Ярослава Мудрого.

4)    Назвіть князів, які управляли державою в другій половині XI — на початку XII ст.

5)    Що таке «Союз трьох Ярославичів»? Із якою метою він був укладений?

6)    Що таке «Правда Ярославичів»?

7)    Що вам відомо про події 1068 р. в Києві?

8)    Яка подія відбулася в 1097 р.? Що вам про неї відомо?

9)    Які рішення були прийняті на з'їзді князів у Любечі?

10)  Із якою метою були скликані два наступні з'їзди князів?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

На початку уроку вчитель свідомо не оголошує учням тему уроку, а пропонує їм розв'язати ребус, де зашифровано ім'я та прізвище князя, про якого йтиметься на сьогоднішньому уроці.

Запитання.

1)    Що вам відомо про Володимира Мономаха з попереднього уроку?

2)    Яку політику він проводив, будучи переяславським князем?

3)    Яку  роль  він  відіграв  у  проведенні  Любецького  з'їзду князів?

4)    Яку роль він відігравав у боротьбі з половцями?

Слово вчителя.

На сьогоднішньому уроці ми з вами з'ясуємо, за яких обставин Володимиру Мономаху вдалося прийти до влади в Київській Русі, схарактеризуємо його зовнішню та внутрішню політику, визначимо наслідки його діяльності.

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Внутрішня та зовнішня політика Володимира Мономаха.

Розповідь учителя.

Ще будучи переяславським князем, Володимир Мономах виступав із закликами про єднання руських князів та за припинення міжусобних війн. Також він уславився походами проти половців, завдавши їм низку нищівних поразок. Усього Мономах здійснив 83 великі походи, узявши в полон 300 половецьких ханів. Один із великих походів відбувся в 1103 р., під час якого половці не витримали натиску руських князів і кинулися тікати з поля бою. Ще успішнішим був похід 1111 р., коли руські війська, підійшовши аж до Сіверського Дінця, захопили багато половецьких міст. Володимир Мономах відіграв неабияку роль і в укріпленні кордонів Київської Русі та спорудженні оборонних укріплень на півдні по річках Сула, Рось та Дніпро.

Таким чином, Володимир Мономах був не тільки організатором, а й активним учасником боротьби з половцями, чим здобув неабияку славу і популярність серед населення Київської Русі. Недарма київське віче в 1113 р. запросило його на київський престол.

Характеристика правління Володимира Мономаха починається із заслуховування повідомлення одного з учнів, який розповідає, за яких обставин князю вдалося прийти до влади.

Робота з історичним джерелом.

Учні знайомляться з уривком із літопису, після чого дають відповіді на запитання до нього.

Із «Літопису Руського» про прихід Володимира Мономаха

до влади

А представився благовірний князь Михайло, званий Святополком... А назавтра в сімнадцятий день кияни вчинили раду... послали до Володимира, говорячи: «Піди, княже, на стіл отчий і дідній». Це почувши, Володимир вельми тужив, але не пішов, горюючи за братом. Кияни тим часом розграбували дім Путяти, тисяцького, і пішли на жидів, і розграбували їх.

І послали знову кияни до Володимира, говорячи: «Піди, княже, до Києва. Бо якщо ти не підеш, то знай, що багато зла підніметься... І будеш ти одвіт мати, княже, якщо ото монастирі розграбують».

Отож, це почувши, Володимир пішов у Київ.

Запитання.

1)  Які події розгорталися в Києві в 1113 р.?

2)  Чому кияни вирішили звернутися по допомогу до Володимира Мономаха?

3) Як цей документ характеризує Володимира Мономаха як особистість і державного діяча?

Історична довідка.

Володимир Мономах (1053—1125, Київ) — великий князь київський від 1113 р. Онук Ярослава Мудрого. Відновив великокнязівську владу на більшій частині давньоруських земель. Ініціатор Любецького з'їзду 1097 р. Виступив за припинення князівських міжусобиць. Здобув славу боротьбою проти половців (1103 і 1111 рр.). Автор пам'ятки давньоруської літератури «Повчання Володимира Мономаха» (1117 р.), у якій закликав до об'єднання всіх давньоруських земель. Його правлінням закінчується доба відносної єдності держави в історії Київської Русі.

Випереджальне завдання.

Дослухавши розповідь учителя, складіть тезисну характерному правління Володимира Мономаха.

Розповідь учителя.

Надії киян справдилися: Володимир князював розумно, розважливо,  справедливо.   Він  знову зосередив у своїх руках усі українські землі,  крім Галичини,  оскільки там уже самостійно князювали галицькі князі.  Він завдав остаточної поразки

половцям, тому кочовики   більше не турбували Русь, і можна було зосередитися на внутрішніх державних справах. Правління Мономаха стало часом розквіту Київської Русі. Він знову відродив владу великого князя київського, відновив порядок у Києві, підніс його престиж як столиці Київської Русі. Силою свого авторитету він зміг завоювати підтримку бояр та багатих купців. Також не забував про бідних, дослуховувався до їхніх скарг, закріпив у своєму кодексі їхні права і цим ще більше заслужив поваги серед простих людей. Він любив правду і судив сам у своєму дворі. Його суд завжди приймав справедливі рішення. Володимир Мономах дбав про піднесення міжнародного авторитету Київської Русі. Із цією метою він одружився з донькою англійського короля, а його син Мстислав узяв за дружину дочку шведського короля. Володимир Мономах князював 12 років. Помираючи, він залишив своїм дітям заповіт, у якому осмислив свою діяльність і передав досвід нащадкам. Цей заповіт дістав назву «Повчання Володимира Мономаха своїм дітям».

За правління Володимира Мономаха Київська Русь востаннє зазнала піднесення.

Тезисна характеристика, складена учнями, може мати такий вигляд.

Правління Володимира Мономаха (1113—1125):

•   об'єднав дві третини земель Київської Русі, що вже розпадалася на окремі князівства;

•   завдав остаточної поразки половцям;

•   відродив владу великого князя київського;

•   відстояв престиж Києва як столиці Київської Русі;

•   уніс доповнення до «Правди Ярославичів»;

•   дбав про зв'язки Київської Русі з іншими державами;

•   є автором «Повчання дітям».

Робота з історичним джерелом.

Учитель ознайомлює учнів з уривком з історичного джерела після чого вони дають відповіді на запитання до нього.

Із «Повчання Володимира Мономаха своїм дітям»

Усього ж паче — убогих не забувайте, але, наскільки є змога, по силі годуйте і подавайте сироті...

Ні правого, ні винного не вбивайте і не повелівайте вбити його...

Старих шануйте, як отця, а молодих — як братів.

У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться.

На війну вийшовши, не лінуйтеся, не покладайтеся на воєвод.

Лжі бережіться, і п'янства, і блуду, бо в сьому душа погибає і тіло.

А куди ви ходите в путь (за даниною) по своїх землях, — не дайте отрокам шкоди діяти ні своїм (людям), ні чужим, ні в селах, ні в хлібах, а то клясти вас начнуть. А куди підете і де станете, — напоїте, нагодуйте краще стороннього; а ще більше вшануйте гостя, звідки він до вас не прийде, — чи простий, чи знатний, чи посол, — якщо не можете дарунком, то їжею і питвом. Вони-бо, мимо ходячи, прославлять чоловіка по всіх землях — або добрим, або лихим.

Запитання.

1)  Як цей документ характеризує Володимира Мономаха як особистість і державного діяча?

2)  Які із заповідей Володимира Мономаха не втрачають актуальності на сьогодні?

Додаткова інформація.

Існує легенда про так звану «шапку Мономаха». Так називали царський вінець, який разом з іншими регаліями царської влади (хрест із животворящого дерева, золоті барми єгипетських царів, священний ланцюг аравійського золота) подарував Володимиру Мономаху візантійський імператор Константан Мономах. Цією шапкою вінчалися на престол усі наступні князі, а потім і царі Московської держави аж до Петра І.

— Поміркуйте, чому в народі кажуть: «Ох, тяжка ця шапка Мономаха!».

2. Правління Мстислава Володимировича.

Розгляд питання про князювання Мстислава Володимировича вивчається учнями шляхом коментованого читання підручника.

Бесіда за запитаннями.

1)    Хто із синів Володимира Мономаха посів князівський престол після його смерті?

2)    Скільки років князював Мстислав Володимирович?

3)    Назвіть напрямки його внутрішньої та зовнішньої політики.

4)    Як ви вважаєте, чи дотримувався Мстислав заповідей свого батька?

5)    Чому Мстислава вважають останнім князем доби Київської Русі, коли Київ відігравав роль центру руських земель?

6)    Який період настає в історії Київської Русі після смерті Мстислава?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Завдання на узагальнення.

Дайте відповіді на запитання, які стосуються історичного діяча, зображеного на ілюстрації.

1)    У результаті яких подій став великим князем київським?

2)    Яких заходів ужив для зміцнення своєї держави?

3)    Які відносини за його князювання склалися з іншими державами?

4)    Який твір написав?  Про що в ньому йдеться?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний матеріал підручника. Продовжити складання таблиці «Видатні князі Київської Русі».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

37487. Философия Фихте и Шеллинга 42.5 KB
  Наукоучение мыслится Фихте как дедуктивная система базирующаяся на одной основной и двух вспомогательных самоочевидных аксиомах или основоположениях. Эта новаторская особенность методологии Фихте позволяет видеть в его философии некий круг главным предметом истолкования в котором оказывается Я причем как человеческое так и божественное. Фихте как бы пытается допустить возможность совмещения существования абсолютного Я с человеческим самосознанием.
37488. Мераб МАМАРДАШВИЛИ: Прежде - жить, философствовать - потом 111.5 KB
  Потому что они резонируют в нас по уже проложенным колеям воображения и мысли укладываясь во вполне определенное соприсутствие это а не иное соответствующих слов терминов сюжетов тем Следовательно пока нас не спрашивают мы знаем что такое философия. Я предлагаю тем самым ориентироваться на такую сторону нашей обычной жизни характеристика которой как раз и позволяла бы нам продвигаться в понимании и усвоении того что такое философия. Мудрость первая философия теология у Аристотеля выступают наименованием 1ауки о...
37489. Философия. Ответы на экзаменационные вопросы 736 KB
  Таким образом зарождение философии исторически обусловлено: накоплением в практической деятельности людей значительного опыта что формировало у них понимание определенной упорядоченности окружающего мира источником которой как они думали являются имеющиеся в природе некие независимых от человека силы; открытием в различных сферах человеческой деятельности зачатков научных знаний эмпирическое знание которые можно было проверить и которые как люди предполагали были связаны с этими глубинными силами; появлением в классовом...
37490. ФИЛОСОФИЯ И ЕЕ РОЛЬ В ОБЩЕСТВЕ 347 KB
  Основной вопрос философии – это соотношение человека и мира мышления и природы. Неосновные законы: взаимосвязь общего особенного и единичного взаимосвязь сущности и явления взаимосвязь формы и содержания взаимосвязь причины и следствия взаимосвязь необходимости и случайности взаимосвязь возможности и действительности Структура философии: онтология теория бытия гносеология теория познания теория развития социальная философия философия общества философская антропология философия человека методология теория...
37491. Философия: Учебник. 4.63 MB
  ru Рецензенты: кафедра социальной философии Российского университета Дружбы народов им. редактора журнала Вопросы философии доктор филос. Учебник содержит изложение истории философии и рассмотрение ее основных областей. При этом многие вопросы входящие в вузовский курс философии освещены достаточно подробно что позволит студентам и преподавателям специализированных вузов углубленно изучить философские проблемы применительно к своей специальности.
37492. ФИЛОСОФИЯ КУЛЬТУРЫ. Становление и развитие 2.07 MB
  На протяжении всей истории философская мысль обсуждала проблему фундаментального различия между тем, что существует независимо от человека — миром, природой, натурой и тем, что создано человеком как во внешнем, так и в собственном, физическом и духовном, бытии. Уже в древнегреческой философии зародились представления о «техне» как искусной практической деятельности, мастерстве, создающем необходимый человеку предметный мир (отсюда понятие «техника» во всех европейских языках)
37493. Философия педагогики. Учебное пособие для вузов 1.06 MB
  Она лаконично излагает системную суть философии культурологии психологии религиоведения развернуто дает этическую и эстетическую системы знаний в их неотрывной и прямой значимости для педагогической практики параллельно освещая проблемы образования и реальной жизни школы с установкой на их действительное и творческое решение. Философские аспекты образования и воспитания Философия как наука о всеобщих закономерностях жизни и мира является опорой для всех наук в познании изучаемых ими частных закономерностей это же касается педагогики....
37494. Философия Рене Декарта 32 KB
  Декарт сформулировал четыре правила: признавать истинными только ясные и отчетливые положения; расчленять сложную проблему на более простые менее сложные задачи; постепенно переходить от доказанного и известного к недоказанному и неизвестному; не допускать никаких пробелов в логической цепочке рассуждений. На это Декарт отвечал что нельзя полагаться на очевидность наших чувств как это делают эмпирики. Декарт пробует на самоочевидность тезисы о бытии мира Бога и нашего Я.
37495. Конспект лекций по курсу «Философия» для студентов заочной формы обучения 1.33 MB
  Философия как форма мировоззрения ее роль в жизни общества и человека. Бытие человека. В этой ситуации проблемы мировоззренческой ориентации человека осознание им своего места и роли в обществе цели и смысла социальной и личной активности ответственности за свои поступки и выбор форм и направлений своей деятельности становятся главными жизненными ценностями. В становлении и формировании мировоззренческой культуры человека философия всегда играла особую роль связанную с ее многовековым опытом...