63200

Роздробленість Київської Русі, політична роздробленість

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сизначати причини роздробленості Київської Русі її сутність та наслідки; розвивати в учнів уміння встановлювати причинно-наслідкові звязки працювати з джерелами інформації аналізувати історичний матеріал...

Украинкский

2015-01-19

27.35 KB

3 чел.

Урок 16

Історія України                                                                    7 клас

Тема. Роздробленість Київської Русі.

Мета:

  1.  визначати причини роздробленості Київської Русі, її сутність та наслідки;
  2.  розвивати в учнів уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, працювати з джерелами інформації, аналізувати історичний матеріал;
  3.  переконати учнів у силі згуртованості та єдності на прикладах історичних фактів періоду роздробленості.

Основні поняття: роздробленість Київської Русі, Київське, Черніґово-Сіверське та Переяславське князівства, «Слово о полку Ігоревім».

Обладнання: карта, картки з джерелами інформації.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати:

після цього уроку учні зможуть:

показувати на карті територію князівств, які утворилися після розпаду Київської Русі;

застосовувати та пояснювати на прикладах термін «роздробленість»;

пояснювати причини, сутність і наслідки політичної роздробленості Київської Русі; установлювати причинно-наслідкові зв'язки;

удосконалити вміння працювати з джерелами інформації.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Евристична бесіда.

1) Які великі держави, що утримували під своєю владою велику кількість народів, існували у світовій історії?

2) Яка участь спіткала всі ці держави?

3) А як ви гадаєте, чому всі вони зазнали політичної роздробленості?

Під час бесіди учні мають дійти висновку, що процес роздробленості великих держав, які утворюються шляхом приєднання великої кількості земель, є закономірним.

ПІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Завдання.

Дайте визначення поняття «політична роздробленість», користуючись опорними словами: поділ, держава, самостійність, територія.

Політична роздробленість — поділ держави на окремі самостійні території.

Слово вчителя.

Етап  політичної роздробленості  Київської  Русі  розпочався у XII ст. Вона, подібно до імперії Карла Великого чи Римської імперії, також зазнала роздроблення й припинила своє існування як велика держава. Це був історично зумовлений прогресивний процес світового суспільного розвитку. Процес роздроблення привів до розпаду Київської Русі на самостійні землі-князівства, прискорив етнічний розвиток української народності, адже вперше назва «Україна» зустрічається в Київському літописі який датується 1187 р. Цього року в битві з половцями загинув переяславський князь Володимир Глібович. У цей час Київська Русь уже зазнавала періоду роздробленості.

— Якими були причини політичного роздроблення Київської Русі? Які наслідки вона мала для держави? На які князівства розпалася Київська Русь? На ці запитання ми спробуємо знайти відповідь на сьогоднішньому уроці.

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Причини роздробленості Київської Русі.

Метод «акваріум».

Учитель об'єднує учнів у три-шість груп (залежно від кількості учнів у класі), пропонує їм висловити свої думки щодо причин політичної роздробленості Київської Русі. Для підготовки завдання учням надається 1 хв. Потім групи займають місце по центру і по черзі висловлюють своє рішення щодо причин роздробленості. Відповіді команд не мають повторюватися. (За необхідності вчитель допомагає командам.) Підсумком роботи є складання схеми.

Причини роздробленості Київської Русі

Основні причини

Зростання

феодальної

власності

на землю,

посилення

місцевої

землевла-

сницької

знаті

Панування натурального

господарства, слабкий

розвиток

торговельних

зв'язків

Ослаблення влади

київського

князя,

зростання

військової

могутності

місцевих

князів.

Зміцнення

князівств

Зміна

європейських

торговельних

шляхів,

занепад

шляху

«із варягів у

греки»

Постійні

чвари,

суперечки

між

князями,

які не могли дійти

згоди в

багатьох

питаннях

Утворення православних

єпархій

у містах,

які стали

осередками утворення

незалежних

князівств

Робота з картою.

Учитель організовує роботу учнів із картою «Політична роздробленість Київської Русі».

— Знайдіть і покажіть на карті князівства, які утворилися після розпаду Київської Русі.

Завдання.

Учитель демонструє учням схему структури «феодальної драбини» держав Західної Європи. Завдання полягає в тому, щоб за таким зразком побудувати «феодальну драбину» Київської Русі періоду роздробленості. (Учні мають заповнити праву частину схеми.)

Король

Князь

герцоги, графи

місцеві

князі

барони

бояри

рицарі

дружинники

                                                      «Феодальна драбина»

2. Занепад Києва.

Розповідь учителя.

Незважаючи на роздробленість Київської Русі, Київ залишався найбільшим містом, а київський князь уважався головним на Русі, тому між багатьма князями йшла боротьба за володіння київським престолом. Багато з них прагнули захопити Київ і відновити єдність та цілісність Русі. Так, у 1155 р. місто захопив син Володимира Мономаха, володимиро-суздальський князь Юрій Долгорукий, але через свою раптову смерть два роки потому йому не вдалося зміцнити великокнязівської влади. У 1169 р. місто захопив його син Андрій Боголюбський, і Київ було нещадно зруйновано та пограбовано. У 1202 р. Київську землю захопив галицький князь Роман Мстиславич. Він намагався піднести роль Києва як центру Русі, але і його зусилля виявилися марними.

Робота з історичним джерелом.

Учитель ознайомлює учнів з уривком із літопису, після чого Учні виконують завдання до нього.

«Літопис Руський» про взяття Києва Андрієм Боголюбським

Середа 12.ІІІ.1169. Узятий же був Київ місяця березня у дванадцятий (день)... І грабували вони два дні весь город — Подолля, і Гору, і монастирі, і Софію, і Десятинну Богородицю. І не було помилування нікому і нізвідки: церкви горіли, християн убивали, а других в'язали, жінок вели в полон, силоміць розлучаючи з мужами їхніми, діти ридали, дивлячись на матерів своїх. І взяли вони майна безліч, і церкви оголили од ікон, і книг, і риз і дзвони познімали всі (ці) смольняни, і суздальці, і чернігівці і Олегова дружина, — усі святині було забрано. Запалений був навіть монастир Печерський Святої Богородиці поганими, але Бог молитвами Святої Богородиці оберіг його од такої біди. І був у Києві серед усіх людей стогін, і туга, і скорбота невтишима, і сльози безперестаннії.

Завдання.

1) Прокоментуйте факти, викладені в документі.

2) Поміркуйте,   як  пограбування  Києва Андрієм  Боголюбським вплинуло на подальше становище міста?

3. Наслідки роздробленості.

Метод «дерево рішень».

Учитель об'єднує учнів у дві групи. Перша група визначає позитивні сторони роздробленості Київської Русі, а друга — негативні. Кожна група репрезентує свої рішення, доводить слушність своїх думок. «Дерево рішень» може мати такий вигляд.

Наслідки політичної роздробленості Київської Русі

Позитивні наслідки

Негативні наслідки

Роздробленість прискорила формування української народності.

Відбувалося становлення української мови як різновиду слов'янської.

Відбувався подальший розвиток української цивілізації: поглиблення економічних зв'язків, заснування міст як центрів ремесла й культури..

Значно розвинулася державотворчість української народності, з'явилася назва «Україна»

Київська Русь як єдина держава припинила своє існування.

Князівства, що утворилися на її території, були не такими могутніми державами, як Київська Русь.

Київ перестав бути економічним, політичним і церковним центром Русі.

Відбулося послаблення Русі й посилилася небезпека захоплення її території сусідніми державами

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Запитання та завдання на узагальнення.

1) Дайте визначення понять «міжусобні війни» і «політична роздробленість».

2) Чи є правильним твердження: «Міжусобні війни в Київській Русі призводять до політичного роздроблення держави на окремі князівства?» Свою думку обґрунтуйте.

3) Порівняйте причини політичної роздробленості в країнах Західної Європи і в Київській Русі. Зробіть висновки.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний матеріал підручника. Підготувати до уроку-конференції проекти про політичний і соціально-економічний розвиток Київського, Чернігово-Сіверського та Переяславського князівств у середині XII — першій половині ХІІІ ст. (учитель заздалегідь об'єднує учнів у три групи по три-п'ять осіб, кожна з яких готує повідомлення про політичний і соціально-економічний розвиток князівства: І група — Київського, II група — Чернігово-Сіверського, III група — Переяславського).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

56423. Модели комбинаторики сниженной стилистической маркированности слов на примере произведений Сью Таунсенд «The Secret Diary of Adrian Mole, Aged 13¾» «The Growing Pains of Adrian Mole» и «The True Confessions of Adrian Albert Mole» 549 KB
  Объектом исследования данной работы являются слова сниженной стилистической маркированности, присущие художественному дискурсу С. Таунсенд.
56424. Інфінітивні групи. Тести. (10-11 класи) 102.5 KB
  Ich habe... meine Hausaufgaben zu machen. meine Hausaufgaben zu mache. zu machen meine Hausaufgaben.
56425. Проектирование ресторана «Атлантида» 1.33 MB
  В настоящее время общественное питание достигло огромного прогресса, который не останавливается, а продолжает развиваться все с большей и большей скоростью. Это доказывается появлением и открытием большого количества ресторанов и баров разного класса, кафе, столовых, всевозможных закусочных и других предприятий
56426. ОРГАНИЗАЦИОННО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА СПК «ПОБЕДА» ЕРАВНИНСКОГО РАЙОНА 456.5 KB
  В последнее десятилетие произошли кардинальные изменения во многих сферах экономической деятельности, в том числе в системе оплаты труда и отчислений страховых взносов в социальные фонды.
56427. ДЕЯКІ ТАБЛИЦІ ТА АЛГОРИТМИ, ЯКІ ДОПОМАГАЮТЬ УЧНЯМ 36 KB
  Навчити учня вчитися, забезпечити його такою системою знань і умінь, які необхідні для подальшої самоосвіти, розвинути його творчу особистість повинна сьогодні школа. Вона не може дати людині запас знань на все життя...
56428. Внедрение информационных технологий в начальной школе - важный фактор развития способностей ребенка 32.5 KB
  Ведь с помощью компьютера можно получить увидеть или услышать определённую информацию: текст кроссворд картинку звук аудиозапись текстовый материал видеозапись просмотр любого развивающего...
56429. НАЙРОЗУМНІШИЙ 109 KB
  Питання охоплюють мовознавчий матеріал з тем Словосполучення та просте речення та Складносурядні та складнопідрядні речення оскільки бажано гру проводити під час тижня української мови...
56430. ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛЯ ДО РЕАЛІЗАЦІЇ ОЗДОРОВЧОЇ ФУНКЦІЇ ОСВІТИ 114 KB
  Актуальність статті передбачає пропаганду здорового способу життя дітей та молоді через проведення батьківських лекторіїв конференцій тренінгів круглих столів лекцій практичних занять для батьків та учнівської молоді.
56431. КРЕВСЬКА УНІЯ ТА СПРОБИ ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ НА УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ 311.5 KB
  Колишня київська Русь могла сплачувати щедру данину, мала розгалужені торговельні шляхи була спроможна надати Литві матеріальні ресурси і поповнення до війська. Не останню роль відігравав і династичний чинник - правляча литовська династія мала численних нащадків, що потребували власних уділів.