63211

Узагальнення знань за темою «Київська Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: повторити та узагальнити матеріал, вивчений із теми «Київська Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.», підготуватися до уроку тематичного оцінювання; розвивати в учнів уміння аналізувати матеріал, робити висновки, виділяти головне, удосконалювати навички роботи з історичними джерелами...

Украинкский

2014-06-18

380 KB

24 чел.

Урок 19

Історія України

Тема. Узагальнення знань за темою «Київська Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.».

Мета:

  •  повторити та узагальнити матеріал, вивчений із теми «Київська Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.», підготуватися до уроку тематичного оцінювання;
  •  розвивати в учнів уміння аналізувати матеріал, робити висновки, виділяти головне, удосконалювати навички роботи з історичними джерелами;
  •  сприяти національно-патріотичному вихованню учнів.

Основні поняття: роздробленість, міжусобні війни.

Обладнання:   картки із завданнями, карта.

Тип уроку:   урок узагальнення та систематизації знань.

Очікувані  результати:   

після цього уроку учні зможуть:

характеризувати соціально-економічний, політичний та культурний розвиток Київської Русі в період роздробленості;

удосконалити навички роботи з картою, джерелами інформації, історичними термінами та поняттями;

розвинути вміння узагальнювати та систематизувати матеріал, робити висновки, складати розповідь, висловлювати власну точку зору; підготуватися до тематичного оцінювання.

ХІД УРОКУ

I.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  УРОК-ЗМАГАННЯ

Учням пропонується шість конкурсних завдань.

Завдання 1. Кращий знавець карти.

Команди отримують завдання, яке передбачає знання карти «Київська Русь у період роздробленості» Для участі в цьому конкурсі запрошується по одному представнику від кожної команди. За правильне виконання завдання команда отримує З бали.

Команда  №   1

Показати на карті князівства, які утворилися на території України після розпаду Київської Русі.

Команда  №   2

Назвати й показати на карті території, що входили до складу Київського, Чернігово-Сіверського та Переяславського князівств.

Команда   №   З

Назвати й показати на карті території, які входили до складу Галицького та Волинського князівств.

Завдання 2. Поясніть поняття.

Учитель називає командам історичне поняття, а вони мають дати його визначення. Відповідає та команда, у якої швидше буде готова відповідь. За кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали.

Поняття, які можна використати в грі: Київська Русь, роздробленість держави, міжусобні війни, половці, «шапка Мономаха», «Повчання дітям», «Слово о полку Ігоревім», «Ізборник Святослава», спадкова вотчина, князівство, князь, бояри тощо.

Завдання 3. Влучний постріл.

Це завдання нагадує гру «морський бій». Учитель прикріплює до дошки таблицю з літерами Р, К (по горизонталі) та цифрами 1, 2, 3 (по вертикалі). Учні мають влучно «вистрілити». Під кожним «пострілом» криється якесь запитання. Причому, під літерою Р розташовані запитання з теми «Роздробленість Київської Русі», а під літерою К — із теми «Культура Київської Русі періоду роздробленості». Ті запитання, які учні відкрили, учитель закреслює.

Кожна команда повинна відповісти на два запитання. Учні мають право самостійно обирати, на запитання з якої теми ї відповідати. На обмірковування надається 30 секунд. Від команди виступає один учень, а решта учасників мають право його доповнювати. За кожну правильну відповідь нараховується 3 бали.

Зразок   таблиці

1

2

3

Р

К

Зашифровані   запитання.

Р 1. Розкрийте   основні   причини   політичної   роздробленості  Київської Русі.

Р2. Розкрийте   основні   наслідки   політичної   роздробленості Київської Русі.

РЗ. Що вам відомо про твір «Слово о полку Ігоревім»? Як у ньому відбилася ідея єдності Русі?

К1.Схарактеризуйте розвиток освіти та літератури Київської Русі в період роздробленості.

К2. Схарактеризуйте розвиток мистецтва Київської Русі в період роздробленості.

КЗ. Які нові риси в розвитку культури Київської Русі з'явилися в період роздробленості?

Завдання 4. Продовжте розповідь.

Кожна команда отримує завдання скласти розповідь про соціально-економічний і політичний розвиток князівства в період роздробленості: команда №1 — Київського; команда №2 – Чернігово-Сіверського; команда   №3 — Переяславського.

Причому, під час відповіді мають працювати виключно всі учні. Член команди говорить одне-два речення, потім наступний тощо, а в результаті має вийти зв'язна послідовна розповідь. Для підготовки завдання надається 1 хв. Максимальна оцінка за цей конкурс — 6 балів.

Завдання 5. Відгадайте героя.

Учитель зачитує учням уривок з історичного джерела, у якому йдеться про певну історичну особу, яку їм необхідно відгадати. Час на обмірковування завдання не надається. Відповідає та команда, у якої швидше буде готова відповідь. Якщо учні дали правильну відповідь, вони мають розкрити роль цієї особистості в історичному процесі. За виконання всіх завдань щодо однієї історичної особи можна отримати 5 балів.

1)    «Він князював розумно, розважливо, справедливо. Знову зібрав у своїх руках всі українські землі, крім Галичини, завдав остаточної поразки половцям, відродив владу великого князя київського. Після тривалих міжусобиць його правління стало часом розквіту Київської Русі». (Володимир Мономах.)

2)    «Він князював майже тридцять літ і всякими способами, — то розумом, то хитрістю і підступом, то силою, — зміцнював своє князівство. А як помирав, то лишив своє князівство таким могутнім, що воно могло мірятися з великими європейськими державами». (Володимирко.)

3)    «...Високо сидиш ти

На своїм златокованім престолі,

Підперши гори Угорські

Своїми залізними військами,

Заступивши королеві дорогу,

Зачинивши ворота на Дунаї...» (Ярослав Осмомисл.)

Завдання 6. Розв'яжіть кросворд.

Кожна команда отримує кросворд (у всіх команд він однаковий), який їм необхідно розв'язати. Усі слова в ньому закінчуються літерою А. Для виконання завдання учням надається 4 хв. За кожне правильно відгадане слово команда отримує 1 бал.


1) Назва, яка вживалася щодо Чернігівського князівства — ... земля (Сіверська). 2) Новий збірник законів «... Ярославичів» (Правда). 3) Царський вінець, який Володимир Мономах отримав від візантійського імператора Константина, — ... Мономана (шапка). 4) Форма правління Новгородської землі (республіка). 5) Головна річка Чернігово-Сіверського князівства (Десна). 6) Найбільший курган, знайдений на території Чернігова, — ... Могила (Чорна). 7) Країна, із якою вели торгівлю Галицька і Волинська земля (Угорщина). 8) Назва, яку було вжито вперше щодо Руських земель у 1187 р. (Україна). 9) Річка, біля якої половці в 1068 р. розбили руські війська (Альта). 10) Територія, яка передавалася у спадок, — ... вотчина (спадкова). 11) Твір релігійного живопису (ікона). 12). Вид усної народної творчості, поширений у Київській Русі (билина).

III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Наприкінці уроку вчитель підбиває підсумки змагання. Підраховуються зароблені командами бали й оголошується переможець. Учитель разом із капітанами команд виставляє учням оцінки за роботу на уроці. При цьому учні з команди, що перемогла, отримують оцінки, на один бал вищі.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до уроку тематичного оцінювання з теми «Київська Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.».

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

73937. УПРАВЛİННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ 189.5 KB
  Поняття грошового потоку Грошовий потік можна визначити як сукупність послідовно розподілених у часі подій які пов’язані із відособленим та логічно завершеним фактом зміни власника грошових коштів у зв’язку з виконанням договірних зобов’язань між економічними агентами суб’єктами господарювання державою домогосподарствами міжнародними організаціями...
73938. М.С. Грушевський - видатний український діяч 298 KB
  Формування особистості М.С. Грушевського. Формування політичних поглядів і переконань на різних етапах життя М.С. Грушевського. Повернення в Україну. На чолі Центральної Ради. Ідея соціалістичного федералізму. Брестська трагедія. Зрілість. Останні роки життя...
73939. Имидж как средство повышения конкурентоспособности предприятия 3.55 MB
  Имидж предприятия (организации) и принципы его формирования в современных условиях. Формирование внутреннего имиджа предприятия и его взаимосвязь с мотивацией трудовой деятельности. Формирование имиджа ОАО «Автокомбинат 1». Основные направления повышения конкурентоспособности транспортных услуг
73940. УПРАВЛİННЯ АКТИВАМИ 98.5 KB
  Розглядаючи наведену формулу необхідно визначити період який потрібен для перетворення виробничих запасів дебіторської і кредиторської заборгованості в готівку.з – середній період обороту дебіторської заборгованості...
73941. ВАРТİСТЬ İ ОПТИМİЗАЦİЯ СТРУКТУРИ КАПİТАЛУ 364 KB
  Первісне значення терміна ”капітал” (від лат. capitalis) означає головний, основний. Пізніше у німецькій та французькій мовах цим терміном стали позначати основне майно або основну грошову суму.
73942. УПРАВЛIННЯ IНВЕСТИЦIЯМИ 151.5 KB
  Економічна сутність інвестицій та їх класифікація Ефективне управління інвестиціями обумовлює необхідність: з’ясування сутності інвестицій та можливості їх реалізації в різних формах; розробки і реалізації інвестиційної стратегії як головної мети інвестиційної діяльності; урахування класифікації інвестицій; вибору та оцінки ефективності інвестиційних проектів підприємств; забезпечення оптимального співвідношення джерел фінансування в реальних капітальних інвестицій; оцінювання ефективності фінансових інвестицій та формування оптимального...
73943. Етапи формування команди 45.5 KB
  Люди, обєднані в робочу групу, мають різні мотиви і очікування. Важливо розуміти, в чому буде виграш кожного учасника у разі загального успіху проекту, і використовувати це знання для об'єднання співробітників.
73944. ТИПОЛОГИЯ ЛИТЕРАТУРНОГО СУБЪЕКТА 77 KB
  В эпосе герой еще всецело находится в зависимости от божества: он не может действовать самостоятельно он по словам Б. Герой обладает теми же качествами что и боги но он жертва тех свойств носителем которых является. Тематическая близость обнаруживается между Бедными людьми и повестью Белые ночи герой которой дает себе уничижительную характеристику: Мечтатель не человек а знаете какоето существо среднего рода.
73945. ШКОЛЫ И МЕТОДЫ СОВРЕМЕННОГО ЛИТЕРАТУРОВЕДЕНИЯ 148.5 KB
  Гадамер утверждает что смысловые потенции текста далеко выходят за пределы того что имел в виду его создатель. Суть интерпретации для Хирша как и деконструктивистов состоит в том чтобы из знаковой системы текста создать нечто большее чем его физическое бытие создать его значение. В повседневной практике интерпретации Хирш видит подтверждение онтологического равенства всех возможных значений интерпретируемого текста.