63221

Право на працю в Україні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання й матеріали: Конституція України Кодекс законів про працю; Закон України Про господарські товариства від 19. Закон України Про порядок вирішення трудових спорів конфліктів від 03.

Украинкский

2014-06-18

27.01 KB

1 чел.

Урок 23                                                                                      Дата__________      

Правознавство. Практичний курс                                         9 клас

Тема: Право на працю в Україні

Мета:

  1.  розкрити зміст понять «трудові відносини», «право на працю»; формувати в учнів усвідомлення важливості права на працю в житті людини;
  2.  розвивати уміння мислити логічно, застосовувати на практиці здобуті знання та навички;
  3.  виховувати розуміння необхідності сумлінного ставлення до своїх обов'язків.

Обладнання й матеріали: Конституція України, Кодекс законів про працю; Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 р., Закон України «Про порядок вирішення трудових спорів (конфліктів)» від 03.03.1998р., Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р., Закон України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р.

Базові поняття й терміни: трудове право, локальний нормативний акт, резюме, підприємницька діяльність, зайнятість.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. Організаційний етап

Учитель вітає учнів, перевіряє їх готовність до уроку.

II.   Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Учні, застосовуючи метод «Мікрофон», висловлюють свої думки щодо таких питань:

  1.  Що ти розумієш під поняттям «право на працю»?
  2.  Яку професію ти б хотів обрати? Чому саме її?                                 

III. Вивчення нового матеріалу

План

  1.  Законодавство про трудові відносини.
  2.  Як знайти роботу.
  3.  Право на підприємницьку діяльність.

►  Розповідь учителя

У повсякденному житті працею називають будь-яку свідому діяльність людини, що спрямована на створення матеріальних чи духовних цінностей, задоволення потреб особи і суспільства. «Він працює», — так кажуть і про муляра, який будує школу, і про учня, який пише контрольну роботу, і про сусідського хлопчика, який допомагає матері у хатніх справах чи на городі.

Право на працю є одним із найважливіших для людини, оскільки визначає загальні умови її життя у суспільстві, є основою її економічної самостійності. Відповідно до ст. 43 Конституції України: «кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується».

Людина вільна обрати той чи інший вид діяльності, рід занять. Вона може, наприклад, працювати по найму за трудовим договором або самостійно забезпечити себе роботою (бути підприємцем, фермером, займатися індивідуальною трудовою діяльністю).

Конституція України проголошує, що кожен громадянин має право на належні, безпечні та здорові умови праці, заробітну плату, яка є не нижчою від визначеної законом. Кожен, хто працює, має право на відпочинок.

1. Законодавство про трудові відносини

Коли людина влаштовується на роботу, вона опиняється у сфері дії трудового права. Це галузь права, яка закріплює і регулює відносини між працівником і власником (або уповноваженим ним органом) у трудових відносинах. Відносини, що утворюються в процесі праці, називаються трудовими. Такі відносини виникають між власником підприємства (установи чи організації) та найманим працівником, який виконує певну роботу на цьому підприємстві. Індивідуальна робота, робота в сім'ї або на власній присадибній ділянці нормами трудового права не регулюється. Джерелами трудового права в нашій державі є Конституція України, Кодекс законів про працю України, закони України: «Про зайнятість населення», «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про відпустки», «Про оплату праці», «Про охорону праці», Закон України «Про господарські товариства» та ін.

Основою трудового законодавства України є Кодекс законів про працю України (КЗпП). У ньому визначені основні трудові права й обов'язки працівників, регулюються питання трудового договору, нормування праці та її оплати, робочого часу та відпочинку, установлено умови праці жінок та неповнолітніх осіб, порядок розглядання індивідуальних трудових спорів і державного страхування та ін.

Деякі питання трудових відносин регулюються нормативними актами, що видані роботодавцем (наказ, розпорядження та ін.). Їх дія поширюється тільки на працівників, які мають трудові відносини саме з цим роботодавцем. Такі нормативні документи називають локальними нормативними актами.

2. Де шукати роботу?

Частіше за все люди намагаються заробити гроші, пропонуючи свої знання, уміння та навички або ж фізичну силу працедавцеві, що готовий платити гроші за виконання певної роботи. Роботу можна знайти самостійно, через оголошення, за рекомендацією, також можна звернутися за допомогою до Державної служби зайнятості, яка займається працевлаштуванням громадян. Діяльність цього органу регулюється Законом України «Про зайнятість населення».  Відповідно до ст. 1 цього Закону зайнятість — це діяльність людини, що пов'язана із задоволенням її особистих та суспільних потреб і, як правило, приносить їй прибуток у грошовій або іншій формі.

Працевлаштування — система організаційних, соціальних і економічних заходів, які спрямовані на забезпечення трудової зайнятості населення. Для влаштування на роботу можуть стати перешкодою відсутність вакансій та відсутність у претендента на роботу належної кваліфікації.

Щоб знайти роботу, доведеться, напевне, обійти декілька фірм та агенцій; деякі з них запропонують скласти про себе резюме чи пройти співбесіду.

Резюме — письмовий опис професійного шляху певної особи, який має створити у роботодавця позитивне уявлення щодо неї. Резюме можна подати відразу в декілька місць особисто або відправити електронною поштою.

У резюме обов'язково вкажіть:

  1.  ваше прізвище, ім'я та по батькові;
  2.  дату вашого народження;
  3.  освіту та навчальний заклад, де ви її здобували;
  4.  назви підприємств і посади, на яких ви там працювали;
  5.  знання іноземних мов;
  6.  професійні навички;
  7.  домашню адресу, номери телефонів.

Слід зазначити, що сьогодні існують напівлегальні та шахрайські агенції з працевлаштування, які пропонують внести грошові кошти, залишити оригінали документів (а не їх копії) тощо. Вочевидь, що налагоджувати відносини з такими установами не варто.

Якщо резюме у більшості випадків допомагає першому — заочному — знайомству, то співбесіда (інтерв’ю) — це вже детальніше особисте знайомство. Співбесіда може бути попередньою (з начальником відділу кадрів, менеджером із персоналу) та вирішальною (наприклад, із керівником підприємства). У співбесіді можуть брати участь кілька працівників (керівник, психолог, менеджер), інколи — одночасно кілька претендентів. Мета співбесіди — виявити вашу компетентність і відповідність певній посаді.

НАШІ ПОРАДИ

Йдучи на співбесіду:

  1.  не запізнюйтесь;
  2.  зверніть увагу на свій одяг — він має відповідати стилю установи, до того ж він не повинен бути надто екстравагантним.
  3.  На співбесіді:
  4.  відповідаючи, не поспішайте, думайте над відповіддю;
  5.  намагайтеся показати свої можливості, але не вихваляйтеся;
  6.  не слід починати розмову із заробітної платні (її розмір, якщо ви з роботодавцем зацікавите один одного, з’ясуйте наприкінці бесіди);
  7.  будьте спостережливі та уважно слухайте, ставте конкретні запитання;
  8.  не критикуйте своїх колишніх керівників і колег;
  9.  поводьтеся ввічливо з кожним, кого зустрінете і з ким спілкуватиметесь у фірмі

Співбесіда — це завжди діалог, у роботодавця можна запитати про головні напрямки діяльності компанії, про свої службові обов'язки та режим роботи, можливості службового і професійного росту. Результати співбесіди повідомляються зазвичай у продовж тижня, якщо ваша кандидатура зацікавила роботодавця.

3.   Право на підприємницьку діяльність

Підприємницька діяльність — самостійна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою одержання прибутку.

Підприємницьку діяльність можуть провадити як окремі люди (громадяни України, іноземці та особи без громадянства), не обмежені в правоздатності, так і їхні об'єднання на правах юридичної особи. Право на підприємницьку діяльність закріплено в ст. 42 Конституції України і регулюється законами України «Про підприємництво», «Про підприємство», «Про господарські товариства». Відповідно до ст. 42 Основного Закону кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Ставши підприємцем, ви зможете наймати працівників на роботу, укладаючи з ними трудові угоди, і ці відносини будуть регулюватися законодавством про працю.

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів 

►   Запитання для повторення і обговорення

  1.  Назвіть закони про працю, які діють у нашій державі.
  2.  Що включає право на працю за Конституцією України?
  3.  Як і де можна знайти роботу?
  4.  Який нормативно-правовий документ гарантує право на працю?
  5.  Які правовідносини називаються трудовими?
  6.  Яким, на вашу думку, повинен бути сучасний підприємець?

ПОМІРКУЄМО РАЗОМ…                                     

Проаналізуйте наведені оголошення і дайте відповідь, чи скористались би ви цим оголошенням для працевлаштування, чому:

  1.  Солідна фірма шукає працівника на високооплачувану посаду. Умови: вільне володіння англійською мовою, комп’ютером (користувач), наявність прав водія, можливість довгострокових відряджень. Претендентам призначається випробувальний термін 3 тижні (не оплачуваний)
  2.  Шукаємо фармацевта для роботи в аптечному кіоску. Заробітна платня –160 грн.
  3.  Агенція краси пропонує дівчатам 14—16 років навчання і роботу. Відбір на конкурсній основі.
  4.  Шукаємо водія зі стажем роботи не менше 5 років та власним автомобілем. Умови — під час укладення контракту.
  5.  Робота за кордоном: Голландія, Італія, Іспанія. Бажаючих отримати анкету і додаткову інформацію просимо надіслати 3 грн. за вказаною адресою.

V. Самостійна робота учнів,

Учитель пропонує обміркувати такі вислови:

  1.  Праця породжує мудрість та чистоту. (Дені Дідро)
  2.  Жити — означає працювати. Праця є життям людини. (Вольтєр)
  3.  Соромно людині, якщо їй радять у працелюбності наслідувати мура піку , подвійно соромно, якщо вона цієї поради не дотримується. (З « Талмуду»)
  4.  Праця пом'якшує горе. (Цицерон)

VI. Підсумки уроку

  1.  Міні-дискусія щодо висловів, пропонованих для самостійної роботи учнів.
  2.  Учитель разом з учнями робить висновок, що право на працю є одним із найважливіших для людини, оскільки визначає загальні умови її життя у суспільстві, являє собою основу її економічної самостійності.

VII. Домашнє завдання 

  1.  Дайте визначення основним поняттям: трудові відносини, локальний нормативний акт, резюме, підприємницька діяльність.
  2.  Складіть резюме та запишіть його в зошит.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41213. РОЛЬ РЕЧИ В ПРОТЕКАНИИ РЕГУЛИРУЮЩАЯ ФУНКЦИЯ РЕЧИ И ЕЕ РАЗВИТИЕ 154 KB
  Необходимо выйти за пределы организма и посмотреть как волевые процессы формируются в развитии конкретной деятельности ребенка и в его общении со взрослыми. Выготского объясняющая организацию волевого акта основана на анализе речевого развития ребенка. Предъявляя ребенку эти речевые инструкции мать перестраивает его внимание: выделяя названную вещь из общего фона она организует с помощью своей речи двигательные акты ребенка. Поэтому истоками произвольного акта является общение ребенка со взрослым причем ребенок сначала должен...
41214. ВНУТРЕННЯЯ РЕЧЬ И ЕЕ МОЗГОВАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ 76 KB
  Сначала регуляция поведения собственной речью ребенка требует его развернутой внешней речи затем речь постепенно свертывается превращаясь во внутреннюю речь. Таким путем формируется тот сложный процесс самостоятельного волевого акта который по существу является подчинением действия ребенка уже не речи взрослого а его собственной речи которая носит сначала развернутый а затем свернутый внутренний характер. попытаться дать анализ того как формируется внутренняя речь ребенка имеющая регулирующую функцию и какова структура этой...
41215. СИНТАКСИЧЕСКАЯ И СЕМАНТИЧЕСКАЯ СТРУКТУРА ФРАЗЫ 104.5 KB
  Чем определяется переход от отдельных слов к фразам которые составляют основную единицу целого высказывания Мы уже сказали о том что если изолированное слово обозначает предмет действие или качество и обобщает его т. Однако подобные предположения лишь подчеркивают своеобразие тех процессов которые обеспечивают порождение фразы. Потребовалось длительное время чтобы понять процесс порождения целой фразы этой единицы речевого сообщения.
41216. РАЗВЕРНУТОЕ РЕЧЕВОЕ СООБЩЕНИЕ И ЕГО ПОРОЖДЕНИЕ 95.5 KB
  С одной стороны мы рассмотрим психологический путь формирования речевого высказывания от мысли через внутреннюю схему высказывания и внутреннюю речь к развернутой внешней речи из которой и состоит речевая коммуникация. С другой стороны мы остановимся на анализе того как протекает процесс восприятия и понимания речевого высказывания который начинается с восприятия развернутой речи собеседника и через ряд ступеней переходит к выделению существенной мысли а затем и всего смысла воспринимаемого высказывания. Таким образом предметом...
41217. ОСНОВНЫЕ ФОРМЫ РЕЧЕВОГО ВЫСКАЗЫВАНИЯ 82 KB
  Мы посвятили прошлую лекцию анализу основных этапов формирования речевого высказывания или что то же самое психологическому анализу процесса порождения развернутой внешней речи. Как известно существуют две формы развернутой внешней речи: это устная речь с одной стороны и письменная речь с другой. Центральным вопросом психологического исследования структуры этих видов речи будет вопрос о том как в каждой из них соотносятся языковые синсемантические и внеязыковые...
41218. ПОНИМАНИЕ КОМПОНЕНТОВ РЕЧЕВОГО ВЫСКАЗЫВАНИЯ. СЛОВО И ПРЕДЛОЖЕНИЕ 109 KB
  Теперь мы остановимся на психологическом анализе понимания высказывания т. Анализ процесса понимания речевого сообщения составляет одну из наиболее трудных и как это ни странно одну из наименее разработанных глав научной психологии. ПРОБЛЕМА Психологи неодинаково подходили к анализу процесса понимания смысла речевого сообщения или процесса декодирования воспринимаемого речевого высказывания. Одни авторы предполагали что для понимания смысла речевого сообщения достаточно иметь прочный и широкий словарь т.
41219. ПОНИМАНИЕ СМЫСЛА СЛОЖНОГО СООБЩЕНИЯ 92.5 KB
  Приступая к обсуждению этого вопроса мы тем самым переходим от анализа понимания системы внешних значений речевого высказывания к пониманию его внутреннего смысла от проблем понимания слова фразы и даже внешнего значения текста к пониманию подтекста смысла и в конечном счете к пониманию мотива который стоит за текстом. В проблемах понимания литературного произведения понимание подтекста смысла и в конечном итоге мотива пожалуй является основным. Глубина прочтения текста или обнаружение его подтекста его внутреннего смысла может...
41220. ЯЗЫК И ДИСКУРСИВНОЕ МЫШЛЕНИЕ. ОПЕРАЦИЯ ВЫВОДА 91 KB
  Это свойство языка создает возможность сложнейших форм дискурсивного индуктивного и дедуктивного мышления которые являются основными формами продуктивной интеллектуальной деятельности человека. Сложившийся в течение многих тысяч лет общественной истории аппарат логического сочетания нескольких высказываний образует основную систему средств лежащих в основе логического мышления человека. Моделью логического мышления осуществляющегося с помощью речи может являться силлогизм. Таким образом силлогизм как аппарат логического мышления...
41221. МОЗГОВАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ РЕЧЕВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ. ПАТОЛОГИЯ РЕЧЕВОГО ВЫСКАЗЫВАНИЯ 144.5 KB
  Выше мы подробно осветили основные вопросы психологии речевой деятельности. Мы остановились на структуре слова и фразы на происхождении этих основных составных единиц языка на порождении целого речевого высказывания на анализе того пути от мысли к развернутому речевому сообщению который проделывает человек формулируя свое речевое высказывание. Мы остановились на этапах декодирования или понимания речевого сообщения начинающегося с восприятия обращенной к человеку речи проходящего стадии...