63222

Трудовий договір

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Працівник виконує роботу під керівництвом роботодавця який зобовязаний організувати роботу і забезпечує процес її виконання. Забороняється необгрунтована відмова у прийнятті на роботу також не можна вимагати від працівника...

Украинкский

2014-06-18

27.17 KB

5 чел.

Урок 24                                                                                      Дата__________      

Правознавство. Практичний курс                                         9 клас

Тема: Трудовий договір

Мета:

  1.  визначити і пояснити зміст понять «трудовий договір», «заробітна плата»; надати уявлення про порядок укладання і припинення трудового договору;
  2.  розвивати уміння застосовувати на практиці здобуті знання;
  3.  виховувати розуміння необхідності сумлінного ставлення до своїх обов'язків, підвищувати рівень правосвідомості учнів у галузі трудового права.

Обладнання й матеріали: Конституція України, Кодекс законів про працю України,    закони    України    «Про    зайнятість    населення» від 10.03. 1991р., «Про колективні договори і угоди» від 10.17.1993 р., «Про оплату праці» від 24.03.1995 р.

Разові поняття й терміни: трудовий договір, заробітна плата, трудова книжка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Перевірка домашнього завдання:

  1.  учитель проводить експрес-опитування щодо визначення понять, що вивчалися на минулому уроці;
  2.  учитель збирає для перевірки складені учнями резюме; учні (за бажанням) зачитують та коментують деякі з них.

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

►   Запитання для повторення і обговорення:

  1.  Чи доводилося вам працювати на канікулах?
  2.  Якою була ваша перша заробітна плата?
  3.  На які потреби ви витратили ці гроші?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План

  1.  Поняття трудового договору та його укладення.
  2.  Підстави припинення трудового договору.

                                                  

►   Розповідь учителя

В Україні трудові відносини регулюються не лише на державному рівні — законами і нормативно-правовими актами, але і трудовими та колективними договорами, контрактами. Один із перших кроків, який ми робимо, користуючись правом на працю,— укладаємо трудовий договір.

1. Поняття трудового договору та його укладення

Трудовий договір — особлива угода між працівником і власником відповідного підприємства. Сторонами трудового договору є роботодавець і працівник. Зазвичай укладенню трудового договору передує досягнення згоди між сторонами про його основні умови. Більшість цих умов регламентовано законодавчо (норма робочого часу, тривалість відпустки та ін.), а деякі умови договору можуть бути зафіксовані окремо, особливо під час укладання контракту (забезпечення житлом, робота в нічний час, поїздки у відрядження та ін.). При цьому не допускається погіршення умов праці порівняно з передбаченими законом.

Трудовий договір

Трудова угода

1. Працівник виконує роботу під керівництвом роботодавця, який зобов’язаний організувати роботу і забезпечує процес її виконання.

2. Працівник зобов’язаний дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку за невиконання та неналежне вимог роботодавця працівника можна притягнути до дисциплінарної відповідальності.

3. За трудовим законодавством роботодавець гарантує з/пл., належні умови праці, охорону праці, техніку безпеки тощо.

Особа виконує замовлення самостійно або із залученням інших виконавців в розпорядку робочим часом на власний розсуд.

В разі порушення умов трудового договору настає цивільно-правова відповідальність.

Жодних гарантій трудових прав за фактичного виконання працівників не забезпечено і не гарантовано.

Трудовий договір може бути письмовим та усним; безстроковим (укладається на невизначений строк), строковим і таким, що укладається на час виконання певної роботи. Забороняється необгрунтована відмова у прийнятті на роботу, також не можна вимагати від працівника відомості про його партійну чи національну належність, походження та інші документи, подання яких не передбачене законодавством.

У загальному випадку для укладення трудового договору необхідні паспорт, трудова книжка або документи, що їх замінюють. У деяких випадках — документ про освіту (наприклад, при вступі на посаду лікаря, ветеринара, викладача, наукового співробітника та ін.).

Неповнолітній особі, якій уже виповнилося 16 років, для вступу на роботу необхідно подати роботодавцеві:

  1.  заяву про прийняття на роботу;
  2.  атестат про середню освіту;
  3.  паспорт;
  4.  свідоцтво про народження;
  5.  медичну довідку про стан здоров'я;
  6.  письмовий дозвіл одного з батьків;
  7.  довідку з місця проживання;
  8.  довідку про ідентифікаційний номер.

Неповнолітні до 16 років, як правило, до роботи не допускаються. Лише у виняткових випадках і за згодою батьків дозволяється приймати на роботу осіб 15 річного віку, а учнів — після виповнення 14 років, якщо це не завдає шкоди їх здоров'ю і навчанню.

Окрім дотримання загальних вимог щодо процедури та форми укладення договору, угодою сторін може бути зумовлене випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Випробування не встановлюється при прийомі на роботу осіб, молодших за 18 років, та в деяких інших випадках (зокрема, для сезонних та тимчасових працівників).

Укладення трудового договору оформлюється наказом керівника про прийом на роботу. При прийомі працівника на роботу власник (керівник) підприємства або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права та обов'язки.

Особі, яка влаштовується працювати вперше, не пізніше п'яти днів після початку роботи повинна бути заведена трудова книжка.

Трудова книжка — основний документ про трудову діяльність працівника, до якого заносяться відомості про місце роботи та посаду, заохочення та нагороди за успіхи в роботі. Відомості про стягнення до трудової книжки не заносяться. Трудові книжки ведуться роботодавцями і зберігаються у них. Якщо особи працюють у підприємців — фізичних осіб за трудовим договором, то трудові книжки не ведуться.

Заробітна платаце винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник підприємства або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від обсягу, складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей (кваліфікації) працівника, фінансових можливостей підприємства.

Згідно з діючим законодавством (гл. XIII КЗпП України), заробітна плата неповнолітнім особам при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується у такому ж розмірі, як і дорослим працівникам, які працюють на аналогічній посаді повний робочий день.

Виділяються наступні етапи оформлення трудового договору:

  1.  подача працівником заяви про прийом на роботу з представленням всіх необхідних документів:
  2.  Паспорт або інші документи, що посвідчують особу.
  3.  Трудова книжка.
  4.  Документ про освіту, де вказано кваліфікацію і спеціальність.
  5.  Документ про стан здоров’я.
  6.  Військовий квиток.
  7.  візи певних посадових осіб і резолюція власника або посадової особи, що має право прийому на роботу;
  8.  видання власником або уповноваженим ним органом наказу про зарахування працівника на роботу на основі досягнутої угоди;
  9.  пред'явлення наказу працівнику під розписку;
  10.  внесення в трудову книжку запису про прийом на роботу, що містить всі необхідні елементи оформлення трудової книжки працівникам, що поступають на роботу уперше, видача робітникам, а також службовцям, праця яких оплачується відрядно, розрахункових книжок;
  11.  ознайомлення власником або уповноваженим ним органом працівника з записом у трудовій книжці під розписку в особистій картці (типова відомча форма №П-2, затверджена наказом Мінстату України від 27 жовтня 1995 р. №277).

2. Підстави припинення трудового договору

Законодавство чітко визначає підстави та порядок припинення дії трудового договору. Трудовий договір може бути припинений за загальними підставами, з ініціативи працівника або з ініціативи роботодавця.

Загальними підставами для припинення трудового договору є обопільна угода сторін, закінчення терміну дії строкового договору, призов працівника на військову службу, переведення працівника за його згодою на інше підприємство, набуття законної сили вироком суду та ін.

Працівник має право розірвати трудовий договір у визначений ним строк. Особа, яка бажає звільнитися, має подати роботодавцеві відповідну письмову заяву за два тижні до бажаного дня звільнення.

Роботодавець має право розірвати трудовий договір з власної ініціативи лише на підставах, передбачених законодавством (реорганізація підприємства, невідповідність працівника обійманій посаді, прогул, поява на роботі у нетверезому стані, учинення встановленого вироком суду розкрадання майна та ін.).

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів                                         

►   Запитання для повторення й обговорення

  1.  Як укласти трудовий договір?
  2.  Які документи має надати до відділу кадрів  16-річний юнак, який влаштовується на роботу на час канікул?
  3.  Що таке заробітна плата?
  4.  Які форми трудового договору, передбачені законодавством?
  5.  Які відомості не вносяться до трудової книжки робітника?
  6.  про прийняття на роботу;
  7.  про переведення робітника;
  8.  про заохочення;
  9.  про стягнення;
  10.  про звільнення робітника;
  11.  про відпустку.

Правильна відповідь: г); є).

V. Самостійна робота учнів

Визначити і записати у таблицю права й обов'язки працівника і роботодавця:

Права

Обов'язки

Працівник

Роботодавець

VI. Підсумки уроку

Учні підбивають підсумки уроку, надаючи відповіді на запитання:

  1.  Чи був цей урок корисним?
  2.  Що ви дізналася нового?
  3.  Що вас найбільше зацікавило?

VII. Домашнє завдання:

  1.  Дайте визначення поняттям: трудовий договір, заробітна плата, трудова книжка.
  2.  Чи є, на ваш погляд, справедливою думка: «Хоча дитина повинна вчитись, а не працювати, вона має бути обізнана з основними положеннями трудового права»? Обґрунтуйте свою відповідь і запишіть у зошит.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

8029. Знакомство с пакетом MatLab 49.74 KB
  Знакомство с пакетом MatLab Выполнить действия в Matlab и сравнить полученный результат с приведенным ответом. Задать мат...
8030. Алгоритм обмена сообщениями о статусе синхронизации - SSM 113.5 KB
  Алгоритм обмена сообщениями о статусе синхронизации - SSM 1 Цель работы Изучение алгоритма обмена сообщениями о статусе синхронизации SSM (SynchronizationStatusMessage, укр. - ПСС, повідомлення про статус синзхронізації), широк...
8031. Педагогика как наука, её выделение в особую отрасль знания и предмет исследования 21.2 KB
  Педагогика как наука, её выделение в особую отрасль знания и предмет исследования Становление и развитие педагогики как науки. Категориальный аппарат педагогики Педагогика - с греческого детоводство. В Древней Греции называли педагогом раба, котор...
8032. Традиционно выделяют три этапа в истории педагогической мысли 28.92 KB
  Традиционно выделяют три этапа в истории педагогической мысли: Донаучный (с древнейших времен до XVIIв.). эмпирический (первобытнообщинный, рабовладельческий и феодальный строй). Народные педагогика, решавшая решающую роль в духовном и физичес...
8033. Современная педагогика 21.21 KB
  Современная педагогика - это наука о закономерностях воспитания в течение всей жизни. В процессе развития педагогики образовывались все новые связи с другими науками, что привело к выделению различных отраслей педагогики в системе педагогически...
8034. Связь педагогики с различными естественными и гуманитарными науками 21.28 KB
  Связь педагогики с различными естественными и гуманитарными науками Педагогика взаимосвязана с философией и использует ее основные методологические подходы (системный, личностный, деятельностный, полисубъектный и др.) для обоснования сущности педаго...
8035. Педагогические категории и понятия 24.69 KB
  Педагогические категории и понятия Основные педагогические понятия, выражающие научные обобщения, принято называть педагогическими категориями. К ним относятся воспитание, обучение, образование. Педагогика широко оперирует также общенаучными категор...
8036. Методы педагогических исследований 47.5 KB
  Методы педагогических исследований - это пути, с помощью которых педагоги-исследователи добывают знания о предмете. Существует много методов накопления знаний. Среди них выделим традиционные (эмпирические) и новые (экспериментальные, теоретичес...
8037. Проблема целеполагания в педагогике. Трактовка цели в законодательных и директивных документах Р Б 27.2 KB
  Проблема целеполагания в педагогике. Трактовка цели в законодательных и директивных документах Р Б Образование как целостный педагогический процесс имеет целенаправленный характер. Цель образования определяет содержание, методы, формы, средства, рез...