63225

Урок узагальнення з теми «Давні Індія та Китай»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів із теми; простежити взаємозвязок між господарським і духовним розвитком Давніх Індії та Китаю; розширити світогляд школярів; показати внесок культури Давніх Індії та Китаю в розвиток людської цивілізації.

Украинкский

2014-06-18

23.61 KB

20 чел.

Урок 27

Всесвітня історія                                                                   6 клас

Тема. Урок узагальнення з теми «Давні Індія та Китай».

Мета:

  1.  систематизувати та узагальнити знання учнів із теми;
  2.  простежити взаємозв'язок між господарським і духовним розвитком Давніх Індії та Китаю; розширити світогляд школярів;
  3.  показати внесок культури Давніх Індії та Китаю в розвиток людської цивілізації.

Очікувані результати.

Після цього уроку учні зможуть:

називати найвідоміших правителів Індії та Китаю, засновників буддизму та конфуціанства; особливості природних умов, основні досягнення культури Індії та Китаю, характерні риси господарського та суспільного життя Індії та Китаю; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «буддизм», «конфуціанство», «варни», «касти»;

описувати умови життя Давніх індійців та китайців, пам'ятки культури та писемності;

наводити приклади розвитку культури в Індії та Китаї, розквіту і занепаду давніх держав в Індії та Китаї; визначати вплив природних умов на життя людей та їх релігійні вірування Індії та Китаї, внесок Давніх Індії та Китаю у скарбницю світової культури;

пояснювати причини виникнення і занепаду держав в Індії та Китаї.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Оскільки даний урок є останнім не тільки у вивченні давньої історії Індії та Китаю, а є певним підсумком у вивченні історії всіх країн Давнього Сходу, доцільно на цьому етапі уроку узагальнення актуалізувати знання учнів, здобуті при вивченні історії країн Давнього Сходу.

Фронтальне опитування.

1)    3 історією яких країн Давнього Сходу ви ознайомилися?

2)    Які спільні риси в розвитку цих країн ви могли б відзначити?

У разі необхідності вчитель допомагає учням дати відповіді на запитання.

Розповідь учителя.

Предметом вивчення історії Давнього Сходу є історія найдавніших цивілізацій Єгипту, Передньої Азії, Індії та Китаю. Природні умови цих країн сприяли ранньому розвитку рільництва та скотарства. Формами перетворення людиною природи на Давньому Сході були осушення боліт, вирубування очеретів, створення іригаційних систем.

Зростання продуктивності праці під час розвитку господарства заснованого на виробництві, у долинах південних річок призвело до виникнення майнової нерівності та класів, появи держави.

Можна виділити низку спільних особливостей, характерних для країн Давнього Сходу:

— існування пов'язане з іригаційним рільництвом общини;

— провідна роль вільних хліборобів у виробництві;

— наявність у більшості країн боргового рабства;

— розповсюдженою формою державної влади була деспотична монархія.

Поряд із цим розвиток та історія кожної країни мали свої особливості. Розглянути та порівняти особливості окремих країн (на прикладі Давньої Індії та Давнього Китаю) учні зможуть на уроці.

III. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО

Робота в групах.

Учні об'єднуються в чотири групи, кожна з яких одержує картку із завданням, що містить тему повідомлення і план, за яким його необхідно підготувати з допомогою підручника. Для виконання завдання надається 12—15 хвилин, після чого групи представляють результати своєї роботи та заносять дані до узагальнюючої таблиці.

Картка 1. Природно-кліматичні умови та географічне положення Індії та Китаю.

1)    Географічне положення Індії і Китаю.

2)    Кліматичні умови.

3)    Вплив географічних і кліматичних умов на життя і господарську діяльність людей.

Картка  2. Господарське та повсякденне життя.

1)    Основа господарського життя населення Індії і Китаю.

2)    Час виникнення перших цивілізацій.

3)    Розвиток ремесел.

Картка 3. Суспільний устрій.

1)   Час виникнення держави в Індії і Китаї.

2)    Особливості суцільного устрою в Індії і Китаї.

3)    Управління державою.

Картка 4. Релігія та культура.

1)    Релігійні вірування в Індії і Китаї.

2)    Розвиток культури.

3)    Розвиток науки і техніки.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ

Під час роботи в групах учні мають скласти узагальнюючу таблицю «Давні Індія та Китай». Заповнена таблиця може мати такий вигляд.

Запитання для

порівняння

Давня Індія

Давній Китай

Природно-кліматичні умови та географічне положення

Клімат жаркий і вологий, Гімалайські гори закривають країну від потоків холодного повітря, основну частину країни займає долина ріки Інд, розташована на північному сході, ріка Ґанґ. Долина цієї ріки менш сприятлива для проживання людей, а тому почала обживатися пізніше

На заході Китай відділяють від іншого світу Тибетські гори, на півночі — пустеля Гобі, на півдні і сході — Тихий океан. Найдавніші цивілізації виникали в долинах трьох великих річок — Хуанхе, Янцзи та Сіцзян. Основною територією, де розвивалася китайська цивілізація, була долина ріки Хуанхе

Господарське та повсякденне життя

У долині Інду в II тис. до н. є. виникла одна з найдавніших на Землі цивілізацій. Люди тут займалися зрошувальним рільництвом, вирощували бавовну, розводили свійських тварин — корів, буйволів, овець, кіз, свиней, віслюків та курей. У ремеслі використовувалися бронза, свинець, коштовні метали. Процвітала гончарна справа, ювелірне мистецтво

Перші люди з’явилися в долині ріки Хуанхе в VIII тис. до н. є. Вони займалися рільництвом, розводили свиней і собак, виготовляли прикрашену яскравим орнаментом кераміку.

УIII ст. до н. є. китайці досягли високого рівня господарського розвитку: широко застосовувалися залізні вироби, зрошувальні канали допомагали отримувати високі врожаї, у Китаї вперше почали розводити тутового шовкопряда і виробляти шовк

Суспільний

устрій

У середині І тис. до н. є. в Індії з’явилася майнова нерівність. Вожді індоєвропейців — раджі — поступово ставали царями. У IV ст. до н. є. була створена держава Мауріїв. Її розквіт припадає на III ст. до н. є., коли майже вся Індія була об'єднана під владою царя Ашоки

Єдина імперія була створена в Китаї у 221 р. до н. є., першим імператором став Цінь Шіхуанді. За часів його правління держава досягла найбільшого розквіту. У 202 р. до н. є. — 220 р. н. є. Китаєм правила династія Хань. Після загибелі імперії Хань у Китаї утворилися три самостійні держави

Релігія га культура

В Індії зародилися дві світові релігії — індуїзм і буддизм. Найважливішою традицією Індії, яка впливає на життя людей і культуру до сьогоднішнього дня, став поділ у другій половині І тис. до н. є. суспільства на варни і касти. Внесок Давньої Індії у світову скарбницю культури — це пам'ятки літератури («Махабхарата», «Рамаяна»); пам'ятки архітектури (ступи); досягнення в галузі математики та астрономії

Давні китайці залишили людству у спадок два філософських учення — конфуціанство і даосизм. У Китаї вперше почали виготовляти папір і порох, друкувати книги, виготовили перший компас і сейсмограф, відкрили систему кровообігу і закони механіки, розробили перший спосіб створення географічних карт. За рівнем культурного, наукового та технічного розвитку Китай випередив Європу на сотні років

Якщо дозволяє час, можна провести обговорення отриманих результатів.

Фронтальне опитування.

1)    Які спільні риси в розвитку цих держав ви можете назвати?

2)     Які особливості мали місце в розвитку Давньої Індії та Давнього Китаю?

3)    Існування різних станів і верств було притаманне також іншим давнім суспільствам. Чому тільки в Індії воно являло собою чіткий поділ на варни і касти?

V.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ                                                                              

1)    Підготуватися до уроку тематичного оцінювання із тем « Передня Азія» та «Давні Індія та Китай».

2)    Скласти хронологічну таблицю «Давні Індія та Китай».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55404. My future profession 97 KB
  I offer you to do an exercise from the theory of solving research tasks (TSRT-pedagogics) called “the tree of assosiations”. You have an algoritm of doing this exercise. Let us start. Write the starting word “profession”.What assosiations do you have with the word “profession”? Write in column as many words as you can and do it very quickly.
55405. PROFESSIONS 122.5 KB
  Nick is a little boy from Oxford. He is 6. He is a pupil. His family is big. His mother`s name is Helen. She is 43. She is a teacher and works at school. His mother teaches children. His father`s name is Bill. He is 44 and he is a businessman. He works at the office. He works with papers. His brother Sam is 22.
55406. The Professions We Choose 114 KB
  It is not who you are, but what you do. These words are closely connected with your topic The Professions we choose. There is great variety of professions. Some of them may seem to be interesting to you, some of them boring.
55407. Буду професіоналом 35.5 KB
  Кожного дня ми, педагоги, маємо змогу працювати з самими ніжними, довірливими, беззахисними, тендітними маленькими особистостями, за розвиток, виховання та навчання яких ми відповідаємо перед батьками, перед державою та насамперед перед самими собою.
55408. Профільна освіта – вимога часу 112 KB
  Допрофільна підготовка це система педагогічної психологічної інформаційної організаційної діяльності яка сприяє самовизначенню учнів старших класів основної школи щодо обраних ними профілюючих напрямків майбутнього навчання та широкої сфери подальшої професійної діяльності.
55409. МОДЕЛЬ ПРОФІЛЬНОГО ВИВЧЕННЯ ОКРЕМИХ ПРЕДМЕТІВ 66 KB
  Задачі школи: створення умов для оволодіння кожним учнем опорними знаннями й уміннями на високому рівні до вимог Державного стандарту з профільних дисциплін; допомога учням у проектуванні індивідуальних освітніх маршрутів;
55410. Від мрії – до професії 79 KB
  Мета: допомогти старшокласникам у визначенні своєї мети стосовно майбутньої професії, намітити шляхи її досягнення, дати рекомендації щодо правильного вибору професії; формувати в учнів потребу у самовдосконаленні.
55412. Sea Wind 652.5 KB
  How are you? We are glad to see you at our competitions “Sea Wind”. There are three teams of 5 players. Every team has the name. Let’s meet them.