63230

Кримінальна відповідальність

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з поняттями кримінальна відповідальність покарання; розкрити особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх; розвивати вміння працювати з нормативноправовими документами...

Украинкский

2014-06-18

21.88 KB

4 чел.

Урок 30                                                                                      Дата__________      

Правознавство. Практичний курс                                         9 клас

Тема: Кримінальна відповідальність

Мета:

  1.  ознайомити учнів з поняттями кримінальна відповідальність, покарання; розкрити особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх;
  2.  розвивати вміння працювати з нормативно-правовими документами, розв'язувати ситуації юридичного характеру;
  3.  виховувати в учнів правову свідомість, негативне ставлення до злочинності як суспільного явища.

Обладнання й матеріали: Конституція України, Кримінальний кодекс України.

Базові поняття й терміни: кримінальна відповідальність, кримінальне покарання.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І.  Організаційний етап

►  Перевірка домашнього завдання:

  1.  учитель проводить експрес-опитування щодо визначення понять: кримінальне право, злочин, необхідна оборона;
  2.  учитель пропонує дати відповідь на такі запитання:
  3.  Що таке злочин?
  4.  Які ознаки злочину?
  5.  Які обставини звільняють від юридичної відповідальності?
  6.  декілька учнів зачитують складений удома перелік правил поведінки в ситуаціях загрози стати жертвою злочину (наприкінці уроку вчитель збирає зошити для перевірки).

ІІ.   Актуалізація опорних знань і мотивація

Учитель пропонує учням проаналізувати ситуацію і дати відповідь на запитання, застосовуючи метод «Мікрофон»:

Якось увечері 15-річний Андрій повертався додому з тренування по боксу. У провулку він побачив молодика, що чіплявся до дівчини. На пропозицію Андрія припинити неподобство хуліган не звернув уваги. Тоді Андрій, аби захистити дівчину, був змушений застосувати фізичну силу і завдав нападникові тілесних ушкоджень. Чи можна притягнути Андрія до кримінальної відповідальності?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План

  1.  Поняття кримінальної відповідальності.
  2.  Кримінальне покарання, його види.
  3.  Кримінальна відповідальність неповнолітніх.

►  Розповідь учителя

1. Поняття кримінальної відповідальності

Будь-який відступ від норм поведінки, прийнятих у суспільстві, зустрічає осуд і має піддаватися покаранню, тягне за собою юридичну відповідальність. Найбільш суворим видом юридичної відповідальності є кримінальна, оскільки вона встановлена законом за скоєння саме злочину, а не будь-якого правопорушення взагалі.

Кримінальна відповідальність — це правовий наслідок, результат застосування норм кримінального права, засудження від імені держави винної особи, яка вчинила злочин. Кримінальна відповідальність установлена законодавством як правовий наслідок злочину і полягає в накладенні судом на особу, винну у скоєнні злочину, певних позбавлень особистого і майнового характеру (позбавлення волі, накладення штрафу та ін.). До кримінальної відповідальності призводять діяння та вчинки, визнані злочином.

2.   Кримінальне покарання, його види Кримінальне покарання — примусовий захід, який застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у скоєнні злочину, і полягає у передбаченому законом обмеженні прав і свобод цієї особи. За своєю суттю покарання є карою суспільства за скоєний злочин.

Покарання — це реакція суспільства у відповідь на здійснення злочину. Без кари, тобто без правових обмежень, покарання втратило б свій сенс.

Кримінальний кодекс України передбачає різні види покарання, які поділяють на три групи: основні, додаткові, а також змішані покарання, що можуть призначатися як основні та додаткові.

Основні покарання: позбавлення волі, виправні роботи, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на визначений судом термін, штраф, громадська догана та ін.

Додаткові покарання застосовуються лише разом з основними. До цієї групи покарань належать, зокрема, конфіскація майна, позбавлення батьківських прав, військового або спеціального звання, державних нагород, конфіскації майна.

Покарання, що застосовуються як основні та додаткові: штраф, позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю.

3.   Кримінальна відповідальність неповнолітніх

Часто діти та підлітки вважають, що за скоєний ними злочин ніякої відповідальності не буде. «Адже ми неповнолітні», — думають вони. Проте гуманне ставлення до дітей у державі ще не означає, що їх не можна покарати. Закон розглядає вчинення злочину неповнолітніми як пом'якшувальну обставину та визначає, з якого віку можуть притягуватися до кримінальної відповідальності.

Кримінальна відповідальність неповнолітніх має такі особливості:

кримінальній відповідальності підлягають неповнолітні особи, яким на час здійснення злочину виповнилося 16 років;

кримінальна відповідальність за найтяжчі злочини (вбивство, зґвалтування та ін.) настає з 14 років.

Слід зазначити, що законодавець виходить з міркування, що вік накладає відбиток на особистість правопорушника. З огляду на це до неповнолітніх правопорушників не застосовується кримінальна відповідальність за поширені, але не особливо небезпечні злочини.

IV.   Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

►   Запитання для повторення і обговорення

  1.  Які види відповідальності ви знаєте?
  2.  Що таке кримінальна відповідальність?
  3.  Які види покарання передбачені Кримінальним кодексом?
  4.  У чому полягає виховне значення кримінального покарання?
  5.  Назвіть мінімальний вік, з якого настає кримінальна відповідальність.
  6.  Чи можна зменшити кількість злочинів шляхом посилення юридичної відповідальності? Обґрунтуйте свою відповідь.

V. Самостійна робота учнів

  1.  Зробіть порівняльний аналіз особливостей адміністративної та кримінальної відповідальності неповнолітніх.
  2.  Поміркуйте, чи підлягають кримінальній відповідальності особи, які вчинили зазначені нижче дії:
  3.  Сергій відкрив чужий автомобіль, завів двигун і поїхав кататися. Коли пальне скінчилося, хлопець залишив автомобіль на узбіччі;
  4.  робітниця крадькома винесла зі швейного цеху куртку, але була затримана міліцією;
  5.  пасажир не заплатив за проїзд в автобусі або тролейбусі.
  6.  Чи можна вважати неосудною матір, яка у стані сильного душевного хвилювання (так званого «афекту») убила кривдника своєї дитини?

VI. Підсумки уроку

Вислухавши відповіді учнів, учитель пропонує відкрити статтю 68 Конституції України та разом з ними аналізує її. Відповідно до ст. 68 кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Учитель підводить учнів до висновку, що найбільш жорстким видом юридичної відповідальності є кримінальна. Кримінальні покарання поділяють на основні, додаткові, а також ті, що можуть бути застосовані і як основні, і як додаткові. Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років, а за деякі види злочину — навіть з 14 років.

VII. Домашнє завдання

  1.  Дайте визначення поняттям: кримінальна відповідальність; кримінальне покарання.
  2.  Які нові види кримінальних злочинів з'явилися внаслідок широкого використання комп'ютерної техніки і технологій. Відповідь обґрунтуйте.
  3.  Наведіть 2—3 правові задачі за матеріалами вивченої теми.

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46970. Процесс формирования институтов и их устойчивость. Особенности формирования неформальных институтов 49.84 KB
  Теория поведения потребителя в рыночной экономике. Потребительское поведение общая и предельная полезности закон убывающей предельной полезности Большое значение для развития производства товаров и их предложения имеет поведение потребителя. Однако в поведении среднего потребителя можно отметить ряд общих черт: спрос потребителя зависит от уровня его доходов влияющих на размер личного бюджета потребителя; каждый потребитель стремится получить за свои деньги все что можно т. максимизировать совокупную полезность; средний...
46971. Романтизм 19 век 50 KB
  XIX века унаследовал от эпохи Просвещения внимание к проблеме воспитания и образования. в крупнейших странах Европы развивается система среднего образования которое являлось привилегией имущих классов. Осуществляются образовательные реформы в ходе которых создаются национальные системы образования. На повестку дня выносятся вопросы управления школьной системой взаимоотношения образования и религии школы и Церкви права личности на образование структуры и содержания школьного образования.
46972. Свариваемость сталей. Группы 50.5 KB
  Группы Способность стали к образованию качественного сварного соединения называют свариваемостью которая определяется внешними и внутренними факторами. По свариваемости стали подразделяют на четыре группы: 1 хорошая свариваемость; 2 удовлетворительная свариваемость; 3 ограниченная свариваемость; 4 плохая свариваемость. К Первая группа хорошо сваривающиеся стали у которых Сэкв не более 025. Эти стали при обычных способах сварки не дают трещин сварка таких сталей выполняется без предварительного и сопутствующего подогрева без...
46973. Система методов государственного управления 50.5 KB
  Система методов государственного управления Основные вопросы: Понятие метода управления. Понятие метода управления. Осуществление управленческого воздействия предполагает наличие у субъекта органа управления или должностного лица знания о возможностях и границах воздействия его формах и средствах. Использование методов управления которые апробированы в опыте иных организаций и органов управления предполагает достаточную степень определенности в знании и понимании особенностей применения методов воздействия.
46974. СУЩНОСТЬ ТИПИЗАЦИИ И КЛАССИФИКАЦИИ 50.66 KB
  При всем многообразии деталей машиностроительного производства среди них можно обнаружить большое количество деталей аналогичной конфигурации близких по точности материалам требованиям предъявляемым к качеству обработки их основных поверхностей а также сравнительно мало отличающихся по размерам. язя Типизация технологических процессов может производиться по грем направлениям: 1 обработки отдельных поверхностей; 2 обработки отдельных типовых сочетаний поверхностей; 3 обработки заготовок. Работа по типизации технологических процессов...
46975. Модель развития PR-технологий (Джеймс Грюниг и Том Хант) 40.5 KB
  Суть ее заключается в следующем: используются любые средства для привлечения внимания общественности для оказания давления на нее. Информирование информирование общественности общественная осведомленность Д. Ее характеристики: регулярная работа со средствами массовой информации; распространение информации является главной целью PR деятельности; информация должна быть точной и правдивой однако только позитивной негативные факты и события замалчиваются; как и первая модель информирование относится к...