63238

Побут, традиції і господарювання греків

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати уявлення про релігійні вірування давніх греків порівняти їх із релігійними уявленнями інших давніх народів; простежити звязок між рівнями розвитку господарського і духовного життя в Давній Греції...

Украинкский

2014-06-18

30.63 KB

7 чел.

Урок 39                                                                                                        

Всесвітня історія                                                                       6 клас

Тема:  Побут, традиції і господарювання греків.

Мета:

  1.  дати уявлення про релігійні вірування давніх греків, порівняти їх із релігійними уявленнями інших давніх народів;
  2.  простежити зв'язок між рівнями розвитку господарського і духовного життя в Давній Греції;
  3.  визначити особливості формування культури Давньої Греції.

Очікувані результати.   

Після цього уроку учні зможуть:

називати найзначніших,  політичних та культурних діячів Греції, головні заняття греків, імена грецьких героїв та міфічних персонажів;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «атлет», «Олімпійські ігри»;

описувати умови життя давніх греків, пам'ятки культури та писемності;

визначати внесок грецької цивілізації у світову культуру.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

З огляду на значний обсяг нового матеріалу цю частину уроку необхідно скоротити. Перевірку домашнього завдання можна провести за тими питаннями, що безпосередньо пов'язані з новою темою.

Фронтальне опитування.

  1.  Які будівлі прикрасили Афіни в «золоту добу» цієї держави?
  2.  Доведіть, що й незаможні громадяни в Афінах користувалися досягненнями культури.

Завдання на повторення.

1)    Розкрийте значення поняття «культура».

2)    Назвіть відомі вам пам'ятки давньої культури.

Вислухавши відповіді учнів, учитель відзначає, що на формування культури кожного народу впливає низка факторів: природні умови, рівень розвитку господарства, звичаї та традиції, сусідство інших народів тощо. Саме тому культура кожного народу самобутня й неповторна. Але, мабуть, тільки Давня Греція досягла такого розквіту науки, мистецтва, архітектури, що не тільки вплинув на культурний розвиток сусідніх народів, але й через тисячоліття продовжує дивувати людство.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ                                                         

1.  Повсякденне життя, звичаї й традиції давніх греків. Сім'я та шлюб, виховання дітей.

Розповідь учителя.

Основні фактори, що вплинули на формування грецької культури:

— використання праці рабів дало можливість вільному населенню займатися науками, брати участь у святах;

— демократичний устрій більшості міст-держав передбачав, що досягненнями культури користувалися не тільки аристократи, але й усі вільні громадяни;

— взаємообмін традицій культури між грецькими містами-державами, а також із населенням грецьких колоній сприяв розвитку культурного рівня греків.

Учні мали можливість ознайомитися із системою виховання і побутом спартанців, тому зможуть пояснити значення виразу «спартанське виховання». Учитель привертає їхню увагу до того, що більшість держав у Давній Греції мали демократичний устрій. Багато коштів витрачалося на будівництво громадських споруд — храмів, театрів, стадіонів. Житлові будинки греків були невеликі, на один-два поверхи, складені з каменю або цегли-сирцю.

Майже всі греки-чоловіки були грамотними. Цьому сприяло те, що греки перейняли й удосконалили фінікійський алфавіт. Опанувати грамоту можна було за порівняно короткий час. Грецький алфавіт, якому вже були й голосні, налічував 24 літери.

Робота з підручником.

Прочитайте текст параграфа, що розповідає про побут давніх греків.

2.  Грецька економіка.

Розповідь учителя.

У Давній Греції існувало два варіанти політичного та економічного розвитку — афінський і спартанський.

Перший — це торгово-ремісничі держави з розвинутими ринковими відносинами, широким використанням рабської праці, демократичним устроєм. Прикладом таких полісів були Афіни, Коринф, Мегари, Мілет, Родос та ряд інших, розміщених, як правило, на морському узбережжі. Ці поліси мали незначну сільськогосподарську територію, але велику кількість населення. Вони були провідними господарськими центрами Греції.

Другий — аграрний, з абсолютною перевагою сільського господарства. Незначним розвитком торгівлі і ремесла, як правило, з олігархічним устроєм. Це — Спарта, Аркадія, Беотія, Фессалія.

Значною подією, що відіграла величезну роль в економічному житті не тільки Греції, а й усього Середземномор'я, стала Велика грецька колонізація VIIIVI ст. до н. е.

У Давній Греції склався новий тип економіки, який відрізнявся від економічної структури провідних держав Давнього Сходу: інтенсивний, товарний, при збереженні натуральної основи. Такий тип економіки вимагав значних вкладень, високого рівня організації господарства, застосування праці рабів, створював сприятливі умови для існування грецького суспільства та розвитку грецької культури.

3.  Релігія. Міфи про богів та героїв.

Бесіда на повторення.

  1.  Що таке релігія?
  2.  Чому в людей з'явилася віра в надприродні сили?
  3.  Назвіть найдавніші форми релігії.
  4.  Чи відрізнялися релігійні вірування в різних народів?

Підбиваючи підсумки бесіди, учитель робить висновок, що більшість народів у давнину вшановували багатьох богів, значно пізніше відбувається перехід до монотеїзму — єдинобожжя. Давні греки вшановували дванадцятьох богів, які, за їхніми уявленнями, жили на горі Олімп.

Метод «Навчаючи вчуся».

Кожен учень одержує картку, на якій зазначені грецьке ім'я бога і його характеристика.

Картка  1. Зевс —; володар неба і грому, блискавок і дощів.

Картка 2. Гера — верховна олімпійська богиня, її ім'я означає «охоронниця»,«володарка».

Картка 3. Посейдон — володар морів.

Картка 4. Аїд — володар підземного царства мертвих.

Картка 5. Аполлон — бог світла, зцілювання, покровитель мистецтва, поезії та музики; провісник майбутнього.

Картка 6. Артеміда — богиня полювання.

Картка 7. Афродіта — богиня кохання і краси.

Картка 8. Арес — бог війни.

Картка 9. Афіна — богиня мудрості та війни.

Картка 10. Гефест — бог вогню і ковальства.

Картка 11. Гермес— вісник богів, покровитель подорожніх провідник душ померлих.

Картка 12. Діоніс — бог плодоносних сил землі, рослинності виноградарства, виноробства.

Завершивши роботу методом «Навчаючи — вчуся», учитель формулює висновок: давні греки вірили, що боги, які живуть на Олімпі, допоможуть пролитися дощу на висохлу землю, захистять на полі битви, надихнуть у мистецтві.

Додаткова інформація

Міф про Аїда

Третьому синові Кроноса Аїду дісталося підземне царство мертвих, здається, за жеребом, бо хто добровільно погодився б ним правити? Утім, його вдача була настільки невеселою, що він не міг би жити деінде, крім цього темного царства.

У часи Гомера, замість того щоб сказати «померти», казали «піти в дім Аїда». Уява, що малювала цей дім мертвих, живилася враженнями від реального верхнього світу, у якому є чимало несправедливого, страхітливо похмурого і марнотного. Дім Аїда уявлявся з міцними ворітьми, самого Аїда називали Пілартом (Той, хто замикає ворота) і на малюнках зображували з великим ключем. За ворітьми, як і в оселях багатіїв, котрі побоюються за своє добро, з'явився злісний вартовий пес Кербер, від якого на землі постраждало чимало подорожніх.

Якщо вірити міфам, лише одиницям удалося ненадовго вирватися з рук Аїда і пазурів Кербера (Сізіф, Протесілай).

Щоб потрапити до царства Аїда, треба було дочекатися човна, яким правив демон Харон — потворний старець, увесь сивий, з скуйовдженою бородою. Переїзд з одного царства до іншого треба було оплатити дрібною монетою, яку небіжчикові в момент поховання клали під язик. Безмонетних і живих — траплялися й такі — Харон відштовхував веслом, інших саджав у човен, і вони мусили веслувати самі.

Запитання  до  тексту.

  1.  Куди, відповідно до вірувань греків, людина потрапляла після смерті?
  2.  Як давні греки уявляли собі потойбічне життя?
  3.  Порівняйте ці уявлення з віруваннями давніх єгиптян. Що в них спільного? Чим вони відрізняються?

4.  Основні релігійні центри. Релігійні свята. Олімпійські ігри.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

  1.  Які релігійні центри Давньої Греції ви можете назвати?
  2.  Які релігійні свята були в греків? Яку роль вони відігравали в їхньому житті?

Додаткова інформація

Олімпійські ігри були присвячені Зевсу олімпійському і проходили раз на чотири роки влітку в Еліді, області на північному заході Пелопоннеса. Священне місто, призначене для проведення свята — Олімпія — було розташовано біля злиття річок Алфея і Кладея, поблизу підніжжя гори Олімп і пагорба Кроноса — Кроніона.

За міфологічними переказами, Олімпійським іграм передували поховальні ігри на честь героя Пелопса, які потім відновив Геракл. Саме Пелопс і Геракл уважалися засновниками перших видів змагань: перегонів на колісницях, бігу та боротьби.

У IV ст. до. н.е. на підставі реконструйованих списків переможців була умовно визначена дата проведення перших Олімпійських Ігор — 776 р. до н. е. В іграх, які спочатку мали місцевий характер, із п'ятнадцятої олімпіади брали участь мешканці Пелопоннеса, із тридцятої — усієї Греції, а починаючи із сорокової, до участі в змаганнях допускалися малоазійські греки і греки Великої Греції (Південна Італія) та Сіцілії. Варвари допускалися на Олімпійські ігри тільки як глядачі. Після завоювань Філіппа II Македонського (IV ст. до н.е.), в епоху еллінізму та за часів панування Риму (із II ст. до н.е.), учасниками олімпіад могли бути навіть вихідці з найвіддаленіших куточків елліністичного світу та римляни.

Підготовка до Олімпійських ігор тривала два місяці. На цей час припинялися всі війни. Еллада оголошувалася «священною зоною миру», до якої ніхто не мав права ввійти зі зброєю.

Спортсмени та їхні наставники прибували до Олімпії за місяць до початку змагань. Самі ігри в V ст. до н. е. тривали п'ять днів: у перший день учасники перед вівтарем Зевса приносили жертву та промовляли клятву про дотримання всіх правил змагань; на другий день проводилися змагання серед хлопчиків, на третій — серед чоловіків, четвертий день присвячувався кінним перегонам, а п'ятий закінчувався принесенням жертви і був присвячений урочистій церемонії вручення нагород. Переможець олімпіади отримував звання олімпіоніка, його ім’я, ім’я його батька та батьківщина висікалися на мармурових плитах для загального огляду.

Олімпійські ігри відігравали роль центру, що об'єднував увесь елліністичний світ. У 394 р. Олімпійські ігри були заборонені як язичницьке свято декретом римського імператора Феодосія І Великого. У 1896 р. за ініціативою П'єра де Кубертена в Афінах відбулася перша Олімпіада, яка стала початком сучасного олімпійського руху.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Графічний диктант.

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Позначте правильні твердження знаком +, а помилкові — знаком - .

  1.  Головні боги, за твердженнями давніх греків, жили на горі Еверест.
  2.  Основним богом, якого вшановували греки, був володар неба, грому, блискавок і дощів Зевс.
  3.  Богинею кохання і краси вважалася Артеміда.
  4.  Богом рослинності, виноградарства, вина, веселощів і бенкетів був Діоніс.
  5.  Давні греки уявляли потойбічне царство як продовження земного.
  6.  Богом підземного світу і царства мертвих уважався Кербер.

Учитель вибірково перевіряє диктант, звертає увагу на типові помилки.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

  1.  Давні греки почували страх перед незрозумілими явищами природи, стихійними лихами; вони вірили, що світом правлять боги.
  2.  Головних богів, згідно з уявленнями греків, було дванадцятеро; вони оберігали людей від нещасть, допомагали здобути перемогу в бою, знайти кохання й натхнення.
  3.  Боги, за уявленнями греків, були вічними і всемогутніми, але водночас не були позбавлені людських якостей.
  4.  Смерть давні греки уявляли як перехід до іншого життя в підземному царстві.
  5.  На честь богів греки влаштовували свята. На честь Зевса були засновані Олімпійські ігри, які відіграли значну роль у єднанні елліністичного світу.

VІ.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1.  Опрацювати текст параграфа.
  2.  Творче завдання. Скласти і записати невелику розповідь про те, як олімпійські боги допомагали грекам. (Можна описати дії одного чи кількох богів, зважаючи при цьому на характеристики богів, отримані з міфів.)
  3.  Випереджальне завдання. Підготувати повідомлення про Фалеса, Піфагора, Езопа.

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

52678. Прийоми формування мотивації до навчання 76.5 KB
  Математичний мовленнєвий крос Учитель зачитує незавершені ви слови та пропонує учням доповнити їх необхідними відомостями Цікава мозаїка Група учнів отри мує картки на яких запропоно вано набір слів з яких потрібно скласти задані по няття Сніжна грудка Як росте сніжна грудка так і цей методичний прийом залучає до активної роботи все більшу кількість учнів. Так ні Учитель учень загадує поняття пов'язане з те мою що вивча ється а учні на магаються знайти відповідь став лячи навідні питання відповідати на які слід...