63242

Криза грецької державності і піднесення Македонії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розглянути причини занепаду Греції й піднесення Македонії; дати уявлення про Македонію як велику військову державу; удосконалити навички роботи з підручником установлення причиннонаслідкових звязків.

Украинкский

2014-06-18

23.04 KB

0 чел.

Урок 43                                                                                     

Всесвітня історія                                                                    6 клас

Тема: Криза грецької державності і піднесення Македонії.

Мета:  

  1.  розглянути причини занепаду Греції й піднесення Македонії; дати уявлення про Македонію як велику військову державу;
  2.  удосконалити навички роботи з підручником, установлення причинно-наслідкових зв'язків.

Очікувані результати.    

Після цього уроку учні зможуть:

називати час політичної роздробленості Греції, дати правління Філіппа II та Александра Македонського;

показувати на карті територію Македонського царства в середині IV ст. до н. е.; пояснювати причини втрати Елладою незалежності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Запитання на повторення.

  1.  Як називалася війна, яку вели між собою Спарта й Афіни за гегемонію в Греції?
  2.  Скільки років тривала війна?
  3.  Якими були підсумки Пелопоннеської війни?

Учитель зазначає, що із закінченням війни чвари в Греції не припинилися.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1. Політична роздробленість Греції й усобиці в середині IV ст. до н. е.

2.  Посилення Македонії за часів Філіппа II.

3.  Підкорення Греції Македонією.

1. Політична роздробленість Греції й усобиці в середині IV ст. дон. є.

Робота зі схемою.

Учні за допомогою вчителя опрацьовують схему «Греція в VIV ст. до н. є. (класичний період)».

378 р. до н. є.— створення Другого афінського союзу

Розпад Другого афінського союзу

Загострення відносин між Спартою і Фівами

Поразка Афін, піднесення Спарти

Союзницька війна

355 р. до н. є.

Коринфська війна 395—387 рр. до н. е.

Пелопоннеська війна 431—404 рр. до н. е.

 

Коментуючи схему, учитель звертає увагу, що основна боротьба за гегемонію в Греції велася між Афінами, Спартою і Фівами. Під час Коринфської війни в це суперництво втрутилася і Персія, що в результаті здобула право знову панувати в Егейському морі. Жодне  з грецьких міст не могло більше стати об'єднавчим центром для Греції. Перебуваючи в стані ослаблення, руїни й занепаду, Греція підкорилася більш сильному сусідові.

2.  Посилення Македонії за часів Філіппа II.

Робота з підручником.

Прочитайте текст параграфа за планом, звертаючи увагу на такі питання:

1)    Розташування Македонії.

2)    Утворення єдиної Македонської держави.

3)    Реформи Філіппа II.

Додаткова інформація

У юності Філіпп прожив три роки у Фівах, у домі великого полководця Епамінонда як заручник. Ставши царем і зміцнивши позиції центральної влади в Македонії, він поставив собі за мету підкорити  грецькі міста. Першим кроком на шляху до цієї мети було проведення військової реформи. Він створив так звану македонську фалангу, озброєну списами, довжина яких сягала шести метрів. Філіпп став широко застосовувати облогову техніку. Він використовував не тільки катапульти і «ворони» — потужні гаки, якими витягалися цеглини і камені з міських стін,— але й «черепахи» — механізми, які поєднували в собі таран і пристрій, що дозволяє розчищати дорогу. Уже в перші роки правління Філіпп захопив ряд земель північно-західних і північно-східних сусідів Македонії, а потім завоював Амфіполь — найважливіший порт у північній частині Егейського моря.

3.  Підкорення Греції Македонією.

Робота з підручником.

Прочитайте текст параграфа і складіть план.

План    (зразок)

1)    Привід до вторгнення македонського царя в Грецію.

2)    Боротьба угруповань в Афінах.

3)    Битва під Херонеєю.

4)    Рішення Коринфського конгресу.

Додаткова інформація

Вирішальна битва між македонським військом й об'єднаним військом грецьких міст відбулася в серпні 338 р. до н. е. біля містечка Херонея. Сили еллінів складали 50 тис. осіб, армія Філіппа — близько 32 тисяч. Результат битви вирішила македонська фаланга: грецьке військо кинулося тікати.

У 337 р. до н. е. на Коринфському конгресі був заснований Еллінський союз під гегемонією македонського царя. Філіпп досяг своєї мети і поставив нову: завоювати Перське царство об'єднаними силами греків. Але цим планам царя не судилося збутися: під час весілля своєї дочки він був убитий.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Учитель перевіряє план, складений учнями.

Фронтальна бесіда.

У чому, на ваш погляд, полягали причини занепаду Греції?

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Учитель привертає увагу учнів до основних дат вивченого на уроці періоду (дати заздалегідь записані на дошці):

— 359—336 рр. до н. е. — правління царя Філіппа II Македонського;

— 355 р. до н. е. — розпад Другого афінського морського союзу;

— 338 р. до н. е. — перемога Філіппа II над греками в битві під Херонеєю;

— 337р. до н.е. — проголошення загальногрецьким конгресом у Коринфі миру між усіма грецькими державами.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Виконати завдання на контурних картах.

3)    Випереджальне   завдання.   Підготувати   повідомлення  про Олександра Македонського.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

61844. Контроль 18.96 KB
  Цель контроля: способствовать тому чтобы фактически получаемые результаты были как можно ближе к требуемым. Контроль различают: По степени охвата объема: сплошной; выборочный По регулярности: непрерывный; эпизодический...
61845. Візантія в VІ- ХV столітті 71 KB
  Розглянути історичний процес розвитку Візантії звертаючи увагу на особливості пролонгованості збереження центральної влади відсутністю феодальної ієрархії та рицарського війська що і призвело до загибелі держави...
61846. Школа. Урок иностранного языка 466 KB
  In America, all children from six to sixteen go to school. They spend six years in elementary school, and four or six years in secondary or high school. School education is free.
61847. Урок как основная форма организации правового обучения в общеобразовательном учреждении 224.5 KB
  Подготовка учителя к проведению урока. Анализ урока. Сущность и назначение урока в процессе обучения как целостной динамической системы сводится к коллективно индивидуальному взаимодействию учителя и учащихся в результате которого происходит усвоение учащимися знаний умений и навыков развитие их способностей опыта деятельности общения и отношений а также совершенствование педагогического мастерства педагога. Эффективность урока степень достижения заданной цели педагогической деятельности с учетом оптимальности необходимости и...
61848. Великие географические открытия. Открытия европейцев и создание новых колониальных государств 1.89 MB
  В ходе раскрытия темы урока учитель используя как традиционные активные и интерактивные методы обучения дает возможность осмыслить учащимся причины и предпосылки великих географических открытий пройти путь первооткрывателей новых континентов и земель вместе...
61849. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу. Обчислення значень виразів. Розв’язування задач 72 KB
  Мета: удосконалювати навички швидкої лічби в межах 10, закріпити уміння та навички складати та розвязувати приклади, задачі, розвивати обчислювальні вміння, логічне мислення, творчі здібності, виховувати цілеспрямованість, наполегливість.
61850. Разработка стратегии расширения сети стейк хаусов GOODMAN в интересах полного и опережающего охвата Московского рынка 4.74 MB
  Основные усилия сетевых проектов буду направлены на удержание доли рынка в виде постоянных гостей с попытками увеличить частоту посещений за счёт постоянных спецпредложений и использования современных средств коммуникации. Возможно, средний чек сегмента casual dining начнёт стремиться вниз...