63243

Східний похід Олександра Македонського та утворення його імперії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розглянути основні етапи східного походу Олександра Македонського та утворення найбільшої монархії давнини; надати учням можливість оцінити історичну особистість.

Украинкский

2014-06-18

24.48 KB

7 чел.

Урок 44                                                                                     

Всесвітня історія                                                                            6 клас

Тема:  Східний похід Олександра Македонського та утворення його імперії.

Мета:  

  1.  розглянути основні етапи східного походу Олександра Македонського та утворення найбільшої монархії давнини;
  2.  надати учням можливість оцінити історичну особистість.

Очікувані результати.   

Після цього уроку учні зможуть:

називати час існування імперії Олександра Македонського;

показувати на карті імперію Олександра Македонського, напрями його походів,

місця головних битв;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття «гегемонія»;

описувати основні битви Східного походу;

наводити приклади могутності держави Олександра Македонського, проявів рис характеру Олександра Македонського.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з датами.

Виконується за допомогою «лінії часу».

  1.  Коли почалася Коринфська війна?
  2.  Скільки років існував Другий афінський союз?
  3.  Коли відбулася битва під Херонеєю?
  4.  Яка подія відбулася через півстоліття після закінчення Коринфської війни?

Фронтальне опитування.

  1.  Схарактеризуйте становище в Греції після закінчення Пелопоннеської війни.
  2.  Що дозволило Філіппові II досягти своєї мети — установити гегемонію над грецькими містами?
  3.  Де відбулася вирішальна битва між греками й армією Філіппа II? Покажіть це місце на карті.
  4.  Яку країну хотів підкорити Філіпп II після встановлення гегемонії над грецькими містами?
  5.  Як ви вважаєте, чому Філіппа II не лякали величезні простори Персії? Покажіть на карті кордони Перської держави.
  6.  Чи здійснив Філіпп II Македонський свої задуми щодо Перського царства?

Підбиваючи підсумки, учитель звертає увагу учнів на те, що до другої половини IV ст. до н.е. Персія перетворилася на «колоса на глиняних ногах» — величезна держава слабшала, її роздирала боротьба знаті за владу, а підкорених народів — за волю. Плани Філіппа ІІ здійснив його син — Александр.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Перебіг подій Східного походу, основні битви.

2.  Створення держави Олександра Македонського.

З огляду на інформаційну насиченість уроку, під час розгляду кожного питання теми можуть бути використані кілька форм роботи: виступи учнів, коментоване читання підручника, розповідь учителя. Кожна з названих форм може використовуватися в комплексі з іншими і супроводжуватися заповненням узагальнюючої таблиці. Це сприятиме більш ефективному засвоєнню та закріпленню матеріалу.

Перебіг подій Східного походу, основні битви.

Розповідь учителя

У битві під Херонеєю Олександр успішно командував лівим крилом македонської армії. Уже тоді яскраво виявився видатний талант Александра як полководця.

Коли вбили батька, Александрові було 20 років. Македонії з усіх боків загрожувала небезпека. На півночі знову повстали фракійські племена, а на півдні Греція готувалася повернути собі волю. Спочатку цар здійснив похід на північ і в кількох боях угамував повсталих фракійців. Потім він виступив проти греків. А

Олександр узяв місто Фіви, усі жителі його були продані в рабство. Уражені Александровою жорстокістю, греки скорилися.

Армія Олександра, що готувалася виступити проти персів, складалася з 30 тис. піхотинців і 5 тис. вершників. Вона була чудово вишколена й організована. Навесні 334 р. до н. е. Олександр переправив свою армію через Геллеспонт і почав сміливий похід на Схід.

Перший бій відбувся на березі річки Гранік. Незважаючи на кількісну перевагу, перси втратили тоді 20 тис. піхотинців і понад 2 тис. вершників. Перемога при Граніку відкрила македонському завойовнику шлях до Малої Азії.

Дарій III неодноразово намагався укласти мир, пропонував Олександрові руку своєї дочки, обіцяв разом із нею віддати всі землі, що лежать на захід від річки Євфрат. Проте Олександр не йшов на переговори. Поки Олександр підкорював Єгипет, Дарій III зібрав величезну армію. У лавах перського війська були і 15 слонів, присланих Дарію з Індії, Розташувавшись біля села Гавгамели, військо персів усю ніч чекало нападу Олександра. Тільки вранці почався бій, Олександр спробував прорватися до самого Дарія, щоб у двобої з ним вирішити результат боротьби. Дарій утік із поля бою. Помітивши зникнення головнокомандувача, перси теж стали шукати порятунку у втечі. Олександр здобув повну перемогу.

Переслідуваний армією Олександра Македонського, Дарій із невеликим загоном відступав усе далі на схід. Бачачи, що він не здатний опиратися супротивнику, наближені вбили Дарія і кинули труп на  дорозі. Його смерть означала кінець перського царства.

Володарем персів став Александр. Він створив величезну імперію до якої ввійшли Македонія, Греція, Єгипет, Персія. Однак Александрові було цього замало — він мріяв завоювати весь світ.

У 327 р. до н. е. він рушив до Індії, де йому довелося витримати жорстоку битву з індійцями, які підняли проти нього повстання. Особливо важко було витримати натиск бойових слонів, шкіру яких не пробивали стріли. Солдати гинули від укусів змій і тропічної лихоманки. Армія та полководці, переправившись через річку Інд, відмовилися йти далі. У 324 р. до н. е. Олександр мусив повернутися назад до своєї столиці Вавилона, так і не досягнувши мети.

Готуючись до нових походів, Олександр захворів на лихоманку і помер у віці 33 років. Його поховали в Александрії Єгипетській.

2.  Створення держави Олександра Македонського.

Робота з контурною картою.

Позначте на карті:

1) напрями походів Олександра Македонського;

2) місця основних битв;

3) територію імперії Олександра Македонського.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Завдання.

Складіть узагальнюючу таблицю «Походи Олександра Македонського і створення імперії».

Назва походу

Основні битви

Результати походу

Перший перський похід

Єгипетський похід

Другий перський похід

Індійський похід

Учитель перевіряє правильність заповнення таблиці, оцінює роботу учнів на уроці.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Заключне слово вчителя.

— Олександра   Македонського   називають   великим   полководцем, який не тільки командував військами, але й бився в перших лавах.

— За десять років він створив державу, яка за розмірами перевершувала всі відомі в давнину країни.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1.  Опрацювати текст параграфа.
  2.  Виконати завдання на контурній карті (якщо не було виконане в класі).
  3.  Творче завдання. Написати невеликий твір на тему «Олександр Македонський: великий полководець чи жорстокий завойовник?».
  4.  Випереджальне завдання. Підготувати повідомлення про розвиток скульптури в епоху еллінізму.

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76987. Назначение административных наказаний. Сроки давности привлечения к административной ответственности. Сроки действия административных наказаний 27.49 KB
  Сроки давности привлечения к административной ответственности. Если срок давности привлечения к административной ответственности истек то дело об АПН не м. После вынесения постановления сроком давности мы не связаны т. обжаловать можно без привязки к сроку давности.
76988. Административный процесс: понятие, сущность, признаки в широком и узком понятии. Структура административного процесса 28.72 KB
  Структура административного процесса. Административный процесс урегулированный нормами административного права порядок правоприменительной деятельности органов государственной власти органов местного самоуправления и их должностных лиц по реализации полномочии соответствующих органов. административную юрисдикцию в сфере административной ответственности; в порядок осуществления правосудия по публичноправовым административным спорам между органами публичной власти с одной стороны и гражданами и организациями юридическими лицами с...
76989. Понятие административно-процессуального права. Административно-процессуальные нормы и административно-процессуальные отношения 27.7 KB
  Административное процессуальное право представляет собой систему административно-процессуальных норм, регулирующих порядок (процедуры) осуществления управленческих отношений, возникающих в процессе: -построения и функционирования исполнительных органов государственной власти
76990. Административные производства и административные процедуры как составные части административного процесса 28.63 KB
  Об административных процедурах говорится как о системе административнопроцедурных правоотношений складывающихся в различных административноправовых институтах. Основная цель формирования административных процедурных правоотношений установление административного правового порядка осуществления управленческих действий; реализация прав и исполнение обязанностей граждан и организаций; обеспечение законности публичного управления; установление гарантий справедливости и обоснованности принятия административных актов или совершения...
76991. Производство по обращениям граждан: правовые основы, виды обращений, процессуальные права, обязанности, гарантии, ответственность участников производства 28.35 KB
  В известном смысле данный вид производства связан также с реализацией конституционного права граждан свободно искать получать передавать производить и распространять информацию любым законным способом за исключением сведений составляющий государственную тайну Обеспечение реализации этого конституционного права российских граждан составляет важную обязанность органов государственной власти Российской Федерации их специальных подразделений аппарата и должностных лиц. Так в аппарате Администрации Президента Российской Федерации существует...
76992. Общая характеристика производства по делам об административных правонарушениях. Задачи и принципы данного производства, обстоятельства, исключающие производство по делу 27.25 KB
  Общая характеристика производства по делам об административных правонарушениях. Задачами производства по делам об административных правонарушениях являются всестороннее полное объективное и своевременное выяснение обстоятельств каждого дела разрешение его в соответствии с законом обеспечение исполнения вынесенного постановления а также выявление причин и условий способствовавших совершению административных правонарушений. Принцип объективности выражается в обязанности государственных органов и должностных лиц уполномоченных осуществлять...
76993. Стадии производства по делам об административных правонарушениях, их правовая характеристика 29.2 KB
  Так при взыскании штрафа на месте соединяется расследование рассмотрение дела и исполнение постановления. Рассмотрение дела: подготовка дела к рассмотрению анализ и оценка обстоятельств дела принятие постановления объявление постановления. Пересмотр постановления: подача жалобы или опротестование постановления; рассмотрение жалобы или пересмотр постановления; вынесение решения; оглашение решения. Исполнение постановления: обращение постановления к исполнению; приведение постановления в исполнение; разрешение вопросов связанных с...
76994. Участники производства по делам об административных правонарушениях: понятие, классификация 27.05 KB
  Участники производства по делам об административных правонарушениях: понятие классификация. Это те уполномоченные лица которые наделены правом принятия решений в производстве по делу решений о возбуждении дела или отказе в возбуждении дела о назначении наказания или прекращения производства и т. Эти лица не имеют своего интереса в исходе производства они содействуют его осуществлению в силу своих профессиональных обязанностей или в процессе выполнения гражданского долга. Всех субъектов производства можно разделить на несколько групп.
76995. Субъекты административно-юрисдикционной деятельности и подведомственность им дел об административных правонарушениях 27.07 KB
  Административноюрисдикционный процесс деятельность субъектов государственноисполнительной власти по разрешению споров между различными субъектами а также по применению мер административного и дисциплинарного принуждения осуществляемая в административнопроцессуальной форме. Подведомственность устанавливаемая КоАП РФ и законодательными актами субъектов РФ представляет собой распределение закрепление всех дел об административных правонарушениях между органами административной юрисдикции которые уполномочены рассматривать дела...