63247

Природні умови Італії та виникнення Риму

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку учні зможуть: називати час виникнень Риму; показувати на карті Апеннінський півострів місто Рим; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: патриції плебеї сенат; пояснювати причини ліквідації царської влади і встановлення республіки...

Украинкский

2014-06-18

25.85 KB

3 чел.

Урок 48                                                                                       6 клас

Всесвітня історія

Тема: Природні умови Італії та виникнення Риму.

Мета:

  1.  дати уявлення про природно-кліматичні умови Апеннінського півострова;
  2.  простежити їхній вплив на розвиток господарської діяльності населення;
  3.  удосконалити навички роботи з історичною картою.

Очікувані  результати.    

Після цього уроку учні зможуть:

називати час виникнень Риму;

показувати на карті Апеннінський півострів, місто Рим;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «патриції», «плебеї», «сенат»;

пояснювати причини ліквідації царської влади і встановлення республіки

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Запитання на повторення.

  1.  Які види господарської діяльності називаються такими, що ґрунтуються на виробництві?
  2.  Як природні умови впливають на господарську діяльність людей? (Дайте відповідь на прикладі якоїсь із вивчених країн.)
  3.  Чому в людському суспільстві виникає необхідність у створенні держави?
  4.  Як розрізняються держави за формами правління?

Переконавшись у тому, що учні досить міцно засвоїли концептуальні положення курсу, учитель переходить до вивчення історії Давнього Риму.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Природа Апеннінського півострова.

2.  Населення Давньої Італії

1.   Природа Апеннінського півострова.

Розповідь учителя.

Апеннінський півострів, розташований на півдні Європи, далеко виступає в Середземне море і формою нагадує чобіт. Має довжину близько 1100 км, найбільша його ширина 240 км. Недалеко від півострова лежить багато островів, історично пов’язаних із півостровом і кліматично подібних до нього; найбільші й найвідоміші серед них — Корсика, Сардинія, Сицилія.

Апеннінський півострів омивається Адріатичним морем на сході, Іонічним морем на півдні, Середземним, Тірренським і Лігурійським морями — на заході та південному заході. Східне узбережжя не має зручних бухт, на відміну від південного і західного.

Від решти Європи Італія відокремлена Альпами, що й визначає теплий, сприятливий для рільництва кліматі Апеннінські гори — єдині на півострові. Вони не такі круті й високі, як Балканські. Більшість річок півострова (Тибр, По та ін.) судноплавні, що сприяло тісним зв'язкам між областями Італії. Півострів багатий на природні ресурси: метали і сіль.

Виходячи з природно-кліматичних особливостей, Італію поділяють на три частини: північну, середню і південну.

Північна Італія зрошується річкою По та її численними притоками і розташована між Альпами й Апеннінськими горами. До її складу входили три області: 1) Лігурія; 2) Цизальпійська Галлія, тобто Галлія, розташована з цього (італійського) боку Альп; 3) Венеція.

Середня Італія лежить між річками Макрою, Рубіконом на півночі, Сіларом і Фертуром (Френто) — на півдні. Вона складається із шести областей: Етрурія, Лацій, Кампанія, Умбрія, Піцен, Самній.

Південна Італія поділяється на Апулію, Калабрію, Луканію, Бруттій.

Фронтальне опитування.

  1.  Яким заняттям людей сприяли природні умови Апеннінського півострова?
  2.  Порівняйте природно-кліматичні умови Італії та Греції.
  3.  Як ви вважаєте, чому греки були вправними мореплавцями, а римляни довго боялися моря?

2.  Населення Давньої Італії.

Розповідь учителя.

Про ранню історію Італії та її ранніх жителів відомо досить мало. Одак на основі археологічних знахідок можна відновити картину населення півострова. У Лігурії жили лігури, у Венеції — венети, у Цизальпійській Ґаллії — ґалли. На півдні Апеннінського півострова жили япіги, лукани та бруттії. У цій області були також грецькі колонії.

Греки називали Південну Італію Великою Грецією. Найважливішими містами були Тарент, Кротон, Фурії. У VIV ст. до н. е. грекам довелося боротися з пунами (фінікійцями) та їхніми союзниками — етрусками — за владу над Південною Італією. Греки розгромили своїх ворогів у битвах при Гімері (280 р. до н. е.) і при Кумах (474 р. до н. е.), після чого встановили гегемонію в регіоні. Однак через постійні конфлікти між окремими полісами їхнє панування тривало недовго. У результаті грецькі міста виявилися беззахисними перед місцевими племенами

Центральну Італію населяли племена італіків та етрусків. Етруски прийшли до Італії морським шляхом приблизно у VIII ст. до н. е. Про їхнє походження нічого не відомо. Прийшовши до області, названої на їхню честь Етрурією, вони підкорили місцеві народи й заснували свої міста-держави. Етруски займалися в основному торгівлею та піратством.

Поряд з етрусками жили італійські народи — латини, самніти й інші. Це були, в основному, мирні хлібороби та скотарі. Однак саме вони заснували місто, що підкорило собі весь відомий тоді світ, — Рим.

3.   Виникнення міста Риму та правління царів.

Робота з підручником.

Прочитайте легенду про заснування Риму.

Під час роботи вчитель може розширити матеріал підручника.

Додаткова інформація

Легендарна дата заснування Риму — 753 р. до н. е.

Рим розташований на семи пагорбах. Перші поселення виникли на Палатинському і Квірінальському пагорбах, між якими лежить Капітолійський пагорб, що згодом перетворився на римський кремль. Поступово селища об'єднувалися і стали ядром Риму.

Спочатку римляни жили родинами. На чолі родини був «патер» (батько). Згодом корінні жителі стали називатися патриціями, а населення, яке прийшло пізніше,— плебеями (від латин. plebs — народ, маса).

На чолі міста стояв цар, який був одночасно й головним жерцем. Він правив містом разом із радою старійшин — сенатом (від латин. sепех — старець). Римська традиція знає сімох легендарних царів.

  1.  Ромул, із яким пов'язують перші війни із сусідами — Фіденами і Вейями.
  2.  Нума Помпілій, за якого з'являються ремісничі спілки та жрецькі колегії.
  3.  Тулл Гостилій, який переміг у війні проти міста Альба-Лонги.
  4.  Анк Марцій, за якого в Римі з'являються перші плебеї.
  5.  Тарквіній Пріск, перший цар з етруської династії Тарквініїв.
  6.  Сервій Туллій, який провів державну реформу, що мала першорядне значення в боротьбі між патриціями і плебеями.
  7.  Тарквіній Гордий — останній цар, скинутий повстанням (за легендою — у 509 р. дон. е.).

Вільне населення Риму поділялося на патриціїв і плебеїв. Перші вважалися нащадками засновників міста, другі — населення, яке прийшло пізніше. Патриції фактично правили містом, плебеї ж були політично безправними. Ще менше прав мали раби.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Графічний диктант.

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Правильне твердження учні позначають знаком +, а помилкове — знаком -.

1)    Італія розташована на Балканському півострові.

2)    Природно-кліматичні умови Італії не сприяли розвитку мореплавства.

3)    Згідно з легендою, роком заснування Риму вважається 753 р. до н. е.

4)    Засновником Риму був Нума Помпілій.

5)    Патриції — нащадки найбільш знатних родів.

6)    Разом із царем правив сенат — рада старійшин.

7)    Останній цар був вигнаний із Риму в 610 р. до н.е.

Учитель вибірково перевіряє диктант, звертає увагу учнів на типові помилки.

V.  ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

  1.  Природа Апеннінського півострова сприяла розвитку рільництва, скотарства, ремесла.
  2.  Населення   Італії  в  найдавніші  часи   складалося   з   різних племен.
  3.  753 р. до н. е. був заснований Рим.
  4.  До 510 р. до н. е. в Римі правили царі, населення складалося з патриціїв, плебеїв і рабів.

 VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)   Опрацювати текст параграфа.

2)   Виконати завдання на контурній карті.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82203. Держава. Основний Закон України. Символи України 223.5 KB
  Поглибити знання учнів про нашу державу; формувати уявлення про Україну як суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною; розширити та уточнити знання учнів про державні символи України; ознайомити з найвідомішими містами, найбільшими річками України; виховувати патріотичні почуття...
82204. Ці жанри, жанри, жанри… 154.5 KB
  Мета: Розширити знання та уявлення учнів про жанрове розмаїття художніх творів (романс, симфонія, історичний, батальний, побутовий, анімалістичний жанри). Розвивати вміння створювати композиції на основі емоційно-звукового сприйняття.
82205. Розумники і розумниці 169.5 KB
  Мета: виховувати любов до рідної мови; розвивати логічне мислення, пам’ять, кмітливість; закріпити програмовий матеріал; викликати бажання вивчати і любити рідну мову. Обладнання: кросворд, роздатковий матеріал, вислови про мову.
82207. Я є рушниця, радістю набита, якою вистрілю на честь життя 160.5 KB
  До 100-річчя з дня народження БогданаІгоря Антонича Мета: ознайомити учнів з творчістю поета його світобаченням поповнити знання школярів позапрограмовими творами автора розвивати і удосконалювати навички виразного читання виховувати естетичні смаки...
82208. Бабусине свято 8.95 MB
  Прищеплювати почуття любові і поваги до старших членів сімї виховувати почуття обовязку і турботи про бабусів. Наші бабусі рідненькі Для вас готували це свято. Любі добрі бабусі Ми ваші внучата. Чи є в світі краща і рідніша людина Звичайно що ні Скільки пережили наші бабусі скільки недоспали ночей голублячи онучат.
82209. Технології вдосконалення техніки читання. Швидке читання – запорука успішного навчання 58 KB
  Мета: Ознайомити батьків з нормами читання у початковій школі згідно програми. Викликати інтерес у батьків з питань виховання любові до читання художньої літератури дітьми та сімейного читання.
82211. Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч.Діккенса «Пригоди Олівера Твіста». Соціальна дієвість творчості Ч.Діккенса 38.03 KB
  Діккенс чи не вперше в англійській літературі позбавив злочинний світ будь-якої романтики. Але автор Пригод Олівера Твіста вперто захищав своє право зображувати злодіїв у всій їх потворності такими якими вони були насправді: І тому я не приховав жодної дірки в сюртуку Пронози жодної папільйотки у скуйовдженому волоссі Ненсі.