63250

Урок узагальнення з теми: Давній Рим у VIII—І ст. до нашої ери

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку учні зможуть: називати час утворення Римської республіки завоювання Римом Італії виникнення Риму війн Риму з Карфагеном установлення диктатури Сулли повстання Спартака першого тріумвірату історичних осіб цієї доби основні джерела рабства...

Украинкский

2014-06-18

23.88 KB

6 чел.

Урок 51

Всесвітня історія                                                           6 клас

Тема. Урок узагальнення з теми «Давній Рим у VIIIІ ст. до н. е.

Мета:

  1.  систематизувати та узагальнити знання учнів із теми; порівняти грецьку і римську системи державного правління, удосконалити навички роботи в групі, продовжити формування вміння висловлювати власне ставлення до проблем, що розглядаються.

Очікувані результати.

Після цього уроку учні зможуть:

називати час утворення Римської республіки, завоювання Римом Італії, виникнення Риму, війн Риму з Карфагеном, установлення диктатури Сулли, повстання Спартака, першого тріумвірату, історичних осіб цієї доби, основні джерела рабства, характерні риси Римської республіки, римського права;

показувати на карті території, завойовані Римською республікою у II ст. до н. е.; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «республіка», «консул», «народний трибун», «вето», «патриції», «плебеї», «сенат», «легіон», «тріумф», «провінція», «гладіатор»;

порівнювати грецьку і римську системи державного правління, умови життя, господарство та побут греків та римлян.

Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

I.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Історичний диктант.

  1.  Виборне правління, коли представники влади обираються самими громадянами, називається… .
  2.  Державні органи влади в Римі називали … .
  3.  Плебеї здобули право щорічно обирати своїх представників … .
  4.  Уся середня Італія опинилася під владою Риму в ... році.
  5.  Завоювання Італії римлянами було завершене в ... році.
  6.  Щоб не допустити об'єднання італійських племен проти Риму, його уряд застосовував принцип … .
  7.  Верховним органом у Римі було … .
  8.  До вищих магістратів належали ..., … .
  9.  До нижчих магістратів належали ..., … .
  10.  Представників нової знаті, які обіймали важливі державні посади, стали називати … .

III. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО

Робота в групах.

Учні об'єднуються в три (шість) групи, кожна з яких одержує картку із завданням, що містить тему дослідження і план, за яким його необхідно підготувати з допомогою підручника. Для виконання завдання надається 12—15 хвилин, після чого групи представляють результати своєї роботи. Якщо в класі створено шість груп, кожне дослідження виконується двома групами, для окремих груп виділяються практичні завдання: створити схему, попрацювати з документом, створити термінологічний словник.

Картка   1. Римська республіка.

  1.  Коли і як була встановлена республіка в Римі.
  2.  Подайте у вигляді схеми систему управління в Римській республіці.
  3.  Поясніть значення понять «республіка», «консул», «народний , трибун», «вето», «патриції», «плебеї», «сенат».
  4.  Порівняйте Римську та Афінську республіки. У чому вони подібні, чим відрізняються? Зверніть увагу на прийняття законів, оплату посад, роль сенату.

Картка  2. Загарбницькі війни Риму.

  1.  Які території були завойовані Римською республікою в II ст. до н. е.? (знайдіть і підготуйтеся показувати їх на карті).
  2.  Які зміни відбулися в римській армії в епоху республіки? Із якою метою Рим створював сильну армію?
  3.  Поясніть значення понять «легіон», «тріумф», «провінція».
  4.  Порівняйте зовнішню політику Давнього Риму і Давньої Греції. Які спільні риси і відмінності ви можете назвати? До яких наслідків призвело розширення території Риму?

Картка 3. Криза республіки.

  1.  Назвіть причини руйнування селянських господарств у Римській державі в II ст. до н. е.
  2.  Який закон запропонував прийняти Тиберій Гракх? Чи вдалася його спроба? Розкажіть про дії Гая Гракха на посаді народного трибуна. Чи вдалося братові Тиберія здійснити реформи?
  3.  Поясніть значення понять «гладіатор», «диктатура», «тріумвірат».
  4.  Наведіть приклади суспільно-політичної боротьби в Римі в І ст. до н. е.

Додаткова інформація

Римська армія

Римська армія була однією з найсильніших у стародавньому світі. До II ст. до н. е. вона зазнала багатьох змін.

У царський і ранньореспубліканський періоди армія складалася з народного ополчення. Усі фізично здорові чоловіки були зобов'язані служити батьківщині. Армія створювалася тільки на час бойових дій. Спочатку воїни велися без будь-якої організації. Реформування збройних сил й утворення легіону приписують царю Сервію Туллію. У III ст. до н. е. легіон сягнув вершині свого розвитку. Усі солдати поділялися на чотири класи. Молоді воїни билися попереду легіону і називалися велітами. Вони не мали спорядження, яке захищало б їх, і були озброєні пращами, дротиками і луками. Вони зав'язували бій із ворогом, даючи змогу легіону вишикуватися в бойові лави. За велітами йшли гастати, воїни, які були старшими й досвідченішими, ніж веліти. Їхнє вбрання складали металеві шоломи та шкіряні куртки. У лівій руці вони тримали щит, у правій — меч-гасту, що завдовжки сягав 60—70 см. Також вони використовували списи — пілуми. Ці списи мали дуже вдалу конструкцію. Наконечник з'єднувався з ратищем тонкою шийкою; він, як правило, ламався, улучивши у ворога, і щільно застрягав в обладунку, створюючи супротивникові додаткові труднощі. За гастатами йшли принципи, досвідчені ветерани, які становили основу легіону. Їх захищали металеві шоломи та щити, а також лускатий обладунок. Вони були озброєні мечами — гладіями — і довгими списами. Останніми йшли тріарії — ветерани, випробувані й загартовані. Їх випускали тільки в крайніх випадках (звідси римська приказка «дійшло до тріаріїв»). Захисне спорядження тріаріїв складали щити, шоломи, панцири та поножі. Вони були озброєні гладіями і списами, що сягали 3,5 м.

Римський легіон поділявся на когорти (по 450—570 осіб), до неї входили: 120—150 велітів, стільки ж гастатів і принципів і 60— 80 тріаріїв; сюди входила і турма кавалеристів із 30—50 осіб. Основним підрозділом була маніпула, що складалася з двох центурій по 60—80 осіб (у маніпулах була одна центурія тріаріїв). Легіон складався з 4500—5000 воїнів і будувався в шаховому порядку. Стрій поділявся на три лінії (гастатів, принципів, тріаріїв), причому в кожній лінії між маніпулами були проміжки, що дорівнювали ширині маніпул, які йдуть позаду. Це дозволяло виводити задні ряди, не порушуючи лав. Маніпулярна побудова легіону забезпечувала його маневреність. Кожна маніпула була маленькою фалангою і мала своє командування.

Армією командували консули. У кожного консула в підпорядкуванні були чотири легіони — два римські та два союзницькі. Таким чином, у воєнний час у розпорядженні римлян було вісім легіонів, тобто приблизно 40 тис. воїнів. У розпорядженні консула був штаб, до якого входили квестори (старші офіцери). На кожну бойову лінію було двоє трибунів, на кожну маніпулу — двоє центуріонів.

Римляни не мали традицій мореплавства. Однак під час першої Пунічної війни виникла необхідність у швидкому створенні військового флоту. Його основу складали квінквереми — кораблі з п'ятьма рядами весел. Римським винаходом є абордажний місток — корвус (від латин corvus — ворон). Він перекидався на борт корабля ворога і чіплявся до нього за допомогою гака, що нагадував воронячий дзьоб. На кораблях римляни також установлювали дві бойові башти, що підтримували абордажну команду за допомогою лучників, катапульт і балісти.

У 100 р. до н. е. консул Гай Марій провів військову реформу, за якою, по-перше, усувалися майновий і віковий ценз для воїнів, по-друге, основним підрозділом легіону замість маніпули стала когорта, по-третє, збільшилася платня легіонерів. Це перетворило армію з ополченської на професійну. Гай Марій провів також уніфікацію військових прапорів і значків. Велику роль стала відігравати кіннота.

IV.  ПІДСУМКИ УРОКУ

Представники груп виступають із повідомленнями, відповідають на запитання однокласників. Учителеві під час обговорення слід акцентувати увагу шестикласників на порівнянні грецької та римської системи державного правління, зовнішньої політики, умов життя, традицій тощо.

V.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1.  Опрацювати текст параграфа.
  2.  Скласти хронологічну таблицю  «Давній Рим у VIII—І ст. до н. є.».
  3.  Підготуватись до контрольної роботи.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54782. Модель «предельный доход – предельные издержки» 17.34 KB
  Когда фирма достигла такого соотношения, она уже не станет увеличивать производство, выпуск станет стабильным, отсюда и название равновесия фирмы.
54783. Створення та діяльність ОУН 103.5 KB
  Мета: познайомити учнів з процесом створення ОУН розкрити зміст діяльності організації з׳ясувати тактику та стратегію боротьби розвивати вміння працювати з історичними джерелами аналізувати історичний матеріал сприяти розвитку критичного осмислення історичних подій виховувати в дусі толерантності. Тип уроку: урок формування знань умінь та навичок Обладнання: підручник роздатковий матеріал схеми Створення ОУН та Розкол ОУН Основні поняття та терміни: інтегральний націоналізм націоналізм ОУН. Очікувані результати Учні...
54784. Our Unique Planet 38 KB
  As a warming up exercise for today I have prepared a short practicing in reading. Look at the monitors. The words will be there for only two seconds and your task is to read them correctly. Read aloud and think carefully. We’ll see who the champion is! And your home task was to speak about the beauty of the world and to write colour poems. It’s time to check it and listen to you.
54785. Озера і лимани. Особливості гідрологічного режиму. Водосховища 155.5 KB
  Мета: сформувати в учнів уяву про озера, лимани, водосховища України, їх походження, гідрологічний режим та екологічні проблеми; розглянути проблему доцільності створення водосховищ; розвивати навички роботи з тематичними і контурними картами; сприяти розширенню знань географічної номенклатури; закріпити знання отримані в курсі географії 6 класу при вивченні тем: «Озера, типи озерних улоговин», «Водосховища, їхня роль у господарському комплексі».
54786. Озера, болота і штучні водойми України 63 KB
  Мета уроку: навчальна: сформувати в учнів уявлення про основні озера болота водосховища України; загальні риси гідрологічного режиму та роботи озер водосховища України; розвивальна: розвивати вміння учнів аналізувати тематичні карти; виховна: сприяти розвитку навичок мислення високого порядку критичного мислення;сприяти формуванню екологічної культури особистості.
54788. МУЗЕЙ ОЦТУ 448 KB
  Вони протягом декількох місяців збирали інформацію про оцет його історію виробництво застосування значення. Застосування оцтової кислоти Різновиди оцту Виробництво оцту Оцет в моєму домі: практичні поради Оцтова кулінарія Оцтове дерево Оцет як хобі Оцет для краси Оцет – помічник здоров’я Оцтові історії Оцет в мистецтві Висловлювання про оцет Деякі експозиції Музею оцту є також в електронному варіанті зроблені за допомогоб програми РоwerPoint. Оцет грец. όος Ще більше 4000 років тому в Стародавньому Єгипті...
54789. Північна Америка. Фізико-географічне положення. Історія відкриття й дослідження материка 35 KB
  Мета уроку: сформувати знання про фізикогеографічне положення особливості берегової лінії історію відкриття та дослідження материка Північна Америка; удосконалювати вміння працювати з картоювизначати географічні координати; розвивати увагу уяву зорову пам’ять логічне мислення; виховувати інтерес до пізнання нового. До цього ви ознайомилися з чотирма материками. Сьогодні на уроці ми з вами більш детально ознайомимося з особливостями географічного положення материка Північна Америка та...
54790. Пагін, його будова. Стебло – вісь пагона 37.5 KB
  Цілі: Сформувати в учнів поняття про пагін – основний надземний орган рослини що складається із стебла листків і бруньок познайомити з видами бруньок продовжити формування умінь і навичок виконання і оформлення лабораторної роботи. Що ж головне корінь чи пагін Давайте послухаємо байку Михайла Старицького Коріння та пагін.