63251

Диктатура Юлія Цезаря

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку учні зможуть: називати час громадянської війни в Римі диктатури Гая Юлія Цезаря; показувати на карті напрями походів Гая Юлія Цезаря; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття диктатор...

Украинкский

2014-06-18

25.34 KB

3 чел.

Урок 52                                                                             

Всесвітня історія                                                                     6 клас

Тема: Диктатура Юлія Цезаря.

Мета:

  1.  дати уявлення про перебіг політичної боротьби часів падіння республіки в Римі;
  2.  удосконалити навички учнів порівнювати однотипні історичні явища на прикладі першого і другого тріумвіратів; схарактеризувати історичних діячів досліджуваного періоду.

Очікувані результати.     

Після цього уроку учні зможуть:

називати час громадянської війни в Римі, диктатури Гая Юлія Цезаря; показувати на карті напрями походів Гая Юлія Цезаря;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття «диктатор»;

пояснювати причини громадянських війн у І ст. н. е., убивства Гая Юлія Цезаря.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Запитання на повторення.

  1.  Які обставини викликали кризу республіки в Римі?
  2.  У чому вона виявилася?
  3.  Із якою метою був створений перший тріумвірат?
  4.  Чого домоглися союзники?

Учні відновлюють картину політичного протистояння в Римі напередодні громадянської війни 40-х рр. до н. е.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Установлення диктатури Гая Юлія Цезаря.

2.  Другий тріумвірат і загибель республіки.

1. Установлення диктатури Гая Юлія Цезаря.

Робота над формуванням поняття.

Перед тим як сформулювати визначення «громадянська війна», учитель проводить з учнями бесіду за питаннями.

1)    Розкрийте зміст поняття «війна».

2)    Хто перебував у стані конфлікту в досліджуваний нами період?

3)    Чи представляли Цезар і Помпей різні держави?

У результаті бесіди формулюється визначення: Громадянська війна — це збройна боротьба між громадянами однієї держави.

Визначення слід записати в зошити.

Розповідь учителя.

Гай Юлій Цезар (100—44 рр. до н. е.) походив із давнього патриціанського роду Юліїв, засновником якого вважався Юл, син Енея.

Цезар належав до видатних людей свого часу, був розумним і обдарованим від природи, виявляв інтерес до всіх видів знань — від філософії та красномовства до астрономії та стратегії. Його обдарованість не зовсім гармоніювала з фізичною природою. Він був слабким, худим, схильним до головного болю і часто непритомнів. Але слабке здоров'я не заважало йому здійснювати тривалі переходи і переїзди ночувати на возі просто неба. Розповідають, що в подорожах, щоб не витрачати часу, Цезар диктував листи, складав мемуари та обмірковував плани стратегічних і політичних битв. Він міг одночасно диктувати, писати і вести розмову.

Величезні суми грошей Цезар витрачав, щоб привернути на свій бік плебс. Після закінчення консульських повноважень він одержав в управління Галлію і п'ять легіонів. У той час римлянам належала тільки Цизальпійська (Передальпійська) Галлія. Цезар підкорив і Трансальпійську (Заальпійську) Галлію. Військова здобич римлян була настільки великою, що золото в Італії стало коштувати дешевше від срібла. Цезар не тільки розплатився з боргами, які він мав через підкуп виборців, але став одним із найбагатших людей Риму.

Коли стало очевидним, що війни із сенатом не уникнути, Цезар зібрав своїх солдатів і звернувся до них із промовою. Ті відповіли, що готові померти за нього. Це був бойовий легіон, що пройшов із Цезарем усю Галлію. Передальпійську Галлію відділяла від Італії маленька річечка Рубікон. Війська стояли на березі. Цезар переїхав через річку і промовив:

— Рубікон перейдено, жереб кинуто,— і повів свій єдиний легіон на Рим.

Гней Помпей (106—48 рр. до н. е.). Природа наділила Помпея військовими здібностями, фізичною силою, витримкою, хоробрістю. Водночас він був сором'язливим, дещо незграбним, нерішучим, малоосвіченим. У 17 років він розпочав свою військову кар'єру, а вже у 25 років здобув тріумф за перемогу в Сицилії, хоч і не був сенатором (уперше в римській історії). Наступний тріумф і консульство Помпей здобув за перемогу над Спартаком. У 67 р. до н. е. він за 40 днів очистив від піратів Середземне море.

У 61 р. до н. е. відбувся тріумфальний в'їзд Помпея в Рим, під час якого за його колісницею йшли діти парфянського, вірменського і понтійського царів, переможених ним. Але сенат відмовив Помпеєві в консульстві на наступний рік. Своєї мети полководцю довелося досягати в союзі із Цезарем і Крассом.

Поки Цезар перебував у Галлії, Помпей утратив колишню популярність у суспільстві і став заздрити піднесенню Цезаря (він був одружений із Юлією, дочкою Цезаря).

У 50 р. до н. е. Цезар зажадав собі консульства, Помпей відкрито виступив проти цього, посилаючись на закон, і став примушувати Цезаря скласти із себе управління Галлією і розпустити легіони. У відповідь Цезар запропонував Помпею також розпустити свої війська і відмовитися від намісництва в Іспанії.

Оптимати й Помпей вирішили оголосити війну Цезареві. Помпей домігся повноважень набирати військо і права вільно розпоряджатися казною.

Фронтальна бесіда.

1)    Як ви вважаєте, хто із суперників переможе: Цезар чи Помпей?

2)    Чому перемога має бути на боці Цезаря?

Допомагаючи учням зробити висновок, учитель звертає їхню увагу на те, що Цезар спирався на підтримку бідняків й армії. У своїх діях він був більш рішучим, ніж Помпей. Цезар привів свою армію в 49 р. до н. е. в Рим і захопив владу. Він розбив армію Помпея і сенату в Іспанії (49 і 45 рр. до н. е.), у Греції (48 р. до н. е.) і в Африці (46 р. до н. е.).

Коментоване читання.

Прочитайте текст параграфа.

Під час читання параграфа слід звернути увагу учнів на те, що титул імператора спочатку присвоювався полководцям, які виграли битву і були відзначені тріумфом. Імператор латинською означає повелитель. Це почесне звання надавалося не на все життя, а тільки на дні тріумфу. За часів Цезаря значення цього звання змінилося, і воно стало символом необмеженої влади.

Цезар видав ряд законів про пом'якшення податків, скорочення боргів і поліпшення управління державою. Його правління стало коротким періодом стабільності політичного життя. Хоч його реформи мали велику популярність, але те, що свої рішення він приймав без обговорення із сенатом, викликало в багатьох римлян невдоволення. Вони побачили в могутності Цезаря загрозу республіканському ладу. 15 березня 44 р. до н. е. Цезар був убитий групою змовників, яку очолювали сенатори Брут і Кассій.

2. Другий тріумвірат і загибель республіки.

Самостійна робота за підручником.

Прочитайте текст параграфа і складіть порівняльну таблицю «Перший і другий тріумвірати в Римі».

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Заповнена таблиця може мати такий вигляд.

Запитання

для порівняння

Перший тріумвірат

Другий тріумвірат

Роки існування

60—53 рр. до н. е.

43—32 рр. до н. е.

Склад учасників

Марк Красс, Гней Помпей, Юлій Цезар

Октавіан Август, Марк Антоній, Марк Емілій Лепід

Мета створення

Склався як опозиція провінційних сил до центральної влади — сенату

Тріумвіри вирішили взяти владу у свої руки на п'ять років, щоб навести в державі лад

Результати діяльності

Тріумвіри встановили в Римі своє панування

У Римі була встановлена диктатура трьох полководців

Причини розпаду

Після загибелі Красса Помпей перейшов на бік сенату. Боротьба між Помпеєм і Цезарем призвела до початку громадянської війни

Кожен із тріумвірів прагнув одноосібної влади, тому між ними почалася війна

Виконання цього завдання сприятиме актуалізації матеріалу попередніх занять і закріпленню нових знань.

Учитель перевіряє правильність заповнення таблиці, оцінює участь учнів у проведенні уроку.

V.  ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

— Загострення політичної боротьби в Римі призвело до громадянської війни 40-х рр. до н. е.

— Перемогу, а також звання диктатора і титул імператора здобув Юлій Цезар, підтриманий армією.

— Прихильники республіканського ладу вбили Цезаря, що призвело до нового загострення політичної боротьби і до чергової громадянської війни.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Закінчити заповнення таблиці.

3)    Скласти політичний портрет Гая Октавіана.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

17020. Управління групами 79.5 KB
  ТЕМА 14. Управління групами План лекції. Поняття та сутність груп в організації. Модель групової поведінки Дж. Хоманса. Типи груп в організації. 1. Поняття та сутність груп в організації Будьяка організація складається з великої кількості груп. Ке...
17021. Процес вимірювання рівня ультрафіолетового випромінювання 2.69 MB
  Штучне ультрафіолетове випромінювання широко використовується в хімічній промисловості, де також потрібний контроль його інтенсивності. В промисловості також існує чимало джерел мимовільного виникнення ультрафіолетового випромінювання, наприклад, зварювальні та інші електродугові пристрої...
17022. Вставлення в тексти документів графічних обєктів і формул 519.5 KB
  Практична робота №10 Тема: Вставлення в тексти документів графічних об'єктів і формул Мета: освоїти технології вставлення в тексти документів різних графічних об'єктів. Надбати навички з формування схем алгоритмів математичних формул та рівнянь. Обладнання: перс
17023. Виконання розрахунків у MatСad 104 KB
  Лабораторна робота №1 Тема. Виконання розрахунків у MatСad Мета: набуття навиків вводу і редагування формул використання стандартних функцій засвоєння особливостей застосування локального і глобального операторів присвоювання використання змінних що можу...
17024. Фізичні обчислення, розв’язання рівнянь і систем з використанням програми MathCad 243.5 KB
  Лабораторна робота №2 Тема: Фізичні обчислення розв’язання рівнянь і систем з використанням програми MathCad. Мета: ознайомитися з простими прийомами рішення рівнянь систем рівнянь і нерівностей фізичних обчислень з використанням програми MathCad. Обладнання: ПК ПЗ ...
17025. Робота з векторами і матрицями в системі MathCad 610.5 KB
  Лабораторна робота № 3 Тема: Робота з векторами і матрицями в системі MathCad. Мета: одержати навички обчислення векторів і матриць з використанням функцій системи MathCad. Обладнання: ПК ПЗ MathCad. Розв’язати систему рівнянь методом зворотн
17026. Аналітичні обчислення в системі MathCad 3.67 MB
  Лабораторна робота №4 Тема: Аналітичні обчислення. Мета. Ознайомитися з аналітичним обчисленням у середовищі MathCad використовуючи панель Символіка. Обладнання: ПК ПЗ MathCad. Хід роботи Завдання 1 Виконати всі можливі перетворення виразу використовуючи панель
17027. Аналітичні обчислення 48 KB
  Лабораторна робота №5 Тема: Аналітичні обчислення. Мета: ознайомитися з аналітичним обчисленням у середовищі MathCad. Обладнання: ПК ПЗ MathCad Хід роботи: Індивідуальне завдання: Використовуючи панель Калькулус для даної функції знайти: а рівняння доти...
17028. Побудова графіків в MathCad 62 KB
  Лабораторна робота № 6 Тема: Побудова графіків в MathCad Мета: Відробити прийоми побудови графіків у середовищі MathCad Обладнання: ПК ПЗ MathCad. Ход работы 1. Побудувати графіки функційтаблиця 1 у спільній системі координат а функцію з таблиці 2 що задана параметричноокр...