63253

Римська культура

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомитися з основними досягненнями культури Давнього Риму, простежити звязок між грецькою та римською культурами; удосконалити навички складання плану параграфа; визначити роль римської культури в розвитку світової культури.

Украинкский

2014-06-18

27.61 KB

1 чел.

Урок 54                                                                               6 клас

Всесвітня історія

Тема:    Римська культура.

Мета:

  1.  ознайомитися з основними досягненнями культури Давнього Риму, простежити зв'язок між грецькою та римською культурами; удосконалити навички складання плану параграфа; визначити роль римської культури в розвитку світової культури.

Очікувані  результати.  Після цього уроку учні зможуть:

описувати архітектурні пам'ятки Риму;

порівнювати культуру, побут і традиції римлян і греків;

визначити ступінь впливу грецької цивілізації на розвиток культури римлян і вияви самобутності римської культури.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка творчого домашнього завдання.

Учні зачитують свої повідомлення про римських імператорів.

Заслуховуючи повідомлення учнів, учитель пропонує назвати джерела, використані для їх підготування, обґрунтувати вибір героя свого повідомлення. З огляду на особливості теми нового уроку, учитель особливу увагу приділяє тому, як той чи інший імператор ставився до розвитку науки, мистецтва, культури в Римській державі.

Підбиваючи підсумок виступів учнів, учитель зазначає, що більша частина пам'яток літератури, мистецтва і науки належить до епохи Флавіїв і Антонінів. Це пояснюється послабленням напруги політичної боротьби. Зміцніла монархія не застосовувала тієї суворої цензури, що лютувала за попередніх династій. Розширювалася сфера розповсюдження римської культури. Найбільш сприятливі умови для загальнокультурного розвитку склалися в «щасливий період» Антонінів.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

  1.  Римська релігія.
  2.  Культура доби республіки.                        
  3.  Культура імператорського Риму. Література.
  4.  Основні архітектурні пам'ятки. Мистецтво.

З огляду на інформаційну насиченість і невелику складність нового матеріалу, можна запропонувати як форму роботи складання плану параграфа. План може складатися як під керівництвом учителя, так і в ході самостійної роботи.

Учитель підкреслює, що пункти плану мають відображати головні думки, найбільш суттєві моменти змісту параграфа. Назви пунктів плану можуть містити дати, імена, назви творів. Складений у такий спосіб план допоможе краще підготуватися до наступного уроку, стане у пригоді під час усної відповіді.                                                       

1. Римська релігія.

Робота з підручником.

Прочитайте текст параграфа і складіть план до нього.

Розповідь учителя.

У римлян було багато богів та богинь. Ъх можна поділити на дві групи: духи-захисники домашнього затишку, яким поклонялися в кожному домі та боги державної релігії, яким поклонялися під час публічних церемоній. До числа «домашніх» богів належала Веста — богиня домашнього вогнища, Янус — бог входу до житла. У кожної сім’ї був свій дух-покровитель — геній та духи предків — мани.

Дуже привабливою для римлян була грецька міфологія. Римляни часто ототожнювали своїх богів із грецькими, створивши цим основу для нової державної релігії, яка вимагала суворого дотримання ритуалів і складних церемоній, особливо в епоху активних завоювань і розширення римських володінь.

Релігія – погляди та уявлення, за основу яких взято віру в надприродні сили богів, духів, душ, у їхне панування над світом.

Метод «Навчаючи вчуся».

Кожен учень одержує картку, на якій зазначені римське ім'я бога і його характеристика.

Картка  1. Юпітер — цар богів, бог грому і блискавок.                          Зевс                    

Картка 2. Юнона — покровителька жінок і материнства.                        Гера

Картка 3. Нептун — володар морів.                                                      Посейдон

Картка 4. Плутон — володар підземного царства.                                      

Картк а 5. Аполлон — бог світла, зцілювання, покровитель мистецтва, поезії та музики; провісник майбутнього.

Картка 6. Діана — богиня полювання.                                                   Артеміда  

Картка 7. Венера — богиня кохання і краси.                                       Афродіта

Картка  8. Марс — бог війни.                                                               Арес

Картка  9. Вулкан — бог вогню і ковальства.

Картка   10. Меркурій — вісник богів, покровитель подорожніх і торговців.

Картка 11. Мінерва – богиня родючості.                                                     Афіна

Підбиваючи підсумки роботи, учитель звертає увагу учнів на подібність римських і грецьких богів.

Фронтальна бесіда.

  1.  Кого з богів олімпійського пантеону ви впізнали в римських богах?
  2.  Хто з богів навіть не змінив свого імені?

2.   Культура доби республіки.

3.   Культура імператорського Риму. Література.

Робота з підручником.

Прочитайте текст параграфа і складіть план до нього.

План    (зразок)

  1.  Вплив греків на культурний розвиток Риму.
  2.  Створення календаря.
  3.  Римська література часів республіки (Тит Макцій Плавт, Марк Порцій Катон).
  4.  Твори римських мислителів: Марк Туллій Цицерон, Тит Лукрецій Карр.

Складання плану може супроводжуватися додатковою інформацією вчителя.

Додаткова інформація

Найкращим із класичних творів римської поезії була «Енеїда» Вергілія.

Римляни склали міф про те, що їхнім предком був троянець Еней, син богині Венери, який приплив до Італії після падіння Трої. Цим вони хотіли показати, що історія їхнього народу сягає такої ж глибокої давнини, як й історія греків. Цей міф був покладений Вергілієм в основу сюжету «Енеїди». «Енеїда» стала національним епосом римлян. Цей твір вивчали в школах, уривки з неї знали напам'ять усе життя. Археологи, розкопуючи давні міста Римської імперії, знаходять уламки стін із грубо написаними рядками з «Енеїди», які, видно, подобалися колись випадковому перехожому.

Вергілій був творцем класичного римського епосу, а його друг і сучасник Горацій створив класичну римську лірику. Заключним віршем його «Од» є славнозвісний «Пам'ятник».

Мій пам'ятник стоїть триваліший від міді.

Піднісся він чолом над царські піраміди.

Його не сточить дощ уїдливий, гризький,

Не звалить налітний північний буревій.

(Переклад М. Зерова)

4.  Основні архітектурні пам'ятки. Мистецтво.

Розповідь учителя.

Римське мистецтво не було оригінальним. Більше самобутності римляни виявили в архітектурі. Оригінальною рисою римської архітектури вважається широке застосування різних типів склепінь — напівкруглих, коробових, хрестових і купольних. Склепіння давали можливість римським архітекторам споруджувати багатоповерхові будинки й арки, довівши це мистецтво до досконалості. Прикладом будівельного мистецтва імператорського Риму є Храм Миру і Колізей Флавіїв. Колізей — величезний амфітеатр, що вміщував до 90 тис. глядачів; його коло — 624 м; діаметр — 188 м. Великий інтерес становлять також арка Тита в Римі, арка Марка Аврелія в Триполі, колони Траяна і Марка Аврелія.

Колона імператора Траяна має висоту 38 м, її покриває семисотметрова стрічка скульптурного рельєфу, на якій зображені найважливіші епізоди війни римлян із даками на початку II ст. н. е.

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Учитель перевіряє правильність складання плану параграфа.

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ 

Заключне слово вчителя.

  1.  На розвиток римської культури суттєво вплинула Греція. Горацій писав: «Греція, узята в полон, полонила переможців диких унісши мистецтва в Лацій суворий».
  2.  Викликає захоплення самобутня римська архітектура.
  3.  Великих успіхів досягли майстри скульптурних портретів.
  4.  Імена Вергілія, Горація, Овідія, Тацита, Плінія знає кожна освічена людина сучасності.        

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Заповнити таблицю «Розвиток історичної науки в Римській імперії».

Ім'я вченого

Роки життя

Основні праці

Описані історичні події

Марк

Порцій

Катон

234—149 рр. до н. е.

«Засади» (зберігся трактат «Про рільництво»)

Історія Риму, статті з рільництва, медицини, військової справи і з усіх предметів, знання яких було корисним простому громадянину

Тит Лівій

59 р. до н. е. — 17 р. н.е.

«Римська імперія від заснування міста» (142 книги)

Збереглося 35 книг про події від заснування Риму в 753—293 рр. до н. е. і 218—168 рр. до н. е.

Плутарх

40—119 рр.

«Порівняльні життєписи» (біографії)

Кожному славетному грекові підібраний до пари славетний римлянин, у біографіях зіставляється діяльність цих особистостей

Публій

Корнелій

Тацит

55—120 рр.

«Аннали», «Історія»

Відомості про життя римського суспільства

Гай

Транквілл Светоній

70—122 рр.

«Життя дванадцяти цезарів» (8 книг)

Біографії Юлія Цезаря і перших римських імператорів від Автуста до Доміціана


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41478. Жизнь первобытных людей 12.4 MB
  Животный мир пестрел удивительными видами осанки, которые находят во время раскопок. Климат был теплым и влажным. Исполинские папоротники покрывали землю.
41479. Уголовно-процессуальное право Республики Казахстан 601.01 KB
  Целью фундаментальной юридической дисциплины «Уголовное процессуальное право Республики Казахстан» является усвоение студентами сложной и многогранной деятельности государственных органов и должностных лиц по возбуждению, предварительному расследованию и судебному рассмотрению уголовных дел.
41480. ПСИХОЛОГИЯ ЧЕЛОВЕКА 948 KB
  Учебно-методическое пособие по дисциплине «Психология человека» является составной частью учебно-методических материалов по данной учебной дисциплине (УМК «Психологии человека. Часть I».) и составлено в соответствии с требованиями Федерального государственного образовательного стандарта высшего профессионального образования по направлению 050100 «Педагогическое образование».
41481. Входная информация формирования объема предложений по организации грузовых автомобильных перевозок 281 KB
  Оборотные средства включают в свой состав, как производственные запасы, так и денежные ресурсы, находящиеся в обращении. Стоимость оборотных средств определяем
41482. Методика формирования природоохранных знаний в процессе изучения общей биологии 114.5 KB
  В курсе общей биологии при изучении вопросов охраны природы целесообразно разграничивать проблемы охраны сообществ и видов. Так в курсе общей биологии IX класса более полно раскрыть понятие об охране природы можно на примере рационального использования популяций и сохранения видового многообразия биосферы. При изучении темы Эволюционное учение следует так спланировать уроки чтобы выделить в самостоятельные разделы вопросы об антропогенных факторах популяционновидовых систем и природоохранительных факторах. Линнея Понятие вид...
41483. Формирование экологических идей, как направление природоохранного воспитания школьников. Идея целостности природы в биосфере и взаимосвязи всех ее компонентов 776.5 KB
  раз Земля обернула вокруг Солнца с момента возникновения общего предка бактерий растений животных человека. Начинают эстафету жизни зелёные растения затем её подхватывают животные а к финишу доносят грибы и бактерии где снова эстафета оказывается у растений. Посадка растений. Уничтожение некоторых видов растений.
41484. Идея многообразия видов в природе и необходимости их охраны 200 KB
  Идея многообразия видов в природе и необходимости их охраны. Харакретеристика видового богатства природы Беларуси и необходимость охраны. Харакретеристика видового богатства природы Беларуси и необходимость охраны. Рождественский Совокупность всех видов флоры и фауны Беларуси представляет ее биологическое разнообразие что является необходимым условием устойчивости биосферы.
41485. Методика формирования природоохранных знаний в процессе изучения биологии 142.5 KB
  План Формы отрганизации экологического образования и воспитания в процессе изучения биологии. Система экологического образования и воспитания в области охраны окружающей среды сущность принципы цель задачи формы и методы Экологическое поле образовательного процесса. Концепция экологического воспитания в области охраны окружающей среды Литература Суравегина И. ФОРМЫ ОРГАНИЗАЦИИ ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ И ВОСПИТАНИЯ В ПРОЦЕССЕ ОБУЧЕНИЯ БИОЛОГИИ Внутри предметные и межпредметные связи в содержании курса биологии...
41486. Класс рыбы 187.5 KB
  Работа учителя по формированию природоохранных знаний при изучении рыб птиц млекопитающих. В курсе биологии в частности зоологии понятие об использовании биологических ресурсов раскрывается через понятие промысел промысловые птицы пушной промысел промысел морского зверя география и техника рыбного промысла и т. Используя такого рода факты при изучении классов рыб птиц и млекопитающих у школьников следует формировать понимание того что в условиях нашей формы хозяйства происходит постепенный процесс перехода от промысла...