63258

Римська імперія в III ст. нашої ери

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з особливостями господарського розвитку і політичного життя Римської імперії в III ст. Після цього уроку учні зможуть: називати час вторгнення варварів; показувати на карті територію Римської імперії в III ст. територію розселення варварських племен...

Украинкский

2014-06-18

26.11 KB

0 чел.

Урок 59                                                                                              

Всесвітня історія                                                             6 клас

Тема.  Римська імперія в III ст. н. е.

Мета:

  1.  ознайомити учнів з особливостями господарського розвитку і політичного життя Римської імперії в III ст. н. е.;
  2.  удосконалити навички встановлення причинно-наслідкових зв'язків.

 Очікувані результати.   

Після цього уроку учні зможуть:

називати час вторгнення «варварів»;

показувати на карті територію Римської імперії в III ст. н. е., територію розселення «варварських» племен;

наводити приклади кризових явищ у Римській імперії;

пояснювати причини кризи Римської імперії.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

З огляду на тип уроку, етапу актуалізації знань можна приділити незначну за часом частину. Необхідно провести аналіз виконання контрольної роботи, вибірково перевірити домашнє завдання (заповнення таблиці) і провести роботу з перевірки запам'ятовування дат.

Робота з датами*.

  1.  Скільки років минуло від заснування Риму до вбивства Юлія Цезаря?
  2.  Скільки років минуло від установлення в Римі республіки до початку одноосібного правління Октавіана Августа?
  3.  Скільки років тривало правління Юліїв-Клавдіїв?
  4.  Скільки років тривало правління династії Антонінів?

Розповідь учителя.

Учитель нагадує характерні риси Римської держави І—II ст. н. е.:

  1.  посилення імператорської влади;
  2.  зниження ролі й значення народних зборів і сенату;
  3.  продовження   завойовницьких   війн,   придушення   повстань у провінціях.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Кризові явища в Римській імперії.

2.   «Солдатські» та «сенатські» імператори.

3.   Вторгнення варварів.

1.  Кризові явища в Римській імперії.

Евристична бесіда.

  1.  Поясніть значення поняття «криза».
  2.  Що свідчило про настання занепаду в господарстві Римської імперії?
  3.  Чому праця рабів мала низьку продуктивність?
  4.  Чи могла праця вільних селян скласти конкуренцію дешевій рабській праці?
  5.  Кого називали «рабами з хатинами»?
  6.  Кого називали колонами?
  7.  Як ви вважаєте, чому досить невелика частина вільних селян прагнула стати колонами?

Вислухавши відповіді учнів, учитель робить висновок: в умовах кризи рабовласницької системи колонат був єдиною формою, що могла затримати розпад Римської імперії. Але заборгованість колонів перед власниками землі, що зростала з кожним роком, робила їхнє становище подібним до становища «рабів з хатинами», позбавляла  зацікавленості в продуктивній праці. Починаючи з II ст. н. е., дедалі більше колонів потрапляли в залежність від власників земельних ділянок. Наслідком збідніння була апатія до праці. Збіднілі вільні землевласники йшли до міст і часто перетворювалися на пролетарів — людей без майна і без роботи, для яких гасло «Хліба і видовищ!» стало основним сенсом життя.

2.   «Солдатські» та «сенатські» імператори.

Коментоване читання.

Прочитати текст параграфа.

Учитель може доповнити матеріал підручника.

Додаткова інформація

Правління Северів відкриває нову сторінку в історії Римської імперії — період відкритого панування армії. До династії Северів належали:

Септимій Север (193—211 рр. н. е.);

Каракалла (211—217 рр. н. е.);

Егабал (218—222 рр. н. е.);

Александр Север (222—235 рр. н. е.).

Із 217 до 218 р. н. е. правив імператор Макрін, префект Преторію, людина низького походження, який був рабом.

Після смерті останнього представника династії Северів, Александра Севера, убитого солдатами, які збунтувалися, почався період громадянської війни. Александр Север став жертвою вбивць через непопулярність своєї політики: він вимагав підвищення дисципліни в армії, скоротив грошові роздачі, намагався підвищити престиж сенату і залучити на керівні посади освічених чиновників.

Після Александра Севера йде серія солдатських імператорів.

Останні століття існування Римської імперії сповнені спроб зупинити розпад і здійснити відновлення держави, що починаються з другої половини III ст. н. е., із часу Клавдія II Готського (268— 270 рр. н. е.), який здобув дві великі перемоги: над германською федерацією аламанів і над готами.

Політику відновлення імперії продовжували спадкоємці Клавдія: Авреліан (270—275 рр. н. е.),Проб (276—282 рр. н. е.) і Діоклетіан (284—305 рр. н. е.), які почали новий період — Пізньої імперії.

3.   Вторгнення варварів. 

Самостійна робота за підручником.

Прочитати текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1)   Кого римляни називали варварами?

2)   Наскільки успішною була боротьба Риму з варварськими племенами?

Заслухавши відповіді учнів, учитель може доповнити матеріал підручника.

Додаткова інформація

У середині III ст. н. е. найбільш уразливим місцем, із точки зору безпеки імперії, був дунайський кордон. Найбільш загрозливу силу становили племена готів. Задовго до цього вони з'явилися на берегах Понту, а потім підійшли впритул до Дунаю. Від них відкуповувалися щорічними платежами. Але після перемоги над іншими племенами — карпів — імператор Філіпп відмовився платити. Готи активізувалися. Римська армія, що стояла в Мезії для охорони кордону від варварів, замість цього змовилася з ними і відкрила кордон. Готи, карпи й інші племена в кількості 30 тис. осіб перейшли Дунай і вторглися в Нижню Мезію. Від готів та їхніх союзників удалося відкупитися великою сумою. Крім Мезії, об'єктами нападів готів та їхніх союзників були Дакія і Балканський півострів.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Історичний диктант.

Коди відповідей

Пролетарі — 1          Криза — 2        «Солдатські» імператори — 3

Варвари — 4             Колони — 5     Раби — 6

  1.  У IIIII ст. н. е. в господарстві Римської імперії почався занепад, тобто…
  2.  Основу всього господарства становила праця…
  3.  Більш продуктивною була праця орендарів землі, які сплачували власникові землі певну суму,—…
  4.  Зубожілі селяни, ремісники перетворювалися на людей, які не мали ні майна, ні роботи і жили подачками, тобто, фактично, це були…
  5.  Занепад господарства спричинив послаблення держави. До влади почали приходити імператори, висунуті армією. їх стали називати …
  6.  У другій половині III ст. н. е. справжнім лихом для Риму стали напади …

Учні перевіряють диктант методом взаємоперевірки. Учитель визначає питання, які викликали найбільші труднощі.

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

  1.  У ІІ ст. н. е. в Римській імперії, що мала величезну територію і сильну армію, почалася криза.
  2.  Основною причиною занепаду господарства була низька продуктивність рабської праці.
  3.  Поява колонів сприяла оздоровленню господарства, але не могла суттєво змінити економічне становище Риму.
  4.  Часта зміна імператорів була виявом кризи в політичному житті Риму.
  5.  У зовнішній політиці імперія перейшла від завойовницьких походів до оборони від варварських племен.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1.  Опрацювати текст параграфа.
  2.  Виписати в зошити і вивчити визначення понять «криза», «пролетар», «солдатські» імператори, «сенатські» імператори.

3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

74930. Знаходження значень виразів на сумісні дії. Задачі на спільну роботу 56.5 KB
  МЕТА: Закріплювати і узагальнювати навички ділення багатоцифрових чисел на круглі десятки, сотні; повторити прийоми розв’язування задач на рух; розвивати пізнавальний інтерес, мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
74931. Ознайомлення з дробами. Запис дробу. Розв’язування задач 56 KB
  Мета. Показати утворення дробу, вчити читати і записувати дроби, ознайомити учнів із термінами чисельник і знаменник; розвивати логічне мислення; виховувати увагу, бережне ставлення до природи.
74933. Застосування способу округлення при додаванні і відніманні. Розв’язування задач 69.5 KB
  Виховувати ціннісне ставлення до збереження власного здоров’я любов і увагу до ближнього. Хочу чути чого б ви усім побажали Всі разом Всім присутнім здоров’я ми зичим й добра. Ці ключики непрості – вони є складовими здоров’я. Давайте пригадаємо які чотири складові має здоров’я...
74934. Квадратный метр 50.5 KB
  Цель: познакомить учащихся с единицей измерения площади – квадратным метром и систематизировать их представления об основных единицах измерения площади; формировать умение решать задачи, совершенствовать вычислительные навыки и умения в решении примеров и уравнений.
74936. Одиниці вимірювання довжини. Перетворення одиниць вимірювання довжини 427.5 KB
  Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання довжини; вправляти у заміні одиниць вимірювання; закріпити вміння розв’язувати задачі на спосіб відношення; познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини; розвивати аналітико-синтетичні вміння...
74938. Узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Множення багатоцифрових чисел на одноцифрове число». Цінність води в природі 55 KB
  Мета: закріплювати і систематизувати уміння розв’язувати вирази та задачі на вивчені випадки множення багатоцифрових чисел на одноцифрові розширити знання про цінність води в природіознайомити з водними багатствами рідного краю; розвивати увагу пам’ять...