63259

Пізня Римська імперія IV—V ст. нашої ери

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розглянути основні положення реформ Діоклетіана і Константина простежити процес поділу Римської імперії на Західну і Східну; удосконалити навички встановлення причиннонаслідкових звязків порівняння однотипних історичних явищ.

Украинкский

2014-06-18

26.17 KB

10 чел.

Урок 60                                                                                      

Всесвітня історія                                                                     6 клас

Тема. Пізня Римська імперія IVV ст. н. е.

Мета:  

  1.  розглянути основні положення реформ Діоклетіана і Константина, простежити процес поділу Римської імперії на Західну і Східну;
  2.  удосконалити навички встановлення причинно-наслідкових зв'язків, порівняння однотипних історичних явищ.

Очікувані результати.      

Після цього уроку учні зможуть:

називати час реформ Діоклетіана і Константина, дату поділу Римської імперії на Західну і Східну; основні реформи Діоклетіана та Константина;

показувати на карті місто Константинополь, територію розселення «варварських» племен, напрями вторгнення гунів і вандалів;

пояснювати причини кризи Римської імперії, її поділу на Західну і Східну, падіння Західної Римської імперії.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I,   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

Фронтальне опитування.

1)   Чому відбувався занепад у господарстві Римської імперії в IIIII ст. н. е.?

2)   Що свідчило про кризу влади в імперії?

3)   Що змінилося в боротьбі Риму проти варварів?

Підбиваючи підсумки опитування, учитель зазначає, що ціною величезних зусиль імператорам ІІІ ст. врешті вдалося відновити Римську державу. Із кінця III ст. починається останній період римської історії — Пізня імперія, що називається домінатом.  

Запитання на повторення.

1)   Яка система управління римською державою називалася принципатом?

2)   Коли і ким був установлений принципат у Римі?

Вислухавши відповіді учнів, учитель відзначає, що засновником домінату був Діоклетіан. Характерною рисою домінату була необмежена влада імператора. Він уважався володарем, який панує над своїми підданими.

Домінат (від лат. «домінус» - пан, господар, володар) – форма державного управління на основі безмежної влади (імператора) правителя.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

  1.  Реформи Діоклетіана.
  2.  Реформи Константина. Римська імперія в IV ст. н. е.

1. Реформи Діоклетіана.

Метод «Навчаючи вчуся».

Учні одержують картки, на яких коротко викладено суть реформ, проведених Діоклетіаном.

Картка 1. Монетна реформа 286 р. н. е: уводилися золота і срібла монети поряд із мідною.

Картка 2. Військова реформа: армія була розділена на дві частини — регулярні мобільні війська і прикордонні берегові війська.

Картка 3. Збільшено кількість провінцій від 50 до 100, щоб намісники цих провінцій не мали достатніх сил для організації заколоту.

Картка 4. Збільшення податків, що сплачувалися не тільки грошима, але й натуральними продуктами.

Картка 5. Установлено максимальні ціни на всі товари і транспортні перевезення, єдину заробітну плату для всіх найманих робітників.

Картка 6. У 286 р. н. е. імперія була розділена на дві частини: Західну і Східну.

Картка 7. Запроваджено тетрархію — правління чотирьох імператорів.

Картка 8. Прагнув відродити давні культи, переслідував християнство.

Додаткова інформація

Діоклетіан був сином вільновідпущеника з Далмації. Він розпочав свою службу рядовим солдатом, потім став намісником Мезії, за імператора Кара служив в особистій кавалерії імператора. Після смерті Кара в 284 р. н. е. солдати проголосили Діоклетіана імператором.

Із 286 р. н. е. співправителем Діоклетіана обрали Максиміана. До 293 р. н. е. стало очевидним, що й двом імператорам важко впоратися із зовнішніми та внутрішніми проблемами. Тому було вирішено, що кожний із них призначить собі помічника — цезаря. У результаті держава фактично була розділена на чотири частини. Діоклетіан правив Фракією, Азією, Сирією та Єгиптом; Галерій — Балканським півостровом (крім Фракії), Максиміан — Італією, Іспанією й Африкою; Констанцій І Хлор — Тріром. Така система називалася «тетрархією», тобто владою чотирьох.

2.   Реформи Константина. Римська імперія в IV ст. н. е.

Робота з підручником.

Прочитати текст параграфа і скласти завдання на картках для проведення уроку методом «Навчаючи — вчуся» під час розгляду реформ Константина.

Учитель допомагає учням, доповнює матеріал підручника інформацієюмацією про Константина.

Додаткова інформація

Спадкоємцем і продовжувачем Діоклетіана був Константин син співправителя Діоклетіана Констанція І Хлора. Близько двадцяти років йому довелося воювати проти своїх суперників претендентів на імператорський трон. Ця обставина не завадила йому розгорнути широку законодавчу діяльність, зміцнити армію та здобути кілька значних перемог над готами і скіфами.

Історичне значення діяльності Константина полягає в тому, що він зумів об'єднати імперію, яка розвалювалася, реорганізував державний апарат, заклав основу для остаточної перемоги християнства наприкінці IV ст. н. е.

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 

Графічний диктант.

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Правильні твердження учні позначають знаком +, а помилкові — знаком -.

  1.  Період домінату почався в історії Римської імперії з правління Константина.
  2.  Тетрархію в Римській імперії запровадив Діоклетіан.
  3.  Діоклетіан провів грошову реформу.                                           
  4.  Константин узявся за возз'єднання імперії.
  5.  Константин активно переслідував християнство.
  6.  Константин був змушений брати на службу в римську армію все більше варварів.
  7.  Після поділу Римської імперії розрив між двома її частинами постійно збільшувався: Західна Римська імперія біднішала, а Східна багатіла.

Учитель вибірково перевіряє диктант, визначає типові помилки.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Із правлінням Діоклетіана остаточно оформилася система управління державою, яке повністю перебуває в руках імператора; на зміну принципату, де імператор був «першим», прийшов домінат — імператор став єдиним володарем.

Реформи Діоклетіана, як і його продовжувача Константина, не були результатом якогось визначеного, теоретично обміркованого плану, а викликалися потребами моменту, були квапливими та суперечливими.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1.  Опрацювати текст параграфа.
  2.  Заповнити порівняльну таблицю «Правління імператорів Діоклетіана і Константина».

Запитання для порівняння

Діоклетіан

Константин

Роки правління

284—305 рр.

306—337 рр.                

Організація управління імперією

Принцип, де імператор був «першим», змінився на домінат — імператор став володарем, паном; запровадження тетрархії

Зміцнення домінанту як форми державної влади заснування нової столиці Римської імперії — Константинополя

Податкова політика

Запровадив високі податки, настільки важкі, що багато хліборобів кидали землю й тікали за кордон

Установив твердий податок для сенаторів; податки були такими великими, що багато римлян зубожіли й не могли платити ніяких податків

Зміни в армії

Розділив армію на дві частини: регулярні мобільні війська і прикордонні війська; у Римській імперії з'являються варвари

Брав на службу в римську армію дедалі більше варварів. Призначав варварів консулами

Релігійна політика

Відновив переслідування християн

У 313 р. н. е. узаконив християнство

Грошова реформа

Уводилися золоті і срібні поряд з мідними монетами

Введено нову золоту монету «солід»

3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

69776. Розробка системи розпізнавання двох об’єктів розпізнавання образів 402 KB
  Мета роботи: Вивчити основні принципи роботи алгоритму розпізнавання образів Hamming classification. Пояснення Хемінгової мережі та її класифікація: задаємо фігури у вигляді координат ,задаємо їх колір(розмір) та запускаємо програму.
69777. КАРФАГЕН В ЦИВИЛИЗАЦИОННОМ ПРОСТРАНСТВЕ СРЕДИЗЕМНОМОРЬЯ 35.5 KB
  К тому же говоря о Карфагене обойти тему Финикии просто невозможно так как она важна для более ясного понимания некоторых аспектов истории карфагенской державы. Уже в начале II тысячелетия до нашей эры это были пусть и маленькие но процветающие города...
69778. Пути совершенствования маркетинговой стратегии предприятия 694.5 KB
  Результатом этого является предоставление потребителям услуг удовлетворяющих их потребности и получение организацией за счет увеличения объема реализации продукции прибыли необходимой для ее нормального и эффективного функционирования и лучшего удовлетворения запросов...
69779. СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ТЕХНОЛОГИЙ РАСЧЕТОВ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ПЛАСТИКОВЫХ КАРТ 231.61 KB
  Рассмотреть теоретические аспекты пластиковых карт, как платёжного средства, виды пластиковых карт и их характеристики Исследовать порядок расчетов с использованием пластиковых карт в России; Исследовать платежные системы, используемые для расчетов пластиковыми картами...
69780. СТАНОВЛЕНИЕ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ИДЕНТИЧНОСТИ СТУДЕНТОВ ПЕДАГОГИЧЕСКОГО ВУЗА 55.03 KB
  Актуальность исследования. Традиционно в качестве основных критериев профессионального развития личности выступали критерии эффективности деятельности, но уже в работах Е.А. Климова отмечается недостаточность этих критериев для оценки уровня профессионализации.
69781. Личностные особенности больных с гипертонической болезнью 61.09 KB
  Клиническая картина гипертонической болезни. Стадии гипертонической болезни. Диагностика гипертонической болезни. Несмотря на успехи в лечении и профилактике гипертонической болезни за последние годы она еще пока продолжает оставаться объектом прицельного исследования медицины и смежных с ней областей.
69782. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ ОРГАНИЗАЦИИ ОПЛАТЫ ТРУДА РАБОТНИКОВ УП «УКС МИНГОРИСПОЛКОМА» 221.78 KB
  Цель исследования: определить и проанализировать формы и системы оплаты труда выявить направления их совершенствования на предприятии. Задачи исследования: изучить экономическое содержание оплаты труда на предприятии; провести анализ форм и систем оплаты труда в УП УКС Мингорисполкома...
69783. Принципы подготовки газетных изданий к печати 103.45 KB
  Так как внешний вид стиль красота газеты зависит от того как вы создадите макет: поместите колонки вставите рисунки выберете шрифт для текста насколько сделаете его красочным и многое другое. Этим термином обозначают цифровую подготовку текста и изображения пригодных...