63261

Падіння Західної Римської імперії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати уявлення про варварські племена Велике переселення народів падіння Риму й утворення варварських королівств на території імперії; зясувати причини розпаду Римської імперії; ознайомити учнів з останніми десятиліттями існування Західної Римської імперії...

Украинкский

2014-06-18

27.25 KB

15 чел.

Урок 62                                                                                           

Всесвітня історія                                                6 клас

Тема: Падіння Західної Римської імперії.

Мета:

  1.  дати уявлення про варварські племена, Велике переселення народів, падіння Риму й утворення варварських королівств на території імперії;
  2.  з'ясувати причини розпаду Римської імперії;
  3.  ознайомити учнів з останніми десятиліттями існування Західної Римської імперії; з'ясувати значення падіння Римської імперії в стародавній історії.

 Очікувані результати.

Після цього уроку учні зможуть:

називати час вторгнення «варварів», гунів, дати поділу Римської імперії на Західну і Східну, падіння Західної Римської імперії, «варварські» племена, які поселилися на території Римської імперій;

показувати на карті територію розселення «варварських» племен, напрями вторгнення гунів і вандалів;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «Велике переселення народів», «варвар», «вандалізм»;

пояснювати причини кризи Римської імперії, її поділу на Західну і Східну, падіння Західної Римської імперії;

визначати місце історії стародавнього світу в історії людства.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

  1.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з датами.

Назвіть події, що відбулися в ці роки:

а) 313 р. н. е.;           б) 325 р. н. е.;

в) 381р. н. е.;            г) 394р. н. е.

Перевірка творчого домашнього завдання.

1)    Чого навчає священна книга християн — Біблія?

2)    Переказ та обговорення біблійних притч.

Фронтальна бесіда.                                  

  1.  Як змінилося становище християнства в Римській імперії? (Назвати основні етапи.)
  2.  Чому змінювалося ставлення імператорів до християнської церкви?
  3.  Що таке єресі? Чому імператори підтримували боротьбу ортодоксального християнства проти єресей?

Підбиваючи підсумки бесіди, учитель підкреслює, що християнська церква була останньою опорою римської державності, яка загадала. У той час як імператорська влада слабшала, церква міцнішала, перетворюючись на самостійну державу в державі зі своєю ідеологією. Ще одним показником послаблення імперії була варваризація римського суспільства.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Варвари і Рим.

2.  Захоплення Риму варварами.

3.  Утворення варварських королівств на території імперії.

1.  Варвари і Рим.

Евристична бесіда.

1)    Як ви вважаєте, чи існував вплив варварів на Рим?

2)    Які племена римляни називали варварами?

3)    Як складалися відносини Риму і варварів?

4)    Як впливала Римська імперія на розвиток варварських племен?

Вислухавши відповіді учнів, учитель зазначає, що вплив був взаємним: римляни впливали на варварів, а варвари, зі свого боку, впливали на римлян.

Розповідь учителя.

Під впливом Риму варварські племена перейшли до осілого способу життя, удосконалили знаряддя праці, від натурального обміну перейшли до товарно-грошових відносин; поступово відбулося виділення знаті, яка в усьому намагалася наслідувати римлян.

Одночасно з цим спостерігалося проникнення варварів у римське суспільство. Особливо помітним був цей процес в армії. Загони варварів (ґаллів, германців, нумідійців) відігравали помітну роль уже наприкінці періоду республіки.

Вплив варварів на Рим особливо посилюється за часів Пізньої імперії. Діоклетіан і Максиміан були самі за походженням іллірійцями. Найвищі командні посади в армії обіймали їхні одноплемінники.

Для епохи занепаду і розкладання Римської імперії характерне наслідування варварів в аристократичному середовищі. Ставали модними довгі борода і волосся, північний крій одягу, з'явилися черевики, панчохи і навіть шуби. Варваризувалася також і римська кулінарія: рослинна їжа, характерна для Риму, замінялася м'ясними та молочними стравами.

Коментоване читання.

Учитель звертає увагу учнів на розкриття в підручнику змісту нових понять «гуни», «Велике переселення народів».

Велике переселення народів – назва масових рухів варварських племен у напрямку Римської імперії у IV ст.

Підбиваючи підсумок розгляду питання, слід зазначити, що в IVV ст. Римська імперія переживала справжню катастрофу. З усіх боків наступали варвари. У запеклій битві під Адріанополем 378 р н.е. був розбитий і загинув імператор   Валент II. Повстання, дезертирство і грабунки набули нечуваних доти розмірів.

Востаннє Римську імперію зібрав й об'єднав Феодосій І Великий, але це об'єднання було надзвичайно короткочасним і тривало лише один рік. Після смерті Феодосія І (395 р. н. е.) його спадкоємцями стали двоє неповнолітніх синів. Відтоді настає період глибокого розкладання державної влади — правління опікунів імператорів. Опікунами імператорів ставали впливові германські вожді.

Згідно з волею Феодосія І, опікуном Аркадія, імператора східної половини імперії, був призначений ґалл Руфін, а Гонорія — вандал Стиліхон. Неприязні відносини між східним і західним двором і ворожнеча між опікунами молодих імператорів остаточно послабили опір римлян варварам, які прорвалися через кордони.

2.  Захоплення Риму варварами.

Розповідь учителя.

Руфін і Стиліхон, які ненавиділи один одного, по черзі зверталися за підтримкою до готського вождя Аларіха. Цим готувався ґрунт для подальшого захоплення Риму германцями.

Після смерті Стиліхона (408 р. н. е.) Аларіх двічі брав в облогу Рим. Під час облоги раби-германці влаштували погром своїх панів, відчинили Аларіху Саларійські ворота і в кількості 40 тис, воїнів перейшли на його бік.

14 серпня 410 р. н. е. Аларіх узяв Рим і піддав місто жорстокому руйнуванню, захопив масу здобичі та військовополонених. Для сплати данини вождю готів сенат наказав конфіскувати храмове та приватне майно і переплавляти дорогі речі й статуї.

Певною мірою захоплення Риму Аларіхом можна-вважати кінцем Римської імперії та греко-римської античності.

Матеріальні ресурси Римської імперії в результаті постійних війн суттєво скорочувалися. Збіднілі імператори вже не могли розраховуватися з армією найманців, які вимагали грошей і землі, і один за одним були повалені.

Під час одного з повстань у 476 р. вождь германських найманців Одоакр повалив імператора Ромула Августула. За германським звичаєм, Одоакр був піднесений дружинниками на щит і проголошений імператором. Східний імператор Зенон визнав його своїм співправителем. Одоакр одержав в управління Італію з титулом римського патриція. Хоч він не прийняв титулу імператора, насправді Одоакр став першим германським військовим правителем імперії. Він зберіг давні римські установи, але конфіскував третину земель, які подіяв між своїми воїнами. 23 серпня 476 р. — дата повалення Ромула Августула й утворення на території Італії першого германського королівства — уважається датою падіння Західної Римської імперії,

3.  Утворення варварських королівств на території імперії.

Робота з підручником і контурною картою.

Прочитати відповідний текст параграфа і позначити на контурній карті держави, утворені на руїнах Римської імперії протягом V ст.:

1) державу вестготів у Ґаллії й Іспанії;

2) державу бургундів;

3) державу франків;

4) державу аламанів;

5) державу остготів;

6) державу вандалів в Африці;

7) державу Одоакра в Італії.

Додаткова інформація

Вандали

У 454 р. імператор Валентиніан III був убитий змовниками. Удова імператора Євдокія, щоб помститися за вбивство чоловіка, викликала на допомогу вандальського короля Гейзеріха.

Вандали — союз східногерманських племен. Під натиском гунів у 406 р. вони вдерлися до Ґаллії та спустошили її. У 409 р. вандали почали селитися в Іспанії. 429 р. Гейзеріх, який правив у 428— 477 рр., переправився в Північну Африку. У 435 р. вандали стали союзниками Риму. Однак через чотири роки вони порушили угоду і захопили Карфаген. Гейзеріх приєднав до своїх володінь Корсику, Сардинію та Сицилію.

Вандали блокували своїм флотом гирло Тибру і після короткої облоги 2 червня 455 р. захопили «Вічне місто». Протягом двох тижнів Рим зазнавав жорстокого розгрому. Будинки й палаци були поруйновані, величезну кількість творів мистецтва знищено.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Робота зі схемою.

Заповніть пропуски в схемі «Падіння Західної Римської імперії»

Руйнування Риму

Навала вандалів

Навала гунів

Падіння Римської імперії

455

Битва на Каталунських полях. Гунни зазнали порази

Германський вождь Одоакр усунув від влади Ромула Августула

476 р.

451 р.

Учитель перевіряє правильність заповнення схеми.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

  1.  Західна Римська імперія припинила своє існування в 476 р., після того як останній римський імператор в Італії, Ромул Августул, був скинутий із престолу варварами.
  2.  Деякі елементи римської цивілізації збереглися і після падіння імперії та вплинули на культуру наступних епох.
  3.  Розпад Римської імперії був водночас початком розвитку напівфеодальних держав, або королівств, що виникли на римській території.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Завершити роботу за контурною картою.

3)    Підготуватися до уроку узагальнення з теми «Пізня Римська імперія».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

42174. ИССЛЕДОВАНИЕ ТЕХНОЛОГИИ ФОРМАТИРОВАНИЯ СЛОЖНЫХ ПО ФОРМАТУ ДОКУМЕНТОВ 654.5 KB
  Рукописные работы дипломные работы курсовые работы рефераты отчёты и пр. Основная часть рукописной работы Раздел 2 следует за титульным листом начинается со страницы № 2 обычно имеет оглавление. Заголовок 1 для глав работы Заголовок 2 для параграфов. Например для форматирования реквизитов Название организации Исполнитель Руководитель работ Название специальности Тема дипломной работы и пр.
42175. ИССЛЕДОВАНИЕ ЦЕПИ ПЕРЕМЕННОГО ТОКА С ПАРАЛЛЕЛЬНЫМ СОЕДИНЕНИЕМ АКТИВНОГО И ЕМКОСТНОГО СОПРОТИВЛЕНИЙ 203 KB
  Общие теоретические сведения В схеме рис.1 Векторная диаграмма этой схемы представлена на рис. Рис. Диаграмма представленная на рис.Ток совпадает по фазе с напряжением . Из точки О1 откладываем отрезок О1К = I2k /mI , по направлению вектора . Отрезок О1К является хордой круговой диаграммы . В масштабе mz откладываем по направлению отрезка О1К отрезок О1А = R2 /mz и из точки А под углом 900 к линии О1К проводим линию изменяющегося параметра AN’. Перпендикуляр, к линии изменяющегося параметра, опущенный из точки О1 совпадает по направлению с хордой.
42176. ИССЛЕДОВАНИЕ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ ЦЕПИ ПЕРЕМЕННОГО ТОКА С ПАРАЛЛЕЛЬНЫМ СОЕДИНЕНИЕМ АКТИВНОГО, ИНДУКТИВНОГО И ЕМКОСТНОГО СОПРОТИВЛЕНИЙ. РЕЗОНАНС ТОКОВ 182.5 KB
  Общие теоретические сведения В схеме рис.1 Векторные диаграммы этой схемы при различных значениях емкости С представлена на рис.9 Рис. Если емкость C конденсатора подобрать так чтобы ток полностью компенсировал реактивную составляющую то общий ток будет совпадать по направлению с напряжением рис.
42177. Прилади і методи контролю метеорологічних умов на робочих місцях 99 KB
  Теоретичний вступ До показників які характеризують метеорологічні умови мікроклімат належать: температура відносна вологість швидкість руху повітря теплове випромінювання. Дійсну температуру повітря в робочій зоні визначають за формулою 1: де tч і t0 показники чорного та посрібленого термометрів 0С. Вимірювання температури повітря в приміщенні можна також проводити з допомогою сухого термометра аспіраційного психометра Ассмана. Вимірювання вологості повітря.
42178. Амбулаторно-поликлиническая помощь сельскому населению. Обзор. Состояние, проблемы и перспективы развития в Республике Беларусь 258 KB
  При этом в настоящее время существуют различны, иногда противоположные, мнения относительно действующей организационной модели сельского здравоохранения. Рядом автором она признается несовершеннолетней: недостаточная мощность организаций здравоохранения села рассматривается
42180. ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ТЕХНОЛОГИИ «ПРИНЯТИЕ РЕШЕНИЙ» ПРИ РЕШЕНИИ ЗАДАЧ СРЕДСТВАМИ ТАБЛИЧНОГО ПРОЦЕССОРА 293 KB
  Найдите решения уравнения fx=0 с точность до 001 на отрезке [;b] используя опцию Подбор параметра. № варианта Функция fx Отрезок [;b] Шаг h fx = 3x52x4x36x2x4 [2;5] 05 fx = 3x5x36x2x4 [2;5] 05 fx = 2x56x4x3x2x4 [2;5] 05 fx = x39x224x15 [10;10] 05 fx = x23 x 2 [5;5] 05 fx = x36x29x6 [2;5] 05 fx = x36x29x2 [2;5] 05 fx = x39x224x2 [2;5] 05 fx = x33x26 [10;10] 05 fx = x312x245x51 [2;5] 05 fx= x26x8 [2;8] 05 fx =...
42181. ИССЛЕДОВАНИЕ ЭЛЕКТРИЧЕСКИХ ЦЕПЕЙ С ВЗАИМНОЙ ИНДУКТИВНОСТЬЮ 410 KB
  Исследовать свойства электрических цепей переменного тока с последовательным и параллельным соединением индуктивно связанных катушек. Коэффициент пропорциональности M21= называют взаимной индуктивностью катушек 2 и 1. Итак индуктивная связь катушек это связь их через магнитное поле когда магнитный поток одной катушки пронизывает не только витки собственной катушки но и витки другой находящейся поблизости катушки. Взаимная индуктивная связь катушек обусловливает...
42182. ИССЛЕДОВАНИЕ НЕСИММЕТРИЧНОГО ПАССИВНОГО ЧЕТЫРЕХПОЛЮСНИКА 222.5 KB
  Исследование линейного пассивного четырехполюсника при переменной нагрузке определение на основании опытных данных постоянных четырехполюсника А В С D и построение круговой диаграммы. Активные четырехполюсники в своих ветвях содержат источники энергии в пассивных четырехполюсниках источников энергии нет. Для любого пассивного четырехполюсника напряжение и ток на входе и выходе связаны между собой уравнениями:...