66315

Слова протилежні за значенням (антоніми)

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Слова протилежні за значенням антоніми. Обладнання: картинки дня і ночі картки з тестами завдання для роботи в парах малюнок равлика та коня таблички зі словами девізу уроку. Багатозначними є слова: а сміливий золотий; б гребінець ключ лінійка; в шарф злий.

Украинкский

2014-08-16

1.25 MB

1 чел.

Тема. Слова протилежні за значенням (антоніми).

Мета.

Розширити уявлення учнів про антоніми, ознайомити з терміном;
формувати уміння добирати антонімічні пари, користуватися ними для образного зіставлення конкретних явищ навколишньої дійсності;
Розвивати мовленнєві здібності учнів, лексичний запас, вміння аналізувати, характеризувати, класифікувати мовний матеріал, формувати та висловлювати власну думку; вчити працювати в парах
виховувати пізнавальний інтерес,
любов до рідної мови, бажання вчитись.

Обладнання: картинки дня і ночі, картки з тестами, завдання для роботи в парах, малюнок равлика та коня, таблички зі словами девізу уроку.

Хід уроку.

І. Організаційна частина. Мотивація.

- Добрий день, діти. Сьогодні у нас присутні гості. Привітайтеся з ними.

     На цьому уроці я бажаю вам показати свій розум, проявити активність, не втратити гарний настрій. Девіз нашого уроку зашифрований, але ви його зможете прочитати по  стрілочках.

Будемо                                          працювати          рідну

дружно                гарно            добре                         знати              мову

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  •  Відкриваємо зошити, записуємо число, класна робота.

Над якою темою ви зараз працюєте?

Тестування.

  1.  У словосполученні золоті руки слово золоті вжите в 
    а) переносному значенні,
    б) прямому значенні.
    2. Багатозначними є слова:
    а) сміливий, золотий;
    б) гребінець, ключ, лінійка;
    в) шарф, злий.
    3. Синонімами до слова рухливий є слова:
    а) швидкий, жвавий, моторний;
    б) повільний, в’ялий.
    в)
    мужній, хоробрий.

    4. У словосполученні гостра коса слово гостра вжито в 
    а) переносному значенні;
    б) прямому значенні.
    5. Прикладом слів, які звучать і пишуться однаково, але мають різні значення є слова:
    а) ніс, місяць;
    б) учень, будинок.
    6. Синоніми – це слова,
    а) що мають кілька значень;
    б) які звучать і пишуться однаково, але мають різні значення;
    в) які близькі за значення.

Самоперевірка тестів.

                 1а, 2б, 3а, 4б, 5а, 6в.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні до нас на урок завітали дві наших знайомі, хто вони, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки.

Чорна корова всіх поборола. Білий віл всіх підвів. 
/День і ніч/

- Чи приходять день і ніч разом?

-А чому ж вони сьогодні прийшли ви дізнаєтесь,якщо прочитаєте тему уроку.

тАонімин

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Наше завдання на уроці:

- дізнатися, як називаються слова, протилежні за значенням; навіщо вони в мовленні;

- навчитися знаходити їх у реченні, тексті, самостійно добирати та вводити в речення;

Отож, свої ворота нам відчиняє країна слів, протилежних за значенням.

V. Вивчення нової теми.

1. Каліграфічна хвилинка.

Де  нь  нн  ні  ч.

День – сонячний, похмурий

Ніч – ясна, темна. Ніч-мати всіх пригортає, а день розганяє.   

2.  Розповідь вчителя.

  Казка про антоніми.

             Жили на одній вулиці по сусідству два хлопчики. І хоч однакові імена мали Антони, були вони зовсім різні.  Один низький, інший високий, один добрий, інший злий, один щедрий, інший скупий. Виросли Антони і вирішили подорожувати. Той пішов на південь, а той - на північ. А коли прощалися, один плакав, а інший – сміявся. Не судилося Антонам повернутися в рідне село, і в пам'ять про них люди стали називати протилежні слова  антонімами.

3. Робота з підручником.

(ст.65 впр.146)

Коментоване письмо. Випиши слова парами.

  •  Яке значення мають пари слів?
  •  Як вони називаються?
  •  Що таке антоніми?

4. Фізкультхвилинка.

5. Робота в парах.

Завдання від сонечка та від місяця.

День. Сонечко. Списати прислів’я, підкреслити антоніми.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

Від рідної  землі віє теплом,а від чужої-холодом

Ніч. Місяць. Підібрати до слів антоніми. Важко - (легко)

Війна - (мир)

Порожня - (повна)

Старість - (молодість)

Правда - (брехня)

Говорити - (мовчати)

(Мовчати, повна, молодість, мир, легко, брехня)

6. Складання речення з антонімами за малюнком. 

Равлик  повзе повільно, а кінь мчить швидко.


      

7. Робота над прислівями. (Біля дошки) 

- Антоніми використовують в прислів’ях, приказках, дотепах, фразеологізмах.

На початку уроку ви писали каліграфічну хвилинку, виконували запис прислів’я з антонімами. Назвіть антонімічні пари.  

Приказки: Сонце на літо, а зима на мороз; вночі тріщить, а вдень плющить.

Антоніми входять до багатьох фразеологізмів: Ні живий ні мертвий, ні холодно ні жарко, і сміх і гріх, рано чи пізно, пройти крізь вогонь і воду.

Зєднайте прислів’я ліву і праву частини.

Праця - здоров'я,

Легко сказати,

Маленька крапля

але важко зробити.

камінь великий руйнує.

лінь - хвороба.

VІ. Підсумок уроку.

- Мені подобається ваша дружна, уважна робота.

- Яку тему ми вивчали? 
- Що таке антоніми? 

Домашнє завдання. С.67, вправа 150 – письмово (сонечко),

Вправа 148 – (місяць).

Додаткове завдання

Я антонім слова літо,

В мене біла, тепла свита,

Хоч мороз люблю сама,

Адже звуть мене... (Зима)

Я антонім шуму, стуку,

Уночі без мене мука,

Для спочинку наймиліша,

Відгадаєш, хто я... (тиша).

В зошитах - (літо - зима, шум - тиша).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22055. Просвещение 36.5 KB
  Просвещение XVIII столетие вошло в историю культуры и литературы как век Просвещения. XVIII век часто называют веком Разума. Таким образом первое что отличает рационализм XVIII века от его предшественника картезианского рационализма эмпирический характер критика всякой физической спекулятивности. Дедуктивным гипотетическим системным построениям прежней науки мыслители XVIII века предпочитают индуктивное познание фактов.
22056. Движение «Бури и натиска» 32 KB
  Гёте 17491832 и Ф. Художественным открытием века явилась лирика молодого Гёте и его первая немецкая историческая драма Гёц фон Берлихинген 1773; мировую славу завоевал его сентиментальный роман Страдания юного Вертера 1774 выражающий протест против закрепощения личности сословноабсолютистским общественным строем. У Гёте в Прафаусте до 1776 речь идет о матереубийстве и детоубийстве однако у него эти проблемы поднимаются высоко над бытовым...
22057. Классицизм 37 KB
  При изучении классицизма необходимо проследить как преломляются в классицистической литературе XVII века традиции ренессансного классицизма обратить внимание на то как античность из объекта подражания и точного воссоздания возрождения превращается в пример правильного соблюдения вечных законов искусства и объект соревнования. Можно также встретить утверждения что философской основой классицизма явилась философия Декарта. В то же время заслуживают внимания несомненные декартовские принципы в поэтике классицизма разделение трудностей в...
22058. И. Гете, Ф. Шиллер 39 KB
  Гете Ф. Занятие юриспруденцией мало привлекало Гете гораздо более интересовавшегося медициной этот интерес привел его впоследствии к занятиям анатомией и остеологией и литературой. Писать Гете начал рано. Гете дает ряд тонких произведений не открывающих однако его самобытного творческого лица.
22059. Романтизм 41.5 KB
  Зыбкость текучесть составляла самую суть романтизма проводившего идею недостижимой цели вечно манящей поэта. Здесь будет уместно сказать несколько слов об идеалах романтизма поскольку художественноэстетическая система есть ни что иное как система художественных и эстетических идеалов. В основе романтизма лежит система идеальных ценностей т. Эта система ценностей вступает в противоречие с системой ценностей реального мира и тем самым вызывает к жизни второй постулат романтизма как художественноэстетической системы и романтизма как...
22060. Авторы и произведения эпохи Романтизма 36.5 KB
  Авторы и произведения эпохи Романтизма Историкохудожественное значение Романтизма исключительно велико. была причиной противоречивого характера всего немецкого Романтизма. Большое влияние на развитие прогрессивных тенденций немецкого Романтизма. Так выразитель позднего немецкого Романтизма Э.
22061. Бидермайер 31.5 KB
  Еще в первой половине века после краткого периода первых неуверенных поисков среди исторических стилей люди укрываются в убаюкивающем интиме мещанского бидермайера biedermeier. Творческий заряд бидермайера был достаточен для создания мелких предметов мещанского интерьера вазы картинки гравюрки и декоративные рамочки фарфоровые фигурки и мебель но не мог заметно повлиять на область художественной ковки а в архитектуре тем более не мог создать предпосылок для появления специфического стилевого ряда. В 1869 году появилось отдельное...
22062. «Молодая Германия» 30.5 KB
  Она сложилась в Германии в начале 30х гг. В деятельности Молодой Германии выражалась оппозиция немецкой буржуазии реакционному феодальномонархическому строю Германии. В декларациях Молодой Германии выражались абстрактные призывы к свободе и духовной революции критика религии мелкокняжеского абсолютизма и мещанской морали проповедь эмансипации. Вместе с другим известным немецким писателем критиком и публицистом Берне он был идейным вождем Молодой Германии и самым талантливым из писателей и поэтов...
22063. Поэтический реализм 43 KB
  Герои Граббе гибнут в столкновении с необузданными жестокими силами истории которые драматург представляет как непостижимые массы и величины Дон Жуан и Фауст 1829; Битва Германа 1836. Более позитивную концепцию истории дают произведения Р. Попытка Вагнера вновь оживить германскую мифологию ныне отошла в область истории и все же Вагнер как никто другой представил миру персонажи и легенды германского Средневековья в Тангейзере 1845 Кольце Нибелунга законч. Бюхнер вышел за пределы чистой истории подчеркивая безнадежное...