66323

Байки. Езопова байка «Хлібороб і орел»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тема нашого уроку Езопові байки. Що таке байка З яких частин складається байка Що таке мораль Хто є героями байок Як називають авторів байки Яких байкарів знаєте Чим байка відрізняється від казки Гра З якої байки предмет...

Украинкский

2014-08-16

89.5 KB

0 чел.

Урок позакласного читання

Тема. Байки. Езопова байка « Хлібороб і орел»

Мета уроку: перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу, продовжити знайомство з Езоповими байками, удосконалювати читацькі навички; розвивати творчу уяву, образне мислення, уміння правильно та лаконічно відповідати на запитання; будувати власне висловлювання на певну тему; виховувати почуття  дружби, доброти.

Обладнання: портрети байкарів (Езопа, Крилова, Глібова.) виставка творів, ілюстрації до байок.

Хід уроку

І.Організація учнів до уроку.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

1.Відгадаємо загадку:

Із лози сплітається.

Все в нього складається:

і грибочки, і горішки,

всякі ягоди і шишки.

Правильно, кошик. Але в нас він сьогодні незвичайний. Його ми сьогодні будемо наповнювати нашими думками, новими поняттями. За сьогоднішній урок маємо зібрати наш кошик мудрості. Для цього почнемо працювати. 

  2.  Робота в групах.

- Відтворіть вислів, зробіть припущення, якою буде тема уроку.

Зда       че        ся,      прав       ка        муд       то       справ         ше.

 

            

ше.      єть        ду       бай         ру       прос    - ді         бре            А

                          Здається, байка просто бреше.

                         А справді — мудру правду чеше.

- Складіть вірш, дізнайтеся, хто буде автором вивченого твору.

                       ( Вірш деформовано)

В Езопа вчіться, добрі люди!

Для того байка коле під ребро,

щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

Хоч розповідь коротка й жартівлива,

Мета її ясна й правдива.

Учитель. Тема нашого уроку "Езопові байки". Сьогодні ми продовжимо знайомитись з байками Езопа.

- Складіть прислівя, про що буде байка?

Добре ім'я - краще багатства.

Добре роби - добре й буде.

Добрі справи - від добрих людей.

Доброму всюди добре.

Одна добра справа тягне за собою іншу. 

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

  1.  Відповіді на запитання, що надає чарівний кошик.

-  Що таке байка?

  •  З яких частин складається байка?
  •  Що таке мораль?
  •  Хто є героями байок?
  •  Як називають авторів байки?  
  •  Яких байкарів знаєте?
  •  Чим байка відрізняється від казки?
  1.  Гра « З якої байки предмет?»

Учитель дістає з кошика предмети: окуляри, дзеркало, сир, виноград. 

Учні називають байку, її автора, що засуджується.

« Мавпа й окуляри». І. Крилов. Нерозумність, неуків.

« Мавпа і дзеркало». І. Крилов. Людей, що не бачать своїх недоліків, але

сміються над іншими.

    « Ворона та лисиця». І. Крилов. Підлабузництво, тих, що вірять всьому.

   « Лисиця й виноград». Л. Глібов. Людей, які  у своїх  невдачах звинувачують інших.

   3. З якої байки рядки:

« Чужому лихові не смійся» Л. Глібов. « Чиж та голуб». 

« У товаристві лад – усяк тому радіє.
Дурне безладдя лихо діє,
І діло, як на гріх,
Не діло – тільки сміх.» Л.
Глібов. « Лебідь, рак та щука».

4.Інсценування байки І. Крилова « Зозуля і півень». 

   5. З яких байок прислівя:

Що посіяв, те й пожнеш. Л. Глібов « Вовк і кіт».

Друзі пізнаються в біді. Езоп. « Двоє приятелів і ведмідь».

Ми з’ясували з вами, що таке байка та які її особливості. Байка повчає непомітно, мудро, весело. Ніби хтось, за рядком байки запитує тебе: «Ану, друже, приміряй мою байку на себе, чи немає в тебе такого недоліку?»

ІV. Робота над новим матеріалом.

  1.  Загадки:
  •  Як називають селянина, який займається вирощуванням хліба?  (Хлібороб)
  •  На скелі він будує дім,
    І не боїться жити в нім.
    Два могутні є крила
    У господаря …
    (Орла)
  •  Ми працюємо над байкою Езопа « Хлібороб і орел».

Порушена послідовність.

-Я виписала з тексту 5 ключових  речень та порушила їх послідовність.  Прочитайте речення, подумайте та розташуйте ці речення так, як вони можуть бути розташовані в тексті. Запишіть свої припущення.

2. Робота в групах.

  1.  Орел зненацька впустив шапку, радісно закричав  і злинув угору.
    1.  Хлібороб пішов до стіни, що височіла край поля, і сів обідати.
    2.  Раптом почув лопотіння крил і розпачливий пташиний крик.
    3.  Треба віддячити йому за добро.
    4.  Стіна обвалилася саме там, де він сів обідати.
  2.  Словникова робота.
  •  Плуг, обора, лопотіння, навпочіпки, небавом.
  1.  Усвідомлення ( робота з текстом з використанням методу « Джигсоу»)

Учні працюють в експертних групах. 

Переказ тексту в первинних групах.

  1.  Відповіді на запитання:
  •  Коли відбувалися події?
  •  Що робив хлібороб?
  •  Що почув хлібороб?
  •  Як він вчинив?
  •  Як повівся орел?
  •  Яку біду передбачив орел?
  •  Як орел віддячив хліборобу?
  •  Яка мораль байки?

6. Перевірка встановленої послідовності групами.

V. Міркування.

1. Читання байки учителем.

- Чого навчає байка?

2. Словникова робота.

Жахнувся, пожбурив, злинув, набридло, збагнув.

Доберіть синоніми: шугнув, гукнув, тішився.

Поясніть вислови:

Упав каменем.

Нестямно борсався.

Спинився, мов скамянів.

Красно дякую.

  1.  Аналіз байки.

- Твір якого жанру прочитали?

- Яка мораль байки?

- Хто є головним героєм байки?

- Дайте характеристику героям.

  1.  Вибіркове читання.
  •  Знайдіть рядки, де описується погода та пора року.
  •  Що зивувало хлібороба?
  •  Де саме обідав хлібороб?
  •  Чого жахнувся орел?
  •  Що зробив орел?
  •  Як хлібороб намагався забрати шапку?
  •  Чому  скамянів чоловік?
  •  Чого збагнув хлібороб?
  •  Яка мораль байки?
  •  Чи засуджується щось в байці або навпаки оспівується?
  1.  Робота над текстом.

-Прочитайте речення із звертаннями.

- Прочитайте питальні речення.

- Назвіть займенники в останньому абзаці.

- Яке  прислівя  найбільш вдало відображає головну думку  байки?

VІ. Підсумок уроку.

1.  «Інтервю»

- Уявіть, що ми стали свідками подій байки. Я пропоную взяти інтервю у героїв.

Робота в групах. Діти готують запитання.

  1.  Продовж речення:

на уроці я дізнався…..

мені сподобалося…..

я знаю, що байка – це….

VІІ. Домашнє завдання.

Переказати байку, намалювати ілюстрації до байки, відвідати бібліотеку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24182. Положительные и отрицательные последствия феодальной раздробленности 17.63 KB
  Положительные: 1 трудности жизни на юге заставляли людей уходить на север и восток страны заселяя и осваивая эти прежде неразвитые окраины древней Руси. Значение периода феодальной раздробленности в русской истории У политической раздробленности как у любого исторического явления есть и положительные и отрицательные стороны: 1. Положительные: исчезла пропасть между центрами и окраинами; последние превратились в самостоятельные княжества которые по уровню хозяйственного социальнополитического и культурного развития превосходили Киевскую...
24183. Сущность социальных отношений 47 KB
  Социальные нормы это средства социальной регуляции поведения индивидов и групп. Социальная роль это социальная функция модель поведения объективно заданная социальной позицией личности в системе социальных и межличностных отношений. С социальной стратификацией связано понятие социальной мобильности. Под социальной мобильностью понимается любой переход индивида или социального объекта ценности то есть всего того что создано или модифицировано человеческой деятельностью из одной социальной позиции в другую.
24184. Классификация социальных процессов 50 KB
  В тех случаях когда цели и способы их достижения у индивида или группы не могут удовлетворить индивида компромисса достичь не удается и индивид не приспосабливается к новым условиям окружающей среды. Ассимиляция ссимиляция это процесс взаимного культурного проникновения через который личности и группы приходят к разделяемой всеми участниками процесса общей культуре. Это всегда двухсторонний процесс в котором каждая группа имеет возможности для проникновения своей культуры в другие группы пропорционально своему размеру престижу и другим...
24185. Применение имитационного моделирования 47.5 KB
  Имитационное моделирование это частный случай математического моделирования. Применение имитационного моделирования К имитационному моделированию прибегают когда: дорого или невозможно экспериментировать на реальном объекте; невозможно построить аналитическую модель: в системе есть время причинные связи последствие нелинейности стохастические случайные переменные; необходимо сымитировать поведение системы во времени. Цель имитационного моделирования состоит в воспроизведении поведения исследуемой системы на основе результатов...
24186. АЛЛЕРГИЯ 276 KB
  В поддержании аллергического иммунного ответа важны долговременные клетки памяти в т. Схема 1 Классификация аллергических реакций: Влмфзависимые Активные Немедленная по ДжеллКумбсу гуморальные и анафилаксия 1й тип реагины Тлмфзависимые Пассивные Отсроченная 5 ч 2й цитолиз клеточные АТ и клетки Замедленная дни 3й имм. Неклеточные структуры тканей коллагена миелина базальной мембраны почек вовлекаются соседние клетки вторично. Медиаторы: гаммаинтерферон...
24187. ПАТОЛОГИЯ ВОДНО-СОЛЕВОГО ОБМЕНА 289.5 KB
  Эфферентная часть: основной механизм регуляция почек диуреза: а Вегетативная нервная симпатическая адреналин чревный нерв снижение диуреза; б Гипоталамогипофизарная регуляция: супраоптические и паравентрикулярные ядра АДГ задний гипофиз почечные канальцы гиалуронидаза активация реабсорбции тоже снижение диуреза; в передний гипофиз АКТГ надпочечники альдостерон почечные канальцы сукцинатдегидрогеназа усиление реабсорбции Na и пассивно воды г диэнцефальный мозг адреногломерулотропин ...
24188. КИСЛОТНО-ОСНОВНОЕ СОСТОЯНИЕ 70 KB
  Начальные сдвиги и компенсаторные реакции при нарушениях КОС Нарушения КОС Сдвиг КОС Компенсация Дыхательные Ацидоз рН  рСО2 НСО3 Алкалоз рН рСО2 НСО3 Негазовые Ацидоз рН НСО3 рСО2 Алкалоз рН НСО3 рСО2 Схема 1 Работа гемоглобиновой буферной системы Легкие О2 Нв НвО2 СО2  Кровь: венозный_Нв артериальный_НвО2щелочные_продукты  Нв  ...
24189. ПАТОФИЗИОЛОГИЯ ОБМЕНА БЕЛКА И НК 374 KB
  ПАТОФИЗИОЛОГИЯ ОБМЕНА БЕЛКА И НК Роль белков в организме незаменимые аминокислоты типы синтеза белка типы патологии белкового обмена типы алиментарной недостаточности периоды голодания и особенности обмена; синдром мальадсорбции; нарушения синтеза белка в клетке; диспротеинозы; амилоидоз формы теории развития стадии; подагра. Пластическая роль белков структурная основа тканей и основа ферментов определяет их главенствующую роль в метаболизме. В отличие от жиров и углеводов полное белковое голодание даже при наличии...
24190. ПАТОФИЗИОЛОГИЯ ОБМЕНА ЖИРОВ 262.5 KB
  Виды ЛП: по убыли размера частиц и содержания триглицеридов нарастание фосфолипидов: хиломикроны ЛПОНП ЛППП и ЛПНП атерогены ЛПВП антиатерогены так как вытесняют холестерин с рецепторов клеток. Гиперплазия жировых клеток сохраняется навсегда особенно у детей и в пубертатном периоде. Стадии: жировой полоски пятна липидов в 12 мм появляются макрофаги которые накапливают липиды и превращаются в пенистые клетки фиброзной бляшки эксцентричный рост во внутренней оболочке артерий; капсула из эндотелия Тлимфоцитов пенистых...