66324

Білокора красуня

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Як зовуть її Берізка Назва берізка прийшла до нас із глибокої давнини. Чому радіє берізка Що шепоче теплому вітерцю сонечку Складемо казочку Сонечко та Берізка. Послухайте початок: Жила була собі Берізка.

Украинкский

2014-08-16

67 KB

0 чел.

Відділ освіти виконавчого комітету

Знам’янської міської ради Кіровоградської області

Міський методичний кабінет

Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №1 ім. Т.Г.Шевченка

( 27403, м. Знам’янка, вул. Р.Люксембург,69,  2-17-49)

Конспект

уроку мислення серед природи у 3 класі з теми:

«Білокора красуня»

 Підготувала

вчитель – методист

Голікова О.Г.

м. Знам’янка

2012 р.

Тема: БІЛОКОРА КРАСУНЯ

Мета: розширити й поглибити знання учнів про біологічні особливості берези; створити уявлення про це дерево як символ рідної природи; формувати бережливе ставлення учнів до зеленого багатства Вітчизни. Виховувати прагнення творити красу.

Місце проведення: березовий гайок поблизу школи.

Хід уроку

1.Організований вихід до березового гаю.

2.Актуалізація опорних знань.

- Яка зараз пора року?

- Назвіть весняні місяці.

-  Звідки, на вашу думку, походить назва місяця «березень»?

3.Вступна бесіда.

- Сьогодні ми завітали в гості до найвродливіших красунь. Хто вони,

відгадайте:

Хто у нашому гайочку

Носить біленьку сорочку?

У тоненькі кіски   

Вплітає жовті стрічки,

А панчішки в чорну риску

Прикривають її взимку.

В неї листячко, мов слізка.

Як зовуть її ?             

                               ( Берізка)

- Назва «берізка» прийшла до нас із глибокої давнини. Вона означає «світлий», «сяючий». У словян берези вважаються священними, тими, які охороняють, оберігають людину.

- Де росте береза?  ( Росте вона у різних регіонах України. Її  зустрінеш і в соснових, і в мішаних, і в листяних лісах, а подекуди – особливо на вирубках - вона утворює чисті гаї. Цвіте у квітні - травні, запилюється вітром. Плоди - довгасті горішки - завдяки крильцям розносяться вітром. На 1 гектарі береза висіває 35-150 г насіння. Воно надзвичайно дрібне: 5 тис. насінин важать 1 грам. Тож неважко підрахувати, що наступної весни на цій площі могли б зявитися 175-750 тисяч нових деревець. Однак цього не відбувається: більшість насінин гине, не встигнувши прорости.

- Чи знаєте ви, що береза-єдине в світі дерево з білою корою! Це пояснюється тим, що в корі берези є бітулін, який зафарбовує її. Навіть на сонці стовбур берези холодний: білий колір відштовхує сонячне проміння. Є берези з темно-вишневою, темно - коричневою корою – «залізні»: їх деревина за міцністю не поступається багатьом металам. «Камінна» береза з дуже міцною і важкою деревиною тоне у воді.

- Розгляньте гілочку берези. Якою вона стала? Що свідчить про те,що вона вже прокинулась від зимового сну? Прислухайтесь, яку пісню виспівує тонке,довге гілля? (Ніжну, дзвінку,радісну). Чому радіє берізка? Що шепоче теплому вітерцю, сонечку?

- Складемо казочку «Сонечко та Берізка». Послухайте початок:

  Жила – була собі Берізка. Звали її Білокорочкою.

  Одного разу прокинулась вона раненько, вмилась ранковою росою, озирнулась навкруги. З- за обрію викотилася яскраво – жовта тарілочка:

  •  Доброго ранку! Хто ти? – запитала Білокорочка.
  •  Я – Сонечко. А ти хто?...

4.Робота над новим матеріалом.

 У давні часи  над сивим Дніпром жив молодий і ставний красень Доброслав, одинак у матері. Та сталося лихо: напали на рідну землю вороги. Пішов син воювати.  Серце матері кровю  обливалось, сльози туманили очі… Якось почула мати кінське іржання коло воріт. Осідланий, стояв без вершника кінь.

  Заплакала гірко мати, схилилась на ворота у тузі. Цілу ніч так стояла, а на ранок побачили люди на тім місці білокоре дерево. І тому, мабуть, що хата вдовина стояла на самому березі, то й назвали те дерево БЕРЕЗОЮ. Від материнського доброго серця шануємо й ми це дерево.

-Чимало письменників, поетів, художників оспівало це чудове творіння природи. Послухайте вірші про білокору красуню, запамятайте красиві вислови, порівняння, щоб вони допомогли вам скласти словничок.

РОЗПЛЕЛА БЕРЕЗА КОСИ

Розплела береза коси

                                               На веснянім вітерці,

Опустила ніжку босу

                                               В тиху воду у ріці.

  Мов зібралася до мене

    Вбрід на берег перейти,

     Де схилились дужі клени

                                               На причалені плоти,

Де гнучка моя сопілка

  Вудить синю далину…

           Йди, берізко, йди, тут мілко.

 Я ще й руку простягну.

БЕРІЗКА

Це ж чиї цікаві очки                                                   І деревця посмутніли.

Поглядають, сонця ждуть?                                       Ось де вперше у житті

-То не очки, то листочки,                                          В них листочки пожовтіли,

То берізки так ростуть.                                              Стали зовсім золоті…

І малі ж вони вдалися:                                             А мине мороз надворі-

Ще у них немає віт…                                               Оживуть берізки всі,

Мов з колиски підвелися,                                        Стануть гарні, білокорі,

Подивилися на світ.                                                 Наче вмиті у росі.

Та малим зростати треба,                                        Підійде лісник надвечір,

Бо на те ж в них сила є…                                        Доторкнеться до гілок.

Налилось дощами небо;                                        - Гляньте, - скаже,- із малечі

Осінь голос подає.                                                  Отакий підріс гайок!

                                                                                                               М. Пригара.

БЕРІЗОНЬКА

                                            Я посаджу берізоньку

                                           Зелену та струнку -

                                            Нехай росте під сонечком

                                            У нашому гайку.

                                 Прийде весна теплесенька,

                                 Їй коси розплете –

                                 Нехай мала берізонька

                                 На радість всім росте.

                                          І. Волкуневич.

- Якою називають берізку? (Зеленою, плакучою, білокорою, кучерявою, тендітною, стрункою, ніжною - весною і літом, золотою, чарівною - восени, голою – взимку).

- Що можна сказати про берізку взимку? (Вона спить.) Так, спить білокора взимку чутливо, а напровесні найперша з дерев розкриває свої бруньки. Ось тому перший місяць весни на Україні так і називається «березень», «світанок року».

- Якою ми бачимо берізку перед собою? Яка в неї кора, стовбур, гілля? (Берізка струнка, кучерява. Стовбур у неї прямий, кора біленька, гладенька, з чорними смужечками. В усі сторони розкидала берізка свої віти - коси, які їй розчісує пустун - вітер ).

- Якими словами опишемо чарівність осінньої берізки? (Ніби казкове дерево, вся золота, гарно вимальовується на тлі синього неба. У її коси ніби вплелися золоті стрічки, а вітер тріпоче ними, грається. Листочки осипаються, ніби золоті монети )

- Складемо казочку (за вибором ) про берізку у різні пори року.

- До нас у гості завітав букет з квітів. Надаємо йому слово.

ПРОЛІСОК : Я хочу загадати вам загадочку:

                     Спраглих соком напуває,

                     Щедро ліки постачає,

                      А колись у давній час

                      В хаті морок розганяла,

                      Ще й долівку замітала.

БАРВІНОК : Діти довго міркували,

                      Та нарешті відгадали:

            - Це ж сусідочка – берізка,

              В неї листок, наче слізка,

              І сережки бурштинові,

              І косиченьки шовкові.

РОМАШКА: Ми сережки позичали,

                       Коли весну зустрічали.

                      Хоч ми справді невеликі,

                       Та цікаво знать про ліки.

БЕРІЗКА:  Якщо так, гостріте слух,

                    Причаїть на хвильку дух.

                    Хто з вас пив з берізки сік?

                     В цім напої – цінний лік.

                     Від півдюжини недуг

                    Він здоров я вірний друг.

                     І кров нашу профільтрує,

                      І легені підлікує.

                      Згладить виразки глибокі

                     І понизить жар високий.

                     А березові бруньки

                       Й молодесенькі листки

                      Вам дають настій відмінний,

                      У якому вітаміни.

БАРВІНОК: Поклонімося берізці нині,

                       Що добро несе людині!

  •  Пам ятайте: дружба берези з людиною давня. За що ж так цінують це дивне дерево? Березу називають деревом чотирьох справ:

перша справа – світ освічувати,

друга справа – крик втихомирювати,

третя справа – хворих зцілювати,

четверта справа – дотримуватись чистоти.

« Світ освічувати» - це зрозуміло: колись селянські діти засвічували в хаті березовою скіпкою ( лучиною).

« Крик втихомирювати» - змащувати скрипучі колеса возів дьогтем, який добували з берези.

«Хворих зцілювати» - березовим соком, бруньками, корою.

«Чистоти дотримуватись» - виготовляти віники та мітли, а ще віники для бані: березові листочки мають цілющі властивості.

  •  Які цінні властивості мають березові бруньки? (Їх відвар застосовують при лікуванні ангіни, грипу, бронхіту, а настій на меду рекомендують для швидкого загоєння опіків і запалень носової порожнини).
  •  Що ви знаєте про березовий сік? (Його збирають навесні, коли від ласкавого сонця сік пішов по стовбуру, по гілках. З одного дерева висотою 15 – 20 м без шкоди для нього можна добути до 20 л цього приємного освіжаючого напою, багатого на вітаміни. Та треба пам- ’ятати, що поранена навесні береза за добу втрачає 5 л соку. Тому рану обов ’язково треба заліпити глиною.
  •  Складемо казочку про поранену берізку «Чому плакала береза?» за даним початком:

У нашому лісі на галявині росло три берізки, як три сестриці.

Одного разу я здалека побачила, що середня берізка не так привітно киває мені тендітними листочками, а на білому сарафанчику – жовта пляма. Я прискорила кроки. Підійшла і побачила, що середня берізка плаче…

  •  Пригадайте, як В. Скомаровський розповідав у вірші про поранену берізку.

БЕРІЗКА

                    Хтось берізоньку високу

                    Ранив на обочині,

                     Покотились краплі соку

                     В трави позолочені.

По ярах стежки весняні

                                           Вітерець посушує,

А в берізки листя в ’яне,

                                          Бо вона нездужає.

                     Зачерпну води з потоку,

                      Що біжить долиною,

                      Рану свіжу і глибоку

                      Я замажу глиною.

Зашумить берізка знову

                                          Вітами зеленими,

                                          Поведе гучну розмову

                                          З липами і кленами.

  •  Оберігати берізку від злих людей ви повинні обов ’язково, як це робили діти у пісні «Берізонька» (сл.Т. Волгіної, муз. А. Філіпенка). Заспіваймо її.

                  На лугу, на лугу чепурнесенька,

                   Там берізка стоїть ой тонесенька.

                  Низько берізонька нахилилася,

                   Гірко берізонька зажурилася.

  •  Що з тобою, скажи, чи втомилася?

Чи на воду в ставку задивилася?

  •  Люди недобрії пострічалися,

Тому віти мої обламалися.

                   Лікували берізку білесеньку,

                   Поливали щодня молодесеньку.

                    Стала берізонька веселесенька,

                    Стала берізонька зеленесенька.

  •  За що цінують люди це чудодійне дерево? ( З жовтувато – білої березової деревини виробляють фанеру, лижі, посуд, меблі. З верхнього шару берести народні майстри роблять ажурні кошики, стільчики, хлібниці та інші речі. Раніше, коли ще не було паперу, наші предки на бересті писали грамоти, книги. Ще ширше берест застосовувався в будівництві. Споруджуючи дім – зруб, майстер ніколи не забував підкласти під кути листки бересту, щоб вологість не проникала до  колод.

5. ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ: робота зі скоромовкою.

                Сік з берези стік,

                 Стік з берези сік.

  •  Які народні прикмети, пов ’язані з березою, знаєте?

З берези тече багато соку – літо буде дощовим.

Коли спочатку листям вкривається береза – чекай сухого літа, коли клен – мокрого.

Коли восени листя берези жовтіє зверху – весна рання, знизу – пізня.

Розпускається березовий лист – сій овес, лист повний – сій повно, на березі вгорі раніше розпустилося – сій хліб рано, якщо знизу – сій пізніше.

Зазеленів березовий гай – пересаджуй дерева.

6. Підсумок уроку

- Що запам ’ятали на цьому уроці? Чия казка найбільше сподобалась?

7. Домашнє завдання: 1 група – записати почуту на уроці казку,

                                       2 група – скласти казку, намалювати до неї малюнок.

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23513. Русское слово в свете структурно-семантического описания (словообразовательный и морфемный анализ) 240.5 KB
  Роженцова Словообразовательный и морфемный анализ как способ исследования структурносемантических особенностей производного слова Одним из важнейших результатов изучения курса морфемики и словообразования современного русского языка является умение дать словообразовательный и морфемный анализ любого слова. Это умение опирается на теоретические представления о том по каким законам строятся слова в языке как функционируют морфемы как организуется значение производного слова и т. При освоении каждого этапа рекомендуется опираясь на данные...
23514. Морфемика. Морфонология. Словообразование 254 KB
  Оглавление Объяснительная записка 4 Словоизменительные аффиксы и принципы их вычленения 6 Формообразовательные аффиксы и принципы их вычленения 12 Словообразовательные аффиксы и принципы их вычленения 21 Корень как главная морфема в структуре слова 32 Полный морфемный анализ 35 Разбор по составу 38 Библиографический список 39 Объяснительная записка Морфемика это лингвистическая дисциплина изучающая систему морфем языка типы морфем их строение сочетаемость и морфемную структуру слова. Одним из важнейших результатов изучения курса...
23515. ФОНЕТИКА, ГРАФИКА, ОРФОГРАФИЯ 777.5 KB
  Таким образом своей основной задачей мы считали системное изложение фактов русского языка в соответствии с современными представлениями об устройстве фонетического компонента языка2. Этим обусловлено включение некоторых разделов ранее отсутствовавших в учебниках таких как Перцептивный аспект фонетических описаний Артикуляционная база русского языка Разговорная речь а также существенное расширение сведений из области речепроизводства и речевой акустики при изложении основ перцептивной фонетики мы основывались на тех сведениях...
23516. Лингвотекстологическое исследование Пролога за сентябрьское полугодие по спискам XII – начала XV в. 1.73 MB
  Слова hapax legomena редкие и не учтенные в исторических словарях. Переработка Синаксаря в пространной редакции Пролога. Славянские памяти в Прологе краткой и пространной редакций. Соотношение редакций Пролога204 3.
23517. ЦЕРКОВНОСЛАВЯНСКИЙ ЯЗЫК: КАРТИНА МИРА 74.5 KB
  Устои же эти хранятся передаются и развиваются на высшем духовном уровне народного языка на том уровне где народ осмысляет бесконечность мироздания сущность человеческой природы разумность и сверхразумную премудрость мироустройства. Для русского языка таким высшим духовным уровнем является священный старославянский или если рассматривать его в постепенном историческом развитии церковнославянский язык. В пору создания этого языка славяне были еще единым народом. Чтобы вполне использовать созидательную силу этих понятий нужно всемерно...
23518. Связь курса ИРЛЯ с другими филологическими дисциплинами 539.5 KB
  Причины и предпосылки возникновения РЛЯ Предпосылки Фольклор Письменность Принятие христианства Причины появления ЛЯ Проблема происхождения РЛЯ проблема основы Традиционная точка зрения его происхождения на старославянской языковой основе. Роль старославянского языка в развитии РЛЯ вообще от начала до сер. Стиль древнерусской публицистики Поучение Владимира Мономаха О структуре языка поучения Язык художественных текстов Слово о полку Игореве Славянизмы и их назначение в тексте памятника Выразительные средства Церковнославянский язык...
23519. ПРАСЛАВЯНСКАЯ ПИСЬМЕННОСТЬ 1.77 MB
  Я их расшифровал каждый значок озвучил и у меня получился набор слоговых знаков т. При сопоставлении знаков типа черт и резов с кириллицей и глаголицей болгарской и хорватской обнаружены 23 знака совпадающие по форме. Итак Кирилл заимствовал знаки своего алфавита из более древнего славянского письма О том же свидетельствует и послание папы Иоанна VIII. Большой ареал правда это трипольские земли трипольский уровень И там я впервые встретил знаки которые абсолютно идентичны чертам и резам Расцвет трипольской культуры приходится...
23520. Applying Experimental Archaeology to Ethnomusicology: Recreating an Ancient Maya Friction Drum through Various Lines of Evidence 165 KB
  The caption for Figure 11 reads simply Dance with drums string instrument and conch trumpet Schele Mathews 1998:Figure 11. Instead this object is most likely a friction drum Rene Lysloff personal communication an object also not known to have existed in PreContact America. The idea of the friction drum has been discussed in the archaeological literature before.
23521. The Transformation of Xbalanqué or The Many Faces of God A 1.91 MB
  There are images from Izapa Figure 1 and on EarlyClassic vessels Figure 2 which for example confirm the story of the killing of Vucub Caquix the major bird deity. Figure 3 The headband is probably the most important iconographic tool that we can use in identifying the Hero Twins. Even these strange characters Figure 4 largely ignored are headbanded Hero Twins. These depictions of the Hero Twins do not fit the standard form of the twins yet the figure on K1207 Fig.