66357

Кольори. Colours

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Практична: перевірити рівень засвоєння матеріалу за темою «Кольори»; рівень умінь застосовувати вивчене в знайомих та змінених, нових ситуаціях; вдосконалювати види мовлення учнів (аудіювання, говоріння читання, письма).

Украинкский

2014-08-17

45 KB

0 чел.

Тема: Кольори

Цілі:

Практична:

перевірити рівень засвоєння матеріалу за темою «Кольори»;

рівень умінь застосовувати вивчене в знайомих та змінених, нових ситуаціях;

вдосконалювати  види мовлення учнів ( аудіювання, говоріння читання, письма).

Розвиваюча:

      Розвивати мислення, пам’ять, творчий характер у дітей, навички та вміння вести бесіду за темою; формувати культуру розумової праці.

Виховна:

      Досягти ситуації успіху кожного учасника творчого процесу і його максимальної самореалізації, виховувати зацікавленість у розширені своїх знань.

Обладнання: картки з кольорами, фішки різнокольорові, прапори України, Америки, Великої Британії, фото учнів у національних костюмах, картки для роботи у групах (НО), касета з піснею “1, 2, 3, clap, clap, clap”, опорні малюнки за темою “Numbers”, запис фольклорної музики Шотландії, Японії, Іспанії, України та Росії. Primary Dictionary. Cambridge University Press. 2009. Підручник Калініна Л.В., Самойлюкевич І.В., Англійська мова, 2 клас. 2012

Тип уроку: комбінований

                                          Хід уроку

Greeting:                                              

T: Red, yellow, green and blue,

Hello, children,

How are you?

P-s: Red, yellow, green and blue,

We are fine, thank you.

T: How are you, Ann?

P: I am OK.

T: How are you, Dan?

P: I am not bad.

T: Now let’s ask Mr Thumb how is he today?

Drill: Mr Thumb, Mr Thumb,

          How are you? How are you?

          I am fine, I am fine,

Thank you.

Oral practice.

1.Complete the rhyme:

T:  My name is Natasha

Ps: I am from …(Russia).

T:  My name is Peter

Ps: I am from …(Great Britain).

T:  My name is Ann

Ps: I am from …(Ukraine).

2.Recite the poem and match nationality with its flag (на дошці знаходяться фото учнів у національних костюмах з України, США, Великої Британії та флаги ціх країн).

3. T: Are you from Great Britain?       P1: No, I am not.

        Are you from Canada?                 P2: No, I am not.

        Are you from Spain?                   P3: No, I am not.

        Where are you from?                 P4: I am from Ukraine.

T: Today we have got a lot of friends from different countries. Let’s introduce with

them. (По черзі виходять діти у національних костюмах Шотландії, Японії, Іспанії, Росії, України. На грудях у них значки з прапорами країни, яку представляють. Лунає фольклорна музика кожної країни, під яку діти розповідають звідки вони).

Monologue:

P1: Hello, my name is Peter.        P2: Hello, my name is Helen.

      I am from Great Britain.                I am from Spain.

      I am 7. I am OK.                              I am a pupil. I am 7.

      Nice to meet you.                          Nice to meet you.

P-s: Nice to meet you too.

Speaking: P2, P3, P4 – P1 

What’s your name?

What’s your last name?

How old are you?

Where do you live?

Where are you from?

Physical activity:

T: Boys and girls, you are the best!

   Dear children have a rest.

   We can go, go, go

   Very fast and very slow.

   We can jump, we can run.

   Let’s sing song and have a fun.

Song:  “1, 2, 3 listen to the numbers”

1,2,3 - clap,clap,clap.

1,2,3 - clap,clap,clap.

1,2,3 - clap,clap,clap.

Listen to the numbers.

4, 5,6 - clap,clap,clap.

4, 5,6 - clap,clap,clap.

4, 5,6 - clap,clap,clap.

Listen to the numbers.

1, 2, 3, 4, 5, 6,

Clap,clap,clap.

Tap, tap, tap.

1, 2, 3, 4, 5, 6.

Listen to the numbers.

Listening Comprehension:

Listen and show: 6, 1, 5, 3, 9, 4, 10, 2. (Учні показують цифри за допомогою карток).

Сheck on homework (Презентація малюнків з цифр, які намалювали діти)

T: Look at this picture and find the numbers. What number can you see at this picture?

P: I can see 3, 7, 1.

T: It’s time for riddles.

Ох, неспелый мандарин

Он зеленый, значит green.

А дозреет, ты запомнишь,

Что оранжевый цвет orange.

Нарисую кораблю

Море синей краской blue.

А потом раскрашу смело

Солнце желтой краской yellow.

Море, где стоит Артек,

Называется как? Black.

Game. “What colour is it?”

Group work. Unite into 4 groups. Do the puzzle. (Кожна група має  кольоровий пазл з зображенням тварини). Answer the questions:

T: What’s this?                          P: It’s a cat.

T: What colour is this?             P: It’s grey.

Moving activities:

1, 2

Red and blue.

Up and down,

Yellow and brown.

Bow to a queen,

Orange and green.

Look at a kite,

Black and white.

T: Let’s watch the cartoon “Hugo is an artist” and answer the questions:

Hello, children!

My name is Hugo. Hugo is the artist. I like painting, I like colours! Look at my picture. Look at the colours – pink, red, orange, yellow, green, blue, purple. Look at the sky. The sky is blue. Look at the grass. The grass is green. Look at the butterfly. The butterfly is pink. Look at the fox. The fox is orange. Look at the panda. The panda is black and white. Look at the monster. The monster is purple. Look at the rabbit. The rabbit is brown. Now look at me. I am grey. Grey is beautiful. Do you like my picture?

T: Is Hugo a doctor?                 P1: No, he is not.

   Is Hugo an artist?                 P2: Yes, he is.

   Is Hugo grey?                       P3: Yes, he is.

   What colour is                   P4: It’s purple.

   the monster?

  Pair work. Jigsaw sentences.

Put all these words into the logical order. Read. Translate and write down  this sentence into your copy-book.

Home task: Draw the cartoon’s picture.

Summarizing. (Підбиття підсумків уроку та нагородження учнів.)

T: Who is the best painter?     P: Ivanov is

T:  Who is the best reader?     P: Anikeeva is

T:  Who is the best pupil?       P: Bondarenko is.

T:  And with that we  come to the end of our lesson. Thanks all pupils for active part. The lesson is over. Good-bye.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

73586. Ручной расчет интенсивностей магнитных рефлексов для образца с простой коллинеарной антиферромагнитной структурой 294 KB
  Другими словами рассчитанная нами нейтронограмма должна содержать два типа рефлексов ядерные и магнитные рефлексы. Интенсивности и угловые положения ядерных рефлексов для нашего образца мы рассчитали на Лекции. Поэтому сейчас рассчитаем только интенсивности магнитных рефлексов.
73587. Уточнение кристаллической и магнитной структур с помощью программы FULLPROF 866.5 KB
  Выбор фона на дифракционной картине: фиксированный и уточняемый. Расчет до 16 различных фаз. Учет текстуры, поправка на поглощение падающего излучения. Расчет кристаллической структуры. Расчет магнитной структуры: соизмеримой и несоизмеримой.
73589. Симметрийный анализ магнитных стуктур 303.5 KB
  Для описания и классификации магнитной структуры возможны два способа. Один из них – это путь магнитной симметрии, другой – применение теории представлений групп. Магнитная структура может быть описана псевдовекторной функцией
73591. Эколого-экономический мониторинг окружающей среды 1.36 MB
  Понятие эколого-экономического мониторинга окружающей среды. Нормативно-правовая база организации системы государственного управления природопользованием и охраной окружающей среды в Российской Федерации Международные соглашения в области охраны окружающей среды.
73592. Наука, як система знань і уявлень 62 KB
  Надати загальні відомості про науку як система знань і уявлень про сутність науки. Можна сперечатися про найважливіші принципи чи наявні результати науки але ніхто не наважиться заперечити її роль. До науки можна застосувати слова Архімеда прибл. Тому при визначенні науки необхідно звертати увагу насамперед на стійке в ній тобто не на конкретні характерні для її історичного стану судження знання а на вічні особливості пізнавальної процедури.
73593. Ядерное рассеяние нейтронов 953.5 KB
  При рассмотрении рассеяния медленных нейтронов в веществе в условиях, далеких от резонансного захвата их атомными ядрами, обычно исходят из борновского приближения, соответствующему первому теории возмущений.