66964

Заняття з елементами СПТ «Чи знаєш ти про вплив тютюнового диму?»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Йдеться про проблему куріння. Під час куріння кожен три чотири рази затягувався випускаючи дим через ніздрі. куріння проникло до Іспанії Португалії Франції Англії Голландії. Проте Холтер Ролі фаворит двора королеви Єлизавети популяризував куріння тютюну.

Украинкский

2014-09-02

52 KB

2 чел.

Заняття з елементами СПТ «Чи знаєш ти про вплив тютюнового диму?»

            

Мета : виявлення ступеня шкідливого впливу тютюну на організм людини;

          формування здорового способу життя.

                                        Хід проведення

 I    Організаційний момент.

 II.   Повідомлення теми заняття.

  1. Вправа «Очікування» (Відповіді учнів, що вони очікують від заняття)

  1.  Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми зачепимо один із головних  аспектів безпеки життя людини. Йдеться про проблему куріння.

    3.Вправа «Асоціативний кущ».                                       

Ваші асоціації до слова «цигарка».                     Бронхіт

                                    Круто            Хвороби

Дим                                                                             Неприємності

                      

                  Рак легенів

  1.  Об’єднання у групи «Паління –  шкідливо чи модно?» (4 групи)

Робота у групі. Завдання: довести шкідливість паління чи навпаки.

Презентація роботи.

  1.  Довідкове бюро (підготовлені учні)

Учень 1.

Тютюн родом з Америки. І хоча на старовинних китайських вазах трапляються малюнки із зображенням курців, проте до відкриття Колумбом тютюну в Старому Світі його не знали. Історія прилучення європейців до паління почалася так: 12 жовтня 1492 року матрос Родріго Бріана, що перебував на кораблі «Шкета» флотилії Христофора Колумба вигукнув: «Попереду земля!». Прогримів гарматний залп, матроси згорнули вітрила,і кораблі повільно рухалися до невідомої землі. Колумб вважав, що перед ним – східний берег казкової Індії. Місцеві жителі називали свою землю, що виявилася остовом, Гуана-хані, Колумб дав їй нове ім’я – Сан-Сальвадор. Ця назва залишилась відтоді за одним із Багамських островів.

Серед подарунків , що їх принесли мешканці острова Колумбові, було сушене листя рослини «петум». Це згорнуте в трубочки листя вони курили.

У пошуках золота Колумб поплив далі на південь і 28 жовтня 1492 року зійшов на берег Куби. Мешканці зустріли прибулих із «сигарою». Дим цієї трави, за образним висловом Колумба, вони «пили». Під час куріння «кожен три – чотири рази затягувався, випускаючи дим через ніздрі».

Учень 2.

25 грудня 1498 року корабель «Санта Марія» зазнав аварії. Людей, цінний вантаж і гармати пощастило врятувати,але найменш уцілілий корабель «Нінья» («Дитинка») не міг умістити (третій корабель «Пінта» , яким керував Мартін Пінсон ,покинув Колумба). На побудованому із уламків «Санта Марія» форті «Навідад», що означає «Різдво» , влаштувались іспанці. Колумб із частиною екіпажу відплив до Європи , залишивши ченця Фра Романе Лано як свого заступника. Залишені матроси були першими європейцями, які навчилися курити від острів’ян. Таку притягальну силу мав тютюн. І рослина почала свій переможний хід країнами і континентами.

Після другого плавання Колумба (1493-1496) насіння тютюну завезли до Іспанії, потім воно потрапило до сусідніх країн,а в період великих географічних відкриттів морськими та караванними шляхами його завезли практично в усі куточки земної кулі.

Учень 3.

Наприкінці 16 ст. куріння проникло до Іспанії, Португалії, Франції, Англії, Голландії. Тридцятилітня війна сприяла його паління в Німеччині і Швеції. До Росії тютюн завезли англійські купці в 1585 році через Архангельськ, а потім його почали широко культивувати на російських землях.

Не можна сказати, що тютюн скрізь проникав безперешкодно. З релігійних міркувань і мотивів у ряді країн, наприклад в Італії, його оголосили «забавою диявола». Римські Папи навіть пропонували відлучити від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. Для науки потомству трьох ченців, що піймалися на курінні , замурували живцем у монастирській стіні.

Учень 4.   

В Англії за указом Єлизавети І (1585 рік) курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. Проте Холтер Ролі, фаворит двора королеви Єлизавети , популяризував куріння тютюну.

Після смерті Єлизавети правління перейшло до Якова Стюарта, який стратив Ролі з політичних мотивів, хоча за переказами його покарали за паління.

Яків І оголосив паління шкідливим, неблагочестивим і непідходящим для цивілізованої людини заняттям. Свою знаменну працю «Про шкідливість тютюну» , опубліковану 1604 р., Яків І закінчив словами: «…звичка, на яку гидко дивитися, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів…». Це була перша популярна книжка про шкідливість куріння.

Учень 5.

П’ята частина населення країни починає курити в 14 років. За рік викурюється близько 100 мільярдів цигарок. Декотрі вдовольняються однією – двома цигарками за  день, а деяким потрібно 20 і більше цигарок.

Статистика свідчить , що кількість курців – чоловіків зменшується , а жінок – зростає, зростає і кількість жінок , хвороби котрих пов’язані з курінням.

Для молоді віком 14 -17 років куріння стало улюбленим дозвіллям.

 Куріння найактивніше призводить до захворювань , інвалідності й смерті. Кількість людей, що через нього пішли з життя, щороку сягає 70 тисяч. Для порівняння: внаслідок нещасних випадків щорічно гине 11 тисяч осіб.

  1.  Тренінг навичок відмови. Об’єднання у 3 групи (так, ні, не знаю).

Завдання: придумати ситуацію, в якій учні збираються палити цигарки. Розіграти сценку.

  1.  «Мозковий штурм». Які хвороби виникають в наслідок куріння?

Захворювання, спровоковувані  курінням:

  •  бронхіт, емфізит;
  •  хвороби серця, інфаркти;
  •  рак легенів та інші ракові захворювання;
  •  хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.

85 % померлих від раку легенів – курці.

25 % померлих від інфаркту міокарда – курці.

У 40 років інфаркт мають насамперед курці.

Курці багато і часто кашляють, важко дихають.

Під час хірургічного втручання вони нерідко гинуть через ускладнення з диханням.

Курці мають проблеми із зубами, жовто-сірий колір обличчя, синці під очима, порушення кровообігу.

  1.  Робота у групах.

Завдання: захист  буклетів «Ми проти паління!».

  1.  Зворотній зв'язок. Висновок робить вчитель.

Вчитель: І хто не знає про доктора Фауста і його одвічного супутника Мефістофеля? Проте мало хто знає, що в легенді про Фауста був такий цікавий епізод. Після відкриття Америки доктор у супроводі Мефістофеля побував у Новому Світі. Вони виявили там багато цікавого, зокрема, небачені раніше рослини, а поміж ними – тютюн. Мефістофель заявив:

  •  Корисна травичка, не лопух якийсь! Вона ощасливить Старий Світ! Хто хоч раз закурить, більше не покине цієї забави. Більше не говоритимуть про нас, чортів, що тільки ми одні вдихаємо дим і випускаємо його з ніздрів. Чи не натоптати вам тютюном люльку,шановний докторе?
  •  Не треба, забава для дурнів,- рішуче відповів Фауст.

Отже, паління цигарок – це не модно.  Кожен з вас повинен знати, що це забава, яка забирає життя. Вмійте робити правильний вибір.  

III Підсумок заняття.

      Прощання. Вправа «Продовж  речення »

(Кожен учень продовжує речення, які  записані на дошці.)

  1.  Куріння – це..
  2.  Цигарка в руці – це ознака ..
  3.  Не курити – це значить не..
  4.  Куріння приносить …
  5.   У курців …

Заняття розробила заступник директора з виховної роботи

Свеської спеціалізованої школи IIII ст.№1     Мароко О.П.

              


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75683. Стилистическая оценка заимствованных слов 118.35 KB
  Заимствования из древних языков греческого латинского тюркизмы галлицизмы слова из голландского немецкого английского полонизмы украинизмы и др. В средствах массовой информации полюбили слова популизм популист используя их однако совсем не так как это принято на Западе. Примеров такого толкования слова можно привести множество вот один из них: . Словари иностранных слов не успевают освоить новые заимствования поэтому читатель не владеющий английским нередко оказывается беспомощным встречая непонятные слова в газетах...
75684. Лексические образные средства 219.96 KB
  Понятие образности речи Слова образность образный используются в стилистике в разных значениях. Образность в широком смысле этого слова как живость наглядность красочность изображения неотъемлемый признак всякого вида искусства форма осознания действительности с позиций какого-то эстетического идеала образность речи частное ее проявление. Стилистика рассматривает образность речи как особую стилевую черту которая получает наиболее полное выражение в языке художественной литературы. Более узкое понимание образности речи основано...
75685. Фоника. Понятие фоники. Значение звуковой организации речи 365.48 KB
  Понятие фоники Фоника раздел стилистики изучающий звуковую сторону речи. В отличие от фонетики представляющей собой раздел языкознания который изучает способы образования и акустические свойства звуков того или иного языка фоника наука об искусстве звуковой организации речи. Под фоникой понимают также звуковую организацию речи т. При этом говорят о фонике того или иного произведения исследуя например фонику поэмы стихотворения анализируя эстетическую функцию различных фонетических средств прежде всегозвуков речи.
75686. СТИЛИСТИКА СЛОВООБРАЗОВАНИЯ 189.65 KB
  Русский язык отличается исключительным богатством словообразовательных ресурсов, обладающих яркой стилистической окраской. Это обусловлено развитой системой русского словообразования, продуктивностью оценочных суффиксов, придающих словам разнообразные экспрессивные оттенки
75687. Стилистика имени числительного 164.35 KB
  Однако этот графический способ обозначения числа количества здесь уже не является единственным: параллельно могут быть использованы и словесные обозначения чисел количества что открывает пути к функционально-стилевому применению числительных.
75688. Стилистика местоимения. Употребление местоимений в разных стилях речи 158.67 KB
  Употребление местоимений в разных стилях речи При функционально-стилевой характеристике местоимений прежде всего обращает на себя внимание их особая употребительность в разговорной речи. В разговорной речи употребление местоимений сопровождается различными приемами их актуализации; ср. плеонастическое употребление местоимений при указании на субъект действия: Дима он не подведет или конструкции типа: Так оно и было; Идет она прическа платье все у нее по моде. Использование местоимений в разговорном стиле отличает также свойственная...
75689. Стилистическое использование грамматических форм имен прилагательных 117.66 KB
  Однако при субстантивации прилагательных их грамматические формы преображаются. В числе их немало экспрессивных прилагательных по своей семантике тяготеющих к эмоциональной речи что позволяет вводить их в поэзию: Несказанное синее нежное. Употребление прилагательных в значении существительных добавляет к их лексическому наполнению предметность и образность а форма среднего рода придает оттенок отвлеченности нередко создающей впечатление чего-то неуловимого не вполне осознанного: И повеяло степным луговым цветным из журн.
75690. Естественные и антропогенные опасности 11.99 KB
  Естественные и антропогенные опасности Опасностью называют различные явления процессы объекты способные в определенных условиях наносить ущерб здоровью человека или иным его ценностям а также представляющие угрозу для жизни человека. Антропогенные опасности – возникают в результате воздействия человека на среду обитания своей деятельностью и продуктами деятельности техническими средствами выбросами различных продуктов и т.Чем выше преобразующая деятельность человека тем выше уровень и число антропогенных опасностей – вредных и...
75691. Научно-технический прогресс и безопасность трудовой деятельности 18.21 KB
  Состояние условий труда при котором исключено воздействие на работающих опасных и вредных производственных факторов называется безопасностью труда. Безопасность труда это состояние трудовой деятельности труда обеспечивающее приемлемый уровень ее риска. Безопасность труда обеспечивается комплексной системой мер защиты человека от опасностей формируемых в рабочей зоне конкретным производственным технологическим процессом техническим объектом. Безопасность жизнедеятельности в условиях производства имеет и другое название охрана труда.