67006

Гриби

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Формувати уявлення про різноманітність грибів у природі про значення грибів у природі і цінність для людей їх охорону; формувати поняття їстівні гриби отруйні гриби; вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби узагальнювати висловлювати судження і перевіряти їх правильність...

Украинкский

2014-09-03

296.5 KB

2 чел.

Ладанська гімназія

Тема: « Гриби»

3 клас

Вчитель Ковальова Л.О.

 Тема: Гриби.

Мета. Формувати уявлення про різноманітність грибів у природі, про значення грибів  у природі і цінність  для людей, їх охорону; формувати поняття їстівні гриби, отруйні гриби; вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби, узагальнювати, висловлювати судження і перевіряти їх правильність;

розвивати творчі здібності, мислення, уяву;

виховувати вміння охороняти природу, бережне ставлення до природи, здоров’я.

 Обладнання: таблиці для формування уявлень про навколишній світ; олівці, альбоми; роздатковий матеріал для роботи в групах; малюнки для розвитку спостережливості.

                                              Хід уроку

  1.  Привітання

Доброго ранку,  усіх ми вітаємо

Здоровя і миру усім ми бажаємо.

Мабуть найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування з природою. Вона чарувала й чарує, хвилювала й хвилює людину. Плескіт голубої води, шелест зелених дібров, спів пташок, запах  і розмаїття квіток, усе це дорога серцю, ні з чим незрівняна природа рідного краю.

На тихе озеро і ліс

Я рай небесний поміняю.

Скажіть мені: якого раю

Потрібно ще на цій землі?

 

Урок природознавства. І традиційне повідомлення про погоду. Його підготував черговий синоптик.

Сьогодні 16 березня, середа. Сонце зійшло ---------, а зайде --------.

Тривалість дня ----------

День видався ----------

Температура повітря --------

Вітер -------------

16 березня день…

  ІІ. Перевірка домашнього завдання

- Що ми вивчали на попередньому уроці?

-Перевіримо, як ви засвоїли цей матеріал.

1.Завдання

Познач правильну відповідь.

Тваринам для життя необхідні:

  1.  сонце, повітря, рослини, тварини;
  2.  тепло, вода, повітря;
  3.  грунт, корисні копалини, сонце.

 

    

    2. Завдання

    Хто зайвий у кожному рядку?  Чому?

  1.  собака, білка, корова, кріль, кіт;
  2.  вовк, олень, кінь, лисиця, лось;
  3.  щука, карась, ведмідь, лящ.

3. Завдання

 Заповніть «Гроно».

На які групи діляться тварини?

              Комахи                                                Звірі                                                                                                                          

          Плазуни                                                        Земноводні                                                         

                  Риби                                                   Птахи                                                                                                      

     - Кому  під силу 1,2,3  завдання?

Решта працює в групах. Завдання для кожної групи у вас на партах. Обговоріть його і визначте представника, який буде відповідати на дане запитання.

1 група

    -Доведіть, що тварина вашої групи комаха?

Сонечко, коник –це комахи, бо …(додаток 1)

2 група

Щука, сом –це риби, бо… (додаток 2)

3 група

Складіть ланцюжок живлення.

Миша, гадюка, орел, пшениця (додаток 3)

    4 група

Назвіть  тварини і скажіть, чим вони живляться.( додаток 4)

Лось  - звір, що живиться травою, гілками, корою дерев.

Лин – риба, що живиться водоростями;

Колорадський жук – комаха, що поїдає листки, стебла і бульби картоплі.

  •  що спільного у живленні цих тварин? (рослиноїдні)

 

Кросворд

1

г

2

р

3

и

4

б

5

и

1. Птах миру.(Голуб)

2. Голодна – мукає, сита –жує,

   Всім дітям молоко дає.(Корова)              

3. Дуже довга в неї шия,

   Ще й смугаста, як змія.(Жирафа) 

4.Ні старому, ні малому

  не дасть підійти до дому.(Собака)          

5. Герой казки І.Франка «Фарбований»    

                                                                                           

    -    Тема сьогоднішнього уроку у виділеному рядочку кроссворду.

  •  Так, це гриби. Урок у нас незвичайний, а урок прес – конференція. Сьогодні у наш конференц – зал завітали: журналісти, науковці, кулінари, статисти а також секретар, для обміну думками по темі «Гриби».
  1.  Вступне слово вчителя.

Світ грибів надзвичайно різноманітний. Їх царство налічує близько 100 тисяч видів. Кількість їстівних грибів досягає 500 видів. Але лише невелика частина їх, 80 – 100 видів, відома населенню. В Україні майже всі види грибів ростуть, але в їжу ми вживаємо тільки якихось 10 – 15 видів.

  1.  Робота з підручником. (читаємо статтю на с. 150)

- У журналістів уже є запитання. Надаємо їм слово.

1) журналіст. Моє запитання до науковців.

- Які бувають гриби в природі?

Відповідь. Гриби бувають шапинкові, сажкові, цвіль і дріжджі.

(Секретар на дошці відкриває схему).

    2) Журналіст.

- Гриби – це рослини чи тварини?

Відповідь. Гриби – це не рослини і не тварини, а представники особливого царства. Воно має багато видів. Гриби мають всі ознаки живих організмів.

  1.  Журналіст.

– А які це ознаки живих організмів?

Відповідь науковців.

Вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються і відмирають. (секретар на дошці занотовує).

ГРИБИ - ЖИВІ ОРГАНІЗМИ

                 

Дихають            живляться              ростуть            розмножуються          відмирають

- Живляться гриби відмерлими рослинами і тваринами. А розмножуються гриби спорами і частинами грибниці. На шапинці з нижнього боку розміщуються трубочки в яких утворюються маленькі «насінинки». Вони називаються спорами. За допомогою спор гриб розмножується.

4) Журналіст.

- На які великі групи діляться шапинкові гриби?

Відповідь науковців. На Землі є дуже багато видів шапинкових грибів. Але їх усіх можна поділити на дві великі групи: їстівні та отруйні.

Секретар відкриває схему далі.

- Назвіть знайомі вам їстівні гриби?

- Назвіть знайомі вам отруйні гриби?

Заповніть таблички (Завдання №2 в додатках)

2. Робота в зошитах на с. 31.

3. Робота в группах.

1) группа – «Позбирай гриби». (додаток 1)

2) группа – «Який гриб з яким деревом дружить?».( додаток 2)

(грибочки потрібно розмістити біля того дерева, з яким він дружить). Ця співдружність  називається «симбіоз» - тобто співжиття.

Із осикою – підосичник.

Сосною та ялиною – маслюки, рижики, лисички.

Березою – сироїжки, підберезники, білі гриби.

На пеньках та навколо них ростуть опеньки.

3) группа – відгадати загадки. (додаток 3)

1.Ми руденькі сестрички

   а зовуть нас…(лисички).

2. Ми липучі малюки

  а зовуть нас …(маслюки).

3. Ми – гриби чудові,

   Різнокольорові

   Нам ім’я дали за те,

   Що ви сирими нас їсте (сироїжки).

4.Дуже дружня ми рідня,

Ми грибочки біля пня,

Ніжки в нас тоненькі,

Зовемося… (опеньки).

Відповіді: лисички, мухомор, маслюки, рижики, боровик, печериця.

  1.  Група – скласти кроссворд із назв грибів (лисички, мухомор, білий, рижики, маслюки, печериці, сироїжки). (додаток 4)                          
  2.  – Чому гриби мають таку назву? Моє запитання до науковців.

Маслюк. Маслюки ростуть біля молоденьких сосен. Називають їх маслюками за їх жовто – коричневу клейку шапку, наче змащену маслом.

Лисичка. У листяних і хвойних лісах часто зустрічаються гриби лисички. Жовтий

колір цих грибів схожий на колір шерсті лисиці, тому і називають їх лисичками.

Підберезник. Називають цей гриб підберезником тому. Що він росте у березових лісах біля беріз.

Мухомор. Коли виросте цей гриб, шапка у нього вигинається так, що стає схожою на тарілочку. Пройде дощ, і набереться в тарілочку вода. Настоїться вона на грибі і стане отруйною для мух.

III. Творча робота в групах.

1 група – мухомор; (додаток 1)

2 група – незнайомий гриб; (додаток 2)

3 група – опеньки; (додаток 3)

4 група – шампіньйони; (додаток 4)

- Кожна група повинна розповісти чому вони намалювали такий гриб?

Відповіді дітей.

  •  Ми намалювали мухомор (показ малюнка) тому, що хоч він і отруйний гриб і людям вживати в їжу його не можна, але для деяких звірів мухомор корисний, ним, наприклад лікуються лосі. Тому хай мухомори ростуть у лісі: прикрашають ліс, лікують звірів.
  •  Ми намалювали гриб якого ніхто не впізнає. Ми хочемо цим сказати, що якщо в лісі вам зустрінеться незнайомий гриб його неможна знищувати, тому, що деякими видами грибів лікуються хворі звірята, або просто ласують ними.
  •  Ми намалювали опеньки, але вони  несправжні. Ми хотіли попередити, що такі гриби неможна вживати в їжу.
  •  А ми намалювали шампіньйони. Ми хочемо сказати, що якщо не знаєте, які гриби потрібно збирати, то можна просто купити гриби, які вирощені людьми – це шампіньйони.

6. А моє запитання до статистів. Що цікавого вони можуть нам повідомити про шапинкові гриби?

- Одного разу знайшли білий гриб масою 6 кг 750г, його висота була 58 см, товщина ніжки 22см.

- Найшвидше  серед грибів ростуть дощовики. За годину вони можуть вирости на 20см.

- За даними Міністерства охорони здоровя станом на 15.08.11р. отруїлися грибами 155 осіб, з них з них 24 дітей. Померли 16 осіб, 1 з них дитина.

Отже ніколи не їжте грибів, якщо їх не  перевірили дорослі, що добре знаються на грибах.

IV. Практична робота дітей. (Гриби попередньо зліплені з пластиліну).

  •  Як же зривати гриби правильно?
  •  Робіть це так. Акуратно візьміть ніжку і обережно покручуючи, витягніть його. Якщо ніжка крихка, підважте грибок ножем, або ж виштовхніть акуратно пальцем. Не забудьте загорнути залишену ямку мохом чи листям, щоб не скалічити грибниці.

А грибниця – як рослина,

І гриби –її плоди,

Ніби, вишеньки на вишні,

Пам’ятай про це завжди,

А якщо якийсь незграба

Гриб зірве якось не так,

То загине вся грибниця,

Не залишить навіть знак.

І грибочків на цім місті

Вже не буде! Вже не буде! Ну хоч плач!.

Отож, думай, любий друже,

Чи грибник ти, чи плач. (знак збереження грибів).

  •  Читання статті на с. 151; 152.
  •  Про які гриби ми ще не згадали?
  •  цвіль утворюється на продуктах харчування, що зберігалися тривалий час, на шкіряних і текстильних виробах. В медицині отримують антибіотики (пеніцилін), використовують для забезпечення кормів білками і вітамінами. (баночки з цвіллю).  
  •  Дріжджі використовують для випікання хлібних виробів, виготовлення пива, спирту. В медицині дріжджі використовують для лікування фурункулів, авітамінозів.
  •  Є гриби які викликають хворобу у рослин. Це сажкові гриби. Вони зменшують урожайність пшениці, жита, кукурудзи. Продукти харчування з таких рослин неможна вживати.  
  •  Журналісти. Моє запитання до кулінарів. А чи потрібні гриби в кулінарії?
  •  Так потрібні.(Розповіді дітей).

V. Підсумок уроку.

Ми багато сьогодні говорили про гриби. Займіть свою позицію. Чи корисні гриби, чи вони не потрібні.

 

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

 

Додаток 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36732. Получить сигнал пилообразной формы и исследовать влияние фазы гармоник 85.01 KB
  Для решения воспользуемся формулой: где: Un напряжение k текущий номер гармоник n число гармоник w круговая частота t время Ход работы: Собираем установку.
36733. РАЗРАБОТКА СХЕМЫ И СОЗДАНИЕ СТРУКТУРЫ РЕЛЯЦИОННОЙ БАЗЫ ДАННЫХ 1.07 MB
  Структура таблицы СЕССИЯ Признак ключа Имя поля Тип поля Формат поля Размер поля Ключевое Номер Текстовое 5 Оценка 1 Числовое Фиксированный Длинное целое Оценка 2 Числовое Фиксированный Длинное целое Оценка 3 Числовое Фиксированный Длинное целое Оценка 4 Числовое Фиксированный Длинное целое Результат Текстовое 3 Таблица 2. Структура таблицы СТИПЕНДИЯ Признак ключа Имя поля Тип поля Формат поля Размер поля Ключевое Результат Текстовое 3 Процент Числовое Процентный Одинарное с плавающей точкой Заполните вновь созданные таблицы...
36734. Задания для лабораторных работ по дисциплине Информатика 892.5 KB
  Найти сумму элементов среди элементов расположенных на главной диагонали матрицы А.Найти максимальный элемент в 3ей строке матрицы 3.Поменять местами найденный максимальный элемент и значение S.Найти новый одномерный массив В из минимальных элементов каждой строки матрицы А.
36735. Методы тестирования аппаратных средств ПК 60.79 KB
  Включить компьютер и запустив программу SIW и используя ветвь Hrdwre произвести определение основных параметров следующих элементов ПК: Рабочую частоту ЦП размер кэшпамяти всех уровней Версию BIOS и его размер Параметры МВ тип чипсета тип сокета ЦП количество слотов шин расширения и памяти Объем тип используемой памяти ее производитель рабочая частота памяти максимальная емкость устанавливаемой памяти. Дату создания BIOS Тип BIOS Идентификационный номер BIOS Тип CPU и его рабочие частоты Размер BIOS ROM Установленный и максимально...
36736. Методика поиска неисправностей элементов БП ПК 120.33 KB
  Правильность работы схемы выработки сигнала PG. Порядок выполнения работы: Методика проверки работы сетевого выпрямителя и фильтра. Ознакомится с признаками исправной работы сетевого выпрямителя и фильтра для этого загрузить модель выпрямителя lb_3_1.
36737. Методика поиска неисправностей элементов Блока питания ПК 960.96 KB
  Неисправные элементы Измеренные значения Напряжение U1 В Потребляемый ток I1 Пульсация выпрямленного напряжения mВ С1 пробой 3.77 mV С1С2пробой 0 342. Переключив К2 в положение низ Последовательно введя неисправность конденсатора C1 и транзисторов VT2VT3 Shot пробой Open обрыв проанализировать поведение схемы и характер вырабатываемого сигнала PG зарисовать полученные осциллограммы для каждого случая. C1 Shot пробой C1 Open обрыв VT2 Shot пробой VT2 Open обрыв VT3 Shot пробой VT3 Open обрыв.
36738. Работа с таблицами в текстовом процессоре Word 478 KB
  Каждая ячейка таблицы может содержать текстовую числовую или графическую информацию. Можно производить любые манипуляции с данными таблицы например вставлять и удалять форматировать данные не нарушая при этом расположения столбцов. Создание таблицы Таблицу в текстовом редакторе Word можно создать двумя способами: В меню Таблица выбрать команду Вставить Таблица рис. Диалоговое окно Вставка таблицы Рис.
36740. Острое гнойное воспаление среднего уха у детей. Характер нарушения слуха по камертональным и аудиометрическим данным 15.37 KB
  Одно из наиболее частых заболеваний детей младшего возраста. В результате «незрелости» иммунных систем и отсутствия способности к ограничению воспалительного процесса острый средний отит у детей этого возраста характеризуется тяжелыми общими нарушениями.