67007

Подорож картою України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: продовжити формувати уявлення учнів про географічне розміщення України її кордони сусідство з іншими країнами; ознайомити з найбільшими містами України горами водоймами тваринами рослинами; детальніше познайомити із столицею України містом Києвом; викликати позитивні емоції виховувати почуття любові...

Украинкский

2014-09-03

52 KB

3 чел.

Тема: Подорож картою України.

Мета: продовжити формувати уявлення учнів про географічне розміщення України, її

          кордони, сусідство з іншими країнами; ознайомити з найбільшими містами

          України, горами, водоймами, тваринами, рослинами; детальніше познайомити із

          столицею України – містом Києвом; викликати позитивні емоції, виховувати

          почуття любові та поваги до своєї Батьківщини, прищеплювати бережливе

          ставлення до природи, почуття прекрасного.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: карта України, презентація про Київ, робочий зошит, малюнки.

Хід уроку:

І. Організаційна хвилинка. Актуалізація опорних знань.

У світі нараховується багато країн. Всі вони дуже різні. Є великі і зовсім маленькі. Одні з них заможні, а інші – бідніші. Усі країни мають свої назви.

  •  Пригадайте, як називається країна, в якій живемо ми?
  •  Як називається столиця України?
  •  Як називається наше місто?
  •  В якій області воно розташоване?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Наша Батьківщина – одна з найбільших європейських країн. А яка вона – наша країна? Що є в ній най-най? Треба самому подивитися, тоді й зрозумієш. А як? Найкраще, звичайно, вирушити в подорож. Тому тема нашого уроку:«Подорож картою України». Девізом стануть слова:

Гляньте, яка Україна чарівна,

Гарна, немовби казкова царівна!

Гори, гаї, голубі небеса –

Глибинна бентежна, велична краса!

Пройдемо ми по маршруту:

Столиця України річки України міста озера гори

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1.  Сусіди України

Спочатку пройдемо по кордонах України. Це один із найдовших кордонів Європи.

  •  Які країни є нашими сусідами? (Росія, Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова).  

Площа України – 604 000 кв. км. На півдні омивається двома морями: Чорним та Азовським. В Україні 24 області і адміністративна республіка Крим, яка знаходиться на Кримському півострові.

Восени ми їздили в Пирогово і побували в різних регіонах України. Вони трошки відрізняються одягом, звичаями, побутом.

  1.  Подорож картою України

Тепер можна відправитись у мандрівку до Києва.

  •  Чи далеко від нашого міста Київ? На чому ж їхати?

Відгадайте загадку:

Дім по вулиці повзе, на роботу всіх везе,

Не на курячих ногах, а в гумових чобітках. (Автобус)

Заводимо мотори і поїхали

В’їжджаємо до Києва і я проведу заочну оглядову екскурсію цим чудовим містом.

(Презентація про Київ)

Нашій столиці більше як 1500 років. Символ Києва – каштани.

Місто розкинулось на обох берегах Дніпра, які потопають у буйній зелені дерев.

Всі ви добре пам’ятаєте легенду про засновників міста Кия, Щека, Хорива та сестру їхню Либідь. Про це нагадує пам’ятник на набережній у вигляді човна, який ніби пливе по Дніпру.

Але існує ще одна легенда. Жив на Русі один пан. Був він дуже скупим, та ще й дуже ображав своїх підданих. Терпіли бідні люди довго. І нарешті, урвався терпець. Всі, від мала до велика, взяли лопати, серпи, киї – довгі загострені палиці – і пішли на пана. Довго боронився він за допомогою війська, а потім втік. Люди ж скидали свої киї в одну купу, яка була такою великою, що аж розпочали будівництво міста, яке назвали Києвом.

Київ – столиця України та обласний центр. Це найстаріше і найкрасивіше українське місто. В ньому багато старовинних пам’яток архітектури:

  1.  Софійський собор;
  2.  Києво – Печерська Лавра;
  3.  Андріївська церква.

Головна вулиця міста – Хрещатик. На місці Хрещатика був яр, який перетинався навхрест. Навхрест – тому і вулиця Хрещатик.

Водночас Київ – молоде місто. Серце Києва – Майдан Незалежності. Так його стали називати у 90-і роки, коли тут відбувалося багато мітингів за незалежність України. У 2001 році – на честь десятої річниці з Дня Незалежності України була встановлена колона, увінчана фігурою жінки – берегині з калиновою гілкою в руках.

Київ – місто - сад. В ньому понад 60 парків і 200 скверів. Особливою любов’ю користуються Ботанічний сад, Сирецький дендропарк.

У місті багато вищих учбових закладів. Один із найстаріших вузів – Державний університет ім. Т.Г. Шевченка.

Справжньою окрасою Києва є його мости. Тільки через Дніпро їх прокладено 6.

У місті багато заводів і фабрик, які випускають різноманітну продукцію. На одному із заводів випускають найбільший літак «Мрія».

А найвищою архітектурною спорудою в Україні є телевізійна вежа. Її висота

  1.   м.

  1.  Річки України

Далі маршрут веде нас до річок. На чому ж продовжимо подорож?

Без рук, без ніг, на животі ходить. (Корабель)

(Робимо кораблики-мозаїку – робота в парах)

Отже, вирушаємо в плавання

Сьогодні у мене є помічники, які розкажуть про річки.

1 учень: В Україні понад 71 тисяча річок. Найбільша серед них – Дніпро. Це річка трьох держав. Бере початок в Росії. І впадає в Чорне море. Це третя за довжиною річка в Європі (після Волги і Дунаю).

2 учень: У Дніпра є 1350 річок, які впадають у нього. Найбільші – Рось, Прип’ять, Ірпінь, Десна, Псел.

Дніпро – це символ України. Походження назви Дніпро досі не з’ясовано. Давня назва річки –  Славутич або Борисфен.

3 учень: Спускаючись від Києва вниз по Дніпру, на правому березі перед нами постає Канів. Це місто знають у всьому світі. Тут, на Чернечій горі, знаходиться могила генія України – Т.Г. Шевченка.

4 учень: Дністер – річка, яка протікає територією України і Молдови. Довжина в межах України 1001 км. Річка бере початок у Карпатах і має швидку течію.

5 учень: З невеличкого болота на Подільській височині бере початок Південний Буг і впадає в Чорне море.

  1.  Міста України (робота в групах)

Поки ми подорожували річками України, нам прийшла телеграма прокласти маршрути до певних міст України. Я думаю, найкраще прокласти маршрути по групах. (робота в зошитах с. 41)

І ряд: відмітити на карті маршрут Київ – Полтава – Дніпропетровськ – Донецьк.

Донецьк називають «шахтарською столицею». В цьому регіоні видобувають кам’яне вугілля.

ІІ ряд: відмітити на карті маршрут Київ – Черкаси – Кіровоград – Одеса.

Діставшись до Чорного моря, не можна не назвати місто, де живуть дуже дотепні люди, які мають гарне почуття гумору. Одеса – це великий морський порт, залізничний вузол. У місті 20 вузів і 7 театрів. До того ж, це великий промисловий центр.

6 учень: Саме в Одеській області знаходиться найбільше в Україні озеро Ялпуг. Вода у ньому прісна, але брудна.

ІІІ ряд: відмітити на карті маршрут Київ – Житомир – Тернопіль – Львів.

Місто Львів названо в честь сина Данила Галицького – Лева. Це музей архітектури. Раніше це була столиця Західно-Української Народної республіки.

Що об’єднує міста Київ, Донецьк, Львів?

7 учень: А тепер давайте відвідаємо Кримський півострів, де на південному узбережжі побачимо Кримські гори. Найвища вершина Роман-Кош. Його висота 1545 м над рівнем моря.

(Малюнки з краєвидами)

V. Фізхвилинка

  1.  Якщо ти не збираєш великих букетів квітів, сплесни у долоні над головою.
  2.  Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, на березі річки – тупни ногами.
  3.  Якщо ти хочеш більше знати про природу навколо себе, то підніми руки.
  4.  Якщо ти підібрав приблудне кошеня, собачку, або допоміг іншим чином якійсь тварині – простягни руки вперед.
  5.  Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, все живе – простягни руки своєму сусіду. Ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу природу.

В Україні, крім Кримських гір, є ще гори Карпати. Як же нам туди добратись? У нас у класі з’явився новий предмет, стрибнути з якого на ходу можна, а ввійти на ходу ніхто не зможе. (Дістаю літачок). Полетіли.

8 учень: Українські Карпати знаходяться на заході України. Ці гори молоді, але дуже зруйновані, тому висота невелика: в середньому 1000 м.

9 учень: Найвища вершина України – Говерла. Її висота 2061 м.

10 учень: А якщо ми зробимо посадку в місті Рахові – це невеличке місто в Закарпатській області і географічний центр Європи, то побачимо найвище дерево України – модрину, висотою 54 м.

11 учень: А ще в Закарпатті є чудове гірське озеро Синевир. Назва цього озера зрозуміла: синій вир. А ще його називають Морським Оком.

Який вид транспорту ми ще не задіяли?

Біжить корова: гладка, здорова, а за нею телята – всі вони близнята. (Поїзд)

Наш поїзд мчить на Українське Полісся.

Найбільшим звіром є зубр, численні стада якого є на Волині. Маса зубра може перевищувати 1000 кг. Добре плавають, вправно переходять багнисті болота. Внаслідок хижацького переслідування людиною заради м’яса і шкіри кількість їх дуже зменшилась. З 30-х років зубрів почали охороняти і розводити в державних заповідниках. У дорослих зубрів ворогів практично немає, а у дитинча – вороги вовки.

Найвищим птахом є журавель сірий. Висота його сягає 120 см, маса – 7 кг, розмах крил до 2-х метрів. Гніздяться в непрохідних болотах Полісся.

У Волинському Поліссі більше двохсот озер. Окраса Волині – Шацькі озера. Найбільше з них – озеро Світязь. Воно у чотири рази глибше Азовського моря. Живиться за рахунок опадів і підземних вод. Жодна річка не впадає в нього. А вода з нього витікає по штучному каналу. Світязь переводиться як «Світлий колодязь» (чистий колодязь).

А в Рівненській області росте найстаріше дерево в Україні. Це дуб, якому 1300 років.

ІV. Тестові завдання. Взаємооцінювання.

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

Наша подорож закінчується. Я думаю, що ви багато взяли для себе нового. Вдома ви прочитаєте у підручнику сторінки с. 65 – 67 і дізнаєтесь про Україну ще більше.

А після уроку в нашій чарівній скринці ви візьмете папірець із однією з областей України. Вдома знайдіть, будь – ласка, цікаву інформацію про цю область.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

80960. Поняття про вміння в методиці навчання історії 36.44 KB
  Пізнавальні вміння в методиці навчання історії визначають як підготовленість до свідомих і точних дій розумових і практичних і здатність учня послідовно застосовувати всю сукупність навчальних і розумових дій. Ознакою сформованого вміння є здатність учнів переносити відомі їм навчальні або розумові дії прийом в нову ситуацію вибирати і використовувати адекватні прийоми для розвязання оригінальних задач. У будьякому випадку вміння завжди буде свідомою дією адекватною цілям її застосування і змісту навчального історичного матеріалу.
80961. Складіть календарний план з історії України (Вступ до історії України, 5 клас) 36.37 KB
  Вступ до історії у 5 класі Головною метою курсу є підготовка учнів до успішного опанування систематичних курсів історії України та всесвітньої історії прищеплення інтересу до історії отримання знань у наступних класах через формування в них початкових уявлень про історію як науку та про історію України як складову світової історії елементарних вмінь з історії; поглиблення загальних дидактичних вмінь необхідних для успішного засвоєння історичної інформації в подальшому; прагнення викликати захоплення минулим України. Зміст курсу...
80962. Види пізнавальних умінь, що формуються у шкільних курсах історії 37.59 KB
  Більш складною є класифікація пізнавальних умінь за змістом. До спеціальних умінь належать ті що потрібні у навчанні конкретного предмета споріднених навчальних дисциплін. Загальновизнаною і стабільною групою спеціальних пізнавальних умінь у навчанні історії є хронологічні і картографічні вміння.
80963. Складіть запитання для усного обговорення документа: «Договір про ненапад між Німеччиною та СРСР від 23 серпня 1939 року.» 33.04 KB
  СРСР почав переговори з Англією і Францією з метою підписання договору про відвернення агресії з боку Німеччини. Однак СРСР не довіряв західним державам що посилювало взаємну невпевненість. у Москві між СРСР і Німеччиною було підписано пакт про ненапад.
80964. Методика формування пізнавальних умінь в процесі навчання історії 38.4 KB
  За їх результатами визначаються і плануються основні напрями формування в учнів нових пізнавальних умінь і удосконалення вже освоєних. Учителям рекомендувалося збирати пам\'ятки в кабінетах історії як роздавальний матеріал для самостійної роботи учнів. Такими є повні етапи формування пізнавальних умінь учнів. Профільне навчання вид диференційованого навчання який передбачає врахування освітніх потреб нахилів здібностей учнів; створення умов для навчання старшокласників відповідно до їхнього професійного самовизначення що забезпечується за...
80965. Проблема вивчення пізнавальних можливостей школярів у методиці навчання історії 36.03 KB
  Пізнавальні можливості учнів відносяться до основних факторів процесу навчання і безпосередньо впливають на цілі зміст і характер навчальної роботи. Зокрема з урахуванням пізнавальних можливостей учнів визначається рівень викладу навчального матеріалу у шкільних підручниках адаптується та опрацьовується учителем і учнями матеріал конкретних уроків готуються варіанти пізнавальних завдань і т. Відповідно до пізнавальних можливостей учнів даного класу формулюються й уточнюються завдання конкретного уроку. Без аналізу пізнавальних можливостей...
80966. Проаналізуйте розвиток шкільної історичної освіти в Україні в ХІХ-ХХ ст 35.13 KB
  Початок систематизованого викладання історії в Україні пов`язаний із створенням Харківської колегії. Започатковується вивчення історії і в Галичині. Левицький видав у 1821 році наказ семінаристам займатися вивченням рідної історії. Свій внесок у зародження методики вивчення історії внесли і повітові училища та гімназії навчальна база яких передбачала наявність у їхніх бібліотеках книг з історії.
80967. Пізнавальні процеси у навчанні історії 41.83 KB
  Найважливішим серед пізнавальних процесів є сприйняття - наочно- образне, просторово-часове відбиття у свідомості людини предмета, ( явища, яке базується на різних відчуттях (колір, звуки, запахи, форма, обсяг та інші), розумінні предмета чи осмисленні його на основі попереднього досвіду (далекість, швидкість, напрямок руху, тривалість процесів й інші властивості).
80968. Визначте методику роботи з історичними картами на уроках історії в школі 33.82 KB
  Важливим джерелом інформації є історична карта яка відображає особливості розвитку людства в минулому. Робота з історичними картами є наочним методом. Настінна карта зазвичай відображає великі території містить відомості щодо тривалих історичних періодів й різних аспектів історичного процесу.