67051

Кримські гори

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Назви заповідники Карпат Карпатський Горгани Ви добре засвоїли особливості місцевості Карпатських гір а сьогодні ми ознайомимося з природною зоною півдня України виконавши завдання природничого диктанту. Риба яка поширена в річках Карпатських гір форель. Хижий птах карпатських гір орел.

Украинкский

2014-09-03

79 KB

3 чел.

Тема:                      Кримські гори

Мета:              Ознайомити учнів із характерними особливостями Кримських гір; географічним положенням , кліматом , рослинним і тваринним світом, корисними копалинами ; працею людей ; розвити уяву, спостережливість, пам'ять , мислення,мову; виховувати любов до Батьківщини , екологічне ставлення до природи; інтерес до вивчення природознавства; вчити працювати з контурними картами, додатковою літературою.

Обладнання:       Карта природних зон України; контурні карти , атласи, картки, мультимедійна презентація.

              Хід уроку                          

I.Організаційний момент

Ліси,поля,степи і гори        

Це наша рідна Україна  

Дніпро, Азовське, Чорне море

Асканія - то заповідників перлина

Лелеки, зубри, ластівки та лосі

В чарівнім світі цім живуть  

Верба, калина та волошки в просі

На цій землі для всіх ростуть.

Протягом уроку ми будемо подорожувати мальовничими просторами нашої Батьківщини

      Тому: Працювати - оперативно  

                   Міркувати - доказово

                   Відповідати - активно

Тож полинемо у світ науки та природи.

Слово нашим синоптикам.

II. Підсумок фенологічних спостережень.

Синоптик розповідає : Сьогодні 12 лютого,  вівторок, небо_________    , t повітря_________   , вітер  _______________опади   

Чи є доповнення у наших друзів природи:

- Погоду у цей день передвіщав місяць ;

- Якщо цієї ночі він буде червонуватий, слід було чекати сильного вітру ;

- Якщо вітер дме з півночі, і немає хмар - готуйтесь до великих холодів.

Ви не тільки повідомили нам про погоду, а й надали цікаву інформацію.

Використовуючи метод " Відкритий мікрофон " перевіримо знання попередньої теми.

1. Які природні зони України ви знаєте?

2. У якій частині України розташовані Карпати?

3. Яка найвища вершина Карпат? Яка її висота?( Говерла, 2061 м )

4. Які річки беруть початок у Карпатах? ( Дністер, Прут )

5. Рідка, корисна копалина чорного кольору, використовується , як паливо, добувають в Карпатах?( Нафта) 

6. Як називається карпатська ялинка?( Смерека) 

7. Хвойний кущ, з деревини якого виготовляють олівці?( ялівець)

8. У якого дерева , що росте в Карпатах, м'які голчасті листочки?( ялиця) 

9. Назви заповідники Карпат?( Карпатський, Горгани )

Ви добре засвоїли особливості місцевості Карпатських гір, а сьогодні ми ознайомимося з природною зоною півдня України, виконавши завдання природничого диктанту.

III. Актуалізація опорних  знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

А у цей час    ,   ,   ,  будуть працювати за індивідуальними картками , виконуючи тестові завдання.

Тож розпочнемо :   Природничий диктант

                 КРОСВОРД

1.  Корисна копалина , яку ви бачите щодня на своєму столі? ( кухонна сіль )

2.  Квітка , розповсюджена в долинах Карпат? ( нарцис )

3.  Яка пташка виводить пташенят взимку7 ( шишкар )

4.  Будівельний матеріал , Який добувають в Закарпатті? ( мармур )

5.  Річка України , що бере початок в Карпатах? ( Дністер )

6.  Риба , яка поширена в річках Карпатських гір? ( форель )

7.  Найстаріший заповідник в Україні? ( Асканія - Нова )

8.  Яке озеро називають " Морським оком "? ( Синевір )

9.  Увага на екран! Запишіть назву птаха? ( глухар )

10. Назва галузі , у лісостеповій зоні , що займається розведенням свійських тварин?

    ( скотарство )

11. Хижий птах карпатських гір? ( орел )

12. Пасовища у карпатських горах? ( полонини )

                      

К

У

Х

О

Н

Н

А

С

І

Л

Ь

Н

А

Р

Ц

И

С

Ш

И

Ш

К

А

Р

М

А

Р

М

У

Р

Д

Н

І

С

Т

Е

Р

Ф

О

Р

Е

Л

Ь

О

С

К

А

Н

І

Я

Н

О

В

А

С

И

Н

Е

В

І

Р

Г

Л

У

Х

А

Р

 

С

К

О

Т

А

Р

С

Т

В

О

О

Р

Е

Л

П

О

Л

О

Н

И

Н

И

                         ТЕСТ

1. Українські Карпати знаходяться на

a) півдні України;                              б) заході України;                                     в) сході України.

2. Які за висотою українські Карпати?

a) високі;                                                                б) середні;                                                 в) малі.

3. Карпатські гори - це місце в України , де випадає

a) найменше опадів;                  б) найбільше опадів;                        в) зовсім не має опадів.

4. У Карпатах часто бувають

a) повені;                                                         б) посухи;                                            в) землетруси.

5. У листяних лісах Карпатських гір переважає

a) бук;                                                               б) клен;                                                         в) ялиця.

6. Полонини Карпат вкриті

a) мохами;                                б) трав'янистими рослинами;                  в) листяними лісами.

7. У хвойних лісах Карпатських гір , крім ялиці і смереки росте

a) модрина;                                                   б) сосна;                                                        в) ялинка.

8. У Карпатах водяться такі самі тварини , що й

a) у природних зонах на рівнинах;                       б) у степах;                                в) у Криму.

9. Тільки в Карпатських лісах водиться

a) лисиця;                                               б) білка карпатська;                                         в) олень.

10. Для збереження природи Карпат , створено заповідники

 a) Асканія - Нова;                                         б) Поліський;                                              в) Горгани.

                                            Перевірка природничого диктанту

Висновок :   - які знання вам потрібні , щоб дати відповіді на поставлені питання , при виконанні  природничого диктанту та тестових завдань?

Учні :     Нам допомогли знання набуті під час вивчення природних зон України , а також  вміння працювати з картою.      

Вчитель :  Дізнаємося ключове слово кросворду

                                                            КРИМСЬКІ ГОРИ

Вчитель : тема нашого уроку " Кримські гори " . Ми продовжуємо працювати над    проектом

" Досліджуємо природні зони України ". Тому сьогодні ми розглянемо    характерні особливості кримського півострова , а саме географічне положення ,    клімат , вивчимо їх екзотичну рослинність , дізнаємося про тваринний світ , а також про працю людей .

IY.  Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.  

Вчитель :   Крим - це найпишніша модель , яку сам Бог подарував земній кулі - писав  відомий мандрівник Євген Марков . І це дійсно так.                                             

 А тепер поглянемо на карту природних зон України .

Кримські гори розташовані на півдні України на Кримському півострові. Вони простяглися вузькою смугою уздовж південного узбережжя Чорного моря і зоною степів. До степу спускаються положисті схили гір ( сл.13 ) , а до моря круті скелі ( сл.14 ) . Найвища точка гір - це Роман -Кош. Їх висота над рівнем моря 1545 м ( сл.93 ) . Кримські гори-молоді гори. Приблизно 200 млн. років тому на місці гірського Криму був океан. Про це свідчить те , що частина гір складається з вапняку ( сл.  ) . Кримські гори відносяться до низьких гір . Утворення гір продовжується. Про це нагадують землетруси. Найбільший землетрус був у 1927 році, силою 8 балів. У горах беруть початок всі річки які протікають на Кримському півострові ( сл .18 ) . Найдовша - Салгир, несе води до водосховища , вода з яких використовується на потреби населення . Вони мають швидку течію , особливо під час танення снігу в горах ( сл.19 ). Влітку опадів мало, тому деякі ріки пересихають ( сл.20 ) . Літо тут жарке ,сухе,тривале. Двічі на добу змінюється напрямок вітру ( бриз ) вдень з моря на сушу , вночі навпаки. Зима коротка и м'яка.

Вчитель : А зараз учасники творчої групи поділяться з нами інформацією , отриманою з     різних джерел. Надамо їм слово.

1 учень. У горах є багато печер , які утворила вода , розмивши гірські породи ( сл.16 ) . Також там можна зустріти "сталактити" ( сл.17 ) , бурульки , які звисають зі стель печер. А ось як вони утворилися дізнаємося ,переглянувши відеоролик.

Вчитель : Сподіваюсь , ви збагатили свої знання про природні феномени печер  Кримських гір.

2 учень. Доповнимо виступ розповіддю про корисні копалини та працю людей . У горах  Криму багато мінеральних джерел, цілющих озер. У кар'єрах добувають вапняки   ( сл.   ) , пісок ( сл  ) , гравій ( сл  ) , гальку ( сл  ) , глину ( сл   ) . Цілюще морське повітря , мінеральні джерела , казкова краса гір -  все це створює чудові умови для відпочинку людей. Місцеве населення займається вирощуванням різних сортів винограду , а також троянд , що використовуються для виготовлення парфумерних виробів і ліків.

Вчитель:  Звернувшись до нашого помічника підручника самостійно опрацюйте на  С. 135  статтю « Що розповідає карта про Кримські гори» та підготуйте відповіді  на запитання .

I-В   1.З якою зоною межують Кримські гори?

        2. Знайдіть їх на карті.

2-В  1. Чим відрізняються  схили Кримських гір біля степів і моря ?

       2. Як по іншому називаються Кримські гори? Чому?

Вчитель : Застосуємо набуті  знання . Відкрийте контурну карту , позначте Кримські гори,  найвищу вершину Кримських гір.

У якій  частині Кримського півострова розташовані гори? – на півдні України 

То як називається найвища вершина Кримських гір?- Роман – Кош 

Їх висота?- 1545 м над рівнем моря

Висновок: Ви поповнили свої знання щодо розташування Кримських гір та їх особливості, вміння працювати з картою.

                    А зараз без зупинки продовжимо урок  Фізкульхвилинкой.

  ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Вчитель : Екологи проектної групи підготували розповідь про світ рослин у Кримських    горах. Уважно слухайте інформацію, бо вона вам знадобиться під час виконання   завдання на картках.

1 учень. У Кримських горах рослинний світ змінюється від підніжжя до вершин ( сл.21 ).  У підніжжя гір розкинулися ліси з дуба пухнастого і ялівцю високого ( сл.22,23 ) .А ще зустрічаються суничні ( сл.24 ) та фісташкові ( сл.25 ) дерева . У другому ярусі - ялівець колючий ( сл.26 ) , шипшина ( сл.27 ) , вовчі ягоди ( сл. 28 ) , кизил ( сл.29,30  ), глід (сл.31 ).

А  хто підготував інформацію про третій ярус

2 учень.  Третій ярус у цьому лісі утворюють різні трав'инисті рослини ( сл.32 ) . Навесні квітують підсніжники ( сл.32 ) , крокуси ( сл.33 ) , гіацинти ( сл.34 ) , сон-трава сл.35 ) . Влітку - кропива глуха ( сл.36 ) , жовтець роздільний ( сл.37 ) , та рослини Червоної книги : борщівник пухнастий ( сл.38 ) , аденофора кримська ( сл.39 ) .

Завершить виступ екологів ------------------------

3 учень. У високогірних лісах з'являється дуб скельний і сосна кримська ( сл.40  ) а в підліску - жасмин ( сл.41  ) . Ще вище - в горах - у лісі панують граб і бук разом із сосною кримською ( сл.43,44,45 ).

. На плоских вершинах Кримських гір розкинулись гірські луки - яйли(сл.42) . Тут зростають трав'янисті рослини , які пристосувалися до посушливих умов. Це ковила ( сл.46 ), типчак ( сл.47 ) , шавлія ( сл.48 ), чебрець( сл.51 )

А зараз до вашої уваги цікавинка.   

Кизил - ягода ,яка лікує все - від діабету до туберкульозу,покращує імунітет. Кизил обновлює обмін речовин, очищує повітря від шкідливих бактерій и комах .Рослина багата на залізо,йод,калій,магній. Ця ягода цілюща в будь-якому вигляді . Окрім плодів корисні також кора й листя.

Висновок : Перевіримо , як ви уважно слухали. Працюємо в парах. Візьміть картки, позначте ярусність рослин Кримських гір.

Звірте виконану роботу з екраном. Хто допустив помилки, виправте.

Вчитель : Тваринний світ Кримських гір досліджувала група натуралістів , які поділяться з нами набутими знаннями .

1 учень. У Кримських горах мешкають тварини різних груп , бо є всі необхідні умови для їхнього життя . На положистих схилах у листяних лісах водяться олень благородний ( сл. 56 ), козуля ( сл. 57 ), а на крутих схилах - гірський баран - муфлон ( сл.58 ). Також зустрічаються заєць - русак ( сл. 59 ), дика свиня ( сл. 60 ), куниця - кам'яна ( сл. 61,62 ), лисиця кримська гірська ( сл.63 ), ласка ( сл. 64 ), борсук ( сл. 65 ), їжак ( сл. 66 ), кажани ( сл. 67 ).

З різноманітністю птахів ознайомить _____________

2 учень. У гірських лісах будують свої гнізда багато птахів. Серед них : сойка кримська    ( сл. 68 ), дятел строкатий ( сл. 69 ), синиця чорна ( сл. 70 ) , шишкар ялиновий ( сл. 71 ). У горах гніздяться хижі птахи : сип білоголовий ( сл. 73 ), найбільший птах України - гриф  чорний ( сл. 74 ), орлан - білохвостий ( сл. 75,76 ).

Групу земноводних та комах представить до вашої уваги___________

3 учень. Рептилій і земноводних там не багато видів , але більшість з них - рідкісні. це - полоз леопардовий ( сл. 77 ), гекон кримський ( сл. 78 ), ящірка скельна ( сл. 79 ), черепаха болотна ( сл. 80  ), ропуха зелена ( сл. 81 ).

Кримські гори населяють різні комахи. Але серед них є занесені до Червоної книги України : богомол ( сл. 88 ), турун кримський (сл. 89 ), вусач альпійський ( сл. 90 ).

Вчитель : І багато цікавої додаткової інформації з цього питання група " Натуралістів " розмістила у куточку природи . Про що ви дізналися, звернувшись до нього?

                                                Цікавинки про

                      Цикади

                                                Ласка

Вчитель : То ж ви переконалися , що Кримські гори мають не тільки дивовижний рослинний світ, ,а ще й дуже багатий , своєрідний світ тварин .А  наскільки ви засвоїли отриману інформацію дізнаємося , виконавши завдання в групах .

Робота в групах.( Візьміть картки. На них зображені тварини України. Виберіть тільки тих , які мешкають у Кримських горах)

- Тож перевіряємо

- Які звірі водяться в Кримських горах?

- Назвіть птахів , яких можна спостерігати у гірських лісах?

- Назвіть рептилій та земноводних .

-Яких комах ви обрали?

Вчитель : На території Кримських гір багато видів зникаючих рослин і тварин . Для їх збереження створено Кримський та Ялтинський заповідники ( сл. 91 ) . А ми побуваємо в Нікітському ботанічному саду .

Назви яких рослин вам уже знайомі.

Вчитель. Чаруюча, екзотична  природа Кримських гір, свіже повітря, ласкаві хвилі Чорного моря, викликають у нас бажання насолоджуватися цією красою, І можливо побувати тут.

Звичайно , за такий короткий час ми не змогли дізнатися все про Кримські гори . Але я думаю , що сьогоднішній урок спонукає вас до самостійного пошуку нових цікавих знань про гори . А потім ви поділитесь своїми знахідками .

Тож вдома :

Опрацювати статті підручника с 138-138

I група . Знайти матеріал для рубрики " Чи знаєш ти ".

II група . Підготувати матеріал для заочної екскурсії Кримськими горами ( добравши фото , ілюстрації , малюнки ).

III група . Скласти розповідь про рослину чи тварину Кримських гір , занесену до Червоної книги і підготувати слайди .

А допоможе вам в цьому додаткова література, до якої ви можете звернутись, Інтернет , та інші засоби інформації .

Ви щойно дізналися про красу Кримських гір .  Запам'ятайте !  Усе це щедро дарує нам природа , а натомість просить тільки дбайливого , доброго ставлення . Живімо так , щоб наша країна була ще багато років щедрою і прекрасною , щоб на ній дзвінко співали чисті струмки , дзвеніли голоси птахів , цвіли дивовижні квіти .

Група літераторів дарує вам листівку з власним віршем .

Наші уроки закінчено . Дякую вам за увагу . Зберіть речі . До побачення .


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44753. Деление десятичных дробей на натуральные числа 35.5 KB
  Формировать мыслительные умения (деления десятичных дробей на натуральное число; умножение десятичной дроби на 10, 100…) Устанавливать связи ранее изученного материала с новым
44754. Умножение десятичных дробей 40 KB
  Умножение десятичных дробей. Тип урока: комбинированный изучение нового материала закрепление изученного Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Подвести учащихся к пониманию правила умножения десятичных дробей; научить выполнять умножение десятичных дробей. Оборудование урока: доска с меловыми записями рабочие тетради учебник Математика 5 кл.
44755. Умножение и деление десятичных дробей на натуральное число 1.28 MB
  Умножение и деление десятичных дробей на натуральное число. Тип урока: урок контроля. Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Проверить знания умения и навыки по теме: Умножение и деление десятичных дробей на натуральное число.