67073

Вправи на змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або лише в множині

Конспект урока

Педагогика и дидактика

То що ж називає іменник На які питання відповідає А чому ми ставимо до іменника питання хто і що Що ви ще можете сказати про іменник іменники бувають власні загальні. Перевірка А як ви думаєте які найважливіші іменники у житті кожної людини мама тато життя здоровя хліб мова праця хата батьківщина мир...

Украинкский

2014-09-03

41.5 KB

5 чел.

Тема. Вправи на змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або лише в множині.

Мета: вчити учнів розуміти і використовувати в мовленні поняття „число іменників”, „множина”, „однина”. Вправляння у змінюванні іменників за числами, розвиток вміння аналізувати та узагальнювати мовні явища, розвивати орфографічну зіркість та зв’язне мовлення учнів. Виховувати інтерес до вивчення української мови.

Обладнання: індивідуальні картки, таблиці слів, ребуси, таблиці по темі „Іменник”.

Хід уроку

І. Організація класу.

Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. Для того, щоб справитися з завданням нашого уроку будемо працювати старанно, слухати уважно і писати охайно. Тож нині завдання на уроці такі

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

Ми уже з вами підросли, але слова, які завжди беремо на урок добре пам’ятаємо.

Я – школяр,

Я – школярка,

Я – особистість творча,

Я – думаю, замислююся,

Я – аналізую, висловлюю свої судження,

Я – хочу знати.

Зошити ми всі відкриваємо

І під нахилом тримаємо.

Сидимо рівно не нахиляємось,

А ми поглянемо, як ви стараєтесь.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

(На дошці записані букви)

Зз, Аа, Сс, Іі, Вв, Лл, Уу, Тт, Оо, Кк.

„Сонечка” – записати ці букви в алфавітному порядку.

„Хмаринки” – записують лише приголосні букви.

„Зернятка” – записують лише голосні букви.

(Перевірка)

  1.  Фронтальне опитування.

Яку частину мови ми зараз з вами вивчаємо?

Перша з них – іменник, друзі,

Цю частину люблять дуже,

Бо усе вона назве,

Дасть імення золоте.

Мама, мир і Україна,

Сонце, небо, світ, людина,

Звуки, букви, слово, мова –

Ось частина ця чудова.

  •  То що ж називає іменник?
    •  На які питання відповідає?
    •  А чому ми ставимо до іменника питання „хто” і „що”?
    •  Що ви ще можете сказати про іменник? (іменники бувають власні, загальні. Кожен із іменників належить до одного з трьох родів).
  1.  Словниковий диктант (вчитель показує таблички з зашифрованими словами)

В_сн_, н_вч_нн_, з_м_вл_, в_дм_дь, г_лл_, б_р_зк_, к_нь.

На скільки груп ми можемо поділити ці слова? На які саме? (за орфограмами

  1.  Ненаголошені голосні е та и в коренях слів;
  2.  Подовжені приголосні звуки;
  3.  Позначення м’якості приголосних м’яким знаком.

А чи можемо ми ще за якимись ознаками поділити ці слова на групи?

(за родами)

Придумайте з одним із слів речення.

Берізка вплела у коси золоті стрічки.

„Сонечка” – підкреслити граматичну основу і встановити зв’язок слів у реченні.

„Хмаринки” – визначити частини мови.

„Зернятка” – підкреслити граматичну основу.

(Перевірка)

А як ви думаєте, які найважливіші іменники у житті кожної людини?

(мама, тато, життя, здоров’я, хліб, мова, праця, хата, батьківщина, мир)

А які іменники ви б не хотіли ніколи вживати?

(смерть, біль, горе, хвороба, війна)

Підберіть, будь ласка, до слова Батьківщина синонім (вітчизна)

А до слова хата? (домівка, оселя)

До слова хвороба підберіть антонім. (здоров’я)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Яку тему ми почали вивчати на минулому уроці? (змінювання іменників за числами)

За якими числами змінюються іменники?

Коли одна – це однина:

Парта, дошка, бузина.

В множині – вони мої:

Книжки, парти і краї.

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Робота в парах

(один учень називає слово в однині, сусід називає в множині)

  1.  Творче завдання по групах

„Сонечка” – описати лісового звіра. Підкреслити іменники в однині однією, а в множині – двома рисками.

„Хмаринки” – з тексту виписати іменники у множині.

Одяглися люди в шуби,

Натопили тепло груби,

Білки граються в дуплі,

Миші в норах у землі.

Сплять ведмеді в теплих лігвах,

Сосни в інею застигли

І під кригою на дні

Сплять у річці окуні.

„Зернятка” – списати строфу вірша вставляючи закінчення у множині.

Вишн_ в інею розквітли,

В білих шуб_ _ всі дубк_,

Зазирають ноч_ світлі

В розмальовані шибк_.

(Перевірка)

  1.  Робота з підручником.
    •  Виконання вправи 62 усно;
    •  Виконання вправи 63.

„Сонечка” – списати. Підкреслити однину і множину, знайти спільнокореневі слова і виділити корінь

„Хмаринки” і „Зернятка” – списати і підкреслити іменники в множині.

  1.  Проблемна ситуація.

Морози, землі, місяці, ножиці. (поставити в однині)

Чому іменник ножиці не можна поставити в однині?

Загадки

У зимову веселу пору ми кращі друзі дітвори.

Возять діти нас на гору, ми веземо їх з гори. (сани)

Хто входить і виходить, той перший нам руку подає.

Ми стоїмо завжди при вході, нас у хаті кілька є. (двері)

(визначте число)

Ребуси

(визначити число)

Висновок. В українській мові є іменники, які вживаються тільки в множинні або тільки в однині.

М’ясо, молоко, масло, олія, сало, борошно, золото, дітвора, ходьба, доброта, сміливість, радість, любов.

Сани, двері, ворота, граблі, гроші, канікули, жнива.

Вчитель. Категорія числа іменників зараз об’єднує два значення: однину і множину. А колись (приблизно до кінці 12 – початку 13 століття) існувала ще форма двоіних, тому можна було сказати „дві руці”, „дві рибі”, „дві голові”.

V. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа „Мікрофон”

  •  Що таке іменник?
  •  Які іменники відповідають на питання „хто”, „що”?
  •  Які іменники називаються власними? А загальними?
  •  До скількох родів відносяться іменники?
  •  За якими числами змінюються?
  •  Назвіть іменники, які вживаються лише в однині, лише в множині.

VI. Домашнє завдання.

Виконати вправу №66

„Сонечка” – скласти розповідь.

„Хмаринки” – складають словосполучення.

„Зернятка” – записують іменники.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

79430. Процессы проектирования. Проектирование интерфейсов 46.72 KB
  Проектирование интерфейсов Интерфейс определяет совокупность средств и методов взаимодействия между элементами системы. С другой стороны набор правил или процедур для взаимодействия между компонентами программы между компонентами программы в целом а также между информационными системами и оборудованием программный интерфейс. Программный интерфейс формален полный и непротиворечивый формализован. Физическая реализация интерфейса USB COM port.
79431. Жизненный цикл информационной системы 46.7 KB
  Жизненный цикл информационной системы совокупность взаимосвязанных процессов создания и последующие состояния ИС от формирования исходных требований до утилизации. Процесс создания совокупность работ от формирования исходных требований до ввода в действие. Процесс создания состоит из: Анализ требований к ИС; Проектирование; Разработка; Тестирование; Другой способ деления стадий создания основан на последовательности операций операция по анализу входной информации об объекте проектирования; операция проектирования объектов данных на...
79432. Модели жизненного цикла информационной системы 46.2 KB
  ГОСТ 15 271 Каскадная модель Каскадная модель реализует принцип однократного выполнения каждого из вида деятельности определение требований проектирование разработка интеграция тестирование использование. ГОСТ 15 271 Информационная технология. Руководство по применению ГОСТ Р ИСО МЭК 12207 Процессы жизненного цикла программных средств. В стандарте основное внимание уделено особенностям подлежащим учету при прикладном применении ГОСТ Р ИСО МЭК 12207 в условиях реальных проектов создания программных средств.
79433. Методологии проектирования. Каноническое проектирование 41.03 KB
  Формирование требований к ИС формирование модели объекта автоматизации и формирование верхнеуровневых требований; Разработка концепта ИС детальное исследование бизнеспроекта выбор вариантов создания ИС формулирование требований заказчика; Создание Технического Задания оно же ТЗ описание функций связей etc.; Эскизный проект реализация проекта проработка на системном уровне концепции; Технический проект; стадия создания...
79434. Методологии проектирования. Типовое проектирование 37.76 KB
  Содержит следующие пункты: Формулирование требований к ИС осталось без изменений; Поиск платформы прототипа на чем будем реализовывать нужно постараться минимизировать изменения прототипа; Техническое задание описание ТЗ прототипа и наших изменений в нём или изменений в объекте автоматизации чаще и то и другое; Эскизный проект схлопывается с ТЗ ибо задается прототипом; Технический проект программируем наши изменения в прототипе; Рабочая документация упрощается ибо в прототипе есть своя документация фиксируем свои...
79435. Процессы жизненного цикла информационной системы 45.88 KB
  Процессы планирования; Процессы разработки; Интегральные процессы. Процессы планирования определяют и координируют действия процессов разработки и интегральных процессов. В ходе выполнения процессов разработки создаются программные средства для ИС. Виды процессов: Определений требований к ИС; Проектирование;...
79436. Процессы жизненного цикла информационной системы. Процессы планирования 48.33 KB
  Цели процесса планирования ПО: Определить конкретные виды работ процессов разработки и интегральных процессов жизненного цикла которые позволят реализовать системные требования и создать ПО требуемого уровня; Определить модели жизненного цикла ПО включающие в себя описание взаимосвязей между процессами последовательность их выполнения механизмы обратной связи и критерии перехода; Выбрать среду поддержки жизненного цикла включающую в себя методы и инструментальные средства которые нужно использовать для выполнения работ в каждом...
79437. Процессы жизненного цикла информационной системы. Процессы определений требований к ИС 48.08 KB
  Цели данного процесса состоят в том чтобы: Разработать требования верхнего уровня; Оценить производные требования верхнего уровня с точки зрения безопасности системы. Процесс определения требований к ПО должен обеспечить следующее: Анализ функциональных системных требований и требований к интерфейсам которые предназначены для программной реализации на отсутствие противоречий несоответствий и неопределенностей; Регистрацию для последующего уточнения или исправления и передачи в качестве входной информации...
79438. Процессы жизненного цикла информационной системы. Процессы проектирования 47.74 KB
  Процессы проектирования. Процесс проектирования ПО должен обеспечивать следующее: Архитектура ПО и требования нижнего уровня разработанные в процессе проектирования ПО должны соответствовать стандартам на процесс проектирования ПО и быть прослеживаемыми верифицируемыми и непротиворечивыми; Производные требования должны быть определены и проанализированы для гарантии того что они не противоречат требованиям верхнего уровня; Работы процесса проектирования ПО могут привести к появлению возможных отказов в ПО или наоборот предотвратить...