67084

Різноманітність тваринного світу. Інтегрований урок (природознавство, математика, трудове навчання)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Учити розрізняти групи тварин: хребетні безхребетні; формувати вміння визначити істотні ознаки тварин. Закріплювати знання нумерації багатоцифрових чисел: читати записувати представляти число у вигляді суми розрядних доданків; удосконалювати обчислювальні навички вміння розв’язувати задачі та знаходження площі і периметру...

Украинкский

2014-09-03

174.5 KB

2 чел.

Каховська гімназія

Інтегрований урок

(природознавство, математика, трудове навчання)

3 – А клас

Тема. Різноманітність тваринного світу

Вчитель початкових класів

Дорошенко З.В.

2012 рік
Пояснювальна записка

Для самореалізації людини у швидкозмінному світі необхідні нові педагогічні технології у вивченні шкільних предметів. Робота вчителя повинна бути спрямована на формування вміння учня створювати математичні моделі процесів навколишнього світу, застосовувати досвід математичної діяльності під час розв’язання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань.

Природничо-математичні уроки базуються на технології розвивального, інтегрованого та особистісно зорієнтованого навчання, що сприяє становленню пізнавальної сфери особистості (інтелектуальний розвиток молодшого школяра), а також становлення соціальної сфери особистості, що означає розвиток уміння конструктивно взаємодіяти в колективі.

Навчання засноване на взаємодії всіх учасників процесу пізнання, охоплює чітко спланований очікуваний результат. Для самовираження та самореалізації дає можливість створити настрій навчання, ситуацію успіху, забезпечити відчуття дитиною себе рівною серед рівних.

Використання узагальнюючих алгоритмів, які визначаються простотою і доступністю, графічною фіксацією розумових дій під час мотивування вибору рішення.

Психодинамічні індивідуальні властивості особистості враховуються при плануванні інтегрованих занять. Учні даного класу мають добру пам’ять, активні, працездатні, мають звичку сумлінно виконувати і завжди завершувати розпочату справу, глибоко вникати в суть кожного питання. В той же час діти в класі надзвичайно рухливі, емоційні, з різним рівнем енергопотенціалу.

Робота вчителя з такими учнями вимагає творчого індивідуального підходу, а також  володіння теоретичними і практичними аспектами предмета, професійної винахідливості. Урок повинен бути динамічним, гранично насичений інформацією відповідно до віку дітей, необхідно часто змінювати види діяльності. Виходячи з цього розроблений інтегрований урок, у ході якого учні можуть не лише отримати, а й закріпити знання з навколишнього світу, математики, трудового навчання, а й зробити ще один невеликий крок до розвитку власної особистості, орієнтованої на досягнення успіху.


Мета.

Навчальна. Учити розрізняти групи тварин: хребетні, безхребетні; формувати вміння визначити істотні ознаки тварин.

    Закріплювати знання нумерації багатоцифрових чисел: читати, записувати, представляти число у вигляді суми розрядних доданків; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі та знаходження площі і периметру; вчити конструювати силуетне зображення тварин; закріплювати вміння працювати з ножицями, клеєм, папером.

 Розвивальна. Розвивати вміння класифікувати, аргументувати обрані розвязки, розвивати мовлення дітей, пізнавальний інтерес; розвивати спостережливість, охайність, точність виконання.

  Виховна. Виховувати допитливість, прагнення самовираження й самореалізації у пізнавальній діяльності, виховувати загальну культуру усного і писемного мовлення; згуртовувати класний колектив в процесі групової і парної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

(Діти стають у коло)

Бесіда.

  •  Що можна сказати про погоду сьогодні?
  •  Який зараз місяць?
  •  Що вам відомо про назву місяця?
  •  Згадаємо берізку у нашому дворі, нашу колективну роботу «Осінній листопад».

Давайте послухаємо, про що «співає» осінній листопад. З чим можна порівняти осінні листочки?

Листочки : шумлять, шелестять, шарудять, шепочуться…

ІІ. Актуалізація і мотивація навчальної діяльності.

  •  Математика – це не тільки самостійна наука, а й мова інших наук. Тому сьогодні на уроці ми будемо знайомитися з навколишнім світом мовою математики.
  1.  Багатоцифрові числа. 

     1). Давайте згадаємо систему правил для запису і читання багатоцифрових чисел.

А л г о р и т м

2). Прочитати числа, встановити закономірність і продовжити ряд:

71.010, 72.020, 73.030…

  1.  «Цікаві» числа.

1). Устого на Землі найпростіших безхребетних-губок близько 5.000 видів.

2). На Землі нараховується більше 1 млн.500 тис видів тварин.

3). На території України вчені нарахували понад 44.800 видів тварин.

4). Комах на Землі у 250 млн. разів більше, ніж людей.

5.000, 1.500.000, 44.800, 250.000.000.

  •  5.000 зменшити на 1; 4.999
  •  Назвати сусідів числа 1.500.000; 1.499.999
  •  Зменшити в 1000 р. число 250.000.000;
  •  Підкреслити клас тисяч у числі 1.500.000;

- Число 44.800 записати у вигляді суми розрядних доданків (44.800=40.000+4.000+800)

3. Розвязати задачі. (Скласти вирази і знайти значення)

а). Кінь пробіг 4.000 м, а машина проїхала за цей час 8 км. На скільки метрів машина проїхала далі?

                                          Кінь                                     Машина

________________________________

                                          4.000 м                            8 км

                                                               На ? далі

(Задача на різницеве порівняння)

8 км = 8.000 м

8.000 м - 4.000 м = 4.000 м = 4 км

 б) Найбільша тварина на Землі – голубий кит. Його маса 120 т. У скільки разів кит важчий від слона, маса якого 5 т?

                                          Кит                                        Слон

                                      _______________________________

                                          120 т                                          5 т

                                                               У ? разів

(Задача на кратне порівняння)

120 т : 5т  =  24 р

3. Математичнай диктант.

- Обчислюйте, записуйте відповідь і букву із шифра. Ви дізнаєтесь, яку тему ми сьогодні узагальнимо на уроці природознавства.

Шифр:

                    2    5   6    51    89    96     54.000             ________________________________________

                    Р   Т   И    И      А     Н        В

 1) Знайти частку чисел 85 і 17.

 2) Знайти добуток чисел 90 і 600.

 3) Записати число, при діленні якого на 7 одержуємо в частці 12 і остачу 5.

(Звертаємо увагу на формулу ділення з остачею:

a = b * g + 5)

 4) У скільки разів різниця чисел 47 і 29 менша 36?

 5) Ділене 48.000, дільник 8.000. Чому дорівнює добуток?

                   85 : 17 = 5                     Т

                   90 * 600 = 54.000         В

                   7 * 12 + 5 = 89              А

                   36 : (47 – 29) = 2           Р

                   48.000 : 8.000 = 6          И

                   96                                   Н

                   17 * 3 = 51                     И

ІІІ. Робота над темою уроку.

  1.  Бесіда.

-  Серед живих організмів – жителів нашої планети – безліч різноманітних тварин. Звірі, птахи, риби, комахи – усі вони представники чисельного царства тварин. Ви вже знаєте, що усього на Землі налічується більше 1 млн 500 тис видів тварин.

-  Як же розібратися в такій великій кількості живих істот?

Учень.

Для того, щоб упорядкувати відомості про величезне розмаїття тварин, за деякими спільними ознаками їх стали поділяти на групи. Було виділено дві найбільші групи в царстві тварин: хребетні і безхребетні.

- Як ви розумієте назви цих груп?

(Хребетні мають кісткову систему, а у безхребетних вона відсутня.)  Діти обєднуються в групи.

Завдання:  за назвою виду і малюнком визначити до якої групи відносяться тварини.

  1.  Складання таблиці.

               Безхребетні                                                                       Хребетні

               Губки                                                                                        Риби

               Медузи, корали                                                         Земноводні

               Черви                                                                                    Плазуни

               Молюски                                                                                  Птахи

               Павукоподібні                                                                        Ссавці

               Ракоподібні

               Комахи

    Із 5000 видів губок всього лише 150 видів живуть в прісних водоймах.

Губки мають найпростішу будову тіла. Деякі нагадують димар з трубкою. У губок студенисте тіло, усе в дірочках – порах. У прісних водоймах зустрічається губка – бодяга.

Медуза має елегантну парасольку, а під нею щупальця котрі оточують рот. В перекладі з англійської означає риба-желе.

Корали – це численні скелети коралових поліпів. З них виготовляють прикраси. На Землі існують не менше 600 млн. років. Корал в перекладі з грецької означає морська фея.

Черви здаються неприємними і негарними. Проте деякі з них дуже корисні. Наприклад, дощовий червяк, медична п’явка.

Молюски – це тип безхребетних тварин, який нараховує близько 130 тис видів. Більшість із них водні тварини, але деякі перейшли до наземного способу життя. До молюсків відносяться такі тварини: слимак, слизуни, устриця, мідія, кальмар, восьминіг та ін.

Павукоподібні – це павуки, кліщі, скорпіони. Вони схожі на комах, але ці безхребетні мають не шість ніг, як у комах, а вісім.

Ракоподібні . Відгадайте загадку:

    Швець – не швець,

    кравець – не кравець,

    держить в роті щетину,

    а в руках ножиці. (Рак)

До цієї групи ще належать: креветка, омар, лангуст. Вони, наче лицарі, бо їхнє тіло закуте в лицарські обладунки.

Комахи - цвіркуни, коники, мухи, комари, бджоли, таргани, метелики, світлячки. У всіх комах шість ніг.

Риби – хребетні тварини. Тіло вкрите лускою, наче кольчугою.

Земноводні або амфібії частину життя проводять у воді, а частину – на суходолі. Це жаби, куліка, ропуха, яка виділяє отруту, тритон.

Плазуни або рептилії живуть в горах, пустелях,лісах, на землі і під землею та у воді. Усі вони – хто з ногами, хто без ніг – плазують. Це змії, вужі, черепахи, крокодили, хамелеони.

Птахи – Д. Білоус так сказав про птахів

О, скільки є істот живих!

І уявити важко,

Але співають з-поміж них

Лише людина й пташка.

Чим птахи відрізняються  від інших тварин? (Їх тіло вкрите пір’ям).

Звірі (ссавці). Звірів на Землі близько 4.000 видів, і всі вони такі різні.

Етруська землерийка завдовжки 6 – 8см і має вагу близько 2 грамів. А інший ссавець – синій кит сягає 30м у довжину і має вагу близько 150 тонн.

  1.  Творча робота в парах.
  •  За характерними ознаками визначити види тварин.

Завдання : закінчити думку:

а) тварин, тіло яких зверху вкрите раковиною, у деяких вона відсутня, називають…                           (молюсками)

б) тварин, які мають три пари ніг, називають…           (комахами)

в) тварин, тіло яких вкрите слизькою лускою, називають…                  (рибами)

г) тварин, які частину свого життя проводять у воді, а частину на суходолі, називають…                                                                      (земноводними)

д) тварин, які все своє життя повзають, називають…   (плазунами)

ж) тварин, тіло яких вкрите пірям, називають               (птахами)

з) тварин, тіло яких вкрите шерстю, а малят вигодовують молоком називають… (звірами)

  1.  Робота в друкованому зошиті (математика).

Завдання №11, стор. 19

  •  Розмістити відповіді прикладів у порядку збільшення, розшифруйте назву тварини.  ви про неї знаєте?

Р

420:6

=70

И

160:2

=80

П

350:7

=50

Г

40*5

=200

К

9*600

=540

О

80*60

=4800

С

280:7

=40

Б

800:2

=400

Н

300:3

=100

40

50

70

80

100

400

800

4800

5400

С

П

Р

И

Н

Г

Б

О

К

  •  Інформація про спрингбок: Африканська антилопа – стрибун. Для них характерні високі, до 2 м стрибки. Відштовхується всіма ногами зразу.
  •  Перегляд відеофільму.

ІV. Робота над новим матеріалом.

  •  Ви прослухали розповідь, і переглянули фільм про одну із тваринок, яка знаходиться на межі зникнення.
  •  Що ж потрібно робити, щоб  кількість тварин не зменшувалась?
  •  Щоб зберегти куточки природи незайманими, їх оголошують заповідниками.

В Україні 20 заповідників.

У заповіднику Асканія-Нова люди зберегли ділянку цілинного степу й відкрили науковий центр  для її вивчення, створили зоопарк диких тварин.

2. Робота над задачею.

Робітники зоопарку збудували вольєр для тварин, який має таку форму:

                                                                                                                                    20м

                                                                                                                                    30м

                            40м                                                         60м

Знайти периметр і площу даної фігури.

  •  Аналіз задачі.
  •  Формули: Р= (a+b) *2                              S=a*b                                      S=S1+S2

P=(40+60+30+20)*2=300 (м)

S=(20+30)*40+60*30=3800 ( м ).

    Ми з вами знайшли простий вихід із складної ситуації.

 V. Аплікація. Силуетне зображення тварин.

1) Гра «Колумбове яйце». Розповідь учня:

«Колумбове яйце» - крилатий вислів, який означає несподівано простий вихід із важкої ситуації. За легендою один із гостей на обіді у кардинала Мендоси, вислухавши розповідь Колумба про відкриття Америки, вигукнув: «Що може бути простішим, ніж відкрити нову землю?» На що Колумб запропонував йому просту задачу: поставити яйце на стіл вертикально. Коли жоден з присутніх не зумів цього зробити, Колумб взяв яйце, розбив його з одного кінця і поставив на стіл, показавши, що це насправді було дуже просто. Побачивши це, всі почали заперечувати, говорячи, що так змогли б зробити і вони. На що Колумб відповів: «Різниця в тому, панове, що ви могли б це зробити, а я це зробив насправді.»

2. Алгоритм виконання завдання

А л г о р и т м

3. Повторення правил техніки безпеки з ножицями, клеєм.

4. Самостійна робота учнів.

5. Обєднання в групи (за видами виготовлених тварин).

V.  Рефлексія навчальної діяльності.

- За шо ми любимо тварин?

-  Чому тварини часто стають героями казок, оповідань?

* Вірш про всіх на світі. Б.Зиходер.

Потрібні усі – і злі і привітні,

Страшнючі почвари – і ті необхідні.

На світі потрібен усяк, хто в нім є,

Дарма, чи отруту, чи мед він дає.

Важко живеться кішці без мишки,

І мишці без кішки не легше нітрішки.

І хай ти із кимось не дружиш, та все ж

Йому ти потрібен, і він тобі теж.

Варті всі Життя на землі –

Коти і слони, ластівки й журавлі.

Варті всі Життя на землі,

І мусять це знати великі й малі.

Для людини охорона природи – це охорона і власного життя


Повторити правила техніки безпеки

Приклеїти фігуру

Нанести клей на фігуру

Скласти  силует тварини

Розрізати на частини

Прочитати число зліва направо

Нуль означає відсутність диниці розряду в числі

Розбити числа на класи,  починаючи справа наліво


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

48717. Исследование активного RC фильтра 359.5 KB
  БончБруевича Кафедра теории электрических цепей Курсовая работа: €œИсследование активного RC фильтра Выполнил : Студент группы Р98 Факультета РС РВ и ТВ Костромитинов Олег Александрович. Постановка задачи Найти операторную передаточную функцию фильтра составив и решив соответствующую систему узловых уравнений. Найти АЧХ и ФЧХ фильтра построить их графики. Оценить тип фильтра ФНЧ ФВЧ ППФ .
48718. Исследование активного RC-фильтра 971.5 KB
  Построить годограф передаточной функции по петле обратной связи 1 звена фильтра, разомкнув цепь обратной связи на входе усилителя звена. Убедиться в устойчивости звена
48719. Исследование активного RC - фильтра 268.5 KB
  БончБруевича КУРСОВАЯ РАБОТА ПО ДИСЦИПЛИНЕ Основы теории цепей Исследование активного RC фильтра Выполнил: ...
48720. ИССЛЕЛОВАНИЕ АКТИВНОГО RC–ФИЛЛЬТРА 331 KB
  СанктПетербург 2001 Задание к работе 1 Найти операторную передаточную функцию фильтра. 2 Найти АЧХ и ФЧХ фильтра. Построить графики АЧХ и ФЧХ и оценить тип фильтра. 3 Найти переходную характеристику 1го звена фильтра и построить ее график.
48723. ИССЛЕДОВАНИЕ АКТИВНОГО RC-ФИЛЬТРА 695 KB
  ФАКУЛЬТЕТ РАДОИСВЯЗИ РАДИОВЕЩАНИЯ И ТЕЛЕВИДЕНИЯ Курсовая работа на тему: ИССЛЕДОВАНИЕ АКТИВНОГО RCФИЛЬТРА Выполнил студент группы Проверила: Чечулина Людмила Александровна СанктПетербург 2003 Содержание Нахождение операторной передаточной АЧХ ФЧХ характеристик первого звена .5 Таблица значений АЧХ ФЧХ обоих звеньев и всего фильтра а также их графики . Нахождение переходной характеристики для первого звена фильтра 8 5. Проверка устойчивости фильтра по расположению...
48724. Нахождение операторной передаточной характеристики ARC звена 1.07 MB
  Нахождение операторной передаточной характеристики RC звена ; кОм; Ф; Ом; Ом; т. n=3 Схема ФПНЧ ; ; ; Передаточная функция полиномиального низкочастотного фильтрапрототипа: ; Преобразуем схему ФПНЧ в схему проектируемого фильтра: Ом; Ф Гн; Ф Гн; Ф Гн Расчет передаточной функции проектируемого...