67093

Історичні пісні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Виховувати гордість за український народ який має славне героїчне минуле прищеплювати глибокі почуття любові до пісні рідного краю свого народу. Історичні пісні здебільшого виникали у самому вирі бурхливого життя народу.

Украинкский

2014-09-03

144.5 KB

3 чел.

Відділ Дебальцівської міської ради

Дебальцівська загальноосвітня школа І-ІІІ  ступенів №3

Відкритий урок

у 4-му класі 

на тему

«Історичні пісні»

Учитель музичного мистецтва

Костенко Ю.С.

                                               Дебальцеве

                                              2012-2013 н.р.

                                                   Урок №1

Тема.  Історичні пісні.

Мета:ознайомити школярів з жанром українського фольклору – історичними піснями, розкрити жанрову своєрідність українських народних дум; розвивати образне мислення, уяву, творчі якості, емоційно-чуттєве сприймання; виховувати інтерес до народної творчості, історичних пісень, почуття патріотизму та поваги до героїчного минулого. Виховувати гордість за український народ, який має славне героїчне минуле, прищеплювати глибокі почуття любові до пісні, рідного краю, свого народу. Виховувати естетичний смак учнів. Розвивати вокальні навички. Розвивати загальні і спеціальні здібності. Формування культури художнього сприйняття, тобто здатності до його переживання і розуміння. Формування індивідуальності  музично-естетичного сприйняття. Набуття елементарних умінь та навичок художньо-творчої діяльності. Накопичення художнього досвіду, формування музичного мислення та здатності до художньо -музичного пізнання дійсності.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Методи і прийоми: бесіда, розповідь, пояснення, нагадування,

                                   порівняння, питання, аналіз, диригентський жест,   

                                  робочий жест

Обладнання: синтезатор, телевізор, DVD- програвач, CD- диск


                                                    
 Хід уроку

Добрий день. Починаємо урок музичного мистецтва.

 1.Музичне привітання. Сіли рівненько, співаємо музичне привітання світло, весело, виразно.( діти виконують музичне привітання).

 2. Актуалізація знань.

Українська народна пісня – це бездона

душа українського народу, це його слава.

О.Довженко.

Пісня така ж давня, як і мова.

О.Потебля.

                  

   Герої пісень цього жанру – історичні особи або безіменні герої,  подвиги яких викарбовувалися у народній пам`яті. Історичні  пісні здебільшого виникали у самому вирі бурхливого життя народу. Їх творцями, як правило були учасники подій або їх свідки, котрі  фіксували засобами слова та музики усе побачене, пережите в деталях і подробицях.

     Особливості народних історичних пісень влучно охарактеризовані М. Гоголем: «Історик не повинен шукати в них вказання  дня і числа битви або точного пояснення місця… але коли він захоче пізнати справжній побут, стихії характеру, всі найтонші відтінки почуттів, хвилювань, страждань, радощів описуваного народу, коли захоче вдихнути дух минулого віку, загальний характер всього цілого і кожного окремого. То він буде задоволений цілком: історія народу розкривається перед ним у ясній величі».      

     Найдавніші історичні пісні долинули до нас із ХV ст., з часів турецько-татарського лихоліття, пожеж, руїн. Зокрема, пам`ять про героїв боротьби українського народу з турками і ординцями понад 350 роківтому – Петра Сагайдачного та Михайла Дорошенка – донесла до наших днів маршова козацька пісня « Ой, на горі та й женці жнуть».

     3. Слухання музики: Українська народна історична пісня « Ой, на горі та й женці жнуть». 

  …    Хвилюються на пагорбах дозрілі жита, черкають серпами женці, а розігнувши натомлені спини, бачать, як увесь видолинок неначе зацвів червоним маком – то йде запорізьке військо. Женці ще здалека впізнають молодцюватого Дорошенка, що веде козаків, доброю посмішкою проводжають бувалого у бувальцях Сагайдачного, що йде собі, не поспішаючи, і розкурює свою знамениту люльку…

Ціла картина з  життя далекого минулого нашого краю. Український народ-хлібороб з давніх-давен жив мирною працею, обробляючи землю, вирощуючи жито-пшеницю. Але, відбиваючись від кочівників, загарбників з півдня і заходу, змушений був виділяти найбойовішу, волелюбнішу, найхоробрішу частину свого населення для оборони, ту частину, що сформувала козацьку звитяжну вольницю.

  •  Які почуття викликала у вас ця пісня?
  •  В якому темпі вона звучить?
  •  В якому ладі вона написана?

       4. Розучування  пісні « Ой, на горі та й женці жнуть»  - звертаємо увагу на її характерні особливості, притаманні іншим історичним пісням: хоровий спів без супроводу з розгорнутим своєрідним народним багатоголоссям поліфонічного складу, типові для українського багатоголосся терцові і квінтові паралелізми, розспівування окремих складів слова, відносно вільний рух кожного голосу. Робота над інтонуванням, дикцією, диханням. Слідкувати за співацькою поставою.

                                       Народна пісня зоряно, незгасно

Горить в моєму серці повсякчас

Не променистим закликом, не гаслом,

А променем, що будить співака.

Вона мене виводить на дорогу,

Вона мені просвітлює віки,

Де радість і печаль мого народу

Врослися в древа вічного гілки.

5.   Музичний матеріал: українська народна пісня в обробці Я. Степового « Гей, там на горі Січ іде» - виконання пісні. Звернути увагу на звуковедення, інтонування, ритмічний ансамбль. Домагатися художнього виконання пісні. Робота по групах, рядах.

  6.  Інсценування української народної пісні « Гей, на горі Січ іде» - пропоную учням інсценізацію пісні  для творчого розвитку школяра.

  7.  Творча робота – пропоную учням створити сюжет для історичної пісні,  озвучити його. 

  8.Підсумок уроку.       Діти,  докладаймо  свої зусилля для відродження рідної мови, національної культури, проникаймо в таємниці історії. Любімо Україну, шануймо її народ і себе!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

68902. Понятие системного программирования 56 KB
  Например с точки зрения программиста который занимается ядром операционной системы человек создающий компилятор является пользователем системы т. Примеров таких систем можно привести множество: операционная система офисное программное обеспечение системы проектирования и т.
68903. Скелет оконной программы 95.5 KB
  Функцию создания окна. Для его создания необходимо выполнить два шага: регистрацию класса окна и вызвать функцию создания окна. Оба этих действия определяют основные свойства видимые и невидимые характеристики окна.
68904. Понятие контекста устройства 126 KB
  В связи с этим между программой и видео памятью было введено некоторое промежуточное звено получившее название контекста. Благодаря введению контекста процесс вывода информации изменился и имеет следующий вид рис. Программная модель контекста В программе см.
68905. Мышь и таймер 45.5 KB
  Когда пользователь перемещает мышь операционная система перемещает по экрану растровую картинку обычно стрелку которая называется курсор мыши mouse cursor. Курсор мыши имеет вершину картинки hot spot размером в один пиксель...
68906. Клавиатура 59.5 KB
  Таким образом программа получает только адресованные ей сообщения от клавиатуры. Возникает вопрос: Windows многозадачное приложение и одновременно в системе могут работать несколько программ и соответственно открыты несколько окон какое же из окон будет получать сообщения от клавиатуры...
68908. Файлы образов фрагментов экрана 46.5 KB
  Детали формата Каждый файл содержит заголовок файла заголовок Bitmp карту цветов если изображение не 24 битное и собственно изображение. Заголовок Bitmp Windows За заголовком файла следует заголовок Bitmp и необязательно карта цветов.
68909. Преобразование на плоскости 85 KB
  Представление графических изображений осуществляется точками и линиями. Возможность преобразования точек и линий является основой компьютерной графики. При использовании компьютерной графики можно изменять масштаб изображения, вращать его, смещать и трансформировать для улучшения наглядности изображения объекта.
68910. Аффинные преобразования координат при моделировании динамики объектов 197 KB
  Начальному положению фигуры соответствует единичная матрица R единицы на главной диагонали остальные члены нули. Новые координаты x y высчитываются в процедуре NEW_XY которая вызывается непосредственно при выводе фигуры на экран процедурой PICT.=