67109

Київ – столиця України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми перевернемо деякі сторінки історії міста Києва познайомимось з історичними версіями назв районів міста його вулиць. Вивчення нового матеріалу Давайте разом перегорнемо сторінки історії утворення Києва столиці нашої країни. Над Подолом районом Києва висяться ще дві гори...

Украинкский

2014-09-04

503.5 KB

3 чел.

 Я і Україна.  Навколишній світ.

2 клас

Урок № 27

Тема: Київ – столиця України.

Мета: Познайомити учнів з деякими історичними версіями заснування міста, назв районів, вулиць; розвивати вміння фантазувати, прогностичне мислення; формувати пізнавальний інтерес, громадянську компетентність; виховувати почуття гордості за історичне минуле нашого народу.

Обладнання: альбом « Київ », картки з назвами вулиць.

                                         Хід уроку

І. Організація класу.

                      Наша мати

           Хатини, криті очеретом,

           Калина, чумаки, воли,

           Князі, козацтво і поети

           Нам Батьківщину берегли.

І матір – Русь, як рідну матір,

Що нам дала життя і світ,

Ми всі любили й шанувати

За щастя маєм сотні літ.

Ласкаві материні руки,

Слова утіхи негучні

Ми ж не забудемо в розлуках,

Не зрадимо її пісні.

                                             І. Тесленко

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  •  Сьогодні ми перевернемо деякі сторінки історії міста Києва, познайомимось з історичними версіями назв районів міста, його вулиць.

Я стільки чув похвальних слів про Київ,

Такі захоплені чув голоси.

І це – не чемності самої вияв,

А лиш визнання справжньої краси. ( М.Рильський )

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  •  Давайте разом перегорнемо сторінки історії утворення Києва – столиці нашої країни.

                                      1 сторінка. Як виник Київ?

     Вчитель. Берегами річки Рось до річки Почайни простяглася Полянська земля, за Ірпенем починалась Древлянська земля, а за Дніпром по Десні – Сіверянська. Жили тут різні племена – поляни, древляни, сіверяни – родами, кожен на своєму місці.

     І були у полян три брати: Кий, Щек, Хорив, а сестра в них була Либідь.

            Кий       ( вірші читають підготовлені учні )

          Що на першій горі, на стрімкій,

          Де дзвеніли тополі сріблясті,

           Жив полянин по імені Кий,

           У затишнім зеленім обійсті.

           Він тримав перевіз на ріці

           І ладді конопатив недаром, -

           Звідусіль іноземні купці,

           До полян прибували з товаром.

            Щек

           Що на другій горі між смерек,

           Де волхви зупинялися віщі,

           Жив рудий,наче полум’я, Щек

           У затишнім зеленім обійсті.

           Ще умільством уславився Щек –

           Мав щоднини мистецьку затію…

           Візьме глину та виліпить глек –

           Куплять глек у саму Візантію!

             Хорив

           Що на третій горі, де обрив

           Ощиря валуни камянисті,

           Жив русявий і ніжний Хорив

           У затишнім зеленім обійсті.

           Тільки візьме він срібла шматок.

           Радість іскрою блисне у зорі.

           Аж співає його молоток

           Та мережить полянські узори.

             Либідь

           Над струмком, що петляв до Дніпра,

           Між зеленого буйного дива

           Оселилась Либідь – сестра

           Трьох братів: Кия, Щека й Хорива.

           В літню пору було, дотемна

           Конопельки, льонок вона брала.

           На сорочки братам полотна

           По сувою на кожного пряла.

    Вчитель

        - Кий не раз бував на Ірпені й на Почайні. Його вражала дика велич тутешньої природи. Все йому здавалося цікавим, незвичайним, не таким, як на Росі.

           Якось, стоячи над урвистою кручею, Кий зі своїми супутниками побачив дивну країну, помережану ріками, заводями, вкириту зеленими лісами й травами, країну, котру можна вимріяти лише в казці або побачити уві сні.  І вирішив Кий з братами тут оселитися.

            Легенда розповідає: « І приснився Кию сон: став старець перед його постіллю, підняв руку і говорить:

  •  Кию, великий князю! На цих горах побудуєш місто та осядеш зі своїм родом назавжди. Тут прославиться твій рід і держава його. Як довго твої нащадки у згоді та єдності житимуть і труд цінуватимуть, на горах цих сяятиме благодать Божа!

       Важко сказати, де кінчається легенда і де починається дійсність. Але по всьому світу рознеслася вістка про нове місто над Дніпром – місто Київ, що назване імям князя Кия. Над Подолом – районом Києва – висяться ще дві гори – одна називається Хоревиця, а друга Щекавиця, де жили брати Кия. А на честь сестри річку було названо Либідь.

        В честь засновникам міста народ поставив пам’ятник.

  •  А яку назву носить центральна вулиця міста?

                                         2 сторінка. Хрещата долина

Хрещатик… Що в Києві краще за тебе?

Тут юрби проходять, як хвилі ріки,

Тут стільки людей під задуманим небом:

Закохана юність, і діти й батьки.

  Вчитель

  •  Тоді вулиця Хрещатик являла собою долину, вкриту лісом, якою протікав струмок. Ця долина була місцем полювання киян і називалась Перевісище. Пізніше вона стала називатися Хрещатою долиною, бо її перетинали,  перехрещували  яри.  Перші  житла  на  Хрещатику  зявились  у

XVІІІ столітті( 1797 р. ) біля нинішньої площі Незалежності.

     Над самим Дніпром на горах

Огорожений з боків

Ровом, мурами, валами,

Київ виріс і розцвів.

На сторожі коло його

Наче батько, став Дніпро,

Наче батько сину, ніс він

З півдня й півночі добро.  

                                           3 сторінка. Дніпро – Славута

           Вчитель

  •  Дніпро був дуже зручним шляхом: на північ, вгору проти течії  попливеш – до сіверянських народів попадеш, тобто до варяг, на південь попливеш по течії – до греків попадеш. Ось з тих часів і стали говорити, що Київ стоїть на шляху з варяг у греки.

  •  А знаєте, діти, як називали Дніпро наші предки?
  •  Древні греки називали Дніпро красивим словом Борисфен ( той, що тече з півночі ). Славута – син слави – таку назву дали Дніпрові наші предки, древні словяни. Було й так, що називали його Данапріс, що означало вічна, невмируща, незнищенна вода.

        Нема зараз судохідної річки Почайни, яка протікала по Подолу і впадала в Дніпро, утворюючи гарну гавань для купецьких кораблів. Від назви річки пішла назва ні Подолі – Почайнинська.

       Саме про Поділ, один з найстаріших районів Києва, де жив ремісничий люд, піде мова на наступній сторінці нашої подорожі. А зараз прийшов час фізхвилинки.

ІV.  Фізхвилинка

     Фізкультуру любим дуже,

Тож вставай з-за парти, друже.

Вгору руки підніми, вгорі пальцями струсни.

Спину добре розправляй

І на місці пострибай.

Потім вмій тихенько сісти

На своє робоче місце.

V.                                         4 сторінка. Поділ

          Вчитель.

  •  Селились ремісники цілими вулицями, і вулиці називались за професією. ( Читання назв вулиць за плакатом і пояснення значення назви ).

Гончарна ( майстри, які робили посуд ).

Дігтярна ( виробляли дьоготь ).

Кожумяцька ( виробляли шкури ).

  •  Збереглася легенда по Кирила Кожумяку, який переміг змія-людожера. Хто з вас нагадає нам зміст цієї легенди?

                              5 сторінка. Урочиста брама давнього Києва.

  •  Тисячу років тому навколо центральної частини Києва, розташованої на високій горі, залягав глибочезний рів. Його викопали для того, щоб перешкодити ворогам проникнути в місто. Вїхати до столиці можна було через Золоті ворота. Саме їх називали урочистою брамою давнього Києва. На ніч ворота міцно замикали, піднімаючи над ровом міст. Воїни зі списами вартували на мурах вдень і вночі.

  •  Після Кия на київському престолі правили Аскольд і Дір, князі Олег Ігор, княгиня Ольга.

  •  Найбільшого розквіту досягла Київська держава за князювання Володимира та його сина Ярослава.

  1.  сторінка. Князь Володимир та його син Ярослав.
  •  Згадайте, як називали князя Володимира за те, що він укріплював і захищав  від ворогів Київську державу?
  •  На Володимирській гірці йому стоїть пам’ятник. Зображення князя Володимира та хрещення киян можна побачити і у Володимирському соборі.

  •  Окрасою Києва є Софійський собор, який побудований сином Володимира – Ярославом, названим мудрим за те,що створив перші школи, першу в Київській Русі бібліотеку. Софійський собор збудовано на честь перемоги над плем’ям печенігів. Назва походить від грецького слова « софія» - мудрість.

          На стінах собору – чудові фрески. ( Малювання на вологій штукатурці, стіна висихала, і малюнок зберігався на віки ). Дивовижні тут і мозаїчні візерунки, викладені зі смальти і барвистих скелець.

        7сторінка.   Київ сучасний.

а ) Розгляд у підручнику ілюстрацій « Сучасний Київ ».

б ) Опрацювання статті « Повчання князя Мономаха ».

в ) Робота в зошиті ( завдання 1,2 на с.40 ).

VІ.  Підсумок.

      Вікторина

  •  Прочитайте запитання, дайте на них відповіді. Хто дасть більше правильних відповідей, той стане переможцем.
  •  Як називається держава, в якій ви живете?
  •  Які найбільші міста є в Україні?
  •  Яке місто є столицею України?
  •  Хто були засновниками Києва?
  •  Які назви в давнину мав Дніпро?
  •  Яка головна вулиця Києва?
  •  Які ще вулиці Києва ви знаєте?
  •  Які площі є в Києві?
  •  Які знаєте собори Києва?
  •  Які пам’ятники є в Києві?
  •  

VІІ.  Домашнє завдання.

      Скласти розповідь про Київ – столицю України.

  •  Спасибі всім, хто працював:

Актором був,

Вірші читав,

Хто нам у всьому помагав.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20085. Разработка компактных конструкций. «Разнесение» конструкции в радиальном направлении и др. приемы конструирования. Проблемы миниатюризации 125.5 KB
  Разнесение конструкции в радиальном направлении и др.существенное уменьшение осевых размеров конструкции м.достигнуто за счет разнесения конструкции в радиальном направлении Основная идея не встраивать все элементы последовательно друг за другом а встраивать один элемент в другой Конструкция дифференциального винтовой передачи 4. незначительно увеличиваем диаметр и уменьшаем длину 5уменьшение размеров может быть достигнуто за стчет пустот имеющихся в конструкции или создания канавки Н2Н1 Проблема миниатюризации.
20086. Рабочая конструкторская документация. Основные этапы работ на данной стадии 22.5 KB
  При разработке рабочей документации возможны два варианта: Рабочая документация разрабатывается на единичное изделие или небольшую партию. документация разрабатывается без присвоения литеры все недостатки и ошибки устраняют в процессе сборки в чертеже вносят изменения. Документация разрабатывается для серийного или массового производства: 2.
20087. КОНСТРУИРОВАНИЕ НА ОСНОВЕ РАЗДЕЛЕНИЯ И СОВМЕЩЕНИЯ ФУНКЦИЙ; ОСОБЕННОСТИ, ДОСТОИНСТВА И НЕДОСТАТКИ 229 KB
  Если конструкция отдельного узла обеспечивает выполнение нескольких функций то в узле осуществлен принцип объединения. уменьшение объема сборочных и регулировочных работ опоры на центрах со смещенным центром регулировка в двух направлениях Решение на основе совмещения функций имеет отрицательные качества:1 не удается обеспечить оптимальное выполнение отдельных фий особенно это важно в отношении точности и надежности 2.появляется опасность взаимного отрицательного влияния отдельных частных функций друг на друга.
20088. Эскизный проект. Цели и задачи данной стадии разработки. Результаты разработки 22 KB
  Эскизный проект это совокупность конструкторских документов которые разрабатываются с целью установления принципиальных конструктивных решений. Результат разработки варианты конструкции соответствующие расчеты обязательная документация ведомость проекта пояснительная записка появляется чертеж общего вида. Эскизный проект и ТП не являются обязательными и выполняются если это предусмотрено в ТЗ а эскизный проект выполняется еще если если это предусмотрено техническим заданием.
20089. Техническое предложение 31.5 KB
  Техническое предложение. Техническое предложение ТП совокупность технических документов которые содержат техническое и техникоэкономическое обоснование целесообразности разработки. 2 Техническое задание. 3 Техническое предложение.
20090. Требования к элементам приборов. Эксплуатационные, конструктивно-технологические, специальные. Чувствительность. Линейность 185.5 KB
  Статическая характеристика может быть выражена аналитически уравнением типа y=fx связывающим выходную величину y с входной величиной х в числовой форме в виде таблицы или графически. такая характеристика выгодна для показывающих и особенно для регистрирующих приборов т. Линейная характеристика преобразователей в вычислительных устройствах упрощает осуществление математических операций. Вместе с тем иногда нужны преобразователи с нелинейными характеристиками например с логарифмическими или квадратичными.
20091. Станки фрезерной группы. Их классификация. Краткая характеристика. Виды выполняемых работ. Приспособления и оснастка к ним 1.57 MB
  Приспособления и оснастка к ним. Приспособления для фрезерных станков. Эти приспия харся применением установов для быстрой настройки фрез и направляющих шпонок для правильного расположения приспия на столе станка. Шпонки крепятся на нижней части основания корпуса приспия их 2 разнесены на наибольшее расстояние.
20092. Инструментальные материалы. Требования, предъявляемые к ним. Классификация 38 KB
  Материалы для изготовления режущих инструментов. Инструментальные материалы подразделяются на следующие группы: Инструментальные стали; Твердые сплавы; Керамические материалы; Алмазы и синтетические сверхтвердые материалы. В результате термической обработки углеродистые стали приобретают твердость от 61 до 63 HRCэ и могут обрабатывать материалы твердостью до 30 HRCэ.
20093. Классификация режущего инструмента. Их технологические возможности 25.5 KB
  Габец Применяемые при обработке деталей машин и приборов режущие инструменты подразделяют как правило по конструкции и по виду обрабатываемых повтей. По конструкции инструменты подразделяются на следующие группы: 1 Резцы: резцы общего назначения и фасонные резцы. 2 Сверла это однолезвийные и многолезвийные режущие инструменты применяемые для получения отверстий в сплошном материале и для рассверливания отверстий. 3 Зенкеры 28лезвийные инструменты используемые для увеличения отверстий.