68033

Розробка бібліотечного уроку для учнів 3-х класів вчителя початкових класів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення книги з першодрукарями; розвивати звязне мовлення школярів спостережливість допитливість; прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас; виховувати дбайливе ставлення до книги. Без слова немає людської мови а без мови книги.

Украинкский

2014-09-17

98 KB

2 чел.

Старокостянтинівська гімназія

Старокостянтинівської міської ради

Хмельницької області

Р о з р о б к а

бібліотечного уроку

для учнів 3-х класів

вчителя початкових класів

Лахманюк Т.В.

 

20  12

Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення книги, з першодрукарями; розвивати зв’язне мовлення школярів, спостережливість, допитливість; прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас; виховувати дбайливе ставлення до книги.

Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, завдання з прислів’ями, хрестоматія для позакласного та позашкільного читання «Золоті перлини».

ХІД УРОКУ

І. Мотивація діяльності.

Учень.            В кожнім домі, в кожній хаті –

У містах і на селі,

Хто навчився вже читати,

Має книгу на столі.

Дружба з книгою – це свято,

Не було б його  у нас –

Ми б не знали так багато

Про новий і давній час.

Учитель. Слово, мова, книга … Без них не можна уявити нашого життя. Вони несуть світло знань, дають людям можливість почути одне одного і порозумітися.

Хоча слово, мова, книга з’явилися у різний час, але вони взаємопов’язані. Без слова немає людської мови, а без мови – книги.

Діти, сьогодні ми присвятимо наш урок книгам. Дізнаємось як виникла книга, хто був першодрукарем та які бібліотеки є у нас в Україні.

ІІ. Розкриття теми уроку.

1) Знайомство з планом роботи.

Учитель. Ви готувались до позакласного читання, працювали з різноманітною літературою, використовували у підготовці хрестоматію «Золоті перлини». Тому зараз я надаю вам слово. Переходимо до першого пункту нашого уроку.

2) Історія виникнення книги.

1 учень. Я хочу розповісти про те, як до нас прийшла книга. Свою інформацію я знайшов у енциклопедії.

Перш ніж стати книгою у сучасному вигляді, вона здолала складний, довгий шлях.

Народилася книга давно. Її хрещеним батьком є Іван Федоров. Перша друкована книга з’явилась в Москві 1564 року («Апостол»).

Понад 10 років працював Федоров над створенням друкарні, цілий рік друкував свою першу книгу. Перша друкована книга в Україні «Львівський апостол» була завершена 1574 року. Своєрідними книгами є малюнки давніх пращурів на стінах печер. На стінах храму у Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами. Її кам’яні сторінки сягають до 40 м завширшки.

2 учень. Прочитавши оповідання А.Мовчун «Про книгу» із хрестоматії «Золоті перлини» я дізнався, що слово «книжка» - праслов’янське. А слово «література» прийшло до нас із латинської мови, в якій воно означало «буквене письмо». Пройшли роки і вже в ХХ ст. слово «література» - це вже сукупність творів, це мистецтво слова. Якщо уважно приглянутись до цього слова, то ви помітите, що воно утворене від слова «літера», яке в латинській мові означало буква.

3 учень. З хрестоматії «Золоті перлини» я дізналась, що найдавнішою рукописною книгою, яка збереглась до наших днів, є «Остромирове Євангеліє», написане в 1056-1057рр. за князювання в Києві Ізяслава Ярославича для Новгородського посадника Остромира. Створив книгу диякон Григорій. Це великий, розкішний фоліант, написаний на пергаменті, парадним шрифтом, так званим уставом. Зміст книги – євангельські читання на кожний день.

Вчитель. Дякую за гарну інформацію. А зараз переходимо до наступного плану нашого уроку.

 3) Збереження книг.

4 учень. Книги виготовляються у друкарнях. Після цього вони тимчасово «живуть» у магазинах. Багато книжок постійно «живуть» у бібліотеках. «Бібліотека» в перекладі означає книгосховище.

Бібліотеки відомі з сивої давнини. Перша бібліотека у нашій країні виникла за часів Київської Русі. Її створив князь Ярослав Мудрий.

5 учень. Найменша «бібліотека в світі – в Індійському місті Амрістарі. У ній зберігається одна книга. Найбільша в світі «бібліотека» - в Москві. У ній нараховується понад 36 мільйонів книг, написаних 247 мовами народів світу.

Книги, книги на полицях,

Завжди тихо поміж книг.

Та яку ти не розгорнеш,

То й легенда в кожній з них.

То в одній синіє море,

В іншій криється тайга.

А ось в ній – Північний полюс

Де морози і пурга.

6  учень. Із хрестоматії «Золоті перлини» я дізналась, що найдавнішою з діючих бібліотек можна вважати Наукову бібліотеку Львівського університету, засновану у 1608 році.

Перша публічна бібліотека в Україні відкрилась в Одесі в 1830 році. Це була приватна платна «бібліотека читання» при книгарні одеського книгопродавця Клочкова.

7 учень.                             Тут книги розумні спокійно живуть,

У тихій величній світлиці,

А двері широкі, відкриті ведуть

До знань золотої скарбниці.

Герої романів, легенд, повістей

У тиші говорять із нами.

В книжках – відкриття всіх великих людей,

Думки, що хвилюють віками.

Ведуть нас в незнане книжки,

Розрадять, коли нам нелегко.

Для нас зберігає їх довгі роки –

Шкільна бібліотека.

Учитель. Сьогодні ми на уроці в шкільній бібліотеці. Тут теж зберігається багато книг, журналів, які ви приходите почитати. А чи знаєте ви, що означають деякі слова, що використовує бібліотекар у своїй роботі?

Бібліотекар. Діти, чи чули ви такі слова: абонемент, анотація, каталог, шифр? Чи можете пояснити значення цих слів, адже вони такі важливі в роботі бібліотекаря?

8 учень. Я знаю значення слова анотація. Тож, коли хочеш дізнатися про що розповідається у книзі, то на початку можна знайти стислий зміст книги. Я часто користуюсь анотацією, це дуже зручно.

9 учень. Я хочу розповісти що таке абонемент. Абонемент – це місце, де книги видаються додому. А ще це французьке слово, що означає право користуватися чим-небудь на визначений термін.

10 учень.  Щоб швидко знайти книгу в бібліотеці створюють каталог книг. За ним ви можете швидко дізнатись чи є ця книга у бібліотеці.

Бібліотекар. Молодці, ви багато знаєте, але я не чула пояснення слова шифр. Шифр має кожна бібліотека. Він має такий вигляд – Р149. Буква позначає відділення книгосховища, де знаходиться книга. Верхнє число – це номер шафи, в якій стоїть книга, нижнє – її місце на полиці. Кожна книга в бібліотеці має свій шифр.

 

4) Читання оповідання В.Сухомлинського «Дві сторінки книги». Робота з хрестоматією «Золоті перлини».

а) читання твору учнями «ланцюжком»;

б) бесіда за змістом твору:

в) вибіркове читання:

 


ІІІ. Закріплення набутих знань.

1) З джерел народної мудрості.

Вчитель. Про те, якою великою повагою народу з давніх давен користується книга, свідчить чимало народних прислів’їв та приказок, присвячених цьому неповторному «винаходу» людства. Зараз перевіримо чи зможете ви відтворити прислів’я.

 

2) Для допитливих.

 


І
V. Підсумок уроку.

  •  Чи сподобався урок?
  •  Що цікавого дізнались, запам’ятали?

Вчитель. Завершити урок хочу словами:

Ти можеш із другом своїм посваритись,

І навіть, образившись, тиждень мовчать.

А книжка не сердиться, книжка не злиться,

Вона лише добру тебе буде навчать.

І сонце ясніше світить для тебе,

І небо засяє таке голубе!

Тобі подружитися з книжкою треба –

І книжка ніколи не зрадить тебе.

Домашнє завдання. «Про що співає земля».


В і к т о р и н а

- Як називають дітей, що люблять книги? (книголюби)

- Що таке шифр? (адреса книги в бібліотеці)

- Відділ, де видаються книги додому? (абонемент)

- В школі ви учні, а в бібліотеці? (читачі)

- Як називають забудькуватих читачів? (боржники)

- З чого починається книга? (з обкладинки)

- Як називають книги, які знають все? (енциклопедія) 

Знайдіть кінцівку

Золото добувають із землі,         що птах без крил.

Розум без книжки,                        день без сонця.

Дім без книги,                               а знання з книжок.

День без книги,                             усе знати.

Книги читати -                               що обід без хліба.

- прочитайте, що було зображено на Титульній сторінці;

- знайдіть рядки в яких Остання сторінка повчає Титульну;

- зачитайте рядки в яких автор висловлює головну думку твору.

- про що писалось в книзі?

- яка була Титульна сторінка?

- чому загордилась Титульна сторінка?

- чому люди перестали відкривати книгу?

- чого навчає нас це оповідання?

1) Історія виникнення книги.

2) Збереження книг.

3) Робота з оповіданням В.Сухо-млинського  «Дві сторінки».

4) З джерела народної мудрості.

5) Книжкова вікторина.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

49072. Использование нейронных сетей при прогнозе стоимости подержанных автомобилей 553 KB
  Нейронные сети неожиданно открыли возможности использования вычислений в сферах до этого относящихся лишь к области человеческого интеллекта возможности создания машин способность которых учиться и запоминать удивительным образом напоминает мыслительные процессы человека [9]. Своей популярностью искусственные нейронные сети ИНС обязаны уникальному свойству заложенных в них идей: они способны обучаться на множестве примеров впоследствии узнавая в потоке информации черты ранее встреченных образов и ситуаций. По своей природе...
49073. Использование аппарата нейронных сетей для оценки риска банкротства предприятия 238 KB
  Нейронные сети и их преимущества для решения задачи оценки рисков Пример разработки модели нейронной сети для анализа риска наступления банкротства предприятия Модель нейронной сети для предсказания финансовой несостоятельности организации. Нейронные сети и их преимущества для решения задачи оценки рисков На практике при анализе рисков часто встречаются задачи связанные с наблюдением случайных величин. При этом сама зависимость будет выведена...
49074. Применение нейронных сетей для принятия решений 288.5 KB
  Существует множество областей применения искусственного интеллекта: принятие решений доказательства теорем игры творчество распознавание образов обработка данных на естественном языке обучающиеся сети нейросети и т. Мой выбор обусловлен стремлением узнать эффективно ли использовать нейросети при принятии решений об освобождении от оплаты за обучение учащихся детских школ искусств. Цель данной курсовой работы заключается в том чтобы показать...
49075. Крупные детали (коленчатые валы, муфты, промежуточные валы и др. детали должны иметь повышенную твёрдость 260-300 НВ) 242 KB
  Конструкционные стали Улучшаемые стали. Конструкционные стали применяемые для изготовления валов Термическая обработка сталей. Выбор термической обработки стали марки 40ХНМА.
49076. Расчет термической обработки стали марки 5ХНМ 275.5 KB
  Если обрабатывается мягкий материал (дерево, пластмассы, цветные металлы) или при обработке стали и чугуна применяются малые скорости резания и стружка имеет малое сечение, то в единицу времени на процесс резания затрачивается мало энергии. Если обработка происходит при больших скоростях резания, обрабатываются твердые металлы и стружка имеет большое сечение
49077. ИССЛЕДОВАНИЕ ОРГАНА КОНТРОЛЯ ПОГАСАНИЯ ДУГИ 136.5 KB
  Исследуемая модель линии При угле передачи 0 и переходном сопротивлении Rпер=30 Ом напряжение на зажимах реактора относительно земли в фазе А где первый график модуль напряжения а второй угол. Используя значения напряжения после t=0.02 с изменяя место короткого замыкания а также значение угла передачи можно получить зависимости: Рисунок 2 Зависимость напряжения на реакторе от места повреждения при угле передачи 30 Рисунок 3 Зависимость напряжения на реакторе от места повреждения при...