68105

Урок-подорож Україною. Узагальнення знань учнів про природні зони України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Узагальнити систематизувати знання учнів з вивченого розділу створити цілісну картину природи України. Виховувати любов до рідного краю почуття дружби взаємовиручки а також формувати почуття відповідальності за збереження довкілля природних багатств України.

Украинкский

2014-09-18

58.5 KB

1 чел.

Урок природознавства у 4 класі

Тема. Урок-подорож Україною. Узагальнення знань учнів про природні зони України.

Мета. Узагальнити, систематизувати знання учнів з вивченого розділу, створити цілісну картину природи України. Розвивати у школярів інтерес до знань, до вивчення природознавства, спостережливість, кмітливість, уміння працювати групами. Виховувати любов до рідного краю, почуття дружби, взаємовиручки, а також формувати почуття відповідальності за збереження довкілля, природних багатств України.

Обладнання: карта природних зон України, макет повітряної кулі, карта-схема подорожі, таблиці, краєвиди різних частин України, індивідуальні картки, паперова ромашка, контурні карти, малюнки рослин і тварин.

Тип уроку: урок - КВК

Хід уроку

I. Організація класу. Мотивація пізнавальної діяльності.

Моя Україно! Як я тебе любив!

Твої луги, твої степи розлогі,

Дніпра ревучого славетнії пороги

І хвилі золоті твоїх шовкових нив!

  •  Так писав про Україну М. Старицький. Багато поетів, письменників присвятили свої твори багатостраждальній, але вічно юній, щедрій і багатій українській землі.

II. Оголошення теми і мети уроку.

  •  Сьогодні ми вирушимо у захоплюючу подорож по Україні. Ми вже закінчили вивчати розділ "Наша Батьківщина - Україна", тому на уроці зробимо короткий огляд усіх природних зон України, виділимо і запам’ятаємо їх найголовніші риси, спробуємо дослідити, чому природа України така різноманітна.
  •  Будемо мандрувати за певним маршрутом:

                                    1-ша зупинка "Долина знайомств";

2-га зупинка "Мішані ліси";

3-тя зупинка "Лісостеп";

4-та зупинка "Степ";

5-та зупинка "Південний берег Криму";

6-та зупинка "Кримські гори. Гори Карпати";

7-ма зупинка "Вершина капітанів";

8-ма зупинка "Економічна".

  •  Наш урок проведемо як змагання між двома командами.

III. Уявна подорож.

1-ша  зупинка "Долина знайомств".

  •  І ось перша зупинка, де на всіх чекає привітання команд.

              (Команди "Калинка" та  "Вербинка")

  •  Отож, ми можемо вирушати у путь. Але на чому, як ви гадаєте? Ось така повітряна куля понесе нас у далеку мандрівку природними зонами України.         

2-га зупинка "Мішані ліси".

  •  Ми потрапили у зону мішаних лісів.
  •  Як ще називають цю зону? /Полісся./
  •  Де знаходиться ця зона? /На півночі країни./
  •  Коротко охарактеризуйте клімат зони. /Весна затяжна, сніг тане довго. Літо тепле, дощове. Зима м’яка, з відлигами./  
  •  А зараз послухайте казку-загадку і відгадайте, яких рослин і тварин бачив Андрійко у лісі.

Казка – загадка "Андрійко у дивному царстві природи"

На світанку зібрався Андрійко у невелику подорож. Гукнувши свого друга – собаку Бровка, вирушив хлопчик до лісу.

При вході у це дивне царство Андрійка зустрів старий і кремезний батько, що тисячі синів має, всім шапки справляє, а собі не має. А поряд стояла струнка дівчина у білокорому вбранні, яка навесні всіх напувала соком. Андрійко нахилився до землі і побачив ягідку, червону, солодку і пахучу, яка нагадувала полуницю. Тільки захотів її покуштувати, як почув дивний спів невеликого птаха, що сидів на гілочці калини і витьохкував свою веселу пісеньку, наче справжній артист. У такт його пісні пролунав дрібний стукіт лікаря дерев. Андрійко йшов, зачарований красою.

  •  Ой, - раптом скрикнув хлопчик, бо ледь не наступив на ще одного мешканця, який під пеньочком  звився клубочком.

    А там у кущах хтось шугонув під ялинку. "Та це ж маленький, влітку сіренький, а взимку біленький," – подумав Андрійко. Бровко кинувся за ним, та враз грізно загарчав і настовбурчив шерсть. У гущавині підтюпцем пробіг сірий, що по полю блукає і ягнят шукає.

  •  Пора додому, – сказав Андрійко і радісно помахав рукою мешканцям лісу.

    /Дуб, береза, суничка, соловейко, дятел, їжак, заєць, вовк./

  •  Рушаємо далі.
  •  У південній частині зони мішаних лісів значно тепліше і сухіше, ніж у північній. Умови для росту дерев стають все менш сприятливі. Поряд із лісами великі площі займають поля і луки. Поступово зона лісів переходить у … /лісостепову зону./

3-тя зупинка "Лісостеп".

                       Продовжити речення.

Зона лісостепу називається так тому, що … / Поряд із лісами великі площі займають поля і луки./

У зоні лісостепу ростуть такі рослини … /Ковила, типчак, стоколос, полин тощо./

Серед цих тварин /лисиця, зубр, черепаха, заєць/ у зоні лісостепу не живе … /Зубр./

  •  Прямуємо далі. Все рідше і рідше зустрічаються дерева. Ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає око, видно лише небо і трави.
  •  В яку природну зону ми потрапили?

4-та зупинка "Степ".

      /По одному гравцю з кожної команди працюють за індивідуальними завданнями. (Додаток 1.)

                       Дати відповіді "так" чи "ні".

  1.  Зима в степу тепла, з великою кількістю снігу. /Ні./
  2.  Найкращою порою року в степу є весна. /Так./
  3.  Зона степів займає північну частину країни. /Ні./
  4.  В степах можна зустріти деркача і дрохву. /Так./
  5.  Основне багатство степу – соснові ліси. /Ні./

  1.  Влітку в степу часто випадають дощі. /Ні./
  2.  Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. /Так./
  3.  Тварини степу мають яскраве забарвлення. /Ні./
  4.  Майже всі степи розорані. /Так./
  5.  У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. /Ні./
  •  В якій частині України найтепліший клімат? /Південний берег Криму./

5-та зупинка "Південний берег Криму".

Гра – лото "Ромашка".

/Учасники команд почергово відривають пелюстки квітки, на яких написані питання. Якщо учень команди не дає правильної відповіді, хід переходить суперникові./

Питання:

Де знаходиться Південний берег Криму? Покажіть на карті.

Які рослини ростуть на Південному березі Криму? /Магнолія, пальма, кипарис, лавр, кедр./

Як Чорне море і Кримські гори впливають на погоду в Криму? /Гори захищають від холодних північних вітрів./

Чи багато у Криму промислових підприємств? /Це курортна зона./

Які міста-курорти розташовані у Криму? /Алупка, Алушта, Ялта./

Чим особлива територія Південного берега Криму? /Найтепліше місце. Ростуть екзотичні рослини./

 

  •  Покажіть на карті Кримські гори.
  •  Які ще гори є на території України? Покажіть їх на карті.

6-та зупинка "Кримські гори. Гори Карпати".

  •  Як людина використовує гори?

Чорна скринька.

  •  У скриньці знаходиться те, чим славляться Карпатські гори. /Пляшка з мінеральною водою./

Загадка

Що таке: пливе і ллється? Часом на камінь дереться,

Як немає – все всихає, звір і птаха помирає.

Фізкультхвилинка /під музичний супровід/

7-ма зупинка "Вершина капітанів".

Змагаються капітани команд.

Про яку частину України кажуть "легені України"? /Полісся./

Про яку частину кажуть "здравниця України"? /Південний берег Криму./

Яку частину України називають" житницею України"? /Степову./

Що називають "краєм туристів"? /Карпати./

Назвіть найбільшу річку України. /Дніпро./

Назвіть найвищу гору. /Говерла./

У якій природній зоні знаходиться наше місто? /Лісостеповій./

Який заповідник створено на території Тернопільської області? /Медобори./

  •  Довга і далека наша подорож.
  •  Тепер ви уже можете дати відповідь на питання "Чому така різноманітна природа України? Що впливає на цю різноманітність?" /Клімат. Розташування в різних природних зонах./
  •  Так, Бог наділив Україну красою і багатством. І ми повинні берегти це все, а ще й економно використовувати.

8-ма зупинка "Економічна".

  •  На домашнє завдання вам потрібно було розв’язати задачу з економічним змістом: уявити собі, що ви захотіли побудувати будиночок на Чорноморському узбережжі. З яких природних зон вам слід доставляти будівельні матеріали? Відповідь обґрунтувати.    /Команди представляють свої контурні карти із позначками місць і корисних копалин./

IV.  Підведення підсумків. Визначення переможців.

Додаток 1.

Картка 1.

Проаналізуй твердження. Правильні твердження познач словом «так», неправильні – словом «ні».

  1.  Чим далі на північ від зони мішаних лісів, тим більше з’являється безлісих ділянок. ____
  2.  Рівнинні безлісі простори називаються степами. _____
  3.  У степовій зоні коротке, холодне, дощове літо. ____
  4.  В зоні степів дуже багато дерев. ____
  5.  Тюльпани і півники цвітуть у степу влітку. ____
  6.  В степу часто зустрічається дрохва – один з найбільших птахів нашої країни. _____

Картка 2.

Запиши назви тварин степу за групами.

Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.

звірі

птахи

комахи

плазуни

Література

  1.  Рябова С. І., Романів Н. П. Я і Україна. Я і природа. Картки оперативного контролю знань. 4 клас. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006.
  2.  Цеханська О. Ф. Живий світ України. – Харків: Ранок, 2007.
  3.  Чугуєнко М. В. Ілюстрована енциклопедія для дітей. – Харків: Веста: Ранок, 2006.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53164. Голонасінні 67 KB
  Голонасінні Тема уроку: Роль голонасінних у природі та житті людини Мета уроку: розглянути значення голонасінних у природі та житті людини ознайомити з використанням голонасінних у господарській діяльності людини навчитись правильно застосовувати знання про використання голонасінних виховувати бережливе ставлення до голонасінних. Обладнання та матеріали: таблиці малюнки фотографії що ілюструють різноманітність голонасінних і їх значення в природі та житті людини; камінці бурштину невеличкі картинки викладені бурштином конвалюти...
53165. Виховний захід «Здоров'я –всьому голова» 113 KB
  Мета: формувати уявлення про корисні і шкідливі звички, їхній вплив на здоров'я дитини; поглибити поняття про те, що для людини головне-це здоров'я. Розвивати вміння берегти і зміцнювати здоров'я, прищеплювати навички здорового способу життя. Виховувати життєву потребу бути завжди здоровим і гарним.
53167. Дніпропетровщина в долі Олеся Гончара 39.5 KB
  Б: Так третій рік пауза Вона теж училась зі мною на фізматі. А вона Вона пауза Нічого не знала. Звичайно вона може зустріти красивішого за мене розумнішого і ще мало чого Але я глибоко переконаний що пауза серця пауза саме такого серця пауза не зустріне. А Шура любила саме таке як моє пауза по збільшенню вгору Тисячами різних граней світиться кожне людське серце.
53168. Олесь Гончар – сумління України… 84.5 KB
  Олесь знав свою маму лише з фотографій. Перед війною Олесь Гончар писав оповідання вони публікувалися. Коли весна смичком струмка заграє Тоді ми з днем народження вітаєм Славетного Олеся Гончара Олесь Гончар сумління України Любов пречиста.
53169. Виховна година з використанням методики ТРВЗ. Гордість 28 KB
  Гордість Мета. Уточнити уявлення людей про гордість.Ломаковича Добротолюбие избранное для мирян прислів'я про гордість портрет В. А що таке гордість горда людина До якої складової частини людського я можна віднести дане поняття VI.
53170. Виховна година: «Чужого горя не буває» 50.5 KB
  Тип заняття: подорож до Країни Доброти Обладнання: паперові долоньки сонечко замок країни Доброти вислови про добро мультимедійний екран презентація костюми дітей. Хід заняття На дошці малюнок замку Доброти епіграф кінцівку якого діти повинні сказати в кінці заняття: У цьому світі є тільки одна річ перед якою належить схилятися це –геній і одна річперед якою слід упасти на коліна це ...
53171. Ділення многочленів за схемою Горнера 165.5 KB
  Прутков Мета уроку: Освітня: Формування вмінь ділити многочлен на двучлен користуючись схемою Горнера; навчити розв’язувати рівняння вищих степенів за допомогою схеми Горнера. Розвиваюча: розвивати алгоритмічне мислення учнів використовуючи синтаксис і правила застосування операторів циклу з параметром з передумовою з післяумовою; вміння виконувати змінювати і складати циклічні програми із заздалегідь відомою кількістю повторень невідомою кількістю повторень; задавати початкові значення змінним які використовуються в циклі; вибирати...
53172. Урок географии в 6-м классе по теме "Горы суши" 31.5 KB
  Задачи: а сформировать знания: о различиях гор по высоте об изменениях гор во времени под влиянием внешних и внутренних сил о значении гор для человека б развивать практические умения работать с физической картой шкалой высот; научить обозначать горы на контурной карте; Оборудование: географический атлас 6 класса у каждого ученика физическая карта России физическая карта мира видеофрагмент Кавказ Сход лавины в горах презентация урока в POWER POINT песня В. “Горы суши†тема сегодняшнего урока. 1 Цели и задачи...