68122

О.Донченко «Лісовою стежкою»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Як мандрує по гаях з чарівним пензлем у руках все розмалює на путі берізки стануть золоті І ми її уклінно просим: заходь у гості щедра осінь. Заходить дівчинкаОсінь з корзинкою в якій завдання для дітей. Звучить мелодія Осінь Скільки поезії в цьому золотавосонячному слові і скільки...

Украинкский

2014-09-18

119.5 KB

1 чел.

Тема. О.Донченко «Лісовою стежкою»

Мета: Вчити знаходити у тексті описи, роздуми, складати словесний портрет. Формувати навички швидкого, виразного читання, уміння аналізувати, узагальнювати, робити посильні висновки з прочитаного, побаченого. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати спостережливість, уяву. Виховувати любов до рідного краю, захоплення красою природи в будь-яку пору року.

Тип уроку: комбінований 

Обладнання: ілюстрації із зображенням пейзажів осені, СD 

Хід уроку

І. Організаційна частина. Створення емоційного фону.

  1.  Привітання
  •  Доброго ранку травам росистим!
  •  Доброго ранку квітам барвистим!
  •  Доброго ранку сонечку ясному,

Людям усім і усьому прекрасному!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 Звучить мелодія (Мехді Вафа)

 Вчитель читає загадку. (На фоні мелодії )

1. Загадка

Коли вона загляне в сад,

наллється соком виноград,

І пізні яблука ранет

солодкі стануть наче мед.

Як мандрує по гаях

з чарівним пензлем у руках,

все розмалює на путі,

берізки стануть золоті!

І ми її уклінно просим:

заходь у гості, щедра … (осінь).

Заходить дівчинка-Осінь з корзинкою, в якій завдання для дітей. Вітається.

Вчитель.(Звучить мелодія ) Осінь… Скільки поезії в цьому золотаво-сонячному слові, і скільки радості і тихого смутку! Її часто звуть чудовою, замріяною, золотою, загадковою. А яка вона непостійна! То ніжна і лагідна, то похмура, то весела і життєрадісна. Може тому її не оминають увагою поети, художники. За допомогою своїх засобів вони передають красу осінньої природи. Для художника – це фарби, для письменника   - слово.

Дівчинка-Осінь декламує вірш З.Федоровської «Осінь».

(показує на малюнок)

Осінь на узліссі фарби розбавляла,

пензликом легенько листя фарбувала.

Вже руда ліщина, пожовтіли клени,

в пурпурі осіннім тільки дуб зелений.

Утішає ясен:

Не сумуй за літом!

Геть усі діброви в золотому цвіті.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  •  Діти, ви хочете побачити цю красу?
  •  Сьогодні ми помандруємо з вами осінньою лісовою стежкою, А поведе нас наша гостя Осінь. Вона приготувала для вас багато цікавого. Тому в дорозі ми продовжимо формувати навички виразного читання, працюватимемо над описом, будемо вчитися  порівнювати, робити висновки.

Декламування напам’ять вірша М.Хоросницької «Нарядилась осінь». (Учениця)

Нарядилась осінь

в дороге намисто,

золоте волосся

розплела над містом.

Кольорові фарби

вийняла з кишені

і малює осінь

жовтим по зеленім.

Здогадатись можна

в парку по деревах:

є червона фарба

в неї і рожева…

Ще й відтінків різних

безліч осінь має,

а стрункі ялини

боком обминає.

  •  Що за золоте волосся розплела осінь?

(Листочки на деревах стали жовтого кольору.)

  •  В якому значенні автор говорить про осінь?

(В переносному.)

  •  Які ще фарби використовує осінь?

(Червону, рожеву.)

  •  Чому ялинки осінь не може пофарбувати?

(Ялинки мають листочки-хвоїнки, що не бояться холоду, тому не змінюють колір.)

- А  для вас Осінь приготувала на листочках завдання, щоб перевірити, як ви готували домашнє завдання.(Дівчинка-Осінь роздає завдання)

ІV. Перевірка домашнього завдання.

  •  Тести (на листочках двох кольорів) за твором Олега Буценя «Наше відкриття»

І варіант

  1.  Як звали хлопчика?
  2.  

  1.  Василько
  2.  Данилко
  3.  Максимко  
  4.  Іванко

  1.  По що пішли хлопчики?
  2.  

  1.  по рибу
  2.  по жолуді
  3.  по горіхи
  4.  по раки

  1.  Що побачили хлопчики?
  2.  

  1.  гніздо
  2.  лося
  3.  лисицю
  4.  мурашник

  1.  Що хлопчикам кортіло зробити?
  2.  

  1.  ранкову зарядку
  2.  відкриття
  3.  полежати в траві
  4.  зробити уроки

 

ІІ варіант

  1.  З чого стрибали мурахи?
  2.  

  1.  з  ялини
  2.  з дуба
  3.  з сосни
  4.  з берізки
  5.  

  1.  З чим порівнювали хлопчики щелепи мурах?
  2.  

  1.  як у африканського крокодила
  2.  як у акули

  1.  як у щуки
  2.  як у щура

  1.  Яке покарання чекало на хлопчиків?
  2.  

  1.  полоти грядки
  2.  чистити картоплю
  3.  підмітати
  4.  мити посуд

  1.  Скільки мурах нарахували хлопчики, коли вони стрибали з дерева?
  2.  

  1.  23
  2.  25
  3.  33
  4.  38

  •  Продовжуємо нашу подорож. Чуєте, як листя тихо шелестить під ногами. Точно так, як у оповіданні Олеся Донченка «Лісовою стежкою», з яким ми сьогодні познайомимось.
  •  А про Олеся Донченка нам прочитають наші чомусики. (Читають три учні, в яких кольоровим маркером позначено, що їм потрібно читати)

«Довідкове бюро»

    Олесь Васильович Донченко народився у Великих Сорочинцях 19 серпня 1902 року у сім’ї вчителя. Дитячі роки провів у м. Лубни. Там же закінчив чоловічу гімназію та курси позашкільної освіти. В дитинстві хлопчик багато читав, особливо захоплювався творами Миколи Васильовича Гоголя. Вірші і п’єси почав писати ще у шкільні роки. Перші вірші були надруковані в 1918 році. Після закінчення гімназії працював вчителем. Тоді був дуже неспокійний час. Але Олесь Донченко, ще зовсім юний, їздить  по селах і організовує хати-читальні, бібліотеки, клуби. З 1924 року служить у прикордонних військах старшим полковим учителем і продовжує писати вірші. З 1926 року живе у Харкові, працює у відділі дитячої літератури Державного видавництва України. В роки війни письменник живе з сім’єю в Казахстані, працює кореспондентом в газеті. Після війни повернувся спочатку до Харкова, а пізніше оселився в місті дитинства – Лубнах, де і закінчив життєвий шлях, на жаль дуже рано, в 1954 році 12 квітня.  Олесь Донченко писав переважно для дітей і молоді про школу, пригоди дітей. Написав для дітей біля 100 книжок.

 Поетична хвилинка.  

  •  Зупинимось на доріжці, помилуємося золотою осінню і послухаємо вірш.   Декламування вірша О. Бродського «Золота осінь».(Учень)

   

Ще недавно в небі синім

пролітали журавлі.

А сьогодні в безгомінні

ходить осінь по землі.

 

Ніби сонцем вщерть налиті

на гілках висять плоди,

у багрянім жовтім листі

мріють веснами сади.

 

І від краю і до краю,

від двора і до двора

золотого урожаю

знов до нас прийшла пора.

  •  

  •  Про що мріють восени сади?

(Про весну.)

Артикуляційна зарядка

  •  А ми проведемо розминку  для язичка, щоб краще він працював під час читання тексту.

(Робота за таблицею 3, стовпчики 8 і 9, звуки о, і, а)

V. Робота над новим матеріалом.

  •  Тепер ми готові до подальшої роботи і попрацюємо над І частиною тексту.
  1.  Словникова робота

  біла

 чорні

світлі

засмагле

кирпатенький

синя

ніжне

кругле

картата

новенька

(Кожну пірамідку читають кілька разів.)

  •  Що спільного у всіх словах? (Прикметники)
  •  Прочитайте ті, які відповідають на запитання яка? які? який? яке?
  •  Як ви розумієте слова:

Засмагле (загоріле), кирпатенький (невеличкий ніс, ледь задертий догори), картата (рябенька, різнокольорова), палахкотить (горить, сяє яскраво), прибрався (одягнувся гарно, причепурився), навпростець (прямо), терен-цвіт(білий).

2. Робота над першою частиною.

а). Читання кращими учнями першої частини оповідання «естафетою».

Кожне речення читаємо на одному подиху.

б). Перевірка розуміння прочитаного:

- Коли відбувалася подія?

(На початку жовтня.)

- Де йшла дівчинка?

(Дівчинка йшла лісом по стежці між старих дубів.)

- Знайдіть рядки, де автор описує зовнішність дівчинки.

З чим порівнює автор хустину?

(Хустинка, як терен-цвіт.)

- Що сказано про очі?

(Очі такі світлі й зелені, що в темряві вони, мабуть, блимають, як світлячки.)

- На що було схоже підборіддя? ніс?

(Підборіддя схоже було на яблуко, а ніс скидався на жовту лісову грушку.)

- Звідки йшла дівчинка? Підтвердіть словами з тексту.

(Вона поверталася додому із школи.)

- Придумайте заголовок до першої частини.(Записуємо на дошці).

(Дівчинка іде додому.)

- А чи дізнались ви, як дівчинку звати? (Ні)

 Фізкультхвилинка. (Гріг. Ранок)

Вітер дерева колише-гойдає.

Листочки кольорові додолу скидає.

То вгору підніме – закрутить у танці,

Щоб прокинулись сонячні зайчики вранці.

То вистелить ними чарівну доріжку,

Щоб було приємно ходити нашим ніжкам.

(Звучить запис дзюрчання води)

- А тим часом ми прийшли до потічка. Прочитаємо другу частину і, можливо,  дізнаємося, як звали дівчинку.

3. Робота над другою частиною.

а). Читання тексту вчителем.

б). Перевірка розуміння прочитаного.

- То як звали дівчинку? (Улянка)

- Якою була кладка?

(Кладка була із сухої деревини, схожа на кістку прадавньої тварини.)

- Як гралася дівчинка?

(Дівчинка бовталася у воді руками.)

- На кого вона була схожа?

(Вона була схожа на кульбабку.)

  •  Чому? Знайдіть до малюнка  відповідні рядочки в оповіданні.

(З-під неї вибилася хмарка льняного волосся, білого і легкого, як пух, - дмухне вітерець, так воно й розлетиться навколо.)

в). «Виправ вчителя». Учні виправляють помилки, допущені вчителем  під час читання тексту.

Стежка зненацька повернула ліворуч, обминаючи невисоку гору.

(Праворуч, круту.)

Темний струмок перетинав дорогу, і через нього було перекинуто місточок з сухої деревини. (Прозорий, стежку, кладку.)

Руки в дівчинки були гладенькі, як шовкова трава.

(Шершаві, дубова кора.)

В школі її подружки так і кликали завжди: Улянка-ромашка.

(Кульбабка).

Якою ж була дівчинка?

(Задумливою, мрійливою, вміла спостерігати.)

г).  Доберіть заголовок до другої частини.(Записуємо на дошці).

(Улянка відпочиває.)

Фізхвилинка для очей

- Поки Улянка відпочиває, дамо відпочити і нашим очкам.

(Діти водять очима вліво-вправо, вверх-вниз, по діагоналі)

- А тим часом ми підійшли до берізок.

4. Робота над третьою частиною.

а). Виразне читання тексту учнями, які читають найкраще з наступним повторенням класом. («Суфлер»).

Звертається увага на правильне читання питальних і окличних речень

 б). Вибіркове читання:

- Що помітила Улянка в лісі?

(Що ліс її любий вже прибрався в нову чарівну одежу.) 

- Як Улянка висловлює свою радість від зустрічі з берізками?

(-Здрастуйте, сестри-берізки, вас не впізнати сьогодні. Чи ви це, мої білокорі?)

Знайдіть у тексті речення і прочитайте, як Улянка зверталася до лісу.

(Ой, який же ти став, мій лісе-брате!)

- Про що свідчать такі слова Улянки?

(Дівчинка дуже любить природу, свій край.)  

- Про що вона думала?

(Як же ти пишно прибрався! Ось ти яка, осінь, у лісі!

Які почуття виникли в Улянки до лісу?

(Почуття захоплення  красою лісу, радості від зустрічі з ним.)

в) Читання в особах

  •    Який заголовок можна підібрати до третьої частини?(Записуємо на дошці).

(Улянка милується красою осіннього лісу.)

Прочитати з дошки складений план.

VІ. Закріплення.

1. Мовно-логічне завдання.

Мандруємо далі і далі осіннім лісом. Зупинимось на хвилину і перевіримо, як  ви запам’ятали опис дівчинки з нашого оповідання.

а). На дошці два стовпчики слів. Завдання: підібрати до них відповідні слова на картках. (учні 1-го ряду)

біла (хустинка)   синя (спідниця)

чорні (брови)   ніжне

світлі (очі)    кругле (підборіддя)

засмагле (обличчя)  картата  

кирпатенький (ніс)  новенька (кофтина)

б). Завдання «Утвори порівняння» - виконується одночасно з попереднім завданням.

З’єднати стрілкою відповідні вислови. (учні 2 і 3 ряду)

  Хустинка, як   пух

  Очі блимають, як   терен-цвіт

  Кругле підборіддя, як  жовта лісова грушка

  Припечений ніс, як  світлячки

  Біле волосся, як   яблуко

VІІ. Підсумок уроку.

- Хто автор оповідання?

(Олесь Донченко.)

  •  Чому вчить нас це оповідання?
  •  (Оповідання учить нас любити природу в будь-яку пору року, вміти помічати її красу, бути спостережливими і уважними. )
  •  Що найбільше сподобалось в оповіданні?

Завдання «Добери риму».

Осінь приходить у край непомітно.

Тиха у неї … (хода).

Небо високе сміється блакитно,

в річці синіє … (вода).

Я нагадаю прикмети охоче:

зменшились дні і подовшали … (ночі).

Запам’ятайте прикмети народні:

дні ще гарячі, а ночі …(холодні).

Уся дітвора тепла хоч бажає,

та листя пожовкле з дерев …(облітає).

Скоро від холоду згинуть комашки,

нічого їстоньки буде для … (пташки).

Осінь до нас непомітно приходить,

підсумок нашій роботі … (підводить).

VI. Домашнє завдання.

Читати і переказувати текст за планом. Відповідати на запитання до тексту. Намалювати на альбомному аркуші ілюстрацію до оповідання: 1-й ряд до І частини, 2-й ряд до ІІ частини, 3-й ряд до ІІІ частини..


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20532. Создание и редактирование различных видов диаграмм в Excel 74 KB
  Диаграмма – это графическое представление числовых данных. Ряды данных – это наборы значений которые требуется изобразить на диаграмме. Например при построении диаграммы дохода компании за последнее десятилетие рядом данных является набор значений дохода за каждый год. Математический аналог рядов данных это значения функции Y.
20533. Встроенные функции EXCEL. Статистический анализ 101 KB
  Встроенные функции EXCEL. Простейший способ получения полной информации о любой из них заключается в переходе на вкладку Поиск из меню после чего необходимо напечатать имя нужной функции и нажать кнопку Показать. Для удобства функции в EXCEL разбиты по категориям матаматические финансовые статистические и т. Зная к какой категории относится функция справку о ней можно получить следующим образом: Щелкните на закладке Содержание в верхней части окна а затем последовательно пункты Создание формул и проверка книг Функции листа.
20534. Создание, дополнение и чтение файла данных 80 KB
  Создать файл данных со следующей структурой: шифр товара наименование план выпуска на каждый квартал фактический выпуск в каждом квартале. выпуск Факт. выпуск План. выпуск Факт.
20535. Обработка файла данных 23.5 KB
  Данные по машинам автобазы: номер марка план перевозок факт. Макет исходных данных номер марка план факт о 367 нр ГАЗ 105 100 л 577 ор ЗИЛ 185 185 н 705 ар КамАЗ 220 220 в 368 еу ЛИАЗ 343 340 а 859 ср МАЗ 368 368 у 364 ар УАЗ 373 373 м 290 ао КамАЗ 288 287 н 390 ал ГАЗ 100 99 Алгоритм программы Программа по разработанному алгоритму Командный файл Обработка файла данных CLEAR {Очистка экрана} SET TALK OFF {Команда запрета выполнения отдельных команд} USE Imfd...
20536. Изучение принципов микропрограммного управления 23 KB
  Владимир 2000 Цель работы: Изучение принципов построения микропрограммного устройства управления. Развитие методов параллельной обработки данных и параллельного программирования показало что сложные алгоритмы могут быть эффективно реализованы при микропрограммном управлении что обусловило применение принципов микропрограммного управления в ЭВМ высокой производительности. Микропрограммный принцип управления обеспечивает реализацию одной машинной команды путем выполнения микрокоманд записанных в постоянной памяти.
20537. КЭШ память с прямым распределением 32 KB
  Владимир 2000 Цель работы: Изучение принципа построения кэшпамяти с пря мым распределением. Введение Кэшпамять это быстродействующая память расположенная между центральным процессором и основной памятью. В больших универсальных ЭВМ основная память которых имеет емкость порядка 3264 Мбайт обычно используется кэшпамять емкость 64256 Кбайт т.
20539. Уравнение Беллмана для непрерывных процессов 92.5 KB
  Разобьем этот интервал на 2 интервала Рис Где бесконечно малая величена Запишем уравнение 3 на этих 2х отрезках Используя принцип оптимальности: 4 Обозначим через Подставив в 4 Поскольку значение от выбора управления не зависит то ее можем внести под знак минимума и тогда выражение 5 Разделим каждое слагаемое этого уровня на Перейдем к приделу при На основании теоремы о среднем значении интеграла на бесконечно малом отрезке времени Пояснение Рисунок Тогда 5а 6 полная производная этой функции. Вместо Полученное...
20540. Многокритериальные задачи теории принятия решений 31.5 KB
  Проблему решения оптимизационных задач с учетом множества показателей эффективности называют проблемой решения многокритериальных задач или проблемой векторной оптимизации. Формулировка проблемы оптимизации по векторному критерию была в первые сформулирована Вильфредо Парето 1896г. Таким образом проблема векторной оптимизации – это проблема принятия компромиссного решения. В настоящие время можно выделить 4 подхода к основной проблеме векторной оптимизации: т.