68133

Сумісні та несумісні поняття. Завдання для повторення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про поняття про сумісні та несумісні поняття вдосконалювати вміння учнів розвязувати логічні завдання розвивати логічне мислення кмітливість увагу память уяву; виховувати любов до тварин пробуджувати пізнавальний інтерес до всього живого формувати самоосвітні...

Украинкский

2014-09-18

84.5 KB

4 чел.

ЛОГІКА

       3 клас

Тема. Сумісні та несумісні поняття. Завдання для повторення

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про поняття, про сумісні та  несумісні поняття, вдосконалювати  вміння учнів розв’язувати логічні завдання, розвивати логічне мислення, кмітливість, увагу, пам’ять, уяву; виховувати любов до тварин, пробуджувати пізнавальний інтерес до всього живого, формувати самоосвітні та саморозвивальні, інформаційні, комунікативні та соціальні компетентності.

Основні завдання психосоціального розвитку: 

розвивати логічне мислення, зосередженість, увагу та спостережливість, вміння виділяти головне та систематизувати отриману інформацію. Формувати інформаційну компетентність

Передбачувані результати:

Учні повинні знати: що таке поняття, сумісні та несумісні поняття, ознаки поняття, види понять.

Вміти: розв’язувати логічні завдання, узагальнювати і робити висновки, творчо мислити.

Цінувати: працелюбність,  толерантне ставлення до товаришів, знання, час, думку друзів, поради однокласників.

Організація навчальної діяльності:

Загальні методи навчання: демонстративний, діалогічний, евристичний, інтерактивні.

Методи викладання: стимулюючий, інформаційно - повідомлюючий.

Методи виявлення знань учнів: усний.

Форми організації навчального процесу: фронтальна, групова, парна.

Методи роботи учнів: виконавський, пошуковий, творчий.

Етапи виявлення знань: усне, фронтальне, диференційоване.

Тип уроку. Урок осмислення і узагальнення знань

Обладнання: робочий зошит, конверти із запитаннями, ребуси, кросворд, таблиця діаграм.

Хід заняття

І. Етап орієнтації

Вчитель. Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі,

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

Учні. Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас!

Ми запрошуєм ласкаво

На урок у третій клас.

Вчитель. Привітавшись, ви посміхнулись до наших гостей, а вони посміхнулись вам. Діти, саме усмішка й гарний настрій будуть дуже потрібні  на цьому уроці.  А підбадьорюватиме вам веселий чоловічок Знайчик.  Урок наш проходить у найкращу пору року осінь. Ви, мабуть, помітили, як змінило листя своє забарвлення, настає пора падолисту, відлітають у теплі краї птахи, заметушилися звірята, почали готуватися до зими. В останні осінні дні вони бавляться і ми підтримаємо їх.

ІІ. Етап покладання мети і визначення теми

Людина мисляча істота

Думки словами виражає.

Про все, що бачить, чує, знає,

Вона свої поняття має.

  •  

– Давайте згадаємо про звірят, які готуються до зими, прочитавши анаграми.

1)

КВОВ

ЦЯЛИСИ

ЄЦЬЗА

ДВЕЬДІМ

СОЛЬ

4 3 2 1

5 6 1 4 3 2

3 4 5 1 2

3 1 2 7 6 5 4

3 2 1 4

Вовк

Лисиця

Заєць

Ведмідь

Лось

  •  Молодці, звірята дякують вам, що ви не забуваєте, і будете підтримувати їх і взимку.
  •  Прочитавши криптограму ви дізнаєтесь, про що ми будемо  говорити на сьогоднішньому уроці.

О

Я

Т

П

Н

Т

Я

  •  Що у логіці означають ці слова? (поняття)
  •  Що ми називаємо поняттям? ( поняття – це думка, передана словом або словосполученням)
  •  Які види понять ви знаєте? (загальні, конкретні, одиничні та збірні)
  •  З’ясуйте, до якого виду належать дані поняття?

Ліс -

(збірне)

Нора -

(конкретне)

Україна -

(одиничне)

Тварини -

(загальне)

Любов -

(абстрактне)

ІІІ. Етап надання необхідної інформації

  1.  Щоб наш урок пройшов цікаво і результативно, давайте пригадаємо нашу формулу психонастрою.

Розминка.

 Люблю я свій розум,

Увагу та пам’ять

Працює мій мозок

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Вчителя слово

Здійсню практично.

Веселий чоловічок Знайчик приготував нам чарівні листочки, які обриває з дерев осінь. На кожному з них завдання. Виконавши їх, ви дізнаєтесь, яку літеру сховано на звороті.

Перший листочок «Розминка».

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить,

Сонце вже не припікає,

Коли, діти, це буває? (восени)

Скажіть, малята, що воно за птиця?

Все життя співати в півня вчиться.

Але і досі зна вона всього

Лиш половину пісеньки його. (зозуля) 

Що за звір лісовий

Стоїть стовпчиком струнким?

Він завмер серед трави –

Вуха більші голови. (заєць)

Хвіст трубою, спритні ніжки –Плиг із гілки на сучок!

Носить все вона горішки

В золотий свій сундучок (білка)

  •  

  •  Які слова –відгадки ви запам’ятали? Чи порівняні вони?

Вчитель. З першим завданням ви впоралися, і Знайчик відкриває нам приховану літеру К

Другий листочок «Знайди пару».

  •  Уважно погляньте на дошку. Вам запропоновано слова. У якому стовпчику записано поняття? Чому? (Поняття записані у стовпчику ліворуч. Бо ці слова називають поняття)

Осінь -

Руда

Ліс -

Косолапий

Ведмідь -

Чарівна

Лисиця -

Густий

  •  Які слова утворили другий стовпчик? ( слова-ознаки)
  •  Для чого існують слова-ознаки? (для розкриття змісту поняття)
  •  А тепер утворіть пари «поняття – ознаки»
  •  Молодці! Справилися із другим завданням, і Знайчик відкриває наступну літеру Н. Він пропонує нам черговий листочок.

Третій листочок «Ребусландія».

  •  Поміркуйте, чому така назва. Розшифруйте ребуси і дізнайтесь нашу третю літеру.

                      (вовк)                              (заєць)                           (вуж)

  •  Ми маємо літеру И і четвертий листочок

Четвертий листок «Цікавий квадрат».

  •  Він цікавий тим, що у ньому не цифри, а букви. Працювати будемо  в парах. За 1 хвилину, використовуючи літери квадрата, складіть і запишіть якнайбільше слів.

А

Р

К

Б

А

С

Н

Т

І

  •  Зачитує та пара, у якої найбільша кількість слів. Інші доповнюють. (рак, бас, сік, танк, банк, раб, рік, кіт, тік, бак, раса…)
  •  Знайчик відкриває нам слідуючу літеру – Г, і запрошує нас на хвилинку відпочинку.

Фізкультхвилинка.

Шумить вітер, шумить ліс.

Тихо лісом ходить лис.

Заховався зайчик в кущ.

Із куща піднявся хрущ.

Не хитайте ви куща,

Не лякайте-но хруща.

Хай росте угору ліс,

Не чіпа хай зайця лис.

Тільки вітер: «Шу-шу-шу!»

Сядьте тихо, вас прошу.


3. Творчі вправи.

Відкриваємо п’ятий листочок «Творча майстерня».

  •  уявіть себе художниками, яким треба геометричну фігуру перетворити на реальний предмет.

  •  Отже, Знайчик дозволяє відкрити останню літеру – А. яке поняття утворилося із відкритих літер (книга)
  •  Наведіть приклад сумісного та несумісного поняття до поняття «книга»

Книга – ручка (н.с)

Книга – логіка (с)

4. Робота з підручником

- Мабуть  настав час попрацювати з підручником. Відкриваємо його на с. 25 і розглянемо завдання 2.

(несумісні поняття б) і д), бо добра людина не може бути водночас злою і навпаки.)

Завдання 3.

А) Всі груші – фрукти.

Деякі фрукти – яблука.

Жодна груша не є яблуком.

– Давайте спробуємо зобразити за допомогою кругів Ейлера співвідношення між обсягами цих понять.

Б) Всі вчителі – люди,

Деякі батьки є вчителями.

В) батьки і люди – сумісне

Вчителі та батьки – сумісне,

Груші та яблука – несумісне.

Завдання 4.А зараз ми попрацюємо в групах. (клас ділимо на три групи. Кожна працює над відповідним завданням, обговорює його, один учень дає відповідь).

А) малюнок правильний, але неправильно поставлені назви понять (навпаки)

Б) неправильно показано співвідношення між обсягами понять В і С (окремо)

В) правильно.

V. Етап контрольно-оціночний

Рефлексія.

- Наш клас поділений на групи. Зараз ми кожній дамо назву.

1.Знаю.

2. Умію

3. Ціную.

- Відповідно до цих  назв групи обговорюють, що із сьогоднішнього уроку вони дізналися.

ЗНАЮ:  - що таке поняття;

- сумісні та несумісні поняття;

- ознаки понять;

- види понять;

- мешканців лісу.

УМІЮ:  - розв’язувати логічні завдання;

- узагальнювати;

- робити висновки;

- творчо мислити.

Ціную:   - думку друзів;

  •  поради однокласників;
  •  знання, набуті на уроці;
  •  час.

Ось  і уроку кінець!

Хто працював – той молодець!

Що сподобалось вам, поділіться.

Що сумним було – пожаліться.

  •  Я веселий чоловічок Знайчик та всі звірята дякують вам за урок.


А

В

С

С

А

В


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20158. Устройства взаимодействия с измеряемой деталью КИМ 221.5 KB
  Три группы устройств: жесткие щупы; щуповые головки; оптические и проекционнооптические устройства. Щуповые головки являются одним из основных узлов и они в равной степени с измерительным преобразователем и узлами координатных перемещений участвуют в измерении координат точек и определяют точность универсальность и производительность КИМ. Щуповые головки дают возможность автоматизировать процесс измерения на КИМах. Все щуповые головки по принципу функционирования подразделяются на 2е большие группы: щуповые головки нулевыеголовки...
20159. Приборы для измерения угловых величин. Автоколлиматоры. Гоннометры. ОДГ 308 KB
  Изображение секундной и минутной шкал наблюдается с помощью окуляра 6 через полупентопризму 13 которая из мнимого изображения делает действительное. Неподвижный узел сетка с минутной шкалой и указателем секундной шкалы. Изображение марки отразившись от зеркала 1 попадает между штрихами минутной шкалы и в процессе измерения его совмещают с ближайшим штрихом минутной шкалы. Смещение Δ измеряется по секундной шкале жестко связанной с линзой относительно указателя на минутной шкале и т.
20160. Приборы для измерения угловых величин. Уровни. Квадранты 480 KB
  Преобразователи угловых перемещений. Преобразователи угловых перемещений. непосредственное измерение углов в угловых величинах по угловым шкалам.
20161. Механические и гидростатические приборы при измерении отклонений от прямолинейности и плоскостности 1.31 MB
  Для более точной оценки просвета используют образец просвета рис. Рис.1 Рис.2 На рис.
20162. Оптико-механические и оптические приборы при измерении отклонений от прямолинейности и плоскостности 393 KB
  При проверке автоколлимационным и коллимационным методами измеряют углы наклона последовательно расположенных участков равных шагу измерения по отношению к исходной прямой заданной оптической осью трубы. Сущность метода визирования заключается в измерении расстояния от проверяемой поверхности до оптической оси зрительной трубы. Визирную ось зрительной трубы устанавливают параллельной прямой проходящей через крайние точки проверяемой поверхности при этом отсчёты в крайних точках должны быть одинаковыми. Этот недостаток можно устранить...
20163. Средства измерения отклонения форм цилиндрических поверхностей 94.5 KB
  К отклонениям формы цилиндрических поверхностей относятся: о отклонение от цилиндричности ; о отклонение от круглости ; = отклонения профиля продольного сечения. f φ 2π = f φ Для анализа отклонения профиля поперечного сечения можно использовать совокупность гармонических составляющих определяемых спектром фазовых углов и спектром амплитуд т. R=f φ х; Для аналитического изображения профиля поперечного сечения пользуются разложением функции погрешностей профиля в ряд Фурье: R0 R = ∆ = f φ fφ=C0 2 ∑Ck coskφ φ0...
20164. Создание удаленных представлений 827 KB
  При создании системы обработки данных не всегда удается обеспечить их хранение в едином формате. Часто возникает необходимость использования данных из уже работающих приложений ктороые написаны не на VFP. Удаленное представление работает на основе соединения которое используя технологию Open Database Connectivity ODBC описывает условия передачи данных.1 Окно диалога Select connection or Available DataSource В списке перечислены соединения определенные в текущей базе данных.
20165. ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КОМПОНЕНТ OLE 68 KB
  1 был введен новый метод передачи информации в виде объектов между 16разрядными приложениями основанный на модели Object Linking and Embedding OLE 1. Протокол OLE 2. OLE 2.
20166. ХАРАКТЕРИСТИКА ПАКЕТА VISUAL FOXPRO 94.5 KB
  Теперь Visual FoxPro уже не стоит немного особняком от остальных продуктов Microsoft как это было в версиях 2. Более того Visual FoxPro полностью интегрируется с остальными приложениями Microsoft Office с помощью OLE Automation. Программа написанная на Visual FoxPro сможет полноценно общаться с Microsoft Word Microsoft Excel и любыми другими приложениями поддерживающими OLE 2.