69541

Складні речовини. Основні класи неорганічних сполук. Оксиди, їх склад, назва, визначення. Фізичні властивості

Лекция

Химия и фармакология

Ознайомити учнів з основними класами неорганічних сполук; складом, фізичними властивостями оксидів, та їх класифікацію; вдосконалювати вміння складати формули бінарних сполук.; виробляти вміння складати генетичні ряди.

Украинкский

2014-12-18

71 KB

0 чел.

Тема: Складні речовини. Основні класи неорганічних сполук. Оксиди, їх склад, назва, визначення. Фізичні властивості.

Мета: ознайомити учнів з основними класами неорганічних сполук; складом, фізичними властивостями оксидів, та їх класифікацію; вдосконалювати вміння складати формули бінарних сполук.; виробляти вміння складати генетичні ряди.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: опорні конспекти, таблиці, роздатковий матеріал.

Хід уроку:

Вчитель: Шановні діти!

Сьогодні ми з вами поринемо в світ хімії. Наша історія відбувається у хімічному кабінеті, де жили основні класи неорганічних сполук. Урок підготовлений у вигляді п’єси у 4 діях.

Діючі особи і виконавці: дилетанти, головні опоненти, зберігачі знань і я ведуча.

Дія 1. «Хімічна розминка»

Перевірка знань, умінь, навиків з теми: «Прості речовини. Водень і Кисень».

1 дилетант

- Ви чули в місті зявився кисень? Поважний такий. Іде, під ногами нічого не бачить, ні на кого не дивиться.

2 дилетант

- Як же, як же загордився! Він виявляється газ і чи бачите, від нього залежить життя на землі.

3 дилетант

- Ой і не говоріть. На днях гуляю, а на зустріч… Хто ви думаєте? – Водень! – Не іде, а прямо таки  летить.- Запитую: «Ти куди?» - «Кисень шукаю».

- Навіщо він тобі? – І що ви думаєте він мені відповів? – «На гримучу справу хочу його підбити, уявляєте!» - Так і сказав. «Гримучу суміш зробимо».

Ой, що буде, що буде! – А потім, говорить, може повезе, і він оксид металу зустріне. – Навіщо йому він теж потрібний?

Вчитель:

  •  Ви всі уважно прослухали наших виконавців.

Завдання 1. Графічний диктант

«+» - так, «-» - ні.

В - 1

О2____________________________________________

В – 2

Н2____________________________________________

  1.  Добре розчиняється у воді.
  2.  Малорозчинний у воді.
  3.  Легкий газ.
  4.  Важкий газ.
  5.  Взаємодіє з хімічними речовинами, утворюючи оксиди.
  6.  Відновник.
  7.  Газ, який підтримує горіння.
  8.  При змішування в об’ємі 2:1 – вибухає.
  9.  Збирають методом витіснення повітря.
  10.  Взаємодіє з оксидом алюмінію.
  11.  Збирають в прямостоячу посудину.
  12.  Збирають під водою.
  13.  Характерна реакція окислення.
  14.  Збирають у перекинуту догори дном посудину.

Відповіді В – 1

О2

2, 4, 5, 7, 11, 12, 13.

В – 2

Н2

2, 3, 6, 8, 9, 10, 12, 14.

Максимальна кількість балів

8:2=4(4 бали)

Дія 2

Відбувається у препараторській. А точніше у великій скляній шафі. У шафі було багато поличок і на кожній з них жила своя родина – свій клас речовин. Назвемо їх по порядку. (Діти використовують загальні хімічні формули основних класів неорганічних речовин, опорні конспекти, таблиці, як алгоритм).

4 дилетант

- Ви уявляєте: придумали в школі вивчати основні класи неорганічних сполук. Одні з них зустрічаються у сполуках тільки з Оксигеном. Ніби без нього жити не можуть.

Вчитель

  •  Про який клас неорганічних сполук ідеться мова? – Що таке Оксиди? – Загальна формула оксидів (опорні конспекти).

5 дилетант

- До інших, не те що торкатися, а й дивитися страшно. Так і дивись, зїдять не тільки мертву, а й живу тканину.

Вчитель

  •  Про які класи неорганічних сполук йдеться мова? – Що таке кислоти, основи? – Загальна формула? (опорні конспекти).

6 дилетант

- А ще одні, ніби й нічого на вигляд. Та ви знаєте одну з них. Біла така, крупинками. А саме головне – солона. Її ще в їжу добавляють, а формула -   NaCl.

Вчитель

  •  Про який клас неорганічних сполук йдеться мова? – Що таке солі? – Загальна формула? (опорні конспекти).

(За кожну правильну відповідь учні отримують 1 бал).

Вчитель

  •  Зараз ми з вами пограємо в гру «Бігова доріжка».

Завдання 2.

Переплутані речовини. Вам потрібно розмістити їх по 4 бігових доріжках. Користуючись загальними формулами та опорним конспектами.

(За правильну відповідь учень отримує 1 бал. Здійснюється взаємоконтроль).

Na2О, Сu(ОН)2, SO3, Н3Р04,  MgO ,NaOH, CuO, P2O5, Mg(OH) 2, NaCl, Al2O3, CO2, Al2(SO4) 3, H2CO3, AlCl3, HCl, Fe(OH) 3, CaCO3.

Оксиди

Основи

Кислоти

Солі

Na2О, MgO, CuO,

Al2O3, SO3, P2O5,

CO2.

NaOH, Mg(OH) 2,

Сu(ОН)2,

Fe(OH) 3,

H2CO3, HCl,

Н3Р04.

NaCl, AlCl3,

Al2(SO4) 3,

CaCO3.

Дія 3

Вчитель

  •  Відбувається у «Періодичній системі хімічних елементів Д.І.Менделєєва». А саме у казковому королівстві. Жили були собі хімічні елементи, мужні, сильні воїни, чимось схожі на козаків. І мали вони свої володіння. Місцем постійних сутичок була періодична система. Кордон між ними пролягав від В – At. Кожен з них мав свою візитну картку. Одні були червоні, другі сині, треті жовті, а четверті  одягали помаранчевий колір і ставали на кордоні, коли потрібно було помирити хімічні елементи.
  •  Серед них були блискучі, як срібло, надзвичайно легкий Al, небезпечний Pb, король консервних банок - St, могутній - Fe, лужноземельний - Be, твердий як алмаз – Cr. Тоді на деякий час у державі наступав мир.
  •  Пригадайте класифікацію хімічних елементів.

Червоного і синього кольору. Х. е. – Ме – основні.

Жовтого Не Ме – кислотні. Оранжевий – перехідні хімічні елементи – амфотерні.

  •  Користуючись опорним конспектом і схемою «Генетичний звязок»  діти ще раз проводять класифікацію оксидів.
  •  Звичайно, кожен із оксидів має не тільки загальну назву, а й своє власне імя. Як же дається назва оксидам за міжнародною номенклатурою?

Алгоритм

  1.  Називаємо хімічний елемент в родовому відмінку.
  2.  Якщо він має змінну валентність, вказуємо її і добавляємо слово «оксид».

Гра «Відгадай моє імя»

Вчитель показує на картках оксиди. Діти називають і проводять класифікацію.

Дія 4

Вчитель

  •  А зараз ми з вами побуваємо в хімічній лабораторії. Перед вами зразки деяких оксидів. Користуючись таблицею № 8 ст. 99 вам потрібно описати їх склад і фізичні властивості.

Оксиди

Фізичні властивості

Формула

Назва

Колір

Агрегат. стан

MgO

Магнію оксид

Білий

Твердий

CaO

Кальцію оксид

Білий

Твердий

CuO

Купруму(II) оксид

Зелено-сірий

Твердий

Fe2 O3

Феруму (III) оксид

Бурий

Твердий

H2  O

Вода

Безбарвний

Рідкий

SiO2

Силіцію оксид

Безбарвний

Твердий

Узаальнення і систематизація вивченого матеріалу

Учні отримують індивідуальні картки (зразок).

  1.  Закінчити рівняння реакцій за такими схемами:

4 Na+ O2  →  2 Na2  O                                  S + 3 O2 →  2  SO3       (2 бали)

C+ O2  → C O2                                                                        Сa + O2 →    CaO

Розставити коефіцієнти і дати назву оксидам.

2. Серед перелічених оксидів – однією лінією підкреслити основні, двома – кислотні, трьома – амфотерні.

Al2O3, C O2,    Na2  O                                                                    (1 бал)

  1.  Який оксид відповідає сполуці Мех(ОН)у

            Na2  O,    SiO2,   Cr2 O3                                                                                                   (1 бал)       

Вчитель

  •  Якщо ви уважно подивитесь на схему генетичних перетворень, то побачите, що поступово речовини одного класу перетворюються в речовини іншого класу.
  •  Отже , основні оксиди це ті, що відповідають основам. Кислотні оксиди – яким відповідають – кислоти.

Завдання

- Відтворити ряд генетичних перетворень

                                                                      (3 бали)

В – 1

Na →   Na2  O →   NaOH -  родоначальником 1 ряду є Na

В – 2

С  →    C O2      H2CO3  - родоначальником 2 ряду є С

Отже  поступово прості речовини перетворюються у складні.

IV. Домашнє завдання  $ 7, № 1, 2, 3, 4.

Підведення підсумків уроку

Загальна сума набраних балів відповідає отриманій оцінці.

  1.  Хімічна розминка (графічний диктант)  4 бали
  2.  Гра «Бігова доріжка»                                1 бал
  3.  Індивідуальні картки                                 4 бали
  4.  Генетичні перетворення                            3 бали

Всього 12 балів          


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54158. Математика в оточуючому світі 33.5 KB
  Відстань між пристанями А і В дорівнює 40 км. Від А до В за течією річки рухається моторний човен, власна швидкість якого 18 км/год., а від В до А – інший моторний човен, власна швидкість якого 16 км/год. При зустрічі виявилось, що перший човен йшов 1 год., а другий – 1,5 год. Знайдіть швидкість течії річки.
54159. Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі 92 KB
  Мета: Показати учням звязок математики з літературою, формувати філософське сприймання світу як органічне поєднання духовності і науковості; Розширити кругозір учнів, збагатити їх інтелект, виховувати в них свідоме ставлення до одержання знань.
54160. НАЙРОЗУМНІШИЙ. Математична гра для учнів 5-6 класів 85.5 KB
  Модуль числа це: Завжди невід’ємна величина; Завжди від’ємна величина; Завжди число. Як називається сота частина числа відсоток; ар; міліметр. Натуральні числа. Квадрат числа.
54161. Математика – цариця наук 102.5 KB
  Мета: активізація пізнавальної діяльності учнів; розвиток логічної та загально математичної культури учнів; тренування уваги, пам’яті учнів; підвищення інтересу до вивчення математики.
54162. Інтегрований підхід на уроках математики 1.48 MB
  Львова Підготувала учитель математики вища кв. Для математики спорідненими є фізика чи інформатика а протилежними – християнська етика музика історія основи здоров’я і т. Працюючи багато років вчителем математики я зауважила що досягнути кращих результатів з математики можна поєднуючи її з основами християнської етики. Головним завданням математики є забезпечення міцного і свідомого оволодіння учнями системою математичних знань і умінь необхідних у професійної освіти.
54163. Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками 807.5 KB
  Тема уроку: розв’язання вправ за темою Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками. Розвивальна мета: розвивати практичні вміння та навички співнавчання та взаємонавчання; розвивати мислення; самостійність. Доданок Доданок Сума 27 Готуючись до уроку я розв’язала ваше домашнє завдання але потім картки впали і переплутались. Розв’язок.
54164. Розвязування задач на відсотки 195 KB
  Крім того, велика частина інформації, яку ми отримуємо, подана у вигляді відсотків. Кожному фахівцю у всіх сферах людської діяльності треба мати справу з відсотками. Отже, наша задача - мати міцні знання про відсоток.Доповідь учнів про історію виникнення поняття відсотка.
54165. Додатні та від’ємні числа. Додавання та віднімання раціональних чисел 246 KB
  Додатні та від’ємні числа. Сьогодні ми продовжимо працювати з додатними і від’ємними числамивдосконалювати вміння додавати...